Рішення № 94232947, 19.01.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2021
Номер справи
420/5332/20
Номер документу
94232947
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/5332/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС в Одеській області, Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС в Одеській області (філія ГСЦ МВС), Управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Одеській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Управління служби безпеки України в Одеській області, Головне управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправними дій, скасування запису в базі даних, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Регіонального сервісного центру МВС в Одеській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Управління служби безпеки України в Одеській області, Головне управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправними дій Управління ДАІ ГУ МВС України в Одеській області щодо внесення інформації про автомобіль Lexus ES 350, VIN код НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , зареєстрований на ОСОБА_1 в базу даних АІС «Автомобіль» згідно листа Управління Служби безпеки України в Одеській області №65/16/1/3692 від 02.07.2010 року, скасування запису в базі даних АІС «Автомобіль» щодо заборони на проведення реєстраційних операцій щодо автомобіля марки Lexus ES 350, VIN код НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , внесений відповідно до листа Управління Служби безпеки України в Одеській області №65/16/1/3692 від 02.07.2010 року.

За цією позовною заявою відкрито загальне позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив, третім особам - пояснень щодо суті спору.

Протокольною ухвалою суду від 20.07.2020 року залучено до участі у справі у якості другого відповідача Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру МВС в Одеській області (філія ГСЦ МВС).

Протокольною ухвалою суду від 16.09.2020 року залучено до участі у справі у якості відповідача Управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Одеській області.

Представник позивачки в судове засідання з`явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та заявив клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позов обґрунтований позивачкою тим, що нею придбаний автомобіль марки Lexus ES 350, VIN код НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , на підставі договору купівлі-продажу №6450/18/004161. 23 червня 2019 року позивачка звернулася до територіального сервісного центру №0541 регіонального сервісного центру МВС у Вінницькій області щодо вирішення питання перереєстрації транспортного засобу, однак позивачку проінформовано про накладене обмеження у частині заборони на проведення реєстраційних операцій з транспортним засобом без погодження з СВ УСБУ в Одеській області, оскільки транспортний засіб є доказом по кримінальній справі. При цьому, внесення такої інформації відповідачем відбулося за листом СБУ за відсутності процесуальних документів слідчого або суду, що є протиправними діями Управління ДАІ ГУМВС України в Одеській області, а тому вказаний запис має бути скасований судом.

Представник відповідача - Управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Одеській області в судове засідання не з`явився. Відзив на позовну заяву не надав.

Представник відповідача - Регіонального сервісного центру МВС в Одеській області в судове засідання не з`явився. З відзиву на позовну заяву (аркуші справи 68-73) вбачається, що відповідач позов не визнає, зазначає, що до РСЦ МВС в Одеській області позивачка не зверталась та жодними рішеннями, діями чи бездіяльністю працівників РСЦ МВС в Одеській області права позивачки не порушувались.

Представник відповідача - Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС в Одеській області (філія ГСЦ МВС) в судове засідання не з`явився. З відзиву на позовну заяву (аркуші справи 132-134) вбачається, що відповідач позов не визнає, зазначає, що до РСЦ МВС в Одеській області позивачка не зверталась та жодними рішеннями, діями чи бездіяльністю працівників РСЦ МВС в Одеській області права позивачки не порушувались.

