
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22 грудня 2020 року №640/2832/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Київ-Ресурс», в особі представника - адвоката Гончар Людмили Вікторівни, до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації) про визнання протиправними дій, визнання незаконними і скасування довідок, та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва, (також далі - суд), надійшла позовна заява Приватного підприємства «Київ-Ресурс», (далі - позивач, ПП «Київ-Ресурс»), в особі представника - адвоката Гончар Л.В., (далі - представник позивача), до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), (далі - відповідач), в якій просить:
1) визнати протиправними дії Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо застосування до коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельних ділянок, значення 3,0 при формуванні та видачі Приватному підприємству «Київ-Ресурс» довідок від 14 вересня 2018 року № Ю-44511/2018, № Ю-44512/2018, про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки (код ділянки 82:414:0032, 82:414:0463 місце розташування: місто Київ, Голосіївський район, вулиця Червонопрапорна, 34);
2) визнати незаконними та скасувати довідки від 14 вересня 2018 року № Ю-44511/2018, № Ю-44512/2018 про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки (код ділянки 82:414:0032, 82:414:0463, місце розташування: місто Київ, Голосіївський район, вулиця Червонопрапорна, 34);
3) зобов`язати Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації) сформувати та видати Приватному підприємству «Київ-Ресурс» довідки про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки (код ділянки 82:414:0032, 82:414:0463 місце розташування: місто Київ, Голосіївський район, вулиця Червонопрапорна, 34) на підставі нормативної грошової оцінки земель та технічної документації, затверджених рішенням Київської міської ради від 03 липня 2014 року № 23/23 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва» із змінами, внесеними рішенням від 10 березня 2016 року № 217/217 з коефіцієнтом, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, значення 1,20 та перерахувати нормативну грошову оцінку земельних ділянок відповідно до вищевказаного коефіцієнту.
Ухвалою суду від 21 лютого 2019 року позовну заяву залишено без руху.
13 березня 2019 року представником позивача через канцелярію суду подано клопотання про усунення недоліків позовної заяви, яке прийнято судом.
Ухвалою суду від 18 березня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі № 640/2832/19, (далі - справа), яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
24 квітня 2019 року представником відповідача через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву, який прийнято судом.
06 травня 2019 року представником відповідача через канцелярію суду подано додаткові пояснення на позовну заяву, які прийнято судом.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивачем протиправно та всупереч вимогам Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 № 18/15/21/11, при перерахуванні нормативної грошової оцінки відповідних земельних ділянок застосовано коефіцієнт 3,0.
Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки оскаржувані довідки складені та видані ним на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
ПП «Київ-Ресурс» користується земельними ділянками 82:414:0032 загальною площею 22424,65 кв.м. та 82:414:0463 загальною площею 2057,57 кв.м., розташованих за адресою: місто Київ, Голосіївський район, вулиця Червонопрапорна, 34 та є платником земельного податку за користування землею.
Позивач звернувся до відповідача із заявами від 10 січня 2018 року про отримання довідок про розмір нормативної грошової оцінки (НГО) земельної ділянки 82:414:0032 та 82:414:0463, місце розташування: місто Київ, Голосіївський район, вулиця Червонопрапорна 34.
Відповідачем були підготовлені та видані позивачу Довідки від 14.09.2018 р. № Ю-44511/2018 про розмір нормативної грошової оцінки (НГО) земельної ділянки 82:414:0032 та Довідка № Ю44512/2018 про розмір нормативної грошової оцінки (НГО) земельної ділянки 82:414:0463, місце розташування: місто Київ, Голосіївський район, вулиця Червонопрапорна, 34, в яких коефіцієнт функціонального використання застосовано на рівні 3,00.
Згідно довідок від 20 липня 2015 року № Ю-061112/2015 та № Ю-06109/2015 про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки (код ділянки 82:414:0032, 82:414:463, місце розташування: місто Київ, Голосіївський район, вулиця Червонопрапорна, 34) раніше застосовувався коефіцієнт функціонального використання на рівні 1,20 на підставі Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2006 року за № 388/12262.
Позивач зазначає, що за рахунок збільшення відповідачем у вказаних довідках від 14.09.2018 р. коефіцієнту функціонального використання для позивача збільшилися розмір нормативно-грошової оцінки земельних ділянок та розмір земельного податку.
