Рішення № 94176317, 09.12.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2020
Номер справи
160/12289/20
Номер документу
94176317
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2020 року Справа № 160/12289/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПрудника С.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

02 жовтня 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 16 вересня 2020 року №0110625140, винесене Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскільки дії відповідача з повторного та безпідставного нарахування штрафних санкцій з питання неподання податкових декларацій з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за квітень 2014 р. - червень 2018 року є протиправними і призвели до порушення законних прав позивача, то й спірне податкове повідомлення рішення є безпідставним та підлягає скасуванню.

29.10.2020 року засобами електронного зв`язку на електронну адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду та до канцелярії суду, 16.11.2020 року до канцелярії суду від ГУ ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив та уточнений відзив на позовну заяву, де контролюючий орган просить у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування означеного відповідач зазначив, що згідно даних Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформатизації, фізична особа-користувач радіочастотного ресурсу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) отримав право користуватися радіочастотним ресурсом України в межах виділеної частини смуг радіочастот загального користування на підставі дозволу на експлуатацію радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв на присвоєному номіналі радіочастоти №12-0147Р від 14.06.2013р., дійсний до 01.06.2018 із зазначеним видом радіозв`язку «Радіозв`язок фіксованої рухомої сухопутної та морської радіослужб». Дозвіл отримано, як фізичною особою-користувачем радіочастотного ресурсу. При перевірці використано інформацію, яка надійшла від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформатизації. У порядку пп. 75.1.1 п 75.1 ст. 75 та ст 76 Кодексу, головним державним ревізор-інспектором Соборного відділу з юридичних та фізичних осіб управління податкового адміністрування ГУ ДПС у Дніпропетровській області Мещеряковою І.М., в приміщенні Соборного управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області, за адресою м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, буд. 25, було проведено камеральну перевірку ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), з питання неподання податкових декларацій з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за квітень 2014р. - червень 2018 року. За результатами камеральної перевірки складено акт №26263/04-36-51- 40/ НОМЕР_1 від 06.05.2020р. Акт отримано за довіреністю представником ОСОБА_1 08.05.2020 р. ОСОБА_2 , що не заперечує позивач у своєму адміністративному позові. Відповідно до вимог п.86.8 ст.86 Кодексу, 27.05.2020 року прийняте податкове повідомлення-рішення №0051695140, яке отримано за довіреністю ОСОБА_2 01.06.2020 року. Перевіркою термінів подання податкових декларацій з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України встановлено порушення вимог пункту 257.1 статті 257, підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу, в частині неподання податкових декларацій за період з квітня 2014 року по червень 2018 року. В податковому повідомленні-рішенні від 27.05.2020 №0051695140 за платежем рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України, код платежу 13060000, визначено суму штрафних санкцій 8670,00 грн. за неподання податкових декларацій за 51 податковий періоди. Позивач погодився з результатами перевірки та накладеними на нього штрафними санкціями та перерахував до бюджету грошові кошти у розмірі 8670,00 грн., що підтверджено платіжним дорученням № 92 від 18.05.2020 року, щодо сплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України, код платежа 13060000.

Відповідач також зазначає, що абзацем другим пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України із змінами та доповненнями передбачено за неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов`язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Норма Закону набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а саме з 23.05.2020 року. У зв`язку з виявленням технічної помилки сформовано додаткове податкове повідомлення-рішення від 16.09.2020 року №0110625140 на суму 8670,00 грн. та розрахунок штрафу за порушення термінів подання податкових декларацій з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України до акту камеральної перевірки від 06.05.2020 року №26263/04-36-51-40/ НОМЕР_1 . Податкове повідомлення-рішення №0110625140 направлено на податкову адресу фізичної особи-користувача радіочастотного ресурсу ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку з повідомленням про вручення. Рекомендоване повідомлення про вручення 07.10.2020 року повернулось до Соборного управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області з відміткою про вручення 25.09.2020 року. Відтак, оскаржуване рішення є таким, що винесено виключно на законних підставах у спосіб та у межах повноважень передбачених чинним законодавством.

