Рішення № 94067540, 11.01.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2021
Номер справи
440/6286/20
Номер документу
94067540
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/6286/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Канигіної Т.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Секретаріату Кабінету Міністрів України, Прем`єр Міністра України Шмигаля Дениса Анатолійовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Громадська організація "Всеукраїнська організація інвалідів "Українське товариство сліпих" про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

03.11.2020 ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кабінету Міністрів України (далі – КМУ, відповідач-1), Прем`єр Міністра України Шмигаля Дениса Анатолійовича (далі – відповідач-2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Громадська організація "Всеукраїнська організація інвалідів "Українське товариство сліпих" (далі - третя особа) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, а саме просить:

- визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 , як інваліда війни, від 15.09.2020, поданого через Урядовий контактний центр реєстраційний №ФИ-11246618, та порушення статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;

- визнати протиправною бездіяльність Прем`єр Міністра України Шмигаля Дениса Анатолійовича щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 , як інваліда війни, від 15.09.2020, поданого через Урядовий контактний центр реєстраційний №ФИ-11246618, та порушення статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;

- визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо невжиття відповідних заходів реагування по обставинам та фактам, викладеним у зверненні ОСОБА_1 , як інваліда війни, від 15.09.2020, поданого через Урядовий контактний центр реєстраційний №ФИ-11246618, та порушення статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;

- визнати протиправною бездіяльність Прем`єр Міністра України Шмигаля Д.А. щодо невжиття відповідних заходів реагування по обставинам та фактам, викладеним у зверненні ОСОБА_1 , як інваліда війни, від 15.09.2020, поданого через Урядовий контактний центр реєстраційний №ФИ-11246618, та порушення статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;

- визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо ненадання роз`яснення порядку оскарження прийнятого рішення у відповіді Управління з питань роботи із зверненнями громадян Секретаріату Кабінету Міністрів України, згідно з вимогами статті 15 Закону України "Про звернення громадян";

- визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо ненадання відповіді на звернення ОСОБА_1 , як інваліда війни, від 15.09.2020, поданого через Урядовий контактний центр реєстраційний №ФИ-11246618, за підписом Прем`єр Міністра України Шмигаля Дениса Анатолійовича та порушення статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;

- визнати протиправним направлення звернення ОСОБА_1 від 15.09.2020, поданого через Урядовий контактний центр реєстраційний №ФИ-11246618, Управлінням з питань роботи із зверненнями громадян Секретаріату Кабінету Міністрів України до Громадської організації "Всеукраїнська організація інвалідів Українське товариство сліпих" всупереч статті 7 Закону України "Про звернення громадян";

- зобов`язати Кабінет Міністрів України повторно розглянути звернення ОСОБА_1 , як інваліда війни, реєстраційний № НОМЕР_1 від 15.09.2020, вжити заходи реагування з урахуванням обставин, встановленим судом, та подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення;

- зобов`язати Прем`єр Міністра України Шмигаля Дениса Анатолійовича повторно розглянути звернення ОСОБА_1 , як інваліда війни, реєстраційний № НОМЕР_1 від 15.09.2020, вжити заходи реагування з урахуванням обставин, встановленим судом, та подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 направлено звернення, у якому зазначалось про протиправність дій (бездіяльності) голови, заступника голови Громадської організації "Всеукраїнська організація інвалідів "Українське товариство сліпих", яке було направлено Секретаріатом КМ України на розгляд і для надання відповіді до Громадської організації "Всеукраїнська організація інвалідів "Українське товариство сліпих". Позивач вважає, що дії відповідача щодо направлення скарги до Громадської організації "Всеукраїнська організація інвалідів "Українське товариство сліпих" є протиправними та суперечать нормам частини четвертої статті 7 Закону України "Про звернення громадян".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №440/6286/20; вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази /а.с. 16-17/.

01.12.2020 до суду від представника відповідачів-1, 2 надійшли клопотання про заміну неналежних відповідачів, заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та заява про продовження процесуального строку для подання витребуваних доказів у справі /а.с. 23-27/.

01.12.2020 від відповідача-1, 2 надійшов відзив, у якому представник відповідачів зазначив, що структурні підрозділи Секретаріату організовують та здійснюють в установленому порядку розгляд звернень громадян, адресованих Кабінету Міністрів України, Прем`єр-міністру України. Додатково зазначає, що позовні вимоги в частині зобов`язання відповідачів розглянути звернення позивача є формою втручання в дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень та виходить за межі завдань адміністративного судочинства України /а.с. 28-33/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.12.2020 у задоволенні клопотання представника відповідачів про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено. Клопотання представника відповідачів про заміну неналежних відповідачів на належного задоволено частково; залучено до участі у справі в якості співвідповідача – Секретаріат Кабінету Міністрів України (далі – відповідач-3) /а.с. 43-46/.

