
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 січня 2021 р. № 400/5142/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Фульги А.П. розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, вул. Мала Морська, 19,м.Миколаїв,54001
про:визнання протиправною та скасування відмови; зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
16 листопада 2020 року ОСОБА_1 (надалі також - позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту праці то соціального захисту населення Миколаївської міської ради (надалі також - відповідач), відповідно до якої просить:
- визнати протиправною та скасувати відмову в призначенні позивачу компенсації послуги «муніципальна няня»;
- зобов`язати Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради через протиправність відмови поновити виплати починаючи з компенсації з жовтня 2020 по заяві ОСОБА_1 №22754 від квітня 2020 року у зв`язку з неухильним виконанням ним в т.ч. п.13 постанови КМУ №68 та відсутністю правових підстав припинення таких виплат.
В обґрунтування своїх вимог позивач наголошував, що відповідачем протиправно відмовлено у призначенні компенсації послуги «муніципальна няня», оскільки батьки дитини є зайнятими особами, відтак, мають право на відповідну компенсацію.
Ухвалою суду від 20 листопада 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та провадження у справі відкрито. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи. Справу було призначено до розгляду на 22.12.2020 року. У зв`язку з тим, що судя перебувала у відпустці, розгляд справи було перенесено на 13.01.2021 року.
Позивач у судове засідання з`явився свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі просив позов задовольнити. Від представника відповідача надійшла заява про перенесення розгляду справи у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю представника департаменту.
Суд розглянувши вказану заяву керуючись ст.204 КАС України зазначає, що неявка у судове засідання будь - якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Суд не знаходить підстав для перенесення розгляду справи так як в департаменті працює не один працівник і відповідач міг залучити до розгляду справи іншого свого представника.
На підставі вказаного суд вирішив розглянути справі без участі представника відповідача.
08 грудня 2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, зазначаючи, що в силу внесених постановою Кабінету Міністрів України № 897 від 30.09.2020, яка набула чинності 02.10.2020, змін до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", компенсація послуги "муніципальна няня" не призначається батькам, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив таке.
ОСОБА_1 в квітні 2020 року подав до Департаменту заяву на призначення компенсації послуги «Муніципальна няня» в електронній формі, до заяви було додано сканкопії необхідних документів, завірені електронним цифровим підписом. Компенсація отримувалась безготівковими платежами про що свідчать банківські виписки, та статус відповідача відповідав вимогам для отримання компенсацій відповідно до Постанови КМУ від 30.01.2019 №68 «Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня»».
У вересні 2020 року вказана постанова була змінена і подальші виплати були припиненні без відповідних повідомлень. 09.11.2020 року на адресу електронної пошти позивача надійшов лист про відмову відповідача в призначенні компенсаційної послуги «муніципальна няня».
Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернувся до суду з даним позовом.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Порядком відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 р. № 68 (надалі - Порядок №68), визначено механізм відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня".
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України №897 від 30.09.2020, яка набула чинності 02.10.2020, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019 року, якою затверджено «Порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня».
Згідно п.2-4 Порядку №68, послуга з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" (далі - послуга "муніципальна няня") - послуга, що надається для підтримки батьків, опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років; отримувач послуги "муніципальна няня" - батьки, опікуни дитини; муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00 та / або КВЕД 88.91) / юридична особа (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), яка надає послугу з догляду за дітьми та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років, крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, батьків та опікунів дитини.
Відшкодування вартості послуги "муніципальна няня" є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків, опікуну дитини до трьох років (далі - компенсація послуги "муніципальна няня").
Призначення та виплата компенсації послуги "муніципальна няня" здійснюються згідно з рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської ради, ради об`єднаної територіальної громади (далі - місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення).
Компенсація послуги "муніципальна няня" виплачується отримувачу послуги "муніципальна няня" у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня.
Згідно з положень пункту 5 Порядку №68, право на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.
Компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення", за винятком отримувачів послуги "муніципальна няня", які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також отримувачів послуги "муніципальна няня", у яких одночасно народилося троє і більше дітей.
Компенсація послуги "муніципальна няня" надається у разі, коли один або обидва з батьків, опікунів не зайняті та є особами з інвалідністю I або II групи.
Компенсація послуги "муніципальна няня" не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги "муніципальна няня", які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відмовляючи у призначенні компенсації послуги "муніципальна няня" відповідач виходив з того факту, що мати дитини перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що констатовано поданими відповідачем документами.
Відповідно до положень Закону України "Про зайнятість населення" зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов`язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім`ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб`єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.
Частиною першою статті 4 того ж Закону до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або індивідуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.
До зайнятого населення також належать: непрацюючі працездатні особи, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, особою з інвалідністю I групи або за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію та/або надбавку відповідно до законодавства; батьки - вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства;
особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, та одержує грошову допомогу на догляд за нею відповідно до законодавства.
В даному випадку, суд наголошує, що ОСОБА_1 заявляючи про порушення його прав помилково визначає себе як отримувача такої компенсації, оскільки в силу викладених вище норм отримувачем є саме батьки у їх єдиному складі, у сукупності. Тоді як відшкодування вартості послуги "муніципальна няня" є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків.
В той же час, один із батьків дитини на яку позивач бажає отримати компенсацію послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", а саме мати дитини (дружина позивача) перебуває у відпустці для догляду за дитиною віком до 3-х років, що підтверджується листом Миколаївського Національного Аграрного Університету від 08.12.2020 №14-18/1491.
Зайнятість лише одного із батьків, а саме позивача та перебування другого із батьків - матері дитини (дружини позивача) у відпустці для догляду за дитиною віком до 3-х років, відповідно до вимог абзацу другого п. 5 Порядку № 68, не надає права на отримання відповідної компенсації станом на дату звернення із відповідною заявою, оскільки як зазначено в абзаці другому п. 5 Порядку №68 - компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків.
Доказів віднесення батьків або дитини в межах даного спору до винятків, визначених Порядком № 68, які надають право на отримання компенсації незалежно від зайнятості кожного із батьків, позивачем до заяви не надавалися та матеріали справи не містять.
Відтак, при визначенні підстав для призначення вищезгаданої компенсації відповідач дійшов вірних висновків про відсутність підстав для її призначення.
Виходячи з викладеного, суд не знаходить підстав для задоволення вимоги ОСОБА_1 щодо визнання протиправною та скасувати відмову в призначенні компенсації послуги «муніципальна няня» та зобов`язання відповідача поновити виплати по заяві ОСОБА_1 .
Таким чином, суд не знаходить підстав для задоволення позову ОСОБА_1 .
З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення відповідачем судових витрат, підстав для їх розподілу немає.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (вул. Мала Морська, 19, м.Миколаїв,54001 код ЄДРПОУ 03194499) - відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. П. Фульга