27.11.2020 року від ОСОБА_1 до канцелярії суду надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, в якій позивач зазначає про безпідставність та необґрунтованість доводів відповідача, викладених у відзиві та в уточненому відзиві на позовну заяву. Так, в обґрунтування вказаного зазначено, що позивач сплативши рентну плату за користування радіочастотними ресурсами України, виконав вимоги податкового кодексу України, які зазначені в акті камеральної перевірки від 06.05.2020 року № 26263/04-36-51-40/ НОМЕР_1 та по податковому повідомленню - рішенню №0051695140 від 27 травня 2020 р., узгодивши суму грошового зобов`язання виконав свої зобов`язання перед державним бюджетом. Склавши оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 16 вересня 2020 року №0110625140 відповідач порушив ряд норм профільного для себе закону, а саме ст. ст. 76, 86, 116 Податкового кодексу України, а також ст. ст. 19, 58, 61 Конституції України. В свою чергу, відповідач склав податкове повідомлення-рішення №0110625140 тільки 16 вересня 2020 року, а вручив оскаржуване податкове повідомлення-рішення тільки 25 вересня 2020 року (зазначено відповідачем у відзиві на позовну заяву) чим грубо порушив норму Податкового кодексу України. Частина 1 статті 58 Конституції України наголошує закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Дана правова позиція закріплена рішенням Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 по справі № 1-7/99, а також рішенням Конституційного Суду України від 5 квітня 2001 року №3-рп/2001 по справі № 1-16/2001 відповідно до яких положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи). Принцип неприпустимості зворотної дії в часі нормативних актів знайшов своє закріплення в міжнародно-правових актах, зокрема і в Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини (стаття 7). Водночас Конституція України передбачає зворотну дію законів та інших нормативно-правових актів у часі у випадках, коли вони пом`якшують або скасовують юридичну відповідальність особи. Отже, до правовідносин між відповідачем та позивачем не можна застосовувати норми Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» №466-ІХ від 16.01.2020 року у зв`язку з тим, що порушення з питання неподання податкових декларацій з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України були з квітня 2014 р. по червень 2018 року, а перевірка та акт камеральної перевірки від 06.05.2020 року № 26263/04-36-51- 40/ НОМЕР_1 на підставі якого були нараховані штрафні санкції був складений 06 травня 2020 року, тобто до вступу цього закону в силу. До того ж, частина 1 статті 61 Конституції України зазначає, що ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення. Отже, недопустимо поєднувати дві і більше відповідальностей за одне окреме правопорушення. Це заборонено. Дане правило розглядається як окремий принцип недопустимості подвійної відповідальності за одне правопорушення».

08.12.2020 року від ГУ ДПС у Дніпропетровській області засобами поштового зв`язку до канцелярії суду надійшло заперечення на відповідь на відзив щодо позовної заяви, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В підсумування своєї правової позиції відповідач зазначив, що спірне податкове повідомлення-рішення, від 16.09.2020 року №0110625140 було винесене у зв`язку виправленням технічної помилки. Тому вважати, що позивач був двічі притягнутий до юридичної відповідальності за одне й те саме правопорушення згідно ч. 1 ст.61 Конституції України, а також вважати що до нього застосували декілька раз штрафної (фінансової) санкції (штрафу) за одне й теж саме правопорушення згідно п.2 ст. 116 Податкового кодексу України, безпідставно. Позивач погодився з допущенням технічної помилки відповідачем та перерахував до бюджету грошові кошти у розмірі 8670,00 грн„ що підтверджено платіжним дорученням №206 від 17.11.2020 року, щодо сплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України, код платежу 13060000. В свою чергу в той же день 17.11.2020 року податковий орган зменшив борг нарахований за актом у поточному році Податкове повідомлення-рішення №0110625140. Сума недоїмки станом 30.11.2020 року становить 0,28 грн. Отже, податковий орган діяв в межах своїх повноважень згідно діючого законодавства України та формування додаткового Податкового повідомлення-рішення від 16.09.2020 року №0110625140 до акту №26263/04-36-51-40/ НОМЕР_1 від 06.05.2020 року є таким, що винесено виключно на законних підставах у спосіб та у межах повноважень передбачених чинним законодавством.