28.12.2020 від відповідача-3 надійшов відзив, у якому представник відповідача-2 проти позовних вимог заперечує та зазначає, що звернення позивача правомірно було надіслано за належністю відповідному органу, уповноваженому його розглядати відповідно до частини третьої статті 7 Закону України "Про звернення громадян" /а.с. 53-79/.

Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що 15.09.2020 ОСОБА_1 звернувся до Прем`єр-міністра України Шмигаля Д.А. із зверненням, у якому зазначив наступне. Листом громадської організації "Всеукраїнська організація інвалідів "Українське товариство сліпих" від 27.08.2020 за вих. №3458-ц20 були порушені вимоги Закону України "Про звернення громадян", а саме: порушено частину другу статті 16 зазначеного Закону, якою передбачено, що скарги Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, осіб з інвалідністю внаслідок війни розглядаються першими керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій особисто. Водночас, лист Громадської організації "Всеукраїнська організація інвалідів "Українське товариство сліпих" від 27.08.2020 за вих. №3458-ц20 підписаний заступником голови Громадської організації "Всеукраїнська організація інвалідів "Українське товариство сліпих", що в свою чергу є порушенням приписів наведеної статті Закону України "Про звернення громадян". Враховуючи протиправні дії голови та заступника голови Громадської організації "Всеукраїнська організація інвалідів "Українське товариство сліпих", позивач просив вжити відповідних заходів для реагування на зазначені дії, а також надати змістовну та обґрунтовану відповідь на вказане звернення /а.с. 11, 69, 72/.

Управлінням з питань роботи із зверненням громадян при Секретаріаті КМУ надіслано на адресу позивача лист, у якому Фисуна Д.Г. повідомлено, що його лист надіслано Громадській організації "Всеукраїнська організація інвалідів "Українське товариство сліпих" відповідно до частини третьої статті 7 Закону України "Про звернення громадян" для розгляду і надання відповіді /а.с. 12/.

Позивач, вважаючи протиправними дії (бездіяльність) відповідачів щодо нерозгляду та перенаправлення його звернення до Громадської організації "Всеукраїнська організація інвалідів "Українське товариство сліпих", звернувся до суду за захистом своїх порушених прав з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до частин першої та другої статті 1 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 27.02.2014 № 794-VII (далі – Закон № 794-VII) Кабінет Міністрів України (Уряд України) є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації, спрямовує, координує та контролює діяльність цих органів.

Частиною третьою статті 42 цього Закону визначено, що для здійснення Прем`єр-міністром України своїх повноважень у складі Секретаріату Кабінету Міністрів України утворюється патронатна служба – апарат Прем`єр-міністра України, керівник якого призначається на посаду та звільняється з посади Прем`єр-міністром України.

Згідно з частинами першою та другою статті 47 Закону 794-VII Секретаріат Кабінету Міністрів України здійснює організаційне, експертно-аналітичне, правове, інформаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності Кабінету Міністрів України. Секретаріат Кабінету Міністрів України забезпечує підготовку та проведення засідань Кабінету Міністрів України та діяльність Прем`єр-міністра України, Першого віце-прем`єр-міністра України, віце-прем`єр-міністрів України та міністрів України, які не очолюють міністерства. Секретаріат здійснює контроль за своєчасним поданням органами виконавчої влади проектів законів, проектів актів Кабінету Міністрів України, інших документів для підготовки їх до розгляду Кабінетом Міністрів України. Секретаріат Кабінету Міністрів України забезпечує відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" розгляд та надання відповідей на запити, що надходять до Кабінету Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Положення про Секретаріат Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою КМУ від 12.08.2009 №850 (далі – Положення №850), Секретаріат Кабінету Міністрів України є постійно діючим органом, що забезпечує діяльність Кабінету Міністрів України.

Згідно з підпунктом 33 пункту 17 Положення №850 структурні підрозділи Секретаріату відповідно до основних завдань, визначених цим Положенням, та з питань, що належать до їх компетенції організовують та здійснюють в установленому порядку розгляд звернень громадян, адресованих Кабінету Міністрів України, Прем`єр-міністру України, Першому віце-прем`єр-міністру України, віце-прем`єр-міністрам України, Міністру Кабінету Міністрів України та міністру, який не очолює міністерство.

На підставі частини першої статті 1 Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 №393/96-ВР (далі – Закон №393/96-ВР) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Відповідно до статті 3 Закону №393/96-ВР під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Пропозиція (зауваження) – звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання) – звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання – письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга – звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.

