Рішення № 94099454, 11.01.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2021
Номер справи
560/4305/20
Номер документу
94099454
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/4305/20

РІШЕННЯ

іменем України

11 січня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправною, скасування відмови та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, викладену у наказі від 27.05.2020 року №22-8763-СГ, зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га яка розташована за межами населених пунктів Слобідсько-Рихтівської сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га за межами населених пунктів Слобідсько-Рихтівської сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області для ведення особистого селянського господарства. Вважає, що відповідач протиправно відмовив у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, оскільки діяв всупереч вимог статті 14 Конституції України, яка гарантує право власності на землю, та норм Земельного кодексу України, які встановлюють вичерпний перелік підстав для відмови у надані дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

В надісланому відзиві на позов, відповідач зазначає, що наказом від 27.05.2020 року №22-8763-СГ позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки земельна ділянка, зазначена ним у заяві, накладається на земельну ділянку, що перебуває у користуванні третіх осіб. Враховуючи, що право власності (користування) на земельну ділянку, яку бажає отримати у власність позивач у встановленому законом порядку не припинено, Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області не має повноважень передавати таку земельну ділянку у власність громадян. Заперечує проти позовних вимог щодо зобов`язання надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, оскільки надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є виключними повноваженнями Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, і суд не може втручатись у здійснення державним органом своїх дискреційних повноважень.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 02 жовтня 2020 року Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про закриття провадження у справі.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_1 , 06 травня 2020 року звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області заявою, у якій просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га за межами Слобідсько-Рихтівської сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області для ведення особистого селянського господарства. До заяви додав копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера та графічні матеріали.

Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області наказом від 27.05.2020 року №22-8763-СГ відмовило позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,00 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами Слобідсько-Рихтівської сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області.

Підставою для відмови слугувало те, що запитувана земельна ділянка накладається на земельні ділянки які перебувають у користуванні громадян.

Вважаючи спірний наказ відповідача протиправним, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно частини сьомою статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Земельний кодекс України визначає вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.

Суд встановив, що фактичною підставою для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною прощею 2,00 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Слобідсько-Рихтівської сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області слугував лист Слобідсько-Рихтівської сільської ради від 14.08.2020 року №444/06-02, яким на запит відділу у Кам`янець-Подільському районі Міськрайонного управління у Кам`янець-Подільському районі та м.Кам`янці-Подільському Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області сільська рада повідомила, посилаючись на земельно-облікову документацію, що земельні ділянки перебувають в користуванні громадян ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .

Відповідно до статей 4, 5 закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" право користування земельною ділянкою підлягає державній реєстрації шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (абзац третій пункту 2 частини першої статті 4 закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").

Разом з тим, на підтвердження перебування спірної земельної ділянки в користуванні третіх осіб, а саме ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , позивач не надав жодного доказу.

Отже, відповідач безпідставно видав наказ від 27.05.2020 року №22-8763-СГ, яким відмовив позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною прощею 2,00 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Слобідсько-Рихтівської сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області.

При цьому суд враховує, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає прийняття позитивного рішення про надання її у власність, тому що процес передачі земельної ділянки громадянам у власність є стадійним, зокрема, першою стадією є надання уповноваженим органом дозволу на розробку вказаного проекту, що свідчить про відсутність у відповідача підстав для встановлення будь-яких обмежень у надані дозволу на розробку проекту землеустрою іншій особі при дотриманні нею вимог Земельного кодексу України.

За змістом абзацу другого частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Заява позивача підлягає розгляду повноважним органом на відповідність вимогам закону, однак суд на цьому етапі позбавлений процесуальної можливості приймати рішення за умови нездійснення суб`єктом владних повноважень належної перевірки, не надання ним оцінки та не встановлення усіх обставин, які мають значення для вирішення питання щодо надання дозволу.

Зобов`язання судом відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може мати місце лише у випадку, якщо судом встановлено відсутність підстав для відмови у видачі дозволу, що передбачені законом: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів; невідповідність місця розташування об`єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів; невідповідність місця розташування об`єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Суд не уповноважений здійснювати перевірку наявності чи відсутності усіх вказаних підстав, у випадку, якщо відповідач цього не здійснив, оскільки у такому разі це не входить до предмету судової перевірки. Прийняття судом рішення про зобов`язання відповідача видати дозвіл на розробку проекту землеустрою, без перевірки наявності чи відсутності усіх названих підстав для відмови у видачі дозволу, може бути необґрунтованим та призвести до видачі такого дозволу з порушенням закону.

Такий спосіб захисту, як зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області прийняти конкретне рішення, як і будь-які інші способи захисту застосовується лише за наявності необхідних підстав, з урахуванням фактичних обставин справи. Тому, з метою захисту порушеного права позивача у цій справі, за встановлених обставин, ефективним та належним є зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Враховуючи викладене вище, суд вважає, що позовні вимоги в частині скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів Слобідсько-Рихтівської сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області необхідно задовольнити.

Зважаючи на те, що Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області було прийнято рішення про відмову позивачу надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою безпідставно, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву від 06 травня 2020 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства яка розташована за межами населених пунктів Слобідсько-Рихтівської сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, за результатами її розгляду прийняти рішення у формі наказу з урахуванням вимог діючого законодавства.

У зв`язку з частковим задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, пропорційно до частини задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 27.05.2020 року №22-8763-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації землеустрою".

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06 травня 2020 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства яка розташована за межами населених пунктів Слобідсько-Рихтівської сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, за результатами її розгляду прийняти рішення у формі наказу з урахуванням вимог діючого законодавства.

В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 420,40 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук