Рішення № 94098340, 12.01.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.01.2021
Номер справи
400/4972/20
Номер документу
94098340
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 січня 2021 р. № 400/4972/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ОСОБА_1 (надалі-позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до суду з позовом до Головного управління пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі-відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача, що полягають у невірному застосуванні складової заробітної плати для призначення пенсії позивачу, а саме неврахування довідок виданих Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 22.11.2019 р. №09.5765/04;

- зобов`язати відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії позивачу із врахуванням довідок про складові заробітної плати в органах місцевого самоврядування для призначення пенсії державного службовця (посадових оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад в органах місцевого самоврядування, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, видані Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 22.11.2019 р. №09.5765/04 з 25.11.2019.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачці, на виконання вимог рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 18.05.2020 у справі №400/30/20, з 25.11.2019 переведено з пенсії за віком на пенсію державного службовця, але для розрахунку пенсії не враховано довідки Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 22.11.2019 р. №09.5765/04 про складові заробітної плати в органах місцевого самоврядування для призначення пенсії державного службовця. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними.

Ухвалою суду від 13.11.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач позов не визнав, надав відзив, в якому посилається на те, що на підставі висновків рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 18.05.2020 у справі №400/30/20 для розрахунку пенсії позивачки не враховано довідки Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 22.11.2019 р. №09.5765/04 про складові заробітної плати в органах місцевого самоврядування для призначення пенсії державного службовця. Також, зазначив, що статтею 3 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII передбачено коло осіб, на яких не поширюється дія цього Закону, зокрема на посадових осіб місцевого самоврядування. Таким чином, у відповідача відсутні підстави для врахування при переведенні позивача на пенсію державного службовця довідок виданих Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 22.11.2019 р. У задоволенні позову просить відмовити.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінн Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 18.05.2020 у справі №400/30/20, яке набрало законної сили 09.09.2020, серед іншого, зобов`язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення на інший вид пенсії, а саме: з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10.12.2015 року з 25.11.2019 року, з урахуванням висновків суду.

Листом від 19.10.2020 №6148-6002/Х-02/8-1400/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повідомило позивача, що на виконання рішення суду по справі №400/30/20 її переведено з пенсії за віком на пенсію державного службовця, при цьому для розрахунку пенсії рішенням суду не враховано довідки Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 22.11.2019 р.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015, Закон № 3723-ХП втратив чинність, крім статті 37, що застосовуються до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно з пунктами 10,12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ "Про державну службу" №889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 ЗУ "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 ЗУ "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 ЗУ "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 ЗУ "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Право позивачки на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 закону України від 16.12.1993 № 3723 "Про державну службу" з 25.11.2019, з дати звернення із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії, визначене рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 18.05.2020 року, що набрало законної сили 09.09.2020 року.

Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Згідно з частинами 3,5 статті 45 закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до абзацу 1 пункту 1.5 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії" Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі-Порядок №22-1) заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

У відповідності до пункту 1.7 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії" Порядку №22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Згідно з пунктами 4.1, 4.2 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі. При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 затверджено форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), з врахуванням пунктів 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" та статті 37 Закону України "Про державну службу".

Суд встановив, що до заяви від 25.11.2019 року про переведення на пенсію згідно з законом України "Про державну службу" позивачка надала довідки видані Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 22.11.2019 р. №09.5765/04, які відповідають формі, встановленій постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3.

Разом з тим, виконуючи рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 18.05.2020 року по справі №400/30/20, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2020 року, Головне управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області, всупереч Порядку №22-1 та постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 обчислило пенсію позивача без врахування довідок Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 22.11.2019 р. №09.5765/04 про складові заробітної плати в органах місцевого самоврядування для призначення пенсії державного службовця.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, суд вважає, протиправними дії відповідача щодо неврахування під час призначення позивачці пенсії державного службовця довідок про заробітну плату позивача від 22.11.2019 р. №09.5765/04, виданих Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України №1-3 від 17 січня 2017 року.

Крім того, посилання відповідача що, довідки про складові заробітної плати від 22.11.2019р. не були предметом розгляду у суді, а тому підстави для їх врахування при обрахунку пенсії відсутні, суд вважає безпідставними, оскільки під час розгляду справи № 400/30/20 досліджувалось право позивача на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 закону України від 16.12.1993 № 3723 "Про державну службу", а не документи подані позивачем для визначення її розміру.

Відповідно до пункту 10 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про:10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Суд вважає, що належним способом захисту позивача є зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити призначення, перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням довідок про заробітну плату виданих Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 22.11.2019 р. №09.5765/04.

За змістом частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В процесі судового розгляду відповідач не довів правомірність дій щодо неврахування при обрахунку позивачу призначеної пенсії державного службовця довідок про заробітну плату позивача, тому адміністративний позов необхідно задовольнити.

У зв`язку з задоволення позовний вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) щодо неврахування при обрахунку призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) пенсії державного службовця довідок виданих Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 22.11.2019 р. №09.5765/04.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) провести призначення, нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) пенсії державного службовця з врахуванням довідок виданих Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 22.11.2019 р. №09.5765/04 про складові заробітної плати в органах місцевого самоврядування для призначення пенсії державного службовця, з 25.11.2019 з урахуванням вже проведених виплат.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 840,80 грн., сплачений квитанцією від 04.11.2020р. за №81177.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В. С. Брагар