Представник третьої особи - Управління служби безпеки України в Одеській області в судове засідання не з`явився. В поясненнях на позовну заяву (аркуші справи 83-84) третя особа зазначила, що відповідно до доповідної записки від 16.05.2019 року №65/16/3279 старшим слідчим в ОВС слідчого відділу УСБУ в Одеській області здійснювалось досудове розслідування у кримінальному провадженні №42015160000000028 від 23.01.2015 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, яке було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за матеріалами кримінальної справи №811, порушеної Головним слідчім управлінням СБ України 01.12.2009 року за обставинами привласнення службовими особами ТОВ «Авторай» та ВАТ КБ «Надра» чужого майна в особливо великих розмірах. В ході досудового розслідування кримінальної справи №811, у 2010-2011 роках, слідчим відділом УСБУ в Одеській області накладалось обмеження на відчуження та вчинення реєстраційних дій щодо ряду автомобілів, в тому числі на автомобіль марки Lexus ES 350, VIN код НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 . 07.12.2015 кримінальне провадження №42015160000000028 прокуратурою Одеської області направлено за підслідністю до Приморського ВП в м. Одесі ГУ НП в Одеській області. На даний час матеріали кримінального провадження у слідчому відділі УСБУ в Одеській області відсутні.

Представник третьої особи - Головного управління Національної поліції в Одеській області в судове засідання не з`явився. Пояснень щодо суті спору третя особа не надала.

Згідно з ч. 3 ст. 194, ч. 9 ст. 205 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

ОСОБА_1 16 листопада 2018 року на підставі договору купівлі продажу №6450/18/004161 від 16.11.2018 року, оформленого через суб`єкт господарювання ПП «Каролінні» придбала у ОСОБА_2 автомобіль марки Lexus ES 350, VIN код НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 (аркуші справи 16-18).

26 березня 2019 року позивачка звернулася до начальника територіального сервісного центру №0541 РЦС МВС у Вінницькій області із заявою щодо повідомлення причини відмови у перереєстрації належного їй транспортного засобу Lexus ES 350, 2008 року випуску, білого кольору, номер кузову НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 (аркуш справи 25).

Листом №31/2/0541-1159 від 28.03.2019 року позивачці повідомлено про те, що згідно відомостей з Єдиного державного реєстру транспортних засобів на автомобіль Lexus ES 350, 2008 року випуску, білого кольору, номер кузову НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 накладено обмеження у частині заборони на проведення реєстраційних операцій з транспортним засобом без погодження з СВ УСБУ в Одеській області (є речовим доказом по кримінальній справі). Враховуючи наявні відомості про обмеження відчуження, згідно встановленого Порядку реєстрації та перереєстрації ТЗ, територіальні сервісні центри мають всі законні підстави для відмови в проведенні будь-яких операцій щодо спірного транспортного засобу (аркуші справи 26-27).

Представник позивачки звернувся до Суворовського ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області із клопотанням про скасування арешту (обтяження) транспортного засобу Lexus ES 350, 2008 року випуску, VIN код НОМЕР_1 , номерний знак НОМЕР_2 , який накладений у вигляді заборони на проведення реєстраційних дій з автомобілем без погодження з СВ УСБУ в Одеській області на підставі листа СВ УСБУ в Одеській області від 02.07.2010 року №65/16/1/3692 (аркуші справи 31-33).

Листом №39/К-599 від 06.03.2020 року Суворовський ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області повідомило позивача що у провадженні СВ Суворовського ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42015160000000028 від 23.01.2015, за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України. Разом з тим повідомлено, що автомобіль марки Lexus ES 350, 2008 року випуску, номер шасі НОМЕР_1 є речовим доказом у кримінальному провадженні №42015160000000028 від 23.01.2015, та Суворовський ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області заперечує проти відчуження автомобіля марки Lexus ES 350, 2008 року випуску, який належить ОСОБА_1 . Також повідомлено, що досудове розслідування у кримінальному провадженні №42015160000000028 від 23.01.2015 на даний час триває, проводяться всі необхідні слідчі дії для встановлення об`єктивної істини та повідомлення про підозру винним особам (аркуш справи 34).

Не погоджуючись із зазначеними діями Управління ДАІ ГУ МВС України в Одеській області щодо внесення наведеної інформації про автомобіль на підставі листа УСБУ в Одеській області та вважаючи їх протиправними, позивачка звернулася до суду з цим позовом.

Відповідно до ч. 4 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух», державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.

