
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 січня 2021 р. справа № 400/680/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Баштанської міської ради, вул. Героїв небесної сотні, 38,Баштанка,Баштанський район, Миколаївська область,56100 про:скасування п.15 рішення від 23.12.2019 р. № 33 та зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулась до суду з позовом до Баштанської міської ради (далі-відповідач), в якому просить суд скасувати рішення відповідача від 23.12.2019 р. №33; зобов`язати відповідача розглянути заяву позивача від 25.11.2019 р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої по АДРЕСА_2 , орієнтовним розміром 0,25 га із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач за результатами розгляду заяви позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд рішенням від 23.12.2019 р. №33 протиправно відмовив позивачу без зазначення причини відмови, передбаченої Земельним кодексом України.
Ухвалою від 11.02.2020 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Відповідач надав відзив, в якому просив відмовити у задоволені позову, оскільки спір не є публічно-правовим.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
25.11.2019 р. позивач звернулась до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою для відведення у власність земельної ділянки площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. 23.12.2019 р. відповідач прийняв рішення №33, яким відмовив позивачу в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, оскільки не погоджено викопіювання з Генплану з відділом з питань містобудування, архітектури та містобудівного кадастру та цивільного захисту.
Відповідно до ч. 1 ст.122 Земельного Кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з ч. 6, 7 ст. 118 Земельного Кодексу України передбачено, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Земельним кодексом України передбачено, що єдиною підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації).
Посилання відповідача у спірному рішенні на відсутність плану зонування та детального плану території населеного пункту Новоєгорівка Баштанського району Миколаївської області як на підставу для відмови у видачі дозволу, судом до уваги не приймається.
Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 2, ч. 2 ст. 4 ЗКУ, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Позивач до відповідача із заявою звернувся відповідно до норм Земельного кодексу України, який і регулює спірні правовідносини. Норми Земельного кодексу не містять застережень стосовно можливості отримання громадянином відповідного дозволу з наявністю чи відсутністю плану зонування та детального плану території населеного пункту.
Отже, відмовляючи позивачу в задоволенні заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,25 га, відповідач, який є суб`єктом владних повноважень, діяв не у межах і не у спосіб, визначений ЗК України.
За таких обставин, рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню, а позов задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Баштанської міської ради (вул. Героїв небесної сотні, 38,Баштанка,Баштанський район, Миколаївська область,56100 04376469) задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення сесії XLI восьмого скликання від 23.12.2019 р. №33, пункт 15 Баштанської міської ради.
3. Зобов`язати Баштанську міську раду (вул. Героїв небесної сотні, 38, Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101, ідентифікаційний код 04376469) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 25.11.2019 р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої по АДРЕСА_2 , орієнтовним розміром 0,25 га із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд відповідно до статті 118 Земельного кодексу України.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Баштанська міська рада (вул. Героїв небесної сотні, 38,Баштанка,Баштанський район, Миколаївська область,56100 04376469) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 840,80 грн.
5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є. В. Марич