
Справа № 420/323/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Державного кадастрового реєстратора відділу у Окнянському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Яцькової Олени Георгіївни, Міськрайонного управління в Овідіопольському районі та м. Чорноморську ГУ Держгеокадастру в Одеській області, третя особа Головне управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулись з даним позовом до суду та просять суд визнати протиправними та скасувати рішення від 10.12.2018 року № РВ-5100937012018 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, прийняте на підставі заяви ОСОБА_1 від 03.12.2018 реєстраційний номер ЗВ-5107699992018; № РВ-5100937112018 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; прийняте на підставі заяви ОСОБА_1 від 03.12.2018 реєстраційний номер ЗВ-5107700072018; № РВ-5100937092018 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, прийняте на підставі заяви ОСОБА_2 від 03.12.2018 реєстраційний номер ЗВ-5107699922018 та переглянути заяви.
В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначають, що 10.12.2018 року державним кадастровим реєстратором відділу у Окнянському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області О.Г. Яцьковою винесено рішення №РВ-5100937012018 про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру за заявою ОСОБА_2 ; №РВ-5100937092018 та №РВ-5100937112018 за заявою ОСОБА_1 з підстав невідповідності електронного документа установленим вимогам, а саме: місце розташування земельної ділянки не відповідає плану розміщення земельних часток (паїв) колишнього КСП ім. Ватутіна Цеханівської сільської ради Красноокнянського району Одеської області. Рішення неправомірними, оскільки статтею 24 Закону “Про державний земельний кадастр” не передбачена така підстава для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки як невідповідність місця розташування земельної ділянки плану розміщення земельних часток (паїв) колишнього КСП. При цьому, земельні ділянки, право (власності) користування, на які виникло до 2004 року вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера, а тому відсутність в державному земельному кадастрі відомостей про право власності позивачів на земельні ділянки не спростовує їх право власності, що підтверджується ст. 7 Розділу 10 Перехідні положення ЗК України. В 2002 році позивачами виготовлялась відповідна землевпорядна документація, яка була виготовлена згідно з плану розміщення земельних часток (паїв) колишнього КСП ім. Ватутіна Цеханівської сільської ради Красноокнянського району Одеської області, затверджена відповідно до діючого законодавства, тому відповідач без скасування попередньої землевпорядної документації та доведення її недостовірності не може стверджувати про невірність розташування земельних ділянок.
Представником відповідачів відзиву на позовну заяву не надано, а тому відповідно до ст. 162 КАС України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Від представника третьої особи надано пояснення, в яких зазначено, що під час розгляду документів виявлено розбіжності місця розташування земельних ділянок, які вносяться до Державного земельного кадастру з місцем розташування земельних ділянок у технічній документації по передачі в натурі земельних ділянок часток (паїв) громадянам із земель колективної власності КСП ім. Ватутіна на території Цеханівської сільської ради Красноокнянського району Одеської області. Відповідно до документації, яка знаходиться в Державному фонді документації Відділу, земельна ділянка ОСОБА_2 розміщена на плані № НОМЕР_1 та земельні ділянки ОСОБА_3 розміщені на плані № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 . Земельні ділянки № НОМЕР_4 , НОМЕР_5 належать ОСОБА_4 .
Постановою Верховного Суду від 02 липня 2020 року касаційну скаргу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області задоволено частково, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.04.2019 і постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 24.09.2019 у справі № 420/323/19 – скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвалою суду від 27 липня 2020 року прийнято до провадження справу, призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 24 вересня 2020 року витребувано від Окнянської районної державної адміністрації Одеської області інформацію та належним чином завірені копії документів щодо того, які земельні ділянки належать на праві приватної власності ОСОБА_2 і ОСОБА_1 , а також інформацію та належним чином завірені копії документів щодо того яку площу та конфігурацію маю такі земельні ділянки.
Ухвалою суду від 24 вересня 2020 року витребувано від Головного управління Держгеокадастру в Одеській області інформацію та належним чином завірені копії документів щодо того, які земельні ділянки належать на праві приватної власності ОСОБА_2 і ОСОБА_1 , а також інформацію та належним чином завірені копії документів щодо того яку площу та конфігурацію маю такі земельні ділянки.