Відповідно до п. 2, п. 3, п. 7, п. 8, п. 41 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженого Постановою КМУ № 1388 від 07.09.1998 року, цей Порядок є обов`язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов`язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.

Державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Державний облік зареєстрованих транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру Державтоінспекції.

Власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).

Державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Забороняється зняття з обліку та/або перереєстрація на нового власника транспортних засобів, які перебувають в розшуку або щодо яких у Єдиному державному реєстрі МВС є відомості про накладення арешту або заборону на зняття з обліку та/або перереєстрацію на підставі судового рішення чи постанови державного виконавця.

Відповідно до ст. 79 Кримінально-процесуального кодексу України від 28.12.1960 року № 1001-05 в редакції 17.06.2010 року (чинній станом на дату складання листа №65/16/1/3692 від 02.07.2010 року) речові докази повинні бути уважно оглянуті, по можливості сфотографовані, докладно описані в протоколі огляду і приєднані до справи постановою особи, яка провадить дізнання, слідчого, прокурора або ухвалою суду. Речові докази зберігаються при справі, за винятком громіздких предметів, які зберігаються в органах дізнання, досудового слідства і в суді або передаються для зберігання відповідному підприємству, установі чи організації. При передачі справи від одного органу дізнання чи досудового слідства до іншого, направленні справи прокуророві чи до суду, а так само при передачі справи з одного суду до іншого речові докази передаються разом із справою. В окремих випадках речові докази можуть бути до вирішення справи в суді повернуті їх володільцям, якщо це можливо без шкоди для успішного провадження в справі.

Таким чином, законодавством визначений алгоритм дій у разі, якщо, зокрема, у даному випадку, рухоме майно визнано речовим доказом у рамках кримінального провадження. Приєднання до матеріалів справи речових доказів відбувається шляхом постановлення постанови особи, яка провадить дізнання, слідчого, прокурора або ухвалою суду.

На думку суду, заборона щодо транспортного засобу в АІС «Автомобіль» може бути внесена за наявності наступних умов: визнання транспортного засобу речовим доказом у кримінальній справі та його приєднання до кримінальної справи постановою особи, яка проводить дізнання, слідчого, прокурора або ухвалою суду.

Судом встановлено, що підставою для внесення у базу даних АІС «Автомобіль» інформації про те, що автомобіль марки Lexus ES 350, 2008 року випуску, номер шасі НОМЕР_1 є речовим доказом по кримінальній справі, став лист слідчого відділу Управління СБУ в Одеській області за вих. №65/16/1/3692 від 02.07.2010 року на адресу Управління ДАІ МВС України в Одеській області.

З листа Суворовського відділу поліції в м. Одесі ГУНП в Одеській області №39/К-599 від 06.03.2020 року вбачається, що автомобіль марки Lexus ES 350, 2008 року випуску, номер шасі НОМЕР_1 є речовим доказом у кримінальному провадженні №42015160000000028 від 23.01.2015 за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України (аркуш справи 34).

При цьому, відомості про існування постанови про накладення арешту на речовий доказ, зокрема, автомобіль марки Lexus ES 350, 2008 року випуску, номер шасі НОМЕР_1 , відсутні.

Таким чином, враховуючи те, що відповідно КПК України визнати речовим доказом рухому річ неможливо без її огляду з відповідним фіксуванням та належною ідентифікацією у протоколі огляду, без її належної ідентифікації та визначення причетності до кримінального правопорушення (злочину), без повідомлення законного власника, без визначення обов`язку її зберігання, а також без приєднання її до матеріалів справи, а приєднання до матеріалів справи речових доказів відбувається шляхом постановлення постанови особи, яка провадить дізнання, слідчого, прокурора або ухвалою суду, яка як встановлено судом станом на 02.07.2010 року не приймалась, суд дійшов висновку, що дії Управління ДАІ МВС України в Одеській області щодо внесення без прийнятої постанови про приєднання до справи речового доказу, зокрема, 02.07.2010 року інформації в базу даних АІС «Автомобіль» згідно листа слідчого відділу Управління СБУ в Одеській області за вих. №65/16/1/3692 від 02.07.2010 року, щодо визнання автомобіля марки Lexus ES 350, 2008 року випуску, номер шасі НОМЕР_1 речовим доказом у кримінальному провадженні №42015160000000028 від 23.01.2015, порушеній Головним Слідчим Управлінням СБ України, та заборони на проведення реєстраційних операцій зазначеного автомобіля без погодження з слідчим відділом Управління СБУ в Одеській області є протиправними.

