Рішення № 94162169, 14.01.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2021
Номер справи
160/13726/20
Номер документу
94162169
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2021 року Справа № 160/13726/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турової О.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

26.10.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427, вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) щодо зменшення основного розміру пенсії за віком ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 01.10.2017р.;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427, вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) нарахування з 01.10.2017р. основної пенсії за віком в розмірі 3353 (три тисячі триста п`ятдесят три) гривні 35 копійок та провести індексацію пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №124.

В обґрунтування позовної заяви зазначається, що при розрахунку пенсії за віком, призначеної позивачеві з 22.02.2017р., відповідач застосовував величину оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% з урахуванням заробітку для обчислення пенсії середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки у розмірі 6288,51грн. (3764,40грн. х 1,670652), але з 01.10.2017р. відповідачем зменшено величину оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% автоматизованим способом відповідно до вимог п.4-3 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» №2148-VІІІ) та проведено перерахунок (осучаснення) пенсії позивача, при цьому, розмір середньої заробітної плати, який використовувався при обчисленні пенсії, залишився незмінним - 3764,40грн. і є таким по цей час. Отже, при зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35 % до 1 % одночасно розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсії ОСОБА_1 , відповідачем збільшено не було. Таким чином, під час застосування величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35 % розмір пенсії за віком позивача складав 3353,35грн., а після перерахунку з 01.10.2017 року із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% пенсія позивача зменшилась до 2483,96грн. В подальшому, 14.09.2020 року позивач звернувся до відповідача з питання розрахунку його пенсії. Листом від 24.09.2020 №18756/19040/Л-02/8-0400/20 відповідачем повідомлено, зокрема, що загальний розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 22.05.2017р. по теперішній час становить 3405,83 гривень, тобто жодним чином не змінювався, не зважаючи на те, що, за твердженнями відповідача, розмір пенсії позивача постійно переглядається відповідно до норм чинного законодавства. При цьому, позивач не погоджується з тим, що відповідач неправомірно встановив доплату до старого основного розміру пенсії і в сумі загальний розмір пенсійної виплати з надбавками становить 3405,83грн. з 01.10.2017р. по теперішній час. Водночас, розмір середньої заробітної плати для обчислення пенсії з 22.05.2017р. також не збільшувався і становить 3764,40грн. Позивач не погоджується з такими діями відповідача та вважає їх протиправними.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2020 року вказана позовна заява залишена без руху та позивачеві надано строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позову шляхом подання до суду: належним чином завірених копій документів, що додані до позовної заяви для відповідача.

На виконання ухвали суду від 02 листопада 2020 року позивачем 10.12.2020р. усунуті означені недоліки позовної заяви.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2020 року прийнято до розгляду вищевказану позовну заяву ОСОБА_1 та відкрито провадження в адміністративній справі №160/13726/20 за цією позовною заявою, призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами з 31.12.2020 року, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

Також вказаною ухвалою суду витребувано у ГУ ПФУ в Дніпропетровській області завірену належним чином копію пенсійної справи ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ).