Ухвалою суду від 24 вересня 2020 року, занесеною до протоколу судового засідання, залучено в якості другого відповідача - Міськрайонне управління в Овідіопольському районі та м. Чорноморську ГУ Держгеокадастру в Одеській області, розпочато розгляд справи спочатку.
Ухвалою суду від 19 листопада 2020 року, занесеною до протоколу судового засідання, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
Ухвалою суду від 18 грудня 2020 року, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
Відповідно до ч. 3 ст. 194, ч. 9 ст. 205 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
10 липня 2002 року Красноокнянською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження № 188/А-2020 «Про передачу громадянам у приватну власність земельних ділянок, які знаходяться на території Цеханівської сільської ради».
Розпорядженням № 188/А-2020 від 10.07.2002 року передано у приватну власність із земель колективної власності колишнього КСП ім. Ватутіна Красноокнянського району громадянам земельні частки (паї), зокрема, ОСОБА_2 4,75 га., ОСОБА_3 9,61 га.
20 вересня 2002 року на підставі рішення Красноокнянської районної державної адміністрацією № 188/А-2020 від 10.07.2002 року ОСОБА_2 видано державний акт на право приватної власності на землю для ведення особистого селянського господарства 4,69 га, про що в книзі записів державних акті на право приватної власності на землю внесено запис № 13 (а.с. 15 т. 1).
Згідно з договором № 256 від 20.06.2018 року, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 складено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташованої на території Цеханівської сільської ради Окнянського району Одеської області (а.с. 14).
03 грудня 2018 року ОСОБА_2 до відділу у Окнянському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області подано заяву про державну реєстрацію земельної ділянки площею 4,6946 га, яка розташована за адресою: Одеська область, Окнянський район, Цеханівська сільська рада, до якої додано: документацію із землеустрою, електронний документ, копію документа про присвоєння податкового номеру, копія документу, що посвідчує особу (а.с. 16).
10 грудня 2018 року Державним кадастровим реєстратором відділу у Окнянському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Яцьковою О.Г. прийнято рішення № РВ-5100937012018, яким відмовлено у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, з підстав невідповідності електронного документа установленим вимогам, а саме місце розташування земельної ділянки не відповідає плану розміщення земельних часток (паїв) колишнього КСП ім. Ватутіна Цеханівської сільської ради Красноокнянського району Одеської області (а.с. 17, 45).
20 вересня 2002 року на підставі рішення Красноокнянської районної державної адміністрацією № 188/А-2020 від 10.07.2002 року ОСОБА_3 видано державний акт на право приватної власності на землю для ведення особистого селянського господарства 4,64 га та 4,55 га (9,19 га), про що в книзі записів державних акті на право приватної власності на землю внесено запис № 14 (а.с. 25 т. 1).
ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_6 (а.с. 21).
19 листопада 2013 року Великомихайлівською державною нотаріальною конторою Одеської області відкрита спадкова справа № 523/2013 після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 та до складу спадкового майна входить земельна ділянка, яка належить ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 №524263, кадастровий номер якій не присвоєно (а.с. 23).
Згідно з договором № 257 від 20.06.2018 року, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 складено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_3 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташованої на території Цеханівської сільської ради Окнянського району Одеської області, замовник - ОСОБА_1 (а.с. 25 т. 1).
03 грудня 2018 року ОСОБА_1 до відділу у Окнянському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області подано заяву про державну реєстрацію земельної ділянки площею 4,5452 га, яка розташована за адресою: Одеська область, Окнянський район, Цеханівська сільська рада, до якої додано: документацію із землеустрою, електронний документ, копію документа про присвоєння податкового номеру, копія документу, що посвідчує особу (а.с. 16 т. 1).
10 грудня 2018 року Державним кадастровим реєстратором відділу у Окнянському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Яцьковою О.Г. прийнято рішення № РВ-5100937112018, яким відмовлено у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, з підстав невідповідності електронного документа установленим вимогам, а саме місце розташування земельної ділянки не відповідає плану розміщення земельних часток (паїв) колишнього КСП ім. Ватутіна Цеханівської сільської ради Красноокнянського району Одеської області (а.с. 27, 43).
Згідно договору № 258 від 20.06.2018 року, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 складено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_3 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташованої на території Цеханівської сільської ради Окнянського району Одеської області, замовник - ОСОБА_1 (а.с. 30 т. 1).
