Рішення № 94163722, 11.01.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2021
Номер справи
380/10385/20
Номер документу
94163722
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/10385/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 січня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівський області щодо сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством прав та інтересів ОСОБА_1 на визначення розміру пенсії згідно з діючим законодавством, а також у задоволенні прохання об`єктивно розглянути заяву від 14.05.2020, перевірити викладені в ній факти протиправного призначення до виплати з 01.04.2018 основного розміру пенсії, що у відсотковому значенні менше ніж 70% грошового забезпечення позивача, в розмірі, що складає 45% його грошового забезпечення, прийняти рішення про усунення недоліків (помилок) у розрахунках перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до чинного законодавства і забезпечити їх виконання;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівський області виправити недоліки і помилки в змісті перерахунку від 17.03.2018 пенсії ОСОБА_1 шляхом призначення для виплати з 01.04.2018 основного розміру пенсії, що у відсотковому значенні складає 70% від грошового забезпечення, яке встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з надбавками та здійснити з 01.04.2018 виплату основного розміру пенсії за вислугу років в основному розмірі, що у відсотковому значенні складає 70% від суми грошового забезпечення з надбавками з врахуванням проведених виплат, на підставі частини 4 статті 63 Закону № 2262 - 12.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідачем у березні 2018 року здійснено перерахунок раніше призначеної пенсії позивача за вислугу років з 01.04.2018 та призначено основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення у розмірі 9838,50 грн, з надбавками 12783,73 грн. Зазначає, що позивач перевірив який показник у відсотковому значенні складає основний розмір пенсії в сумі 62593,59 грн, призначений для виплати відповідачем з 01.04.2018 від розміру грошового забезпечення у сумі 14055,00 грн: РП (%) = 6293.59 грн *100% : 14055,00 грн = 45%. На підставі не складних арифметичних розрахунків позивач встановив, що відповідач до виплати позивачу з 01.04.2018 призначив розмір пенсії в сумі, що у відсотковому значенні складає 45 % від відповідного грошового забезпечення при наявності призначення його максимального розміру у відсотковому значенні 70% згідно з пунктом ІІ того ж перерахунку від 17.03.2018. Позивач 14.05.2020 звернувся до відповідача з заявою щодо сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством прав та інтересів ОСОБА_1 на визначення розміру пенсії згідно з діючим законодавством, заявлено прохання об`єктивно розглянути заяву, перевірити викладені в ній факти, прийняти рішення про усунення недоліків (помилок) у розрахунках перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до чинного законодавства і забезпечити їх виконання. Однак, у відповіді від 04.06.2020 відповідач стверджує, що після перерахунку пенсію обчислено у розмірі 70% сум грошового забезпечення. Також відповідач зазначив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103 здійснено перерахунок пенсії позивача з оновленого грошового забезпечення на підставі довідки, скерованої на адресу відповідача Львівським обласним військовим комісаріатом. Відомостей про виплату розміру пенсії у відповіді не зазначено.

Ухвалою від 23.11.2020 суддя відкрила спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу запропоновано у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

Відповідач подав відзив на позовну заяву від 05.01.2021 (вх. № 583), у якому зазначає, що за матеріалами пенсійної справи, з 26.09.2015 ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону - 2262 у розмірі 70 % грошового забезпечення. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання Постанови - 103, з урахуванням довідки від 10.03.2018 № ХВ 64797 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, скерованої Львівським обласним військовим комісаріатом, проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018. Грошове забезпечення згідно з представленою довідкою складає 14055,00 грн. Основний розмір пенсії позивача з 01.04.2018 становив 9838,50 грн (70% х 14055,00 грн). Також позивачу збільшено основний розмір пенсії на 25 %, що становить 2459,63 грн та виплачується надбавка як інваліду війни 3 групи у сумі 485,60 грн. Таким чином, розмір підвищення становив 7089,83 грн (12783,73 грн (розмір пенсії після перерахунку) - 5693,90 грн (попередній розмір пенсії)). Розмір пенсійної виплати з 01.04.2018 становив 9238,82 грн (з урахуванням 50 % підвищення, яке складало 3544,92 грн). У 2019 році пенсія виплачувалася з урахуванням 75 % підвищення. З 01.01.2020 позивачу виплачується пенсія із урахуванням 100 % підвищення. Стверджує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області розмір пенсії позивача з 70 % до 45 % не зменшувався. Натомість, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області здійснювалась виплата підвищення до пенсії у встановленому Постановою - 103 розмірі. Просить у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до протоколу за пенсійною справою - 1301013038 (Міноборони) від 26.09.2015 основний розмір пенсії становив 70 % грошового забезпечення у розмірі 4166,64 грн, види підвищення або надбавки до пенсії: учасник АТО учасник бойових дій (ст. 6)- 268,50 грн, учасник бойових дій - 40,00 грн. Всього призначено 4475,14 грн.