14 січня 2021 року на електронну адресу суду надійшов відзив ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач пред`явлений позов не визнав та заперечує проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 22.05.2017 року отримує пенсію за віком, призначену, розраховану та перераховану відповідно до норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV (далі – Закон №1058-ІV). Так, при розрахунку пенсії позивача з 22.05.2017р. пенсійним органом відповідно до чинної на той час редакції ч.1 ст.25 Закону №1058-ІV застосовано величину оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35%. Однак, 11.10.2017р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017р. №2148-VIII (далі - Закон №2148-VIII), яким внесено зміни до Закону №1058-ІV та, зокрема, доповнено Розділ ХV «Прикінцеві положення» цього Закону пунктом 4-3, відповідно до якого пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень. Таким чином, перерахунок пенсії позивача з 01.10.2017р. здійснено на виконання вимог Закону №2148-VIII, яким встановлено нову формулу перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №1058-IV (П = Зп * Кс). Так, заробітна плата (Зп) за новою формулою - середня заробітної плата (доход) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; коефіцієнт страхового стажу (Кс) за новою формулою - 1 %. Разом з тим, зважаючи на те, що нормами п. 2 Розділу II «Прикінцеві положення» Закону №2148-VIII визначено, що у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі, позивачеві встановлено доплату до старого основного розміру пенсії і в сумі загальний розмір пенсійної виплати з надбавками становить ОСОБА_1 не зменшився і складає з 01.10.2017р., як із 22.05.2017р. - 3405,83грн. Станом на теперішній час після проведення періодичних перерахунків пенсії позивача відповідно до вимог чинного законодавства розмір його пенсії також не зменшився і складає 3405,83грн., оскільки вищенаведеними приписами п. 2 Розділу II «Прикінцеві положення» Закону №2148-VIII передбачено заходи з метою уникнення зменшення розміру раніше призначених пенсій при їх перерахунку за цим законом. Також відповідач зазначав, що з 01 березня 2019 року в автоматичному режимі було проведено перерахунок пенсії позивача згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року (3764,40 грн), на коефіцієнт 1,17. За результатом перерахунку, заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 2014, 2015, 2016 роки, з урахуванням коефіцієнта 1,17 складав 7357,55 ((3764,40 грн. х 1,17) х 1,67052). Загальний розмір пенсійної виплати позивача з 01.03.2019р. складає 3405,83грн., з яких: 2906,23грн. - розмір пенсії за віком ((3764,40 грн. х 1,17) х 0,39500 х 1,67052); 59,88грн. - доплата за понаднормативний стаж роботи 4 роки (1497,00грн. х 4 %) згідно зі ст. 28 Закону № 1058; 439,72грн. - доплата до старого основного розміру пенсії (01.10.2017). Враховуючи вищевикладене, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області діяло лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Крім того, 14.01.2021р. на виконання вимог ухвали суду від 15 грудня 2020 року відповідачем разом з відзивом на позовну заяву надано копію пенсійної справи ОСОБА_1 .

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч.2 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Частиною 4 статті 243 КАС України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 263 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, з огляду на таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

З 22.05.2017 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV (далі – Закон №1058-ІV).

Як свідчать матеріали пенсійної справи, копії яких долучено до матеріалі справи, розмір пенсії позивача обчислено, виходячи із загального стажу, зарахованого по 31.05.2017р., що складав 39 років 6 місяців, заробітної плати за даними системи персоніфікованого обліку за період роботи з 01.07.2000р. по 31.05.2017р.

Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% складав 0,53325 ((474/100* 12)* 1,35).

Індивідуальний коефіцієнт заробітку після оптимізації - 1,67052.

Заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 2014, 2015, 2016 роки складав 6288,51грн. (3764,40грн. х 1,67052).

Загальний розмір пенсійної виплати з 22.05.2017р. ОСОБА_1 складав 3405,83грн., з яких: 3353,35грн. - розмір пенсії за віком (3764,40 грн. х 0,53325 х 1,67052); 52,48грн. - доплата за понаднормативний стаж роботи 4 роки (1312,00грн. х 4 %) згідно зі ст.28 Закону №1058-ІV.

З 01.10.2017 року відповідачем проведено перерахунок (осучаснення) пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017р. №2148-VIII (далі - Закон №2148-VIII), виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40грн.), із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. За таких обставин, коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% складає 0,39500 ((474/100*12)*1).

Загальний розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 01.10.2017р. склав 3405,83грн., з яких: 2483,96грн. - розмір пенсії за віком (3764,40грн. х 0,39500 х 1,67052); 52,48грн. - доплата за понаднормативний стаж роботи 4 роки (1312,00грн. х 4 %) згідно зі ст.28 Закону №1058-ІV; 869,39грн. - доплата до старого основного розміру пенсії (01.10.2017).

