
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
12 січня 2021 р. справа № 520/15324/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Котеньова О.Г., розглянувши за правилами спрощеного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" (вул. Кирпичова, буд. 2, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 02071180) до Північно-східного офісу Держаудитслужби (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 10 пов.,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ40478572) , третя особа - Суб`єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) про визнання протиправним та скасування висновку, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Північно-східного офісу Держаудитслужби, третя особа - Суб`єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 , у якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати висновок Північно - Східного офісу Держаудитслужби, опублікований 26.10.2020 в електронній системі закупівель за результатами моніторингу процедури закупівель UА-2020-07-28-006591-с «Поточний ремонт приміщень лабораторії кафедри промислової та біомедичної електроніки (8 секція, 2 поверх) у багатоповерховому житловому будинку №1 «Гігант» НТУ «ХПІ» літ. «Б-5» за адресою: АДРЕСА_2 (інв. № 10132000001 ).
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що статтею 17 Законом України "Про публічні закупівлі" №922-VІІІ передбачено виключний перелік підстав, за наявності яких Замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівель та зобов`язаний відхилити тендерну пропозицію учасника. Порушення, викладене у висновку відповідача, на думку позивача, не відповідає вимогам ст.17 Закону та є надуманим.
Відповідачем надано відзив на позов, в якому відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що на порушення абзацу другого пункту 1 частини першої статті 31 Закону, Замовник не відхилив пропозицію учасника ФОП ОСОБА_1 , визначив його переможцем процедури закупівлі та уклав договір від 07.09.2020 № 276-ХПІ. Однак, на думку відповідача, за відсутності водія учасник не в змозі виконати необхідний обсяг робіт, що є предметом закупівлі, а отже і виконати належним чином умови договору про закупівлю.
У відповіді на відзив позивач вказує, що відхилення позивачем пропозиції учасника за приписами абзацу другого пункту 1 частини першої статті 31 Закону, як зазначає відповідач, свідчило б про дискримінацію учасника публічних закупівель. Оскільки вимоги про наявність у учасник процедури закупівель усіх працівників (у штаті), які працюють з цією технікою є дискримінаційними, у розумінні вимог п.4 ч.1 статті 5 Закону, який наголошує, що закупівлі здійснюються за принципами недискримінації учасників та рівного ставлення до них. Позивач вважає, що тендерна документація розроблена у відповідності з вимогами нової редакції Закону та пропозиція учасника ФОП ОСОБА_1 , з підстав, викладених у висновку відповідача, було б порушенням норм закону з боку позивача.
Інші заяви по суті справи від учасників справи не надходили.
Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Суд розглядає справу у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу на підставі п.10 ч.1 ст.4, ч.4 ст.229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено таке.
Північно-східним офісом Держаудитслужби 08 жовтня 2020 року розпочато моніторинг процедури закупівлі Національним технічним університетом "Харківський політехнічний інститут" послуг «Поточний ремонт приміщень лабораторії кафедри промислової та біомедичної електроніки (8 секція, 2 поверх) у багатоповерховому житловому будинку гуртожитку № 1 «Гігант» НТУ «ХПІ» літ. «Б-5» за адресою: АДРЕСА_2 (інв. №10132000001)», очікуваною вартістю 1 351 000,00 грн.
Вказана конкурентна процедура закупівлі оприлюднена на вебпорталі уповноваженого органу за номером UА-2020-07-28-006591-с.
За результатами контрольного заходу відповідачем складено висновок про результати моніторингу закупівлі від 26.10.2020 № 31-41/390, яким встановлено порушення позивачем абзацу другого пункту 1 частини першої статті 31 Закону.
З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель та зобов`язано позивача здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законодавством порядку, зокрема шляхом припинення зобов`язань за договором з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
Під час моніторингу відповідачем проаналізовано річний план закупівель Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» (далі - Замовник) на 2020 рік; оголошення про проведення відкритих торгів; тендерну документацію, затверджену протоколом засідання тендерного комітету Замовника від 28.07.2020 року № 1, тендерну пропозицію Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ), протокол розгляду тендерних пропозицій від 20.08.2020 № 2, повідомлення про намір укласти договір від 20.08.2020, договір від 07.09.2020 № 276-ХПІ.
Моніторингом питання розгляду тендерних пропозицій відповідачем встановлено, що
учасник ФОП ОСОБА_1 не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 Закону, зокрема відповідно до вимог п.п. 1.1 п. 1 розділу III «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації учаснику необхідно надати підсумкову відомість ресурсів.
Відповідно до інформації, що міститься у наданій учасником-переможцем підсумкової відомості ресурсів для виконання обсягу робіт, визначеного технічними вимогами (додаток 6 до тендерної документації) необхідно використання окремих будівельних машин і механізмів, зокрема для перевезення будівельного сміття до 30 км.
Довідкою про наявність працівників інженерно-технічної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід від 14.08.2020 № 0814-03 та довідкою про наявність у учасника кваліфікованих робітників, які мають необхідні знання та досвід від 14.08.2020 № 0814-04, учасником-переможцем ФОП ОСОБА_1 не підтверджена наявність водія.
Зі змісту заяв по суті справи, наданих позивачем та відповідачем, судом встановлено, що між сторонами відсутній спір щодо фактичних обставин справи. Причиною виникнення спору є різне тлумачення сторонами положень Закону № 922-VІІІ в частині обов`язку позивача відхилити тендерну пропозицію із зазначенням аргументації
в електронній системі закупівель у разу невідповідності тендерної пропозиції учасника кваліфікаційним критеріям.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі приписи норм чинного законодавства.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади визначено Законом України "Про публічні закупівлі" №922-VІІІ.