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.10.2020 року зазначена вище справа розподілена та 05.10.2020 року передана судді Пруднику С.В.

Ухвалою суду від 07.10.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

В період з 26.11.2020 року по 08.12.2020 року суддя Прудник С.В. перебував на лікарняному.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовну заяву слід задовольнити з огляду на таке.

Судовим розглядом встановлено, що згідно даних Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформатизації, фізична особа-користувач радіочастотного ресурсу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) отримав право користуватися радіочастотним ресурсом України в межах виділеної частини смуг радіочастот загального користування на підставі дозволу на експлуатацію радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв на присвоєному номіналі радіочастоти №12-0147Р від 14.06.2013р., дійсний до 01.06.2018 із зазначеним видом радіозв`язку «Радіозв`язок фіксованої рухомої сухопутної та морської радіослужб». Дозвіл отримано, як фізичною особою-користувачем радіочастотного ресурсу.

Згідно з ідентифікаційних даних податкового блоку: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) взятий на облік в Соборному управлінні ГУ ДПС у Дніпропетровській області 09.08.2017 року за №046317205602 повторно.

Вид діяльності згідно КВЕД 69.10 - діяльність у сфері права; КВЕД 77.11 - надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів; КВЕД 68.32 - управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту; КВЕД 63.99 - надання інших інформаційних послуг; КВЕД 77.34 - надання в оренду водних транспортних засобів; КВЕД 68.10 - купівля та продаж власного нерухомого майна; КВЕД 70.22 - консультування з питань комерційної діяльності й керування(основний); КВЕД 68.20 - надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; КВЕД 62.02 - консультування з питань інформатизації.

Як свідчать матеріали справи, 06.05.2020 року на підставі підпункту19-1.1.1 пункту 19-1.1 статті 19-1, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями, у порядку підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 та статті 76 Податкового кодексу, головним державним ревізор-інспектором відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Соборного управління Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Мещеряковою І.М., у приміщенні Соборного управління Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за адресою: м. Дніпро, проспект Богдана Хмельницького, буд. 25, Соборне управління, проведено камеральну перевірку ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з питання неподання податкових декларацій з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за квітень 2014р. – червень 2018 року.

Перевірка проведена 06.05.2020 року. Місцезнаходження платника податків ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 . Платник взятий на облік в Соборному управлінні Головного управління ДПС у Дніпропетровській області 09.08.2017 року №046317205602. Платник рентної плати застосовує податковий період, який дорівнює календарному місяцю. При перевірці використано інформацію, яка надійшла від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв`язку та інформатизації.

Перевіркою встановлено наступне.

Так, відповідно до п. 254.1 ст. 254 Податкового кодексу України Платниками рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України є загальні користувачі радіочастотного ресурсу України, визначені законодавством про радіочастотний ресурс, яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України в межах виділеної частини смуг радіочастот загального користування на підставі: ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України; ліцензії на мовлення та дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою; дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою, отриманого на підставі договору з власником ліцензії на мовлення; дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою.

Відповідно до п. 254.3 ст. 254 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування рентною платою за користування радіочастотним ресурсом України є ширина смуги радіочастот, що визначається як частина смуги радіочастот загального користування у відповідному регіоні та зазначена в ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України або в дозволі на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою для технологічних користувачів та користувачів, які користуються радіочастотним ресурсом для розповсюдження телерадіопрограм.

Пунктом 257.1 статті 257 Податкового кодексу України визначено, що базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю.

Підпунктом 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов`язаними нараховувати і сплачувані податки та збори, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов`язок подання якої до контролюючих органів передбачено Податковим кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Перевіркою термінів подання податкових декларацій з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України встановлено порушення вимог пункту 257.1 статті 257, підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу, в частині несвоєчасного подання податкових декларацій, а саме:

