
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у зміні способу і порядку виконання судового рішення
11 січня 2021 р. Справа № 480/487/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Соп`яненка О.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми заяву відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про зміну способу і порядку виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії задоволено. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 25 квітня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум. В іншій частині вимог відмовлено в зв`язку з необгрунтованістю.
11.08.2020 за даним рішенням видано виконавчий лист.
04.01.2020 відділ примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) звернувся до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання рішення суду, яка мотивована тим, що в ході виконання виконавчого листа, виданого за судовим рішенням у даній справі, до відділу надійшов Лист Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 1800-0402-8/44066 від 09.09.2020, в якому зазначено, що на виконання вищезазначеного рішення у серпні здійснено перерахунок пенсії, розмір пенсії після проведеного перерахунку з 25.04.2019 складає 9 841 грн. 77 коп., з 01.05.2020 - 10 877 грн. 10 коп. Пенсію у новому розмірі ОСОБА_1 виплачено у вересні 2020. Сума перерахованих коштів за період з 25.04.2019 по 31.08.2020 становить 97 269 грн. 32 коп., а перераховані кошти будуть виплачені згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 р. № 22 "Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2020 рік". Заявник посилаючись на те, що у державного виконавця немає можливості виконати рішення суду без участі боржника та просить суд встановити порядок виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 09.06.2020, а Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області підлягає виплаті на користь позивача у справі одразу вся сума пенсії за період з 25.04.2019 по 31.08.2020 в сумі 97 269 грн. 32 коп. без застосування механізму виплати перерахованої пенсії, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 р. № 22 "Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2020 рік".
Зазначену заяву призначено до розгляду у судовому засіданні на 11.01.2021.
Заявник та представники сторін у справі в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання у справі за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно зі ст.ст. 10, 229 КАС України не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи та заяви, вважає, що заява про зміну способу і порядку виконання рішення не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
З доводів заяви судом встановлено, що не виплата ОСОБА_1 коштів унеможливлює виконання рішення суду від 09.06.2020.
Однак, суд, бере до уваги те, що зміст рішення Сумського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 є чітким, зрозумілим і додатково зміни чи встановлення способу і порядку виконання, відмінного від первинно визначеного у рішенні, не потребує.
Як встановлено судом, виконавче провадження № 62910676 відкрите 31.08.2020 (а.с.71) з приводу виконання виконавчого листа у справі №480/487/20 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 25 квітня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Так, зокрема Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області на виконання рішення суду здійснило перерахунок пенсії позивача. Сума перерахованих коштів за спірний період нарахована до виплати та становить 97 269 грн. 32 коп., яка буде виплачена згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 р. № 22 "Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2020 рік".
Отже, висновки заявника щодо необхідності встановлення способу та порядку виконання рішення суду фактично ґрунтуються на незгоді з висновками пенсійного органу щодо можливості застосування при виконанні рішення суду положень Постанови № 22.
Однак суд зазначає, що прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 24.01.2020 р. № 22 "Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2020 рік" не має наслідком саме істотного ускладнення виконання судового рішення або неможливість його виконання, а зміна способу і порядку виконання рішення суду, з огляду на прийняття Кабінетом Міністрів України постанови № 22, має наслідком надання оцінки можливості застосування при виконанні судового рішення норм матеріального права, що, з урахуванням положень статті 378 КАС України, є неприпустимим.
Питання щодо застосування тих чи інших норм матеріального права до спірних правовідносин можуть бути вирішені тільки під час розгляду справи по суті, а не під час розгляду процесуальних питань, пов`язаних з виконанням судового рішення.
Суд зазначає, що під час прийняття рішення у цій справі питання про застосування до спірних правовідносин Постанови № 22 не досліджувалось. Більш того, суд також не досліджував питання та не визначав розмір перерахованої пенсії. А тому задоволення заяви у такий спосіб не узгоджується з приписами статті 378 КАС України.
Як вбачається з досліджених доказів щодо виплати нарахованих позивачу коштів, відповідач не відмовляється від виконання рішення суду, а зазначає, що виплата таких сум буде здійснюватись у порядку, визначеному Постановою № 22.
Однак такі обставини не вказують на неможливість виконання судового рішення у цій справі саме через спосіб захисту, застосований судом при його ухваленні, та не надають достатніх правових підстав для застосування процесуального інституту встановлення порядку і способу виконання судового рішення, регламентованого статтею 378 КАС України.
Отже, у контексті спірних правовідносин, обставини, якими обґрунтовується необхідність зміни способу і порядку виконання судового рішення, не можуть бути підставами для такої зміни, оскільки обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не може бути змінений на стадії виконання судового рішення і поза межами судового розгляду позову по суті.
Враховуючи викладене, суд вважає, що заява відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 378 КАС України, суд, - У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про зміну способу і порядку виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 по адміністративній справі № 480/487/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Суддя О.В. Соп`яненко