На підставі особистої заяви ОСОБА_1 від 04.07.2019 року позивачеві проведено перерахунок пенсії з 01.03.2018 року у зв`язку зі звільненням з роботи.

Загальний розмір пенсійної виплати з 01.03.2018р. склав 3405,83 грн., з яких: 2483,96 грн. - розмір пенсії за віком (3764,40 грн. х 0,39500 х 1,67052); 58,08 грн. - доплата за понаднормативний стаж роботи 4 роки (1452,00 грн. х 4 %) згідно зі ст. 28 Закону №1058-ІV; 863,79 грн. - доплата до старого основного розміру пенсії (01.10.2017).

З 01.12.2018 року відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача у зв`язку з підвищенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1435,00грн. до 1497,00грн. згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік».

Відповідно, загальний розмір пенсійної виплати позивача з 01.12.2018р. склав 3405,83грн., з яких: 2483,96грн. - розмір пенсії за віком (3764,40 грн. х 0,39500 х 1,67052); 59,88грн. - доплата за понаднормативний стаж роботи 4 роки (1497,00грн х 4 %) згідно зі ст. 28 Закону №1058-ІV; 861,99 грн. - доплата до старого основного розміру пенсії (01.10.2017).

З 01 березня 2019 року в автоматичному режимі проведено перерахунок пенсії позивача згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року (3764,40грн), на коефіцієнт 1,17.

За результатами перерахунку заробіток для обчислення пенсії, з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 2014, 2015, 2016 роки, з урахуванням коефіцієнта 1,17 складав - 7357,55 ((3764,40 грн. х 1,17) х 1,67052).

Загальний розмір пенсійної виплати позивача з 01.03.2019р. склав 3405,83грн., з яких: 2906,23грн. - розмір пенсії за віком ((3764,40 грн. х 1,17) х 0,39500 х 1,67052); 59,88грн. - доплата за понаднормативний стаж роботи 4 роки (1497,00грн. х 4 %) згідно зі ст.28 Закону №1058-ІV; 439,72грн. - доплата до старого основного розміру пенсії (01.10.2017).

В подальшому, на підставі особистої заяви ОСОБА_1 від 04.07.2019 року позивачеві проведено перерахунок пенсії з 01.07.2019 року з донарахуванням стажу роботи та з урахуванням статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», якою встановлено з 01 липня 2019 року розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб на рівні 1564,00 грн., а з 01.12.2019 року - 1638,00 грн.

За результатами проведеного перерахунку розмір пенсії позивача обчислено, виходячи із загального стажу, зарахованого по 28.02.2018р., що складає 40 років 3 місяці. Коефіцієнт страхового стажу, з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%, складає 0,40250 ((483/100*12)*1).

За таких обставин, загальний розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 01.07.2019р. складає 3405,83грн., з яких: 2961,41 грн. - розмір пенсії за віком ((3764,40грн. х 1,17) х 0,40250 х 1,67052); 78,20грн. - доплата за понаднормативний стаж роботи 5 років (1564,00грн. х 5 %) згідно зі ст.28 Закону №1058-ІV; 366,22грн. - доплата до старого основного розміру пенсії (01.10.2017).

Таким чином, загальний розмір пенсійної виплати позивача з 01.12.2019р. складає 3405,83грн., з яких: 2961,41грн. - розмір пенсії за віком ((3764,40 грн. х 1,17) х 0,40250 х 1,67052); 81,90грн - доплата за понаднормативний стаж роботи 5 років (1638,00грн. х 5 %) згідно зі ст.28 Закону №1058-ІV; 362,52грн. - доплата до старого основного розміру пенсії (01.10.2017).

З 01.05.2020р. відповідачем проведено перерахунок пенсі позивача відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (далі – Постанова КМУ №251), якою затверджено порядок проведення з 01.05.2020р. перерахунку пенсії відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

За результатом перерахунку заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 2014, 2015, 2016 роки, з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17 та з 01.05.2020, відповідно до Постанови КМУ №251, в розмірі - 1,11, складає 8166,89 ((3764,40 х 1,17 х 1,11) х 1,67052).

Загальний розмір пенсійної виплати позивача з 01.05.2020р. складав 3405,83гри., з яких: 3287,17грн. - розмір пенсії за віком ((3764,40 грн. х 1,17 х 1,11) х 0,40250 х 1,67052); 81,90грн. - доплата за понаднормативний стаж роботи 5 років (1638,00грн. х 5 %) згідно зі ст.28 Закону №1058-ІV; 36,76грн. - доплата до старого основного розміру пенсії (01.10.2017).

З 01.07.2020р. відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача у зв`язку з підвищенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», згідно з яким з 1 липня 2020 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується з 1638,00грн. до 1712,00грн.

Таким чином, загальний розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 01.07.2020р. складає 3405,83грн., з яких: 3287,17грн. - розмір пенсії за віком ((3764,40 грн. х 1,17 х 1,11) х 0,40250 х 1,67052); 85,60грн. - доплата за понаднормативний стаж роботи 5 років (1712,00грн. х 5 %) згідно зі ст.28 Закону №1058-ІV; 33,06грн. - доплата до старого основного розміру пенсії (01.10.2017).

14.09.2020 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з завою з приводу розрахунку пенсії.

За результатами розгляду звернення позивача відповідач листом від 24.09.2020р. №18756-19040/Л-02/8-0400/20 надав ОСОБА_1 роз`яснення щодо розрахунку розміру пенсії та інформацію яким чином такий розрахунок проводився при кожному перерахунку, в тому числі, поінформував позивача про те, що з 01.01.2017р. пенсійним органом проведено перерахунок (осучаснення) пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону №2148-VIII, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40грн.), із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, у зв`язку із чим коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% складає 0,39500 ((474/100*12)*1), а загальний розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 01.10.2017р. склав 3405,83грн., з яких: 2483,96грн. - розмір пенсії за віком (3764,40грн. х 0,39500 х 1,67052); 52,48грн. - доплата за понаднормативний стаж роботи 4 роки (1312,00грн. х 4 %) згідно зі ст.28 Закону №1058-ІV; 869,39грн. - доплата до старого основного розміру пенсії (01.10.2017). Також позивача повідомлено про проведення з 01 березня 2019 року в автоматичному режимі перерахунку його пенсії позивача згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року (3764,40грн), на коефіцієнт 1,17. За результатами такого перерахунку заробіток для обчислення пенсії, з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 2014, 2015, 2016 роки, з урахуванням коефіцієнта 1,17 складав - 7357,55 ((3764,40 грн. х 1,17) х 1,67052), а загальний розмір пенсійної виплати позивача з 01.03.2019р. склав 3405,83грн., з яких: 2906,23грн. - розмір пенсії за віком ((3764,40 грн. х 1,17) х 0,39500 х 1,67052); 59,88грн. - доплата за понаднормативний стаж роботи 4 роки (1497,00грн. х 4 %) згідно зі ст.28 Закону №1058-ІV; 439,72грн. - доплата до старого основного розміру пенсії (01.10.2017). Крім цього, відповідачем наведено розрахунки всіх проведених перерахунків пенсії позивача станом на 01.07.2020р. та зазначено, що, таким чином, розмір пенсії ОСОБА_1 постійно переглядається відповідно до норм чинного законодавства.

Дізнавшись з вищевказаного листа відповідача від 24.09.2020р. №18756-19040/Л-02/8-0400/20 про здійснені ним розрахунки пенсії позивача при проведенні її перерахунку з 01.10.2017р., ОСОБА_1 , не погоджуючись з діями ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо встановлення ним доплати до старого основного розміру пенсії позивача з 01.10.2017р. по теперішній час без збільшення розміру середньої заробітної плати для обчислення пенсії з 22.05.2017р. (3764,40грн.), внаслідок чого загальний розмір пенсійної виплати позивача з надбавками з 22.05.2017р. та по теперішній час не змінюється та становить 3405,83грн., ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно із статтею 92 Основного закону виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року, (далі - Закон №1058-ІV).

