Рішення № 94096500, 11.01.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2021
Номер справи
140/15654/20
Номер документу
94096500
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2021 року ЛуцькСправа № 140/15654/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Обслуговуючий кооператив "Садівниче товариство" до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (позивач) звернулася з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (далі - ГУ Держгеокадастру у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу від 06 жовтня 2020 року №3-6677/15-20-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою"; зобов`язання надати дозвіл на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність для ведення садівництва орієнтовною площею 0,0531 га, що знаходиться в урочищі "Ступа" на території садового масиву Обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство" за межами населених пунктів на території Пульмівської сільської ради Шацького району Волинської області, у межах норм безоплатної приватизації.

В обґрунтування позову вказала, що спірним наказом від 06 жовтня 2020 року №3-6677/15-19-СГ відповідач за результатами розгляду її заяви від 14 серпня 2020 року відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки у власність у зв`язку з невідповідністю місця розташування об`єкта вимогам пункту 7 статті 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України). У листі щодо причин неможливості надання дозволу за попередніми зверненнями відповідач роз`яснив, що документація із землеустрою, на підставі якої сформовано земельну ділянку, не затверджена.

Позивач із таким наказом відповідача не погоджується та вважає його протиправним. Зауважила, що Відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Шацької районної державної адміністрації (Шацька РДА) та Відділом у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах ГУ Держгеокадастру у Волинській області Обслуговуючому кооперативу "Садівниче товариство" було надано висновки про погодження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель загальною площею 4,6940 га, що знаходяться в користуванні кооперативу та розташовані за межами населеного пункту села Пульмо, урочище "Ступа", на території Пульмівської сільської ради Шацького району, 29 липня 2020 року розпорядженням голови Шацької РДА №149 було затверджено цю технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель та на її підставі було сформовано земельну ділянку, на яку вона просила відповідача надати дозвіл на виготовлення документації із землеустрою щодо її відведення у власність.

Позивач вважає, що наказ відповідача є необґрунтованим, ним в порушення статті 118 ЗК України не зазначено конкретної підстави для відмови, передбаченої законом, не наведено жодних пояснень з вказівкою на конкретні невідповідності законам або прийнятим відповідно до них нормативно-правовим актам, генеральним планам населених пунктів та іншої містобудівної документації, схемам землеустрою і техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

З наведених підстав позивач просила позов задовольнити та зобов`язати відповідача на підставі статті 382 КАС України подати звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Обслуговуючий кооператив "Садівниче товариство"; судовий розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).

У письмових поясненнях (а.с.42-45) третя особа зазначила, що на підставі розпорядження голови Шацької РДА від 14 лютого 2017 року №52 "Про надання дозволу на проведення інвентаризації земель" була виготовлена технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель території загальною площею 4,6940 га, що знаходиться в користуванні Обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство" та розташована за межамим населеного пункту села Пульмо, в урощищі "Ступа". Висновками Відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах ГУ Держгеокадастру у Волинській області та Відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Шацької РДА від 09 червня 2017 року погоджено зазначену технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель (сюди ж входить ділянка, відмічена для відведення позивачу), а після внесення доповнень до технічної документації із землеустрою у зв`язку із затвердженням детального плану території садового масиву в урочищі "Ступа" Пульмівської сільської ради Шацького району, її погоджено 20 липня 2020 року Відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та інфраструктури Шацької РДА. Тому технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель території, що знаходиться в користуванні кооперативу, та місце розташування сформованих земельних ділянок за результами інвентаризації відповідає детальному плану території садового масиву в урочищі "Ступа" Пульмівської сільської ради Шацького району, зміни до якого затверджено розпорядженням голови Шацької РДА від 15 листопада 2018 року №396, а також затвердженій схемі землеустрою і техніко-економічному обґрунтуванню використання та охорони земель адміністративно-територіальної одиниці (Пульмівської сільської ради Шацького району Волинської області). 29 липня 2020 року розпорядженням голови Шацької РДА №149 було затверджено вказану технічну документацію, на підставі якої були сформовані земельні ділянки, що перебувають у користуванні Обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство" без правовстановлюючих документів. В матеріалах технічної документації подані правовстановлюючі документи та показані на графічних матеріалах земельні ділянки, належні членам кооперативу на праві приватної власності, в тому числі і позивачу. Після проведеної інвентаризації земель території садового масиву біля земельної ділянки, що перебуває у приватній власності позивача, була сформована суміжна земельна ділянка площею 0,0531 га, що перебуває у користуванні кооперативу без правовстановлюючих документів для ведення колективного садівництва та фактично зайнята багаторічними насадженнями (садом), дозвіл на розроблення документації із землеустрою на відведення якої, за погодженням з кооперативом, і бажає отримати ОСОБА_1 .

Третя особа вважає, що за наведених обставин законодавчі підстави для відмови у наданні позивачу дозволу на розроблення документації із землеустрою відсутні.

У відзиві на позов відповідач позовні вимоги заперечив та у задоволенні позову просив відмовити (а.с.33-37). Відповідач вважає, що він правомірно наказом від 06 жовтня 2020 року №3-6677/15-20-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою" не надав позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовним розміром 0,0531 га із цільовим призначенням для індивідуального садівництва із земель сільськогосподарського призначення державної форми власності, розташованої за межами населених пунктів Пульмівської сільської ради Шацького району. Відповідно до інформації, наданої відділом у Шацькому районі, місце розташування об`єкта не відповідає вимогам пункту 7 статті 118 ЗК України, зокрема, вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.

Ухвалою суду від 11 січня 2021 року було відмовлено у задоволенні заяви представника позивача про залучення до участі у справі співвідповідача та зміну предмета позову.

Перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, шляхом дослідження письмових доказів, суд встановив такі обставини.

14 серпня 2020 року позивач ОСОБА_1 звернулася до ГУ Держгеокадастру у Волинській області із заявою про надання їй дозволу на розроблення документації із землеустрою відповідно до статті 25 Закону України "Про землеустрій", а саме проекту землеустрою щодо відведення для передачі у власність у межах норм безоплатної приватизації земельної ділянки для ведення садівництва орієнтовною площею 0,0531 га, що знаходиться в урочищі "Ступа" на території садового масиву Обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство" за межами населених пунктів на території Пульмівської сільської ради Шацького району. До заяви (зареєстрована відповідачем 31 серпня 2020 року №Л-7626/0/94/20) позивач долучила, зокрема, графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування земельної ділянки, копію розпорядження голови Шацької РДА від 29 липня 2020 року №149 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель території, що знаходиться в користуванні Обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство" за межами населеного пункту села Пульмо, урочище "Ступа" на території Пульмівської сільської ради Шацького району Волинської області"; копію рішення Пульмівської сільської ради Шацького району Волинської області від 09 липня 2019 року № 31/139 "Про погодження надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" (а.с.10-12, 15-22, 24).

Наказом ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 06 жовтня 2020 року №3-6677/15-20-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою" ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у зв`язку з невідповідністю місця розташування земельної ділянки пункту 7 статті 118 ЗК України (а.с.13).

Позивач, не погоджуючись із таким наказом ГУ Держгеокадастру у Волинській області, звернулася із цим позовом до суду.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до підпункту "б" частини першої статті 81 ЗК України однією з підстав набуття громадянами України права власності на земельні ділянки є безоплатна передача із земель державної і комунальної власності.

Згідно з частинами першою, другою статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Підпунктом "а" частини третьої статті 22 ЗК України передбачено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Як встановлено підпунктом "в" частини третьої статті 116 ЗК України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Пунктом "в" частини першої статті 121 ЗК України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення садівництва у розмірі не більше 0,12 га.

Частиною шостою статті 118 ЗК України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з частиною сьомою статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Аналіз наведених норм ЗК України дає підстави дійти висновку, що чинним законодавством визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Водночас, вмотивована відмова має містити пояснення з вказівкою на конкретні невідповідності законам або прийнятим відповідно до них нормативно-правовим актам, генеральним планам населених пунктів та іншої містобудівної документації, схемам землеустрою і техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 ЗК України.

Таким чином, обов`язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.

Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені у постановах Верховного Суду від 18 жовтня 2018 року у справі №813/481/17, від 25 лютого 2019 року у справі №347/964/17, від 22 квітня 2019 року у справі №263/16221/17, від 08 листопада 2019 року у справі №420/914/19, від 09 жовтня 2020 року у справі №1840/3664/18, та враховуються при вирішенні цієї справи.

Суд також враховує, що за правилами статті 118 ЗК України порядок безоплатної передачі земельних ділянок у власність громадянами передбачає реалізацію таких послідовних етапів: звернення громадян з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; надання дозволу відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування; розробка суб`єктами господарювання за замовленням громадян проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в порядку, передбаченому статтею 186-1 ЗК України; затвердження відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Отже, передача (надання) земельної ділянки у власність відповідно до статті 118 ЗК України є завершальним етапом визначеної процедури безоплатної приватизації земельних ділянок. Разом з цим, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у користування.

Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду України від 13 грудня 2016 року у справі №815/5987/14, від 27 лютого 2018 року у справі №545/808/17.