03 грудня 2018 року ОСОБА_1 до відділу у Окнянському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області подано заяву про державну реєстрацію земельної ділянки площею 4,641 га, яка розташована за адресою: Одеська область, Окнянський район, Цеханівська сільська рада, до якої додано: документацію із землеустрою, електронний документ, копію документа про присвоєння податкового номеру, копія документу, що посвідчує особу (а.с. 31 т. 1).
10 грудня 2018 року Державним кадастровим реєстратором відділу у Окнянському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Яцьковою О.Г. прийнято рішення № РВ-5100937092018, яким відмовлено у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, з підстав невідповідності електронного документа установленим вимогам, а саме місце розташування земельної ділянки не відповідає плану розміщення земельних часток (паїв) колишнього КСП ім. Ватутіна Цеханівської сільської ради Красноокнянського району Одеської області (а.с. 32, 41).
Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру установлені Законом України «Про Державний земельний кадастр» (в редакції ,чинній на момент виникнення спірних павровідносин).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Згідно ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про Державний земельний кадастр» документи, які є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам: текст документів має бути написаний розбірливо; документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст.
Згідно ст. 23 Закону України «Про Державний земельний кадастр» документація із землеустрою та оцінки земель, яка є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, подається органу, що здійснює внесення таких відомостей, також у формі електронного документа. Вимоги до змісту, структури і технічних характеристик електронного документа визначаються Порядком ведення Державного земельного кадастру. Електронний документ подається Державному кадастровому реєстратору, який здійснює внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру, разом із документацією, яка є підставою для такого внесення, у паперовому вигляді. Перевірка відповідності наданого електронного документа наявним даним Державного земельного кадастру та встановленим вимогам до змісту, структури і технічних характеристик щодо розроблення такого документа здійснюється Державним кадастровим реєстратором, уповноваженим здійснювати внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру, протягом строку, встановленого статтею 21 цього Закону для їх внесення.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).
Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа. Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини. Зміна найменування акціонерного товариства у зв`язку із зміною типу акціонерного товариства або перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у державній реєстрації земельної ділянки.
Згідно п. 107, 109, 110 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого остановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.
Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється за заявою: 1) особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки у разі її передачі у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; 2) власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; 3) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).
Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію, подаються: 1) заява про державну реєстрацію земельної ділянки за формою згідно з додатком 22; 2) оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (разом з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обов`язковій державній експертизі землевпорядної документації); 3) електронний документ.
Відповідно до п. 111 Порядку № 1051 державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє: 1) відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку; 2) електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку.
За результатами перевірки Державний кадастровий реєстратор виконує одну з таких дій:
здійснює державну реєстрацію земельної ділянки: - за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру присвоює кадастровий номер земельній ділянці; - відкриває Поземельну книгу та вносить відомості до неї (крім відомостей про затвердження документації із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також про власників, користувачів земельної ділянки); - робить позначку про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей до Державного земельного кадастру відповідно до підпункту 2 пункту 75 цього Порядку; - надає за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру відомості, зазначені у підпункті 1 пункту 197 цього Порядку, відповідним органам державної влади, органам місцевого самоврядування;
приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70, 73, 77-85 цього Порядку в разі: - невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам, зазначеним у підпунктах 1 і 2 цього пункту; - розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини; - розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; - подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі.
Таким чином, приписами Закону України «Про Державний земельний кадастр» та Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого остановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено вичерпний перелік підстав за яких Державний кадастровий реєстратор приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки.
Як вбачається, з матеріалів справи, підставами для винесення оскаржуваних рішень від 10.12.2018 року № РВ-5100937012018, № РВ-5100937112018, № РВ-5100937092018 слугували невідповідності електронного документа установленим вимогам, а саме місце розташування земельної ділянки не відповідає плану розміщення земельних часток (паїв) колишнього КСП ім. Ватутіна Цеханівської сільської ради Красноокнянського району Одеської області.
Разом з тим, приписами ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» та п. 111 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого остановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051 не передбачено такої підстави для відмови у державній реєстрації земельної ділянки як невідповідності електронного документа установленим вимогам.
Суд не приймає до уваги посилання представника ГУ Держгеокадастру в Одеській області на те, що під час розгляду документів виявлено розбіжності місця розташування земельних ділянок, які вносяться до Державного земельного кадастру з місцем розташування земельних ділянок у технічній документації по передачі в натурі земельних ділянок часток (паїв) громадянам із земель колективної власності КСП ім. Ватутіна на території Цеханівської сільської ради Красноокнянського району Одеської області, та те, що відповідно до документації, яка знаходиться в Державному фонді документації Відділу, земельна ділянка ОСОБА_2 розміщена на плані № НОМЕР_1 та земельні ділянки ОСОБА_3 розміщенні на плані № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , оскільки з оскаржуваних рішень не вбачається, що підставою для прийняття оскаржуваних рішень слугувала саме зазначена інформація.
В той же час, п. 2 ст. 77 КАС України чітко визначено, що суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення.
При цьому, на виконання постанови Верховного Суду від 02 липня 2020 року по даній справі, ухвалами суду від 24 вересня 2020 року витребувано від Окнянської районної державної адміністрації Одеської області та Головного управління Держгеокадастру в Одеській області інформацію та належним чином завірені копії документів щодо того, які земельні ділянки належать на праві приватної власності ОСОБА_2 і ОСОБА_1 , а також інформацію та належним чином завірені копії документів щодо того яку площу та конфігурацію маю такі земельні ділянки.
Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням № 188/А-2020 від 10.07.2002 року передано у приватну власність із земель колективної власності колишнього КСП ім. Ватутіна Красноокнянського району громадянам земельні частки (паї), зокрема, ОСОБА_2 4,75 га., ОСОБА_3 9,61 га.
На виконання Красноокнянської районної державної адміністрацією № 188/А-2020 від 10.07.2002 року, 20 вересня 2002 року ОСОБА_2 видано державний акт на право приватної власності на землю для ведення особистого селянського господарства 4,69 га, про що в книзі записів державних акті на право приватної власності на землю внесено запис № 13 (а.с. 15 т. 1).
20 вересня 2002 року на підставі рішення Красноокнянської районної державної адміністрацією № 188/А-2020 від 10.07.2002 року ОСОБА_3 видано державний акт на право приватної власності на землю для ведення особистого селянського господарства 4,64 га та 4,55 га (9,19 га), про що в книзі записів державних акті на право приватної власності на землю внесено запис № 14 (а.с. 25 т. 1).
Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами.
Таким чином, акти на право приватної власності на землю для ведення особистого селянського господарства, видані ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , підтверджують їх право власності на земельні ділянки 4,69 га та 9,19 га (4,64 га та 4,55) відповідно.
При цьому, технічна документація на земельні ділянки розроблена ФОП ОСОБА_5 у відповідності до планів зовнішніх меж земельних ділянок, згідно даних державних актів на право приватної власності на землю Серія Р1 № 454269, Серія Р1 № 454269 від 20.09.2002 року.
Доказів скасування актів на право приватної власності на землю Серія Р1 № 454269, Серія Р1 № 454269 від 20.09.2002 року суду не надано.
Відповідно до пункту 2 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про Державний земельний кадастр" земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності) або особи, яка подала заяву про визнання спадщини відумерлою, якщо така справа прийнята до провадження судом.
Таким чином, саме технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) є підставою для державної реєстрації земельної ділянки.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що згідно копії плану розміщення земельних часток (паїв) колишнього КСП ім. Ватутіна, затвердженого головою Цеханівської сільською ради з додатками, ОСОБА_3 були передані земельні ділянки № НОМЕР_2 (4,69га) та № НОМЕР_3 (4,92га), загальної площею 4,61 га, а ОСОБА_2 земельна ділянка № НОМЕР_1 (4,75га).
В той же час, план розміщення земельних часток (паїв) колишнього КСП ім. Ватутіна, затверджений головою Цеханівської сільською ради на підставі актів встановлення меж в натурі від 03.04.2002 року, які видані на виконання рішення Цеханівської сільської ради від 14 січня 2002 року № 118-ХХІІІ, проте право власності ОСОБА_2 на земельні ділянки площею 4,75 га., та ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 9,19 га (4,64 га та 4,55) виникло на підставі рішення Красноокнянської районної державної адміністрацією № 188/А-2020 від 10.07.2002 року, про що безпосередньо зазначено в державних актах на право приватної власності на землю для ведення особистого селянського господарства Серія Р1 № 454269, Серія Р1 № 454269 від 20.09.2002 року.