Враховуючи вищевикладене, кожен громадянин України має право звернутися зі скаргою на дії посадових осіб, державних і громадських органів, якщо вони порушують його права, свободи чи інтереси.

Отже, виходячи зі змісту звернення ОСОБА_1 від 15.09.2020 №ФИ-11246618, указане звернення є скаргою, у якій позивач порушив питання про притягнення до відповідальності голову та заступника голови Громадської організації "Всеукраїнська організація інвалідів "Українське товариство сліпих" за неналежне виконання зазначеними особами своїх посадових обов`язків.

На підставі частин першої, шостої, сьомої, восьмої статті 5 Закону №393/96-ВР звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв`язку (електронне звернення).

У зверненні має бути зазначено прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв`язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.

Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз`ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.

Суд зазначає, що звернення позивача відповідає вимогам, зазначеним у статті 5 Закону України "Про звернення громадян".

Згідно з частинами першою, третьою та четвертою статті 7 Закону №393/96-ВР звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями. Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

Таким чином, оскільки звернення ОСОБА_1 від 15.09.2020 стосувалося можливих протиправних дій голови та заступника голови Громадської організації "Всеукраїнська організація інвалідів "Українське товариство сліпих" за неналежне виконання зазначеними особами їх посадових обов`язків, Секретаріат КМУ протиправно перенаправив зазначене звернення до Громадської організації "Всеукраїнська організація інвалідів "Українське товариство сліпих".

Суд зазначає, що норма про заборону направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються, носить імперативний характер.

Відповідно до частини третьої статті 7 Закону №393/96-ВР Секретаріат КМУ у разі, якщо звернення позивача не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення, повертає громадянину його скаргу з відповідними роз`ясненнями.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16.01.2020 у справі №805/1457/17-а.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії Секретаріату КМУ щодо направлення скарги ОСОБА_1 від 15.09.2020 на розгляд Громадській організації "Всеукраїнська організація інвалідів "Українське товариство сліпих" є протиправними, а тому у цій частині позов підлягає задоволенню.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідачів повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 15.09.2020 та вжити заходів реагування, з урахуванням обставин, встановленим рішенням суду, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Виходячи з того, що відповідач-3 протиправно направив звернення позивача на розгляд Громадській організації "Всеукраїнська організація інвалідів "Українське товариство сліпих", не звернувши уваги, що в зверненні зазначалися порушення прав позивача з боку цього органу, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України з метою ефективного захисту прав позивача вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Секретаріат КМУ розглянути звернення позивача від 15.09.3020 №ФИ-11246618 та повідомити заявника про результати його розгляду.

При цьому суд не приймає доводи відповідачів, що зобов`язання розглянути звернення по суті є формою втручання в його дискреційні повноваження, оскільки судом встановлено протиправність дій відповідача-3 щодо пересилання звернення позивача до Громадської організації "Всеукраїнська організація інвалідів "Українське товариство сліпих", дії якого оскаржуються, а Законом "Про звернення громадян" чітко визначено обов`язок прийняття та розгляду звернень громадян, оформлених належним чином і поданих у встановленому порядку.

При цьому, суд не зобов`язує відповідача певним чином вирішити звернення позивача, а тільки зобов`язує розглянути вищезазначене звернення відповідно до вимог чинного законодавства, з урахуванням висновків суду.

Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи наведені норми законодавства, якими урегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відповідачів подати звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, за приписами вказаної норми покладення таких зобов`язань на суб`єкта владних повноважень є правом, а не обов`язком суду.

Суд не вбачає підстав для застосування зазначеної форми контролю за виконанням судового рішення, оскільки не вважає, що відповідачем-3 після набрання рішенням суду законної сили не будуть добровільно вживатися заходи з метою виконання даного судового рішення.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 243-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Кабінету Міністрів України (вул. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008), Прем`єр Міністра України Шмигаля Дениса Анатолійовича (вул. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008), Секретаріату Кабінету Міністрів України (вул. Грушевського, 12/2, м. Київ , 01008), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Громадська організація "Всеукраїнська організація інвалідів "Українське товариство сліпих" (Печерський узвіз, 3, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00021195) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Секретаріату Кабінету Міністрів України щодо направлення звернення ОСОБА_1 від 15.09.2020 № ФИ-11246618 на розгляд Громадській організації "Всеукраїнська організація інвалідів "Українське товариство сліпих".

Зобов`язати Секретаріат Кабінету Міністрів України розглянути звернення ОСОБА_1 від 15.09.2020 №ФИ-11246618 та письмово повідомити його про результат розгляду відповідно до Закону України "Про звернення громадян", з урахуванням висновків суду.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються відповідно до пункту 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.С. Канигіна