Відповідно до ст.22 Закону тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником на веб-порталі Уповноваженого органу для загального доступу.
Тендерна документація повинна містити: 1) інструкцію з підготовки тендерних пропозицій; 2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв до учасників відповідно до статті 16, вимоги, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність вимогам статті 17 у разі, якщо така інформація міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним; 3) інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). При цьому технічна специфікація повинна містити: детальний опис товарів, робіт, послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні та якісні характеристики; вимоги щодо технічних і функціональних характеристик предмета закупівлі у разі, якщо опис скласти неможливо або якщо доцільніше зазначити такі показники; посилання на стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов`язану з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними або національними стандартами, нормами та правилами. Технічна специфікація не повинна містити посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника. У разі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим, а специфікація повинна містити вираз "або еквівалент". Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля; 4) кількість товару та місце його поставки; 5) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги; 6) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 7) проект договору про закупівлю з обов`язковим зазначенням порядку змін його умов; 8) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота); 9) перелік критеріїв та методику оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв. Опис методики оцінки за критерієм "ціна" повинен містити інформацію про врахування податку на додану вартість (ПДВ); 10) строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше ніж 90 днів з дати розкриття тендерних пропозицій; 11) інформацію про валюту, у якій повинна бути розрахована і зазначена ціна тендерної пропозиції; 12) інформацію про мову (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції; 13) зазначення кінцевого строку подання тендерних пропозицій; 14) розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати); 15) розмір, вид, строк та умови надання, умови повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати); 16) прізвище, ім`я та по батькові, посаду та адресу однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв`язок з учасниками; 17) у разі закупівлі робіт - вимогу про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб`єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт як субпідрядника в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю.
Тендерна документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити.
Тендерна документація може містити опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх пропозицій.
Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.
Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.16 Закону №922 замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.
Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв: 1) наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій; 2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; 3) наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів); 4) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.
Відповідно до додатку 2 до Тендерної документації позивачем визначено кваліфікаційні критерії: наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій; наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів).
Щодо критерію "наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід" позивачем висунуто вимоги щодо надання учасниками інформації про середню кількість працівників на підприємстві за 2019 рік, довідки, що містить інформацію про наявність працівників інженерно-технічної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід (за формою), довідки, що містить інформацію про наявність у учасника кваліфікованих робітників, які мають необхідні знання та досвід (за формою).
Учасниками справи не заперечувалось, що ФОП ОСОБА_1 надано довідку про наявність працівників інженерно-технічної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід від 14.08.2020 № 0814-03 та довідку про наявність у учасника кваліфікованих робітників, які мають необхідні знання та досвід від 14.08.2020 № 0814-04.
Також не є спірною та обставина, що у вищевказаних довідках відсутня інформація про те, що у ФОП ОСОБА_1 наявна штатна одиниця водія.
При цьому суд зазначає, що додатком 6 до Тендерної документації "Технічні вимоги" визначено такий вид робіт як перевезення сміття до 30 км. Окрім того, відповідно до п.2.2 Технічних вимог загальний обсяг робіт включає в себе, окрім іншого, доставку обладнання та матеріалів на об`єкт.
Однак, як обґрунтовано зауважив відповідач, у наданих ФОП ОСОБА_1 документах щодо наявності в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, відсутня штатна одиниця водія, що необхідна для надання послуг за предметом закупівлі.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.31 Закону № 922 замовник відхиляє тендерну пропозицію в разі якщо учасник процедури закупівлі не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону та/або наявні підстави, встановлені частиною першою статті 17 цього Закону.
Ненадання інформації про наявність серед працівників учасника водія не може розцінюватись як формальна помилка, допущення якої учасником у тендерній пропозиції не призводить до відхилення його пропозиції.
Суд зазначає, що відповідно до ст.3 Закону №922 закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.
При цьому відповідач при здійсненні моніторингу закупівлі прийшов до обґрунтованих висновків про порушення позивачем вимог законодавства у сфері публічних закупівель, у той же час позивачем як замовником не вчинено жодних дій щодо оприлюднення протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку через електронну систему закупівель інформації та/або документів, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументованих заперечень до висновку, або інформації про причини неможливості усунення виявлених порушень.
З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку про необґрунтованість посилань позивача на гіпотетичну можливість учасника укласти договір субпідряду, оскільки доказів вказаного до суду не надано.
Також неприйнятними є аргументи позивача стосовно недискримінації учасників, оскільки у межах спірних правовідносин позивачем не встановлено жодних дискримінаційних вимог до учасників, однак переможцем публічної закупівлі визначено учасника, що не відповідає кваліфікаційним критеріям, визначеним позивачем у Тендерній документації, що є порушенням вимог Закону №922.
Суд наголошує, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10 лютого 2010 року у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. У справі "Трофимчук проти України" ЄСПЛ також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Відповідно до пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду. Деякі аргументи не можуть бути підставою для надання детальної відповіді на такі доводи.
Усі інші аргументи сторін вивчені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у судовому рішенні, оскільки вищенаведених висновків суду не спростовують, зокрема, з огляду і на те, що спірні правовідносини виникли між сторонами під час реалізації відповідачем власної владної управлінської функції під час моніторингу закупівель.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" (вул. Кирпичова, буд. 2, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 02071180) до Північно-східного офісу Держаудитслужби (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 10 пов.,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ40478572) , третя особа - Суб`єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) про визнання протиправним та скасування висновку - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності редакцією Кодексу адміністративного судочинства України від 15.12.2017.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення у повному обсязі виготовлено 12 січня 2021 року.
Суддя О.Г. Котеньов