
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 грудня 2020 року Справа № 160/15060/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин Виконкому Криворізької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
16 листопада 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до відповідача-1: Виконавчого комітету Криворізької міської ради, відповідача-2:Департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин Виконкому Криворізької міської ради, в якій просить:
визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Криворізької міської ради щодо не надання публічної інформації за запитом від 03.08.2020 року ОСОБА_1 ;
визнати протиправною бездіяльність Департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин Виконкому Криворізької міської ради щодо надання недостовірної публічної інформації за запитом від 03.08.2020 року ОСОБА_1 ;
визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Криворізької міської ради щодо неповідомлення ОСОБА_1 про направлення його запиту від 03.08.2020 до Департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин Виконкому Криворізької міської ради;
визнати протиправною відповідь Департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин Виконкому Криворізької міської ради № 45 від 12.08.2020 на запит від 03.08.2020;
зобов`язати Виконавчий комітет Криворізької міської ради та Департамент регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин Виконкому Криворізької міської ради надати ОСОБА_1 достовірну і повну інформацію, що запитувалася згідно запиту на отримання публічної інформації від 03.08.2020 року.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 03.08.2020 р. він звернувся до Виконавчого комітету Криворізької міської ради із запитом про надання публічної інформації.
Однак, Виконавчий комітет Криворізької міської ради відповідь у п`ятиденний робочий день не надав.
Лише 16.10.2020 р. позивач отримав лист-відповідь від Департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин Виконкому Криворізької міської ради № 45 від 12.08.2020 на запит від 03.08.2020, в якому було зазначено, що перелік незадіяних земельних ділянок, які можуть бути передані в користування м. Кривий Ріг розміщено на Єдиному державному веб - порталі відкритих даних.
Однак, позивач не погоджується із наданою відповіддю, оскільки Виконавчий комітет Криворізької міської ради та Департамент регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин Виконкому Криворізької міської ради є розпорядниками інформації, яка запитувалась у запиті від 03.08.2020 р.
Позивач посилається на ч.5 ст.24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» відповідно до якої уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах.
Ухвалою суду від 23 листопада 2020 року відкрито спрощене провадження у справі без виклику учасників справи.
14 грудня 2020 року на адресу суду від представника відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, враховуючи наступне.
Позивачем вже подавався позов з аналогічним предметом до Виконавчого комітету Криворізької міської ради. Запит позивача від 03.08.2020 вже був предметом спору та судового дослідження у справі №160/10731/20.
Крім того, відповідачами кожним окремо вчинено всі необхідні та об`єктивно залежні від них дії для розгляду запиту позивача від 03.08.2020 з урахуванням засад організації та діяльності органів місцевого самоврядування, передбачених законом.
Позивачем хибно трактується та голослівно надумуються підстави позову, що нібито виконавчим комітетом відмовлено йому у задоволенні запиту.
Відповідачами позивачу не відмовлялося в задоволенні запиту та наданні інформації, а було надано відповідь по суті порушеного питання у порядку та спосіб, визначеному законом.
Суб`єктивна незгода позивача з обставинами, про які було зазначено у відповіді, не спростовує правильності наданої відповіді.
16 грудня 2020 року на адресу суду від представника відповідача-2 надійшов відзив на позов, в якому останній зазначив, що Рішенням Криворізької міської ради №2815 від 27.06.2018 створено Департамент на базі управління містобудування, архітектури та земельних відносин Виконкому Криворізької міської ради, до якого переходять всі права та обов`язки управління.
Відповідно до п.1.1 та п.1.2 Положення про департамент, останній є самостійним структурним підрозділом Виконавчого комітету Криворізької міської ради, що утворюється й ліквідується відповідно до ст.54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Криворізькою міською радою, підзвітний й підконтрольний їй та підпорядкований її виконавчому комітету й міському голові. Департамент є юридичною особою, має самостійний баланс, печатку із зображенням Державного герба України та своїм найменуванням, штампи й інші реквізити юридичної особи.
06.08.2020 року від позивача - ОСОБА_1 надіслано на адресу Виконавчого комітету Криворізької міської ради інформаційний запит щодо надання інформації стосовно вільних земельних ділянок в місті, та в позовних вимогах позивач стверджує про не отримання відповіді на свій запит. З даним твердженням департамент не погоджується та спростовує наступним.
Згідно ст. 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація у формі відкритих даних - це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання..
Беручи до уваги ст. ст. 19, 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Оскільки департамент є підзвітним структурним підрозділом виконкому та враховуючи ст. 52 Закону, Положення про департамент, Виконавчий комітет Криворізької міської ради перенаправив розгляд інформаційного запиту на департамент для розгляду звернення та підготовки відповіді позивачу.
Враховуючи термін надання відповіді на запит - не пізніше 5-ти робочих днів з дня отримання запиту, а саме від 06.08.2020, то останнім днем відповіді зазначається 12.08.2020 (так як 07- 08 припадають на вихідні дні).
Дотримуючись вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» департаментом підготовлено та направлено відповідь на інформаційний запит позивачу, що підтверджується вихідним номером №45-із від 12.08.2020 р.
