
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2021 року Чернігів Справа № 620/5306/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю. О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Чернігівській областіпро визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Управління Служби безпеки України в Чернігівській області (далі по тексту – відповідач 1, УСБУ в Чернігівській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (відповідач 2, ГУ ПФУ в Чернігівській області), в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність УСБУ в Чернігівській області щодо неподання до ГУ ПФУ в Чернігівській області Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням у Довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в, розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за умови режимних обмежень (допуск Ф.2) в розмірі 15 відсотків посадового окладу; надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення в розмірі 10 відсотків посадового окладу; надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 16 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10 відсотків посадового окладу;
зобов`язати Управління Служби безпеки України в Чернігівській області підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням у Довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за умови режимних обмежень (допуск Ф.2) в розмірі 15 відсотків посадового окладу; надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення в розмірі 10 відсотків посадового окладу; надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 16 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10 відсотків посадового окладу;
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.04.2019 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за умови режимних обмежень (допуск Ф.2) в розмірі 15 відсотків посадового окладу; надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення в розмірі 10 відсотків посадового окладу; надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 16 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10 відсотків посадового окладу, з виплатою перерахованої пенсії в 100-відсотковому від обчисленого розмірі (без застосування зменшення розміру);
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за умови режимних обмежень (допуск Ф.2) в розмірі 15 відсотків посадового окладу; надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення в розмірі 10 відсотків посадового окладу; надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 16 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10 відсотків посадового окладу, виплачувати з 05.03.2019 пенсію в 100-відсотковому від обчисленого розмірі без застосування зменшення розміру пенсії, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 01.04.2019 року по день проведення доплати.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем посилаючись на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, постанову Верховного Суду від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19, зазначено, що з урахуванням змін в грошовому забезпеченні з прийняттям Постанови № 704 - зміною у бік збільшення розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та введенням для зазначених категорій осіб нових місячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, на підставі ст.ст. 43, 51, 63 Закону № 2262-ХІІ та пункту 5 Порядку № 45 він набув право на перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року (відповідно до вимог ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ) в розмірі окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за умови режимних обмежень (допуск Ф.2) в розмірі 15 відсотків посадового окладу; надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення в розмірі 10 відсотків посадового окладу; надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 16 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10 відсотків посадового окладу. Відповідачем 1 при видачі оновленої довідки для перерахунку пенсії було обмежено наступні складові грошового забезпечення, які підлягали перерахунку та зазначені у його пенсійній справі: надбавка за умови режимних обмежень, допуск Ф. 2 – 15 %; надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення - 10 %; надбавка за особливо важливі завдання - 16 %; премія – 10 %. Звернення позивача відповідачами були розглянуті, однак залишені без реалізації.
У відзиві на позов УСБУ в Чернігівській області у задоволенні позову просило відмовити повністю, обґрунтовуючи тим, що позивачу не було відмовлено в складанні оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704. Така довідка від 23.07.2020 № 49 була направлена особисто позивачу листом №74/9/П-65/14/433 від 23.07.2020 для реалізації його прав. Зазначає, що алгоритм дій, який повинно вчинити, зокрема, ГУ ПФУ у Чернігівській області та, відповідно, УСБУ в Чернігівській області у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився. В матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що до ГУ ПФУ в Чернігівській області від Пенсійного фонду України надходили повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, а також відсутні факти направлення ГУ ПФУ в Чернігівській області до УСБУ в Чернігівській області списків осіб для підготовки довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій та їх подальше направлення до ГУ ПФУ в Чернігівській області. Таким чином, в УСБУ в Чернігівській області згідно з Порядком 45 відсутній обов`язок готувати та подавати до ГУ ПФУ в Чернігівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку, а відтак у спірних правовідносинах відсутні ознаки порушення відповідачем 1 прав, свобод та законних інтересів позивача.
У відзиві на позов ГУ ПФУ в Чернігівській області у задоволенні позову просило відмовити повністю, обґрунтовуючи тим, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для призначення та перерахунки пенсій. Так, до їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій визначається уповноваженим органом, про що видається довідка встановленої форми в кожному конкретному випадку окремо. Також зазначає, що у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права. На час розгляду судом даної адміністративної справи, права позивача в частині вимог до ГУ ПФУ в Чернігівській області не були порушені, тому вони не можуть підлягати задоволенню. Оскільки позивач просить зобов`язати зробити перерахунок по ще не існуючій довідці, тобто ця вимога є похідною від попередніх, її задоволення у справі одночасно з розглядом наявності підстав для видачі довідки є неправомірним.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.11.2020 позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліку.
Ухвалою суду від 19.11.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Позивач як особа, що проходила службу в Службі безпеки України, одержує пенсію відповідно до статті 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, що зокрема, підтверджується копіями Військового квитка від 14.04.2009 серії ГГ № 328129 та Посвідчення від 29.04.2009 № НОМЕР_1 (а.с. 12).