Крім того, план розміщення земельних часток (паїв) колишньою КСП не є технічною документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), на невідповідність якому відповідач посилається у спірних рішеннях.
Таким чином, у спірних рішеннях відповідача не зазначено, яким саме приписам законодавства не відповідають документи, подані позивачами для внесення відомостей до Державного земельного кадастру.
Відповідачем у рішеннях не конкретизовано підставу, вичерпний перелік яких передбачений ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр», за якою ним відмовлено позивачам у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру та, відповідно, відмови не обґрунтовані належними та допустимими доказами у відповідності до вимог законодавства.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що рішення Державним кадастровим реєстратором відділу у Окнянському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Яцьковою Оленою Георгіївною від 10.12.2018 року № РВ-5100937012018, № РВ-5100937112018, № РВ-5100937092018 прийнято необґрунтовано та без урахування всіх обставин, що мали значення для його прийняття, а тому вказані підлягають скасуванню.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Таким чином, встановивши протиправність оскаржуваних рішень, з урахуванням дослідження обставин по справі та оцінки доказів у їх сукупності, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача повторно розглянути заяви позивачів у відповідності з порядком, передбаченим законодавством.
За таких підстав, оскільки під час розгляду заяв позивачів від 03.12.2018 року реєстраційний номер ЗВ-5107699992018, від 03.12.2018 року реєстраційний номер ЗВ-5107700072018, 03.12.2018 року реєстраційний номер ЗВ-5107699922018, Державний кадастровий реєстратор відділу у Окнянському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області ОСОБА_6 без урахування всіх обставин, що мали значення для прийняття рішення про державну реєстрацію земельної ділянки, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивачів є зобов`язання Державного кадастрового реєстратора відділу у Окнянському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Яцькової Олени Георгіївни повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 03.12.2018 року реєстраційний номер ЗВ-5107699922018 та заяви ОСОБА_1 від 03.12.2018 року реєстраційний номер ЗВ-5107700072018, від 03.12.2018 року реєстраційний номер ЗВ-5107699992018, з урахуванням встановлених судом обставин.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, суд вважає, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При розподілі судових витрат суд враховує, що позивачем, ОСОБА_1 сплачено судовий збір у розмірі 1536,80 грн., а позивачем, ОСОБА_2 сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн. (а.с. 4-5 т. 1).
Таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, з Головного управління Держгеокадастру в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 1536,80 грн., а на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 90, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_7 , адреса місця проживання: 67923, Одеська область, Окнянський район, с. Степанівка), ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_8 , адреса місця проживання: 67923, Одеська область, Окнянський район, с. Степанівка) до Державного кадастрового реєстратора відділу у Окнянському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Яцькової Олени Георгіївни (адреса: 67900, Одеська область, смт. Окни, вул.Херсонська, 6), Міськрайонного управління в Овідіопольському районі та м. Чорноморську ГУ Держгеокадастру в Одеській області (адреса місцезнаходження: 67801,Одеська область, смт. Овідіополь, вул. Т.Г. Шевченка, 214), третя особа - Головне управління Держгеокадастру в Одеській області (код ЄДРПОУ 39765871, адреса місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Державного кадастрового реєстратора відділу у Окнянському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Яцькової Олени Георгіївни від 10.12.2018 року № РВ-5100937012018, № РВ-5100937112018, № РВ-5100937092018.
Зобов`язати Державного кадастрового реєстратора відділу у Окнянському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області Яцькової Олени Георгіївни повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 03.12.2018 року реєстраційний номер ЗВ-5107699922018 та заяви ОСОБА_1 від 03.12.2018 року реєстраційний номер ЗВ-5107700072018, від 03.12.2018 року реєстраційний номер ЗВ-5107699992018, з урахуванням встановлених судом обставин.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (код ЄДРПОУ 39765871, адреса місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_7 , адреса місця проживання: 67923, Одеська область, Окнянський район, с. Степанівка) судовий збір у розмірі 1536,80 грн. (одна тисяча п`ятсот тридцять шість гривень 80 копійок).
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (код ЄДРПОУ 39765871, адреса місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_8 , адреса місця проживання: 67923, Одеська область, Окнянський район, с. Степанівка) судовий збір у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коіпйок).
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Суддя О.А. Левчук
.