Крім того, «Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженим Постановою КМУ № 1388 від 07.09.1998 року чітко передбачено внесення заборони зняття з обліку та/або перереєстрація на нового власника транспортних засобів тільки при накладенні арешту на підставі судового рішення чи постанови державного виконавця, однак доказів наявності таких документів та направлення їх до Управління ДАІ МВС України в Одеській області до суду відповідачем не надано.

При цьому, враховуючи, що суд дійшов висновку про протиправність дій Управління ДАІ МВС України в Одеській області щодо внесення 02.07.2010 року інформації в базу даних АІС «Автомобіль» згідно листа Управління Служби безпеки України в Одеській області №65/16/1/3692 від 02.07.2010 року, вимога позивача про скасування запису в базі даних АІС «Автомобіль» щодо заборони на проведення реєстраційних операцій щодо автомобіля марки Lexus ES 350, VIN код НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , внесений відповідно до листа Управління Служби безпеки України в Одеській області №65/16/1/3692 від 02.07.2010 року також підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Регіонального сервісного центру МВС в Одеській області (вул. Академіка Корольова, 5, м. Одеса, 65114, код ЄДРПОУ 40112139), Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС в Одеській області (філія ГСЦ МВС) (вул. Академіка Корольова, 5, м. Одеса, 65114, код ЄДРПОУ 43611850), Управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Одеській області (вул. Академіка Корольова, 5, м. Одеса, 65114, код ЄДРПОУ 24523033), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Управління служби безпеки України в Одеській області (вул. Єврейська, 43, м. Одеса, 65045, код ЄДРПОУ 20001645), Головне управління Національної поліції в Одеській області (вул. Академіка Філатова, буд. 15-А, м. Одеса, 65080, код ЄДРПОУ 40108740) про визнання протиправними дій Управління ДАІ ГУ МВС України в Одеській області щодо внесення інформації про автомобіль Lexus ES 350, VIN код НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , зареєстрований на ОСОБА_1 в базу даних АІС «Автомобіль» згідно листа Управління Служби безпеки України в Одеській області №65/16/1/3692 від 02.07.2010 року, скасування запису в базі даних АІС «Автомобіль» щодо заборони на проведення реєстраційних операцій щодо автомобіля марки Lexus ES 350, VIN код НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , внесений відповідно до листа Управління Служби безпеки України в Одеській області №65/16/1/3692 від 02.07.2010 року - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління ДАІ ГУ МВС України в Одеській області щодо внесення інформації про автомобіль Lexus ES 350, VIN код НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , зареєстрований на ОСОБА_1 в базу даних АІС «Автомобіль» згідно листа Управління Служби безпеки України в Одеській області №65/16/1/3692 від 02.07.2010 року.

Скасувати запис в базі даних АІС «Автомобіль» щодо заборони на проведення реєстраційних операцій щодо автомобіля марки Lexus ES 350, VIN код НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , внесений відповідно до листа Управління Служби безпеки України в Одеській області №65/16/1/3692 від 02.07.2010 року.

Стягнути з Управління ДАІ ГУ МВС України в Одеській області (вул. Академіка Корольова, 5, м. Одеса, 65114, код ЄДРПОУ 24523033) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) сплачений судовий збір у розмірі 1681,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л. І. Свида

.