Ухвалою суду від 29 грудня 2020 року суд закрив провадження в частині позовних вимог до Виконавчого комітету Криворізької міської про:
визнання протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Криворізької міської ради щодо не надання публічної інформації за запитом від 03.08.2020 року ОСОБА_1 ;
визнання протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Криворізької міської ради щодо неповідомлення ОСОБА_1 про направлення його запиту від 03.08.2020 до Департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин Виконкому Криворізької міської ради;
зобов`язання Виконавчий комітет Криворізької міської ради надати ОСОБА_1 достовірну і повну інформацію, що запитувалася згідно запиту на отримання публічної інформації від 03.08.2020 року, так як вказані вимоги були предметом розгляду у справі № 160/10731/20, рішення у якій набрало законної сили 14 грудня 2020 року.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 - позивач 03.08.2020 року за допомогою засобів поштового зв`язку звернувся до Виконавчого комітету Криворізької міської ради із запитом на отримання публічної інформації, в якому просив надати інформацію про наявність на території м. Кривий Ріг вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд з місцями (орієнтирами) розташування.
Запит позивача скеровано до Департаменту регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин Виконкому Криворізької міської ради відповідно до розподілу повноважень у сферах містобудування, архітектури та земельних відносин.
Рішенням Криворізької міської ради №2815 від 27.06.2018 р. створено Департамент на базі управління містобудування, архітектури та земельних відносин Виконкому Криворізької міської ради, до якого переходять всі права та обов`язки управління.
Відповідно до п.1.1 та п.1.2 Положення про департамент, останній є самостійним структурним підрозділом Виконавчого комітету Криворізької міської ради, що утворюється й ліквідується відповідно до ст.54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Криворізькою міською радою, підзвітний й підконтрольний їй та підпорядкований її виконавчому комітету й міському голові. Департамент є юридичною особою, має самостійний баланс, печатку із зображенням Державного герба України та своїм найменуванням, штампи й інші реквізити юридичної особи.
Департамент також у межах наданих йому повноважень забезпечує права громадян на доступ до публічної інформації з питань, віднесених до його компетенції.
В департаменті запит зареєстрований 07.08.2020 року за № 45-із з терміном виконання до 12.08.2020 року.
Департаментом регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин виконкому Криворізької міської ради на запит позивача за вх. № 45-із складено відповідь від 12.08.2020 року № 102001417259, в якій зазначено, що перелік незадіяних земельних ділянок, які можуть бути передані в користування м. Кривий Ріг, розміщено на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних. Вказано, що в переліку відсутні земельні ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд. Крім того, зазначено, що Виконкомом Криворізької міської ради з 2014 року розглядається питання стосовно виділення земельних ділянок для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд 3700 учасникам бойових дій та сім`ям загиблих в антитерористичній операції на сході України.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес регулює Закон України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 р. № 2939-VI (далі Закон № 2939-VI), відповідно до статті 1 якого публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Право на доступ до публічної інформації гарантується: обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом. Доступ до інформації забезпечується шляхом: надання інформації за запитами на інформацію (пункт перший частини першої статті 3, пункт другий частини першої статті 5 Закону № 2939-VI).
Згідно ч. 1 ст. 20 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до статті 12 Закону № 2939-VI суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Статтею 13 Закону № 2939-VI встановлено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
1) суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання;
2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків;
4) суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Законом України від 20.05.2020 р. № 631-IX «Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про доступ до офіційних документів» ратифіковано Конвенцію Ради Європи про доступ до офіційних документів, вчинену 18 червня 2009 року у м. Тромсе, яка набирає чинності в перший день місяця, що настає після завершення тримісячного строку від дати, коли 10 держав - членів Ради Європи висловили свою згоду на обов`язковість для них Конвенції (далі Конвенція).
Конвенція набула чинності для України 01.12.2020 р.
Статтею 5 «Опрацювання запитів про доступ до офіційних документів» Конвенції встановлено, що запит про доступ до офіційного документу розглядається будь-яким державним органом, в розпорядженні якого знаходиться документ. Якщо державний орган не має у розпорядженні запитуваного офіційного документу або якщо він не уповноважений опрацьовувати цей запит, він повинен, коли це можливо, спрямувати запит чи заявника до компетентного державного органу (частина друга).
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР (далі Закон № 280/97-ВР), частиною третьою статті 10 якого встановлено, що представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Криворізька міська рада - представницький виборний орган місцевого самоврядування, який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення.
Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах ( у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (стаття 11 Закону № 280/97-ВР).
Міська рада та її виконавчий комітет є самостійними юридичними особами.
Сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (частина перша статті 53 Закону № 280/97-ВР).
Частиною третьою статті 22 Закону № 2939-VI встановлено, що розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 2. ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Департаментом регулювання містобудівної діяльності та земельних відносин Виконкому Криворізької міської ради була надана повна відповідь на отриманий запит позивача, у строк, передбачений нормами Закону України «Про доступ до публічної інформації».
У зв`язку з цим суд не вбачає законних підстав для задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.М. Олійник