
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
13 січня 2021 року Справа № 480/8141/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Гелета С.М.
за участю секретаря судового засідання – Високос Я.С.
представника позивача - Моісеєнко О.В., представника відповідача - Тиченка М.П. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми заяву комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради у адміністративній справі за заявою Головного управління ДПС у Сумській області до комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради про стягнення податкового боргу,-
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Сумській області (далі – позивач, ГУ ДПС в Сумській області) в порядку, передбаченому ст. 238 КАС України, звернулось до суду із заявою до Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради (далі – відповідач, КП “Міськводоканал”) та просить стягнути за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків податковий борг загальною сумою 2 531 428,55 грн., а саме: з рентної плати за спеціальне використання води в сумі 438042,28 грн., з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 1892500,81 грн., з надходжень від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти в сумі 200885,46 грн.
До суду надійшла заява комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради про розстрочення виконання судового рішення, в якій представник відповідача, з урахуванням уточнення, просив розстрочити сплату податкового боргу у загальному розмірі 2531428,55грн. терміном до 30.11.2021 у наступні строки: шомісяця суму податкового боргу з надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами) в розмірі 43 000 грн., з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в розмірі 189 000грн., з надходжень від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти в розмірі 20 000 грн. , а саме до 30.01.2021 на загальну суму 252 000,00грн., до 28.02.2021 на загальну суму 252 000,00грн., до 31.03.2021 на загальну суму 252 000,00грн., до 30.04.2021 на загальну суму 252 000,00грн.; до 31.05.2021 на загальну суму 252 000,00грн.; до 30.06.2021 на загальну суму 252 000,00грн.; до 31.07.2021 на загальну суму 252 000,00грн.; до 31.08.2021 на загальну суму 252 000,00грн.; до 30.09.2021 на загальну суму 252 000,00грн.; до 31.10.2021 на загальну суму 252 000,00грн.; а також податковий борг з надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами) в сумі 8 042,28 грн., з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 2500,81 грн., з надходжень від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти в сумі 885,46 грн., а саме до 30.11.2021 на загальну суму 11 428,55 грн.
Заява мотивована тим, що господарська діяльність підприємства протягом останніх років є збитковою, та через скрутне фінансове становище, що сталося не з вини підприємства, останнє не в змозі у повному обсязі власними обіговими коштами сплачувати до бюджету податки, у тому числі податковий борг, який стягнуто даним судовим рішенням. Також, в обґрунтування поданої заяви представник зазначив, що наявний обсяг заборгованості перед КП «Міськводоканал» Сумської міської ради з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що станом на 01.11.2020 року склала 65,3млн. грн. дебіторської заборгованості, 61,9 млн.грн. кредиторської заборгованості.
Також в обґрунтування заяви вказав низьку платоспроможність населення, зростання дебіторської заборгованості споживачів - фізичних осіб за комунальні послуги, а також те, що НКРЕКП не переглядалися тарифи з централізованого водопостачання та водовідведення для КП "Міськводоканал" СМР, у зв`язку з чим підприємство несе збитки від господарської діяльності. Станом на 01.11.2020 заборгованість споживачів на надані послуги з водопостачання та водовідведення склала 56,9 млн.грн., в т.ч. 40,4 млн.грн. населення, 16,5млн.грн. підприємств.
Також відмітив, що обставинами, які істотно ускладнюють виконання судового рішення, та своєчасно сплачувати до бюджету податки, у тому числі податковий борг, який стягнуто даним судовим рішенням, є встановлення на території України карантину та режиму надзвичайної ситуації у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 “Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19, спричинено коронавірусом SARS-CoV-2” (з урахуванням внесених змін) та розпорядження Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 № 338-р, оскільки карантин негативно позначається на рівні оплат за комунальні послуги, спостерігається падіння надходження коштів від споживачів, а інших джерел надходження коштів, крім як оплати за воду та водовідведення підприємство не має.
Представник ГУ ДПС у Сумській області подав заперечення на заяву, в якій просив відмовити у розстроченні виконання судового рішення у зв`язку з постійним порушенням платником платіжної дисципліни та наявності податкового боргу.
Представник КП "Міськводоканал" СМР в судовому засіданні подану заяву підтримав та просив розстрочити виконання рішення у даній справі з підстав, викладених у заяві та додаткових поясненнях.
Представник ГУ ДПС у Сумській області заперечував проти заяви та просив суд відмовити у її задоволенні в повному обсязі.
Ухвалою суду від 13.01.2021 судом було задоволено клопотання представника позивача та замінено позивача по справі Головне управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399) його правонаступником Головним управлінням ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43995469).
Заслухавши пояснення представника КП "Міськводоканал" СМР та ГУ ДПС у Сумській області, перевіривши матеріали справи та доводи поданої заяви і заперечення представника позивача, вбачається за необхідне заяву задовольнити частково та розстрочити виконання рішення у даній справі, враховуючи наступне.
Згідно із статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.
Частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Відповідно до частини 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Згідно з частиною 4 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови (ч.5 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України).
Системний аналіз вказаних норм свідчить про те, що підставою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є виняткові обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять неможливим виконання судового рішення в адміністративній справі. Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому, обов`язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Так, як встановлено в судовому засіданні, господарська діяльність КП "Міськводоканал" СМР протягом останніх років є збитковою, що підтверджується звітами про фінансові результати та балансами, оборотно-сальдовими відомостями по рахунку, які свідчать про великі суми збитків підприємства.