Згідно копії Протоколу ГУ ПФУ в Чернігівській області від 01.04.2009 за пенсійною справою ОСОБА_1 при призначенні йому пенсії враховано такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад – 1300,00 грн; оклад за військове звання – 130,00 грн; процентну надбавку за вислугу років (30 %) - 429,00 грн; середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення (надбавку за умови режим. обмежень, допуск Ф.2 (15 %), надбавку за інформаційно-аналітичне забезпечення (10 %), надбавку за особливо важливі завдання (16 %), премію (10%)) – 534,07 грн (а.с. 13).
Із заявою від 06.02.2020 позивач звернувся до УСБУ в Чернігівській області, в якій просив підготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру моєї пенсії з моменту настання такого права відповідно до зазначених-законодавчих актів та рішення Верховного Суду України у типовій справі.
У відповідь листом від 06.03.2020 № 74/9/П-65/14/433 відповідач 1 повідомив позивача, зокрема про те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за відповідною посадою встановленого зразка визначені додатком 2 до Порядку-45 оформлюються СБУ на підставі надісланих органами Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. З метою вирішення питання щодо оформлення особами, звільненим з військової служби, довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, СБУ направлено запит до Пенсійного фонду України щодо надання відповідних списків. Однак, ні відповіді, ні списків від Пенсійного фонду України СБУ не отримано. Враховуючи вищевикладене, не зважаючи на відсутність відповідного порядку (механізму) оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України нових довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій надаємо інформацію про розмір грошового забезпечення на сьогоднішній день за аналогічною посадою, яку позивач займав на момент звільнення: посадовий оклад - 6340,00 грн; оклад за військовим званням - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років 40% - 3100,00 грн; надбавка за особливості проходження служби 70 % - 7595,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % - 951,00 грн; преміювання 10 % - 634,00 грн (а.с. 16).
Згідно копії супровідного листа від 23.07.2020 № 74/9/П-65/14/433 УСБУ в Чернігівській області на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 видало позивачу Довідку № 49 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) в розпорядженні по посаді головного спеціаліста УСБУ в Чернігівській області станом на 05.03.2019, згідно із постановою КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», в якій зазначено такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад – 6340,00 грн; оклад за військовим званням підполковник – 1410,00 грн; надбавка за вислугу років (від пос. окладу та окл. за військ. зван.) (40 %) – 3100,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (ПО+ВЗ+ВР) (32 %) – 3472,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (від ПО) (15 %) – 951,00 грн; преміювання (від пос. окладу) (10 %) – 634,00 грн (а.с. 21).
Із заявою від 04.08.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Чернігівській області, в якій просив включити його у список для перерахунку грошового забезпечення та подати до УСБУ в Чернігівській області, зробити витяг з його пенсійної справи про відповідні процентні надбавки та їх розміри та надати до УСБУ в Чернігівській області та/або зробити перерахунок його пенсії самостійно, з урахуванням основних складових грошового забезпечення, зазначених у довідці № 49 від 23.07.2020, та відповідних процентних надбавок, вказаних у його пенсійній справі, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру моєї пенсії з моменту настання такого права відповідно до зазначених законодавчих актів та рішення Верховного Суду України у типовій справі (а.с. 17-18).
У відповідь листом від 14.08.2020 № 2500-0235-8/30319 ГУ ПФУ в Чернігівській області повідомило позивача про те, що умови проведення перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» були передбачені гами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Після перегляду у суді апеляційної інстанції 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Після визнання протиправним та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Пенсія виплачується згідно з чинним законодавством (а.с. 20).
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах Служби безпеки України, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі по тексту – Закон № 2262-ХІІ).
В преамбулі вказаного Закону передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Зазначена норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій.
Кабінет Міністрів України постановою «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» від 13.02.2008 № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту – Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно абзацу 2 пункту 3 Порядку, довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45, в редакції постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі по тексту – Постанова № 103), передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому, у Додаток 2 до Порядку № 45, яким передбачається форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, та пункт 5 Порядку № 45 згідно Постанови № 103 було викладено в новій редакції, в якій такі складові грошового забезпечення як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) відсутні.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45. А отже нормативні акти, які б починаючи з 05.03.2019 обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів Служби безпеки України для обчислення та перерахунку пенсії, були відсутні.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 (далі по тексту – Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, основні та додаткові види грошового забезпечення Служби безпеки України.
Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії (частина друга статті 51 Закону № 2262-ХІІ).
Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій з 01.04.2019, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.
В пунктах 5, 6 Постанови № 704 постановлено надати право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, зокрема: 1) установлювати: посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою; надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу. 2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання.
