
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 грудня 2020 року Справа № 160/11880/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Комунального підприємства "Агентство регіонального розвитку "Регіон-Лідер" Дніпропетровської обласної ради до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
28 вересня 2020 року комунальне підприємство "Агентство регіонального розвитку "Регіон-Лідер" Дніпропетровської обласної ради звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 28.07.2020 № 0083935030, винесене Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області, в частині визначення штрафу за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів в розмірі 10% від суми ПДВ на суму 112429,26 грн.;
стягнути з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь КП «АРР «Регіон-Лідер» ДОР понесені судові витрати у сумі 12102 грн., що включають в себе сплачений судовий збір у сумі 2102 грн. та витрати на правову допомогу у сумі 10 000 грн. шляхом безспірного списання.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що податковим повідомленням-рішенням від 28.07.2020 року № 0083935030, до КП "Агентство регіонального розвитку "Регіон-Лідер" Дніпропетровської обласної ради застосовано штраф за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів в розмірі 10% від суми ПДВ на загальну суму 126 509,95 грн.
Однак, позивач вважає, що вказане податкове повідомлення-рішення є таким, що винесене з порушенням вимог чинного законодавства України, та підлягає скасуванню в частині, у зв`язку з тим, що камеральна перевірка, за наслідками якої було прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, проведена з порушенням строку у 1095 днів, що є прямим порушенням п. 102.1 ст. 102 ПК України.
Ухвалою суду від 06 жовтня 2020 року відкрито спрощене провадження у справі без виклику учасників справи.
27 листопада 2020 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, враховуючи наступне.
Так, Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку підприємства КП «Агентство регіонального розвитку "Регіон-Лідер" Дніпропетровської обласної ради з питання своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних складених за січень, грудень 2017 року, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних у лютому 2017 року, січні 2018 року.
Згідно п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу (чинного на момент здійснення порушення) визначено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця. - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
В порушення п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України підприємством допущена затримка реєстрації трьох податкових накладних на 5 та 10 днів.
На підставі вищезазначеного і було прийнято податкове повідомлення-рішення №0083935030 від 28.07.2020 року.
Пунктом 201.1 статті 201 Кодексу визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з Кодексом.
Порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість відповідальності відповідно до пункту 120-1. 1 статті 120-1 у вигляді штрафу у розмірі:
10 відсотків суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Відповідно до Наказу Міністерства фінансів України від 28.12.2015 № 1204 «Про затвердження Порядку надсилання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2016 за № 124/28254, (із змінами та доповненнями) за порушення платниками ПДВ граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, органи ДФС складають податкове повідомлення-рішення за формою «Н».
02 грудня 2020 року на адресу суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій представник зазначив, що посилання відповідача на Наказ Міністерства фінансів України від 28.12.2015 № 1204 «Про затвердження Порядку надсилання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків» вважає недоречним.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
На підставі підпункту 19-1.1.1, пункту 19-1.1, статті 19-1, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І Податкового кодексу України, у порядку підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 та статті 76 глави 8 розділу II Податкового кодексу України було проведено камеральну перевірку КП "Агентство регіонального розвитку "Регіон-Лідер" Дніпропетровської обласної ради (36163109) з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних складених за січень, грудень 2017 р., зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних у лютому 2017 р, січні 2018 р.
За результатами перевірки складено акт №35767/04-36-50-30/36163109 від 02.06.2020 року про результати камеральної перевірки КП "Агентство регіонального розвитку "Регіон-Лідер" Дніпропетровської обласної ради (36163109) з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних складених за січень, грудень 2017 р.
Перевіркою встановлено, що на порушення пункту 201.10 статті 201 розділу V Податкового кодексу України КП "Агентство регіонального розвитку "Регіон-Лідер" Дніпропетровської обласної ради (36163109) перевищено граничні строки реєстрації по 3 податковим /розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених за січень, грудень 2017 р. на загальну суму податку на додану вартість - 1266509,57 грн., а саме до 15 календарних днів.