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за квітень 2014 року, граничний термін подання – 20.05.2014 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за травень 2014 року, граничний термін подання – 20.06.2014 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за червень 2014 року, граничний термін подання – 20.07.2014 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за липень 2014 року, граничний термін подання – 20.08.2014 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за серпень 2014 року, граничний термін подання – 20.09.2014 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за вересень 2014 року, граничний термін подання – 21.10.2014 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за жовтень 2014 року, граничний термін подання – 20.11.2014 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за листопад 2014 року, граничний термін подання – 20.12.2014 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за грудень 2014 року, граничний термін подання – 22.01.2015 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за січень 2015 року, граничний термін подання – 20.02.2015 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за лютий 2015 року, граничний термін подання – 20.03.2015 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за березень 2015 року, граничний термін подання – 20.04.2015 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за квітень 2015 року, граничний термін подання – 21.05.2015 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за травень 2015 року, граничний термін подання – 20.06.2015 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за червень 2015 року, граничний термін подання – 20.07.2015 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за липень 2015 року, граничний термін подання – 20.08.2015 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за серпень 2015 року, граничний термін подання – 21.09.2015 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за вересень 2015 року, граничний термін подання – 20.10.2015 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за жовтень 2015 року, граничний термін подання – 20.11.2015 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за листопад 2015 року, граничний термін подання – 21.12.2015 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за грудень 2015 року, граничний термін подання – 20.01.2016 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за січень 2016 року, граничний термін подання – 22.02.2016 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за лютий 2016 року, граничний термін подання – 21.03.2016 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за березень 2016 року, граничний термін подання – 20.04.2016 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за квітень 2016 року, граничний термін подання – 20.05.2016 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за травень 2016 року, граничний термін подання – 20.07.2016 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за червень 2016 року, граничний термін подання – 20.07.2016 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за липень 2016 року, граничний термін подання – 22.08.2016 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за серпень 2016 року, граничний термін подання – 20.09.2016 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за вересень 2016 року, граничний термін подання – 20.10.2016 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за жовтень 2016 року, граничний термін подання – 21.11.2016 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за листопад 2016 року, граничний термін подання – 20.12.2016 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за грудень 2016 року, граничний термін подання – 20.01.2017 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за січень 2017 року, граничний термін подання – 20.02.2017 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за лютий 2017 року, граничний термін подання – 20.03.2017 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за березень 2017 року, граничний термін подання – 20.04.2017 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за квітень 2017 року, граничний термін подання – 22.05.2017 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за травень 2017 року, граничний термін подання – 20.06.2017 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за червень 2017 року, граничний термін подання – 20.07.2017 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за липень 2017 року, граничний термін подання – 21.08.2017 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за серпень 2017 року, граничний термін подання – 20.09.2017 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за вересень 2017 року, граничний термін подання – 20.10.2017 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за жовтень 2017 року, граничний термін подання – 20.11.2017 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за листопад 2017 року, граничний термін подання – 20.12.2017 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за грудень 2017 року, граничний термін подання – 22.01.2018 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за січень 2018 року, граничний термін подання – 20.02.2018 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за лютий 2018 року, граничний термін подання – 20.03.2018 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за березень 2018 року, граничний термін подання – 20.04.2018 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за квітень 2018 року, граничний термін подання – 21.05.2018 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за травень 2018 року, граничний термін подання – 20.06.2018 року;

- податкова декларація з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за червень 2018 року, граничний термін подання – 20.07.2018 року.

Згідно з наявною в базах даних інформацією протягом року до платника податку не застосовувався штраф за таке порушення.

Висновками означеної перевірки встановлено, що дані камеральної перевірки свідчать про неподання платником податків ОСОБА_1 податкових декларацій з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за квітень 2014р. – червень 2014 року. Відповідальність платника за неподання або несвоєчасне подання податкових декларацій передбачена пунктом 120.1 статті 120 Податкового кодексу України.

За результатами перевірки складено акт №26263/04-36-51-40/ НОМЕР_1 від 06.05.2020 року «Про результати камеральної перевірки ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з питання неподання податкових декларацій з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України».

Також, відповідачем нарахований штраф відповідно до Додатку до акту камеральної перевірки від 06.05.2020 № 26263/04-36-51-40/ НОМЕР_1 розрахунок штрафу за порушення термінів подання податкових декларацій з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України позивачем за період з квітня 2014 р. по червень 2018 року у сумі 8670,00 гривень.