Як вже зазначалося судом, позивачем було подано заяву до ГУ Держгеокадастру у Волинській області про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення садівництва орієнтовною площею 0,0531 га, що знаходиться в урочищі "Ступа" на території садового масиву ОК "Садівниче товариство" за межами населених пунктів на території Пульмівської сільської ради Шацького району Волинської області, у межах норм безоплатної приватизації. До заяви позивачем було додано вичерпний перелік документів, встановлений ЗК України. При цьому відповідач жодних зауважень щодо поданих позивачем документів не зазначив.

Спірним наказом позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з підстав невідповідності її місця розташування пункту 7 статті 118 ЗК України. Разом з тим, відповідачем не наведено яким саме законам або прийнятим відповідно до них нормативно-правовим актам, генеральним планам населених пунктів та іншої містобудівної документації, схемам землеустрою і техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, не відповідає місце розташування бажаної до відведення земельної ділянки.

При цьому варто зауважити, що звертаючись до відповідача із заявою від 14 серпня 2020 року про надання дозволу на розробку документації із землеустрою, ОСОБА_1 було враховано зауваження відповідача, наведені в листі ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 04 вересня 2019 року №Л-1946/0-884/0/95-19 (а.с.14), щодо необхідності затвердження документації із землеустрою, на підставі якої сформована земельна ділянка.

Матеріали справи свідчать, що 09 червня 2017 року Відділом у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах ГУ Держгеокадастру у Волинській області надано висновок, яким погоджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель території загальною площею 4,6940 га, що знаходиться в користуванні Обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство" та розташована за межами населеного пункту села Пульмо в урочищі "Ступа" на території Пульмівської сільської ради Шацького району (а.с.46). 09 червня 2017 року висновок про погодження даної технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель надано також Відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Шацької РДА. Після внесення доповнень до технічної документації із землеустрою у зв`язку із затвердженням детального плану території садового масиву, 20 липня 2020 року Відділ містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та інфраструктури Шацької РДА своїм висновком погодив повторно вказану технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель (а.с.47). 29 липня 2020 року розпорядженням голови Шацької РДА №149 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель території, що знаходиться в користуванні Обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство" за межами населеного пункту с. Пульмо, урочище "Ступа" на території Пульмівської сільської ради Шацького району Волинської області" на виконання рішень Волинського окружного адміністративного суду від 11 червня 2018 року у справі №803/530/18, від 20 травня 2020 року у справі №140/4167/20 та пункту 3 розпорядження голови Шацької РДА від 14 лютого 2017 року №52 затверджено цю технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель (а.с.51-58).

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд надає оцінку рішенню відповідача (наказу від 06 жовтня 2020 року №3-6677/15-20-СГ) на момент його прийняття. У даному випадку відповідач не довів суду, що прийняте ним рішення про відмову у наданні позивачу дозволу на розроблення документації із землеустрою з огляду наявність затвердженої у встановленому порядку технічної документації з інвентаризації земель території, що знаходиться в користуванні Обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство" за межами населеного пункту села Пульмо, урочище "Ступа" на території Пульмівської сільської ради Шацького району Волинської області відповідає нормам чинного законодавства; воно не може вважатися обґрунтованим, добросовісним і законним, оскільки відповідач, обмежившись лише загальним посиланням на частину сьому статті 118 ЗК України, відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою, не вказавши конкретних підстав невідповідності місця розташування бажаної для відведення у власність земельної ділянки вимогам закону або прийнятим відповідно до них нормативно-правовим актам, містобудівній документації на місцевому рівні, схемам землеустрою і техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Таким чином, на підставі аналізу наведених вище нормативно-правових актів та встановлених обставин суд, виходячи із наданих суду пунктом 2 частини другої статті 245 КАС України повноважень, дійшов висновку про за задоволення позову в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу від 06 жовтня 2020 року №3-6677/15-20-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою".

Вирішуючи позовні вимоги про зобов`язання відповідача надати дозвіл на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, про яку мова йде у заяві позивача від 14 серпня 2020 року, суд зазначає таке.

Згідно із частиною четвертою статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

На законодавчому рівні поняття "дискреційні повноваження" суб`єкта владних повноважень відсутнє, а під ними необхідно розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов, відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.

При вирішенні спору у вказаній частині позовних вимог суд також враховує правову позицію щодо ефективного способу захисту порушених прав у спірних правовідносинах, викладену у постанові Верховного Суду від 08 листопада 2019 року у справі №420/914/19.