На підставі вказаного акту відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення від 28.07.2020 року № 0083935030, відповідно до якого до позивача застосовано штраф за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів в розмірі 10% від суми ПДВ на загальну суму 126 509,95 грн.
Не погоджуючись в частині із податковим повідомленням-рішенням позивач і звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
У відповідності до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (далі ПК України) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу, зокрема, в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних /розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.
Згідно із п. 76.3. ПК України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Так, відповідно до п. 102.1. ст. 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Таким чином, положеннями Податкового кодексу визначено право податкового органу на проведення камеральних перевірок та встановлені строки їх проведення, які у випадку камеральної перевірки з питань своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних не можуть перевищувати 1095 днів з граничного строку для їх реєстрації.
Однак, як вбачається з Акту перевірки, в ньому штрафні санкції застосовані, зокрема, за розрахунки коригування від 31.01.2017 року № 3 на суму ПДВ 613250,53 грн. та № 4 на суму ПДВ 511042,11 грн., граничний строк реєстрації яких вказано 15.02.2017 року.
За таких обставин граничний строк для проведення камеральної перевірки за вказаними розрахунками коригування від 31.01.2017 року № 3 та № 4 сплив 15.02.2020 року, в той час як Акт № 35767/04-36-50-30/36163109 «Про результати камеральної перевірки КП "Агентство регіонального розвитку "Регіон-Лідер" Дніпропетровської обласної ради (36163109) з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних складених за січень, грудень 2017 року» складений 02.06.2020 року.
Таким чином, визначення відповідачем в оскаржуваному повідомленні-рішенні штрафу за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів в розмірі 10% від суми ПДВ на суму 112429,26 грн. є необгрунтованим, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення в цій частині є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення в частині штрафу на суму 112429,26 грн. відповідач діяв не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Щодо вимоги позивача про відшкодування витрат на правову допомогу адвоката у розмірі 10 000 грн., суд зазначає наступне.
Статтею 132 КАС України встановлено вичерпний перелік видів судових витрат. Так, згідно з ч.1 ст.132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, крім іншого, витрати на професійну правничу допомогу та витрати по підготовці справи до розгляду.
Поняття витрат на професійну правничу допомогу та порядок їх розподілу між сторонами визначені ст. 134 КАС України, відповідно до якої витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Необхідно зазначити, що склад та розміри витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входять до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги, документи, що свідчать про оплату обґрунтованого гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку.
Згідно ч. 5 ст. 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
На підтвердження понесених витрат на правову допомогу у розмірі 10000 грн., позивачем до суду надано: Договір №14/09/20 про надання правової допомоги від 14.09.2020 року; рахунок на оплату №118 від 14 вересня 2020 року на суму 10 000 грн.; платіжне доручення №1399 від 15.09.2020 року; акт прийому-передачі послуг за договором від 14.09.2020 року.
Розглянувши надані позивачем документи, суд вважає, що понесені витрати позивача на правову допомогу адвоката є завищеними, не співмірними зі складністю справи та часом витраченим адвокатом на виконання робіт, а тому вважає за можливе присудити на користь позивача понесені витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, у розмірі 4500,00 грн.
Крім того, суд вважає за необхідне присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, у розмірі 2102,00 грн.
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 28.07.2020 року № 0083935030 Головного управління ДПС у Дніпропетровській області в частині застосування штрафу на суму 112429,26 грн.
Присудити на користь Комунального підприємства "Агентство регіонального розвитку "Регіон-Лідер" Дніпропетровської обласної ради за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області судові витрати, пов`язані із правничою допомогою адвоката, у розмірі 4500, 00 грн.
Присудити на користь Комунального підприємства "Агентство регіонального розвитку "Регіон-Лідер" Дніпропетровської обласної ради за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, у розмірі 2102,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.М. Олійник