Обсяг заборгованості держави перед КП «Міськводоканал» СМР з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що надані населенню за період з 2009 року по 2015 рік складає 46684532грн., в т.ч. на водопостачання 16742246грн. та на водовідведення 29942286грн., що підтверджується протоколом №1 засідання територіальної комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах від 15.05.2017.
Крім того, станом на підтверджується матеріалами справи факт наявної заборгованості всіх споживачів за надані послуги з водопостачання та водовідведення, зокрема, даними оборотно-сальдовими відомостями по рахунку 361.
Також, як вбачається з довідок банків про залишки коштів на усіх разом банківських рахунках наявних у КП «Міськводоканал» СМР коштів у національній валюті не вистачає на покриття податкового боргу за рішенням у даній справі, стягнення однією сумою може завдати шкоди господарській діяльності та призвести до порушення зобов`язань підприємством з постачальниками, при виплаті заробітної плати працівникам та при сплаті податків за іншими податковими зобов`язаннями.
Крім того, судом враховується та обставина, що позивач КП «Міськводоканал» відноситься до критичної інфраструктури, забезпечує водопостачанням та водовідведенням споживачів на території м.Суми, у зв`язку із введенням в країні карантинних обмежень, спричиненого корона вірусом «COVID-19» несе додаткове навантаження, джерелами надходження коштів підприємства є оплата за воду та водовідведення, яка своєчасно не здійснюється споживачами з огляду на карантинні обмеження.
Таким чином, судом встановлено наявність у КП «Міськводоканал» СМР обґрунтованих підстав, що ускладнюють виконання рішення у даній справі, у зв`язку з чим суд вважає за необхідне задовольнити заяву про розстрочення виконання рішення та розстрочити виконання рішення в адміністративній справі №480/8141/20.
Разом із тим, не підлягає задоволенню заява відповідача про розстрочення виконання рішення саме до 30.11.2021, враховуючи те, що рішення у справі було ухвалено судом 23.11.2020, а тому із врахуванням приписів ч.5 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України, розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, тобто останній платіж на загальну суму 11428,55 грн. підлягає сплаті в строк до 23.11.2021.
На підставі викладеного, суд вважає за можливим та необхідним задовольнити заяву відповідача та розстрочити виконання рішення в адміністративній справі №480/8141/20 за заявою Головного управління ДПС у Сумській області до комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради про стягнення з комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків податкового боргу з надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами), з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, з надходжень від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти, у загальному розмірі 2531428,55грн. терміном до 23.11.2021 у наступні строки: шомісяця суму податкового боргу з надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами) в розмірі 43 000 грн., з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в розмірі 189 000грн., з надходжень від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти в розмірі 20 000 грн. , а саме до 30.01.2021 на загальну суму 252 000,00грн., до 28.02.2021 на загальну суму 252 000,00грн., до 31.03.2021 на загальну суму 252 000,00грн., до 30.04.2021 на загальну суму 252 000,00грн.; до 31.05.2021 на загальну суму 252 000,00грн.; до 30.06.2021 на загальну суму 252 000,00грн.; до 31.07.2021 на загальну суму 252 000,00грн.; до 31.08.2021 на загальну суму 252 000,00грн.; до 30.09.2021 на загальну суму 252 000,00грн.; до 31.10.2021 на загальну суму 252 000,00грн.; а також податковий борг з надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами) в сумі 8 042,28 грн., з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 2500,81 грн., з надходжень від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти в сумі 885,46 грн., а саме до 23.11.2021 на загальну суму 11 428,55 грн.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради про розстрочення виконання рішення у адміністративній справі №480/8141/20 за заявою Головного управління ДПС у Сумській області до комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради про стягнення податкового боргу – задовольнити частково.
Розстрочити виконання рішення в адміністративній справі №480/8141/20 за заявою Головного управління ДПС у Сумській області до комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради про стягнення з комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків податкового боргу з надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами), з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, з надходжень від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти, у загальному розмірі 2531428,55грн. терміном до 23.11.2021 у наступні строки:
шомісяця суму податкового боргу з надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами) в розмірі 43 000 грн., з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в розмірі 189 000грн., з надходжень від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти в розмірі 20 000 грн. , а саме
до 30.01.2021 на загальну суму 252 000,00грн.,
до 28.02.2021 на загальну суму 252 000,00грн
до 31.03.2021 на загальну суму 252 000,00грн
до 30.04.2021 на загальну суму 252 000,00грн.;
до 31.05.2021 на загальну суму 252 000,00грн.;
до 30.06.2021 на загальну суму 252 000,00грн.;
до 31.07.2021 на загальну суму 252 000,00грн.;
до 31.08.2021 на загальну суму 252 000,00грн.;
до 30.09.2021 на загальну суму 252 000,00грн.;
до 31.10.2021 на загальну суму 252 000,00грн.;
а також податковий борг з надходження рентної плати за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами) в сумі 8 042,28 грн., з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 2500,81 грн., з надходжень від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти в сумі 885,46 грн., а саме до 23.11.2021 на загальну суму 11 428,55 грн.
В іншій частині заяви відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з моменту її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Повний текст ухвали складено 15.01.2021
Суддя С.М. Гелета