Вважаючи вищевказані дії відповідача протиправними, а видані довідки незаконними, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частиною третьою статті 201 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент спірних правовідносин), (далі також - ЗК України) нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
Відповідно до положень частини першої статті 19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Водночас, згідно статті 5 Закону України «Про оцінку земель» від 11 грудня 2003 року № 1378-IV (далі - Закон № 1378-IV) залежно від мети та методів проведення оцінка земель поділяється на такі види: бонітування ґрунтів; економічна оцінка земель; грошова оцінка земельних ділянок.
Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до абзацу 1 статті 6 Закону № 1378-IV суб`єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є, зокрема, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, заінтересовані у проведенні оцінки земельних ділянок.
Відповідно до абзацу 1 статті 18 Закону № 1378-IV від 11 грудня 2003 року № 1378-IV Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Згідно з пунктом 286.1 статті 286 Податкового кодексу України, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Відповідно до частини другої статті 20 Закону № 1378-IV, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
В матеріалах справи відсутні відомості про цільове призначення земельних ділянок код 82:414:0032 та 82:414:0463.
З довідок № Ю-06110/2015 та № Ю-06109/2015 вбачається, що функціональне використання вказаних земельних ділянок - землі промисловості.
З листа Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 05 жовтня 2018 року № 05708-21217 вбачається, що зміни в технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Києва після набрання чинності наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 27 березня 2018 року № 162 не вносились. Рішенням Київської міської ради від 10 березня 2016 року № 218/218 внесено зміни до рішення Київської міської ради від 03 липня 2014 року № 23/23.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, 03 липня 2014 року Київською міською радою прийнято рішення № 23/23 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва».
Вищевказаним рішенням було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Києва у складі: схем економіко-планувального зонування міста Києва; нормативної грошової оцінки земель міста Києва; схем впливу локальних факторів, що характеризують місце розташування земельних ділянок у місті Києві; нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення в межах міста Києва.
Процедура проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів визначається Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 489 від 25 листопада 2016 року (далі - Порядок № 489).
Відповідно до пункту 3 Наказу, він набирає чинності з дня його офіційного опублікування і застосовується з 01 січня 2017 року.
Отже суд зауважує, що Порядок № 489 повинен застосовуватися до процедур нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, які будуть проводитися з 01 січня 2017 року і не передбачає жодних коригувань раніше проведених нормативно грошових оцінок земель, у зв`язку з чим твердження позивача про те, що коефіцієнт мав визначатися відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 № 18/15/21/11, не є обгрунтованими.
Відомості щодо нормативної грошової оцінки землі, що зазначені у оскаржуваних довідках, відповідачем були розраховані після набрання чинності Порядком № 489.
Згідно з пунктом 5 Розділу II Порядку № 489 коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), встановлюється на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року за № 1011/18306 (додаток 1).
Коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф), передбачені додатком 1 до Порядку № 489.
Так, з вказаного додатку вбачається, що максимальний коефіцієнт за землі промисловості становить 1,2.
Поряд з цим, з примітки до додатку № 1 вбачається, що для земельних ділянок, інформація про які не внесена до відомостей Державного земельного кадастру, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), застосовується із значенням 3,0. У разі якщо у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), застосовується із значенням 3,0.
Відповідач зазначив, що земельні ділянки з обліковими кодами 82:414:0032 та 82:414:0463 не є сформованими, відомості щодо них не внесені до Державного земельного кадастру та цим земельним ділянкам не присвоєно кадастрові номера.
Поряд з цим вказане позивачем не оспорювалося та суду також не надано доказів на підтвердження того, що інформація щодо земельних ділянок внесена до відомостей Державного земельного кадастру та земельні ділянки мають коди Класифікації видів цільового призначення земель.
Відповідно до частин першої - третьої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Враховуючи вищевикладене та те, що позивачем не доведено протиправності вчинених дій та прийнятих довідок, суд приходить до висновку, що відповідно і відсутні правові підстави для зобов`язання відповідача вчиняти відповідні дії, в силу чого, у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Оскільки суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, судові витрати, які підлягають розподілу - відсутні.
На підставі вище викладеного, керуючись статтями 72-77, 90, 192, 241-246, 250, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити повністю у задоволенні позову Приватного підприємства «Київ-Ресурс» (місцезнаходження: 02099, місто Київ, вулиця Пирогівський шлях, буд.34; код ЄДРПОУ 30931322), в особі представника - адвоката Гончар Людмили Вікторівни (місцезнаходження: 01042, місто Київ, вулиця Чигоріна, 18 офіс 204) до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (місцезнаходження: 01601, місто Київ, вулиця Хрещатик, 32-А; код ЄДРПОУ 26199097) про визнання протиправними дій, визнання незаконними та скасування довідок, зобов`язання вчинити дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ю.Т. Шрамко