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону №1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.9 Закону №1058-ІV одним із видів пенсійних виплат є пенсія за віком.

Чинним механізмом нарахування пенсій, визначеним відповідно до Закону №1058-ІV, передбачено, що розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально незалежно від набутого стажу та отриманого заробітку, з якого сплачувались страхові внески. При обчисленні пенсії для кожного пенсіонера визначається індивідуальний коефіцієнт страхового стажу залежно від кількості відпрацьованих місяців та коефіцієнт заробітної плати.

Так, згідно з ч.1 ст.27 Закону №1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За змістом приписів абз.1-5 ч.1 ст.25 Закону №1058-ІV (в редакції станом на час призначення позивачеві пенсії і до 11.10.2017р.) коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою: Кс = (См * Вс) / (100% * 12), де Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08%.

11 жовтня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017р. №2148-VIII (далі - Закон №2148-VIII), яким внесено зміни до Закону №1058-ІV.

Так, відповідно до абз.5 ч.1 ст.25 Закону №1058-ІV (в редакції Закону №2148-VIII з 11.10.2017р.) за період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Крім того, Законом №2148-VIII доповнено Розділ ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV пунктом 4-3, відповідно до якого пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.

Таким чином, Законом №2148-VIII з 01.10.2017 року визначено новий порядок та умови перерахунку раніше призначених пенсій, зокрема із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Вказані норми неконституційними не визнавалися та є чинними.

Водночас, приписами абз.2 п.2 Розділу II «Прикінцеві положення» Закону №2148-VIII визначено, що у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Також пунктом 4 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV передбачено, що у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Отже, Законами №2148-VIII та №1058-ІV запроваджено запобіжники задля уникнення зменшення розміру раніше призначених пенсій при їх подальшому перерахунку.

За наведених обставин, перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017р. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% відповідно до Закону №2148-VIII проведено відповідно до чинного законодавства, що фактично і не заперечується позивачем у позовній заяві.

Як зазначено у позовній заяві, ОСОБА_1 не погоджується з тим, що відповідач неправомірно встановив доплату до старого основного розміру пенсії і в сумі загальний розмір пенсійної виплати з надбавками становить 3405,83грн. з 01.10.2017р. по теперішній час.

При цьому, з розрахунку перерахованої з 01.10.2017р. відповідно до Закону №2148-VIII пенсії позивача слідує, що доплата до старого основного розміру пенсії позивача з 01.10.2017р. здійснена відповідачем як раз на виконання вищенаведених приписів абз.2 п.2 Розділу II «Прикінцеві положення» Закону №2148-VIII та п.4 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV задля уникнення зменшення розміру раніше призначеної з 22.05.2017р. пенсії позивача при її перерахунку з 01.10.2017р., оскільки внаслідок такого перерахунку, здійсненого за новим порядом та умовами, запровадженими Закону №2148-VIII, розмір основної пенсії за віком ОСОБА_1 склав 2483,96грн. (3764,40грн. х 0,39500 х 1,67052), замість розрахованого при призначенні пенсії з 22.05.2017р. - 3353,35грн. (3764,40 грн. х 0,53325 х 1,67052), тому доплата до старого основного розміру пенсії з 01.10.2017р. склала відповідну різницю - 869,39грн. і саме за рахунок її здійснення дотримано вимоги закону щодо уникнення зменшення розміру раніше призначених пенсій при їх подальшому перерахунку.

Таким чином, дії відповідача щодо встановлення з 01.10.2017р. під час проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 доплати до старого основного розміру пенсії позивача і виплати йому після такого перерахунку пенсії у розмірі 3405,83грн., тобто у розмірі що не є меншим розміру раніше призначеної пенсії, відповідають чинному законодавству, а тому підстави для визнання їх протиправним відсутні.