01.04.2018 ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії за період з 01.01.2018 із зазначенням 70% основного грошового забезпечення у розмірі 9838,50 грн, з урахуванням доплати 12298,13 грн (в т. ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) - 2459,63 грн, вид підвищення або надбавки до пенсії - інвалід війни 3 групи/ при виконанні обов`язків в/с інвалід війни 3 гр. (ст.7) - 435,60 грн, інвалід війни з гр./при виконанні обов`язків в/с - 50,00 грн). Підсумок пенсії (з надбавками) - 12783,73 грн.

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із завою від 14.05.2020, у якій зазначає, що внаслідок перерахунку пенсії з 01.04.2018 основний розмір пенсії неправомірно знижено з 70% грошового забезпечення (призначено з 26.09.2015) до 48 % грошового забезпечення. Просив сприяти реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством прав та інтересів ОСОБА_1 на визначення розміру пенсії згідно з діючим законодавством, заявлено прохання об`єктивно розглянути заяву, перевірити викладені в ній факти, прийняти рішення про усунення недоліків (помилок) у розрахунках перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до чинного законодавства і забезпечити їх виконання.

Листом від 04.06.2020 № 3490-3622/Б-02/8-1300/20 повідомлено, що за матеріалами пенсійної справи з 26.09.2015 ОСОБА_1 призначена та виплачується пенсія за вислугу років відповідно до Закону України № 2262 у розмірі 70% сум грошового забезпечення (вислуга років в пільговому обчислені складає 34 роки 03 місяці 08 днів) відповідно до норм ст. 13 Закону України № 2262 в редакції на дату призначення пенсії. На виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103 з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з оновленого грошового забезпечення на підставі довідки, скерованої на адресу Львівським обласним військовим комісаріатом. Пенсію після перерахунку обчислено у розмірі 70% сум грошового забезпечення.

Позивач вважаючи що відповідач протиправно не вжив заходів згідно із заявленим проханням позивача про виправлення недоліків (помилок) перерахунку від 17.03.2018 стосовно зазначення основного розміру пенсії для виплати, який у відсотковому значенні склав 45 % від визначеного розміру грошового забезпечення при наявності рішення про призначення його максимального розміру 70 % від відповідного розміру грошового забезпечення, звернувся з даним позовом до суду.

Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон України № 2262-ХІІ).

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом першим Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року (далі - Порядок № 45) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом першим постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Згідно з матеріалами справи, пенсія позивачу встановлена та виплачувалась у розмірі 70 % сум грошового забезпечення.

Відповідач здійснив 01.04.2018 перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 відповідно до Постанови № 103 та її основний розмір склав 70 % від грошового забезпечення у розмірі 9838,50 грн, з урахуванням доплати 12298,13 грн (в т. ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) - 2459,63 грн, вид підвищення або надбавки до пенсії - інвалід війни 3 групи/ при виконанні обов`язків в/с інвалід війни 3 гр. (ст. 7) - 435,60 грн, інвалід війни з гр./при виконанні обов`язків в/с - 50,00 грн). Підсумок пенсії (з надбавками) - 12783,73 грн.

Отже, твердження позивача, що внаслідок здійснення перерахунку його пенсії з 01.04.2018, її розмір склав 45 % від грошового забезпечення не відповідають фактичним обставинам та спростовані матеріалами справи.

При цьому, як на момент призначення позивачу пенсії за вислугу років так і після перерахунку пенсії з 01.01.2018 відповідно до Постанови № 103, розрахунок пенсії позивача здійснюється з урахуванням 70% від грошового забезпечення, що підтверджується протоколом за пенсійною справою - 1301013038 (Міноборони) від 26.09.2015 та перерахунком пенсії (пенсійна справа - 1301013038 (Міноборони)) від 17.03.2018 .

Також позивачу на заяву від 14.05.2020 відповідач надав відповідь від 04.06.2020 № 3490-3622/Б-02/8-1300/20, у якій зокрема повідомлено, що пенсію після перерахунку обчислено у розмірі 70 % сум грошового забезпечення.

За сукупності викладених обставин, враховуючи, що доводи позивача щодо наявності недоліків (помилок) перерахунку від 17.03.2018 стосовно зазначення основного розміру пенсії для виплати, який у відсотковому значенні склав 45 % від визначеного розміру грошового забезпечення не знайшли свого підтвердження, а отже судом не встановлено допущення відповідачем протиправної бездіяльності щодо сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством прав та інтересів ОСОБА_1 на визначення розміру пенсії згідно з діючим законодавством, а також у задоволенні прохання об`єктивно розглянути заяву від 14.05.2020, перевірити викладені в ній факти протиправного призначення до виплати з 01.04.2018 основного розміру пенсії, що у відсотковому значенні менше ніж 70% грошового забезпечення позивача, в розмірі, що складає 45% його грошового забезпечення, прийняти рішення про усунення недоліків (помилок) у розрахунках перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до чинного законодавства і забезпечити їх виконання.

Суд звертає увагу на ті обставини, що відповідно до правил п. 41 «Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень» обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Зокрема, в п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року, зазначено, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.

Однак, згідно з п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 09 грудня 1994 року, п. 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод не можна розуміти як такий, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін.

Згідно зі ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат відповідно до ст.139 КАС України, не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складений 14.01.2021.

Суддя Кедик М.В.