На думку суду, належним способом захисту прав позивача за наявних фактичних обставин необхідно визнати саме зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, позаяк застосування обраного позивачем способу захисту порушеного права вимагає оцінки усіх визначених законом умов, необхідних для одержання дозволу на розробку проекту землеустрою, а оцінка правомірності наказу про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою стосувалася лише тих мотивів, які наведено у такому наказі. Отже, у суду відсутні підстави для зобов`язання відповідача прийняти конкретне рішення - надати дозвіл на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність для ведення садівництва орієнтовною площею 0,0531 га, що знаходиться в урочищі "Ступа" на території садового масиву Обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство" за межами населених пунктів на території Пульмівської сільської ради Шацького району Волинської області, у межах норм безоплатної приватизації.

Суд також вважає за необхідне зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2020 року №1113 "Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин" (далі - Постанова №1113) зобов`язано Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру забезпечити передачу з 17 листопада 2020 року земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність відповідно до статті 117 ЗК України.

Згідно із частиною першою статті 117 ЗК України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні. На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.

Суб`єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності (пункт "б" статті 80 ЗК України).

Матеріали справи вказують на те, що на виконання Постанови №1113 розпочато передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність Шацькій територіальній громаді. Водночас, з урахуванням наведених норм статті 117 ЗК України право комунальної власності на земельні ділянки, які передані з державної власності у комунальну відповідно до наказу Держгеокадастру від 11 грудня 2020 року №39-ОТГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність", акта приймання-передачі від 11 грудня 2020 року та рішення Шацької селищної ради від 24 грудня 2020 року №3/9 "Про прийняття земельних ділянок сільськогосподарського призначення з державної власності у комунальну власність Шацької селищної ради" (а.с.61-64) виникає з моменту реєстрації цього права згідно із положеннями Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", що випливає зі змісту статей 125, 126 ЗК України. А відтак, після реєстрації речових прав на землі комунальної власності позивач матиме можливість реалізувати право на безоплатну передачу бажаної земельної ділянки у межах норми приватизації шляхом звернення у встановленому порядку до Шацької селищної ради. До відповідного звернення позивача Шацька селищна рада не має обов`язку на вирішення питання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності. На час розгляду справи відсутні відомості про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно - земельні ділянки сільськогосподарського призначення, передані з державної у комунальну власність Шацькій територіальній громаді Шацького району на підставі вказаних вище розпорядчих актів.

Таким чином, позов належить задовольнити частково.

При цьому, на думку суду, відсутні підстави для встановлення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, як про це просить позивач.

Частини п`ята та шоста статті 246 КАС України не встановлюють обов`язку суду у резолютивній частині рішення суду встановлювати судовий контроль за його виконанням.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Верховний Суд у постанові від 20 лютого 2019 року у справі №806/2143/15 звертав увагу на те, що застосування статті 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставою її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, пов`язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

З наведеного слідує, що встановлення судового контролю може мати місце на стадії виконання судового рішення за заявою сторони, на користь якої таке рішення ухвалене, за наявності обґрунтованих доводів та підстав вважати, що відповідач ухиляється від виконання рішення у справі. Окремо слід вказати, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджуються належними та допустимими доказами.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Як визначено частинами першою, третьою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Звертаючись до суду, позивач сплатила судовий збір у сумі 1681,60 грн, що підтверджуються квитанцією від 04 листопада 2020 року №29278390, випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету (а.с.6, 28).

Згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України від 08 липня 2011 року №3674-VI "Про судовий збір" (далі - Закон №3674-VI) за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому позовна заява подана суду, за взаємопов`язаними позовними вимогами позивачу було необхідно було сплатити судовий збір у сумі 840,80 грн.

З огляду на часткове задоволення позовних вимог на користь позивача належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, пропорційно до задоволених позовних вимог, тобто 420,40 грн. Надміру сплачена сума судового збору (840,80 грн) може бути повернута позивачу відповідно до статті 7 Закону №3674-VI.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Обслуговуючий кооператив "Садівниче товариство" (44020, Волинська область, Шацький район, село Пульмо, вулиця Незалежності, будинок 47, ідентифікаційний код юридичної особи 33579747) до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (43021, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 67, ідентифікаційний код юридичної особи 39767861) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 06 жовтня 2020 року №3-6677/15-20-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою".

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14 серпня 2020 року про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення садівництва орієнтовною площею 0,0531 га, що знаходиться в урочищі "Ступа" на території садового масиву Обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство" за межами населених пунктів на території Пульмівської сільської ради Шацького району Волинської області, у межах норм безоплатної приватизації.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Волинській області судові витрати у сумі 420,40 грн (чотириста двадцять грн 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя Ж.В. Каленюк