Крім того, за результатами перевірки ГУ ДПС у Дніпропетровській області було винесене податкове повідомлення - рішення №0051695140 від 27 травня 2020 р. за яким позивачу на підставі акту камеральної перевірки від 06.05.2020 № 26263/04-36-51-40/ НОМЕР_1 та на підставі підпункту 54.3.1. пункту 54.3 статті 54 і абзацу другого пункту 120.1. ст. 120 Податкового кодексу застосували штрафні санкції у сумі 8670,00 гривень.

Відповідно до вимог п.86.8 ст.86 Кодексу, 27.05.2020 року ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийняте податкове повідомлення-рішення №0051695140, яке отримано за довіреністю ОСОБА_2 01.06.2020 року. Перевіркою термінів подання податкових декларацій з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України встановлено порушення вимог пункту 257.1 статті 257, підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу, в частині неподання податкових декларацій за період з квітня 2014 року по червень 2018 року. В податковому повідомленні-рішенні від 27.05.2020 №0051695140 за платежем рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України, код платежу 13060000, визначено суму штрафних санкцій 8670,00 грн. за неподання податкових декларацій за 51 податковий періоди.

Позивач погодився з результатами перевірки та накладеними на нього штрафними санкціями та перерахував до бюджету грошові кошти у розмірі 8670,00 грн., що підтверджено платіжним дорученням № 92 від 18.05.2020 року, щодо сплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України, код платежа 13060000.

Однак, 25.09.2020 року позивач засобами поштового зв`язку отримав ще податкове повідомлення-рішення від 16.09.2020 року №0110625140.

Так, як пояснило ГУ ДПС у Дніпропетровській області у поданому до суду відзиві на позовну заяву, у зв`язку з виявленням технічної помилки сформовано додаткове податкове повідомлення-рішення від 16.09.2020 року №0110625140 на суму 8670,00 грн. та розрахунок штрафу за порушення термінів подання податкових декларацій з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України до акту камеральної перевірки від 06.05.2020 року №26263/04-36-51-40/ НОМЕР_1 . Податкове повідомлення-рішення №0110625140 направлено на податкову адресу фізичної особи-користувача радіочастотного ресурсу ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку з повідомленням про вручення. Рекомендоване повідомлення про вручення 07.10.2020 року повернулось до Соборного управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області з відміткою про вручення 25.09.2020 року.

Також, як зазначив відповідач у поданому до суду запереченні на відповідь щодо відзиву на позовну заяву, позивач погодився з допущенням технічної помилки відповідачем та перерахував до бюджету грошові кошти у розмірі 8670,00 грн„ що підтверджено платіжним дорученням №206 від 17.11.2020 року, щодо сплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України, код платежу 13060000. В свою чергу в той же день 17.11.2020 року податковий орган зменшив борг нарахований за актом у поточному році Податкове повідомлення-рішення №0110625140. Сума недоїмки станом 30.11.2020 року становить 0,28 грн.

Вважаючи податкове повідомлення-рішення від 16.09.2020 року №0110625140, протиправним, позивач звернувся до суду із даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вирішуючи спір по суті, суд ураховує, що згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

При цьому суд відмічає, що "на підставі" означає, що суб`єкт владних повноважень: 1) повинен бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України; 2) зобов`язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним; "у межах повноважень" означає, що суб`єкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх; "у спосіб" означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби; "з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано", тобто використання наданих суб`єкту владних повноважень повинно відповідати меті та завданням діяльності суб`єкта, які визначені нормативним актом, на підставі якого він діє; "обґрунтовано", тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Рішення повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.

Підпунктом 16.1.2. пункту 16.1. статті 16 ПК України визначено обов`язок платника податків вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів.

Пунктом 198.6. ст.198 ПК України визначено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Відповідно до п.201.10. ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).

Норми п.44.1. ст.44 ПК України визначають, що для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Відповідно до п.57.1. ст.57 ПК України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно із ст. 75 Податкового кодексу України, одним із видів перевірок є камеральні перевірки.