При цьому, безпідставними є доводи позивача відносно того, що розмір середньої заробітної плати для обчислення пенсії з 22.05.2017р. при її подальших перерахунках не збільшувався і становить 3764,40грн., оскільки з матеріалів пенсійної справи та вищенаведених розрахунків проведених перерахунків пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017р. по 01.07.2020р. слідує, що при їх проведенні відповідачем застосовувався, з урахуванням приписів п.4-3 Розділ ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV, розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40грн.), при цьому, з 01.03.2019р. згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» та ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» при проведенні перерахунку пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року (3764,40грн), збільшено на коефіцієнт 1,17, внаслідок чого він складав: 7357,55 ((3764,40 грн. х 1,17) х 1,67052)), а з 01.05.2020р. згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» при проведенні перерахунку пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року (3764,40грн), збільшений на коефіцієнт 1,17 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019р. №124, збільшено ще й на коефіцієнт в розмірі - 1,11, внаслідок чого він складає: 8166,89 ((3764,40 х 1,17 х 1,11) х 1,67052).

Таким чином, при подальших перерахунках пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017р. за базис, з урахуванням приписів п.4-3 Розділ ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV, застосовувався розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, тобто 3764,40грн., який є незмінним у розумінні наведеної норми закону, але в подальшому, з урахуванням приписів Постанов КМУ від 20.02.2019р. №124 та від 1 квітня 2020 року № 251, цей базис (розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки) збільшувався на відповідні впроваджені вказаними постановами КМУ коефіцієнти, що, відповідно, призводило до зростання загального розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 2014, 2015, 2016 роки, яка враховується при перерахунках раніше призначених пенсій з 01.10.2017р.

Вищенаведеними обставинами також спростовано позицію позивача щодо не застосування відповідачем при перерахунку пенсії позивача приписів Постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», оскільки, як зазначено вище, з наведених розрахунків перерахованої з 01.03.2019р. пенсії позивача слідує, що при такому перерахунку застосовано приписи цієї постанови.

Фактично позиція позивача зводиться до його незгоди з тим, що після проведених з 01.10.2017р. та в подальшому перерахунків його пенсії її розмір не змінюється.

Однак, судом встановлено, що розрахунки перерахованої з 01.10.2017р. та в подальшому пенсії ОСОБА_1 проведено відповідно до вимог чинного законодавства, в тому числі з урахуванням заборони зменшення розміру раніше призначених пенсій при їх подальшому перерахунку, оскільки запроваджений Законом №2148-VIII з 01.10.2017р. новий порядок та умови перерахунку раніше призначених пенсій, зокрема із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, призвів фактично до зменшення основного розміру пенсії позивача за віком (до 2483,96грн.), внаслідок чого при подальших перерахунках останньому нараховувалась та виплачувалась доплата до старого основного розміру пенсії з 01.10.2017р. у розмірі відповідної різниці, а, зважаючи на те, що станом на 01.07.2020р. подальші перерахунки пенсії навіть із застосуванням відповідних коефіцієнтів, встановлених постановами КМУ №124 та №251, не призвели до такого збільшення основного розміру пенсії позивача за віком, який би його перевищив у порівнянні з встановленим з 22.05.2017р. (3353,35грн.), загальний розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 здійснювався у розмірі не нижчому від раніше призначеної (3405,83грн.) за рахунок проведення відповідної доплати до старого основного розміру пенсії.

За наведених обставин, відповідачем як суб`єктом владних повноважень доведено, що оскаржувані дії ним вчинено на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці дії; натомість позивачем не доведено, а матеріалами справи не підтверджено законність та обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Таким чином, у задоволенні позовних вимог слід відмовити у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.

З огляду на відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні до суду з цією позовною заявою, відповідно до ст.139 КАС України не відшкодовуються.

Керуючись ст. ст. 241-246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 21910427, вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 14.01.2021 року.

Суддя О.М. Турова