Виплачувати, зокрема: 1) надбавку за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу; 2) доплату за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук з відповідної спеціальності; 3) доплату за вчене звання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які займають посади, пов`язані з педагогічною або науковою діяльністю і мають вчене звання доцента (старшого наукового співробітника) 4) надбавку за спортивні звання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які мають спортивне звання «заслужений тренер», «заслужений майстер спорту», «майстер спорту міжнародного класу», «майстер спорту»; 5) надбавку за почесні звання України, СРСР, союзних республік СРСР військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, які мають почесні звання «заслужений» або «народний»; 6) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу.
Як зазначалося вище, зміни внесені Постановою № 103, зокрема, в додаток 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція пункту 5 та додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Так, згідно додатку 2 до Порядку № 45, в редакції, що діяла до набрання чинності Постанови № 103, Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії включає такі види грошового забезпечення: посадовий оклад; підвищення посадового окладу оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років; надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання; надбавка за спортивні звання; премія.
Відповідно до пункту 5, в редакції, що діяла до набрання чинності Постанови № 103, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Як вбачається з матеріалів справи, такі складові грошового забезпечення як надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення та надбавка за особливо важливі завдання, як особі, яка проходила службу в Службі безпеки України, позивачу були враховані при призначенні пенсії, оскільки передбачалися постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 № 1294. Проте, вказана Постанова втратила чинність на підставі Постанови № 704, у якій вказані додаткові види грошового забезпечення не передбачені.
Враховуючи вказані вище правові положення, суд зазначає, що станом на день виникнення у позивача права на перерахунок пенсії (01.04.2019), такі додаткові види грошового забезпечення як надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення та надбавка за особливо важливі завдання особам, які працюють в Службі безпеки України, не виплачувались, а отже вони не можуть бути враховані для перерахунку пенсії.
Судом встановлено, що УСБУ в Чернігівській області на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 видало позивачу Довідку № 49 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , в якій зазначено такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад – 6340,00 грн; оклад за військовим званням підполковник – 1410,00 грн; надбавка за вислугу років (від пос. окладу та окл. за військ. зван.) (40 %) – 3100,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (ПО+ВЗ+ВР) (32 %) – 3472,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (від ПО) (15 %) – 951,00 грн; преміювання (від пос. окладу) (10 %) – 634,00 грн (а.с. 21).
Суд зауважує, що Довідка № 49 відповідає формі, передбаченій Порядком № 45, в редакції, що діяла до набрання чинності Постанови № 103, та положенням пункту 5 (в редакції, що діяла до набрання чинності Постанови № 103) і пунктам 5,6 Постанови № 704.
При цьому, суд звертає увагу, що в Довідці № 49, наданої позивачу відповідачем 1, включено такі додаткові види грошового забезпечення як надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15 % та премія - 10 %.
Враховуючи вказане, суд дійшов висновку про відсутність правових для визнання протиправною бездіяльності УСБУ в Чернігівській області щодо неподання до ГУ ПФУ в Чернігівській області Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням у Довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за умови режимних обмежень (допуск Ф.2) в розмірі 15 відсотків посадового окладу; надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення в розмірі 10 відсотків посадового окладу; надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 16 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10 відсотків посадового окладу.
Позовні вимоги про: зобов`язання УСБУ в Чернігівській області підготувати та подати до ГУ ПФУ в Чернігівській області Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням у Довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за умови режимних обмежень (допуск Ф.2) в розмірі 15 відсотків посадового окладу, надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення в розмірі 10 відсотків посадового окладу, надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 16 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії в розмірі 10 відсотків посадового окладу; визнання протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.04.2019 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за умови режимних обмежень (допуск Ф.2) в розмірі 15 відсотків посадового окладу; надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення в розмірі 10 відсотків посадового окладу; надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 16 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10 відсотків посадового окладу, з виплатою перерахованої пенсії в 100-відсотковому від обчисленого розмірі (без застосування зменшення розміру); зобов`язання ГУ ПФУ в Чернігівській області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за умови режимних обмежень (допуск Ф.2) в розмірі 15 відсотків посадового окладу; надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення в розмірі 10 відсотків посадового окладу; надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 16 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 10 відсотків посадового окладу, виплачувати з 05.03.2019 пенсію в 100-відсотковому від обчисленого розмірі без застосування зменшення розміру пенсії, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 01.04.2019 по день проведення доплати, також задоволенню не підлягають, оскільки є похідними позовними вимогами від зазначеної (основної) вище.
Крім того, враховуючи аналіз правових норм, закріплених в Порядку № 45, суд погоджується з аргументом відповідача 2, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Такі повноваження, згідно пункту 3 Порядку № 45, покладені на уповноважені органи, зокрема Службу безпеки України.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку про необхідність у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Управління Служби безпеки України в Чернігівській області, вул. Шевченка, 28, м. Чернігів, 14013, код ЄДРПОУ 20001757.
Головне управління пенсійного фонду України в Чернігівській області, вул. Пятницька, 83-а, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940.
Дата складення повного рішення суду - 15.01.2021.
Суддя Ю. О. Скалозуб