Підпунктом 75.1.1. пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України встановлено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Згідно із п. 254.1 - п.254.3 ст. 254 ПК України платниками рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України є загальні користувачі радіочастотного ресурсу України, визначені законодавством про радіочастотний ресурс, яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України в межах виділеної частини смуг радіочастот загального користування на підставі:

ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України;

ліцензії на мовлення та дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою;

дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою, отриманого на підставі договору з власником ліцензії на мовлення;

дозволу на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою.

Не є платниками рентної плати спеціальні користувачі, перелік яких визначено законодавством про радіочастотний ресурс, та радіоаматори.

Об`єктом оподаткування рентною платою за користування радіочастотним ресурсом України є ширина смуги радіочастот, що визначається як частина смуги радіочастот загального користування у відповідному регіоні та зазначена в ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України або в дозволі на експлуатацію радіоелектронного засобу та випромінювального пристрою для технологічних користувачів та користувачів, які користуються радіочастотним ресурсом для розповсюдження телерадіопрограм.

За приписами п.п. 254.5.4. п. 254.5 та п. 254.6 ст. 254 ПК України, платники рентної плати подають до контролюючих органів копії ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України, ліцензій на мовлення та дозволів на експлуатацію радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв у місячний строк після їх видачі.

Порядок подання декларації, строки сплати, відповідальність платників рентної плати та контроль за її справлянням визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу.

Відповідно до п. 257.1 – п. 257.3 ст. 257 ПК України, базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю.

Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов`язань з рентної плати.

Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію

Вказане порушення у акті перевірки обґрунтоване тим, що перевіркою термінів подання податкових декларацій з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України встановлено порушення вимог пункту 257.1 статті 257, підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу, в частині неподання податкових декларацій за період з квітня 2014 року по червень 2018 року.

В податковому повідомленні-рішенні від 27.05.2020 №0051695140 за платежем рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України, код платежу 13060000, визначено суму штрафних санкцій 8670,00 грн. за неподання податкових декларацій за 51 податковий періоди.

Так, як вже зазначалось вище, позивач погодився з результатами перевірки та накладеними на нього штрафними санкціями та перерахував до бюджету грошові кошти у розмірі 8670,00 грн., що підтверджено платіжним дорученням № 92 від 18.05.2020 року, щодо сплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України, код платежа 13060000.

Разом з цим, у зв`язку з виявленням технічної помилки сформовано додаткове податкове повідомлення-рішення від 16.09.2020 року №0110625140 на суму 8670,00 грн. та розрахунок штрафу за порушення термінів подання податкових декларацій з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України до акту камеральної перевірки від 06.05.2020 року №26263/04-36-51-40/ НОМЕР_1 .

Аналіз наведеного порушення у акті перевірки вказує на факт неподання податкових декларацій за період з квітня 2014 року по червень 2018 року, за які вже було застосовано штрафні санкції до позивача, серед порушень щодо яких прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.05.2020 №0051695140 за платежем рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України, код платежу 13060000, визначено суму штрафних санкцій 8670,00 грн. за неподання податкових декларацій за 51 податковий періоди.

Таким чином, позивача вдруге буде притягнуто до відповідальності за одне й теж саме порушення податкового законодавства, що в свою чергу суперечить приписам ст.61 Конституції України.

Відповідно до ст.61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

З огляду на наведене, податкове повідомлення-рішення від 16.09.2020 року №0110625140 на суму 8670,00 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (PRONINA v. UKRAINE, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Суд враховує й те, що згідно п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, обов`язок доведення обставин, які стали підставою для прийняття оскаржуваної вимоги про сплату боргу (недоїмки) покладено на контролюючий орган.

Підсумовуючи вищевикладене суд дійшов висновку про те, що відповідач не довів суду належними і допустимими доказами законність прийнятого ним податкового повідомлення-рішення.

Таким чином, суд перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Належним способом захисту прав позивача є визнання відповідного рішення про протиправним та його скасування.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 840 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням №113 від 02.10.2020 року.

Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 840 грн. підлягає стягненню з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 242-243, 245-246, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 16 вересня 2020 року №0110625140 на суму 8670,00 грн., винесене Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840 грн. (вісімсот сорок гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С. В. Прудник