
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2021 року Справа № 160/11622/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ніколайчук С.В.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи та проведення судового засідання у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до інспекції з питань праці та зайнятості населення Дніпропетровської міської ради (просп. Д.Яворницького, 75, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 41169207) про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
22 вересня 2020 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до інспекції з питань праці та зайнятості населення Дніпропетровської міської ради, в якій позивач просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ОМС-ДН17458/2088/НП/СПТД/ФС від 23.03.2020 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач не погоджується з оскаржуваною постановою, зазначаючи, що постанова складена на підставі акта про неможливість проведення інспекційного відвідування від 19.02.2020 року №ОМС-ДН17458/2088/НП у зв`язку зі створенням позивачем перешкод у діяльності інспекторів праці та ненаданням необхідної інформації для проведення інспекційного відвідування відповідно до вимоги від 12.02.2020 року №ОМС-ДН1758/2088/НД. Позивач вважає, що інспекційне відвідування проведено з порушенням Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №823 в редакції, що діяла на час проведення інспекційного відвідування, а оскаржувана постанова прийнята без дотримання ст. 265 КЗпП України. Відповідачем не прийнято до уваги, що виконати вимогу про надання / поновлення документів № ОМС-ДН17458/2088/НД від 12 лютого 2020 року у строк до 17 год. 00 хв. 17 лютого 2020 року, зробити було неможливо у зв`язку із тим, що позивач отримав вимогу тільки 26 лютого 2020 року, тобто через 9 дні після закінчення строку її виконання. Факт отримання зазначеної вимоги 26 лютого 2020 року підтверджує відповідач у рішенні щодо розгляду справи про накладення штрафу № ОМС-ДН17458/2088/НП/СПТД від 16 березня. Повторний вихід на об`єкт відвідування 19 лютого 2020 року о 17 год 30 хв. інспекторами праці не проводився, тобто вказівка в акті від 19.02.2020 року про спробу інспекційного відвідуванім ФОБ ОСОБА_1 об`єкт відвідування 19 лютого 2020 року о 17 год. 30 хв. та відсутності об`єкта відвідування на цей час не відповідає дійсності. Фактично позивач був повідомлений 27 березня 2020 року, отримавши поштове відправлення від 17 березня 2020 року, штрих кодовий ідентифікатор №4900080138429, в якому знаходилось повідомлення про отримання уповноваженою особою документів для розгляду справи та про розгляд справи про накладення штрафу від 16.03.2020 року № 8/3-48, який відбудеться 23.03.2020 року о 15:15 год. Отримання повідомлення про розгляд справи 27 березня 2020 року, тобто через 4 дні після розгляду справи, підтверджується трекінгом поштового відправлення від 17 березня 2020 року, штрих-кодовий ідентифікатор 4900080138429 та копією листа АТ «Укрпощта» від 31.08.2020 року № 7/3-849. Відповідач у листі «Про розгляд заяви» № 8/1 - 66 від 18.09.2020 року посилається на те, що поштове відправлення № 4900080138429 було вручено 25 березня 2020 року, помиляючись на два дні, але ж вручення повідомлення і за даними відповідача відбулось після розгляду справи.
На думку позивача, оскаржувана постанова є протиправною, у зв`язку з чим він звернувся до суду з даним позовом та просить позовні вимоги задоволити в повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.09.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи та проведення судового засідання.
На виконання вимог ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.09.2020 року на адресу суду від відповідача 04.01.2020 року надійшов відзив на позовну заяву.
В наданому до суду відзиві зазначено, що позивач знав про проведення інспекційного відвідування, оскілки був повідомлений робітниками інспекції в телефонному режимі, отримував документи з питання інспекційного відвідування та, на думку відповідача, навмисно не отримував поштову кореспонденцію.
Також, на думку відповідача, позивач, навіть отримавши документи з питання інспекційного відвідування (направлення на проведення інспекційного відвідування, вимогу про надання документів, акти про неможливість проведення інспекційного відвідування), до розгляду справи про накладення штрафу не скористався своїми правами, не надав будь-яких документів з питання проведення інспекційного відвідування, а також, отримавши повідомлення про розгляд справи про накладення штрафу до серпня 2020 року не скористався своїми правами, не звертався до інспекції тощо.
Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1,2 ст.257, ч.1 ст.260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.
Згідно з ч.ч. 3, 4 ст.262 КАС України підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться.
Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) зареєстрований фізичною особою-підприємцем 03.06.2008 року.
Відповідно до наказу від 10.02.2020 року № 118-ОД та направлення від 11.02.2020 року № 8/7-22 інспекторами праці здійснено спробу проведення інспекційного відвідування ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) за місцем здійснення господарської діяльності за адресою: АДРЕСА_2 , магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Предметом контролю було питання додержання законодавств про працю з питань оформлення трудових відносин за період з 01.12.2019 року по 12.02.2020 року ФОП ОСОБА_1 .
У зв`язку з відсутністю об`єкта відвідування за місцезнаходженням магазину, інспекторами складено акт про неможливість проведення інспекційного відвідування №ОМС-ДН17458/2088НП від 12.02.2020 року.
Того ж дня, 12.02.2020 року інспекторами праці складено вимогу про надання документів №ОМС-ДН17458/2088/НД, якою було зобов`язано позивача у строк до 17 год. 00 хв. 17.02.2020 року надати документи, необхідні для проведення інспекційного відвідування за період з 01.12.2019 року по 12.02.2020 року за переліком.
19.02.2020 року інспекторами праці складено акт про неможливість проведення інспекційного відвідування №ОМС-ДН/17458/2088/НП, в якому зазначено про ненадання позивачем для ознайомлення книг, реєстрів та документів, ведення яких передбачено законодавством про працю, що містять інформацію/відомості з питань, які є предметом інспекційного відвідування, їх завірених об`єктом відвідування копій або витягів. Не виконано пункти 1-12 вимоги про надання документів.
16.03.2020 року інспекцією з питань праці та зайнятості населення Дніпровської міської ради було складено повідомлення про розгляд справи накладення штрафу №8/3-48, та зазначено дату розгляду справи - 23.03.2020 року о 15 год. 15 хв.
16.03.2020 року інспекцією з питань праці та зайнятості населення Дніпровської міської ради було прийнято рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу №ОМС-ДН17458/2088/НП/СПТД, яким прийнято до розгляду справу про накладення штрафу на підставі акту про неможливість проведення інспекційного відвідування№ОМС-ДН17458/2088/НП, та призначено до розгляду на 23.03.2020 року.
У рішенні зазначено, що вимогу про надання документів №ОМС-ДН17458/2088/НД від 12.02.2020 року про обов`язок подання документів у строк до 17 год. 00 хв. 17.02.2020 року отримано позивачем 26.02.2020 року.
За наслідками розгляду справи 23.03.2020 року інспекцією з питань праці та зайнятості населення Дніпровської міської ради було прийнято оскаржувану постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ОМС-ДН17458/2088/НД/СПТД/ФС, відповідно до якої на ФОП ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі 75568 грн., у зв`язку зі створенням перешкод у діяльності інспекторів праці та ненадання документів відповідно до вимоги №ОМС-ДН17458/2088/НД від 12.02.2020 року.
Не погоджуючись з прийнятою постановою про накладення штрафу, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Суд, оцінивши повідомлені сторонами обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі, з таких міркувань.
Згідно із частинами першою та другою статті 259 Кодексу законів про працю України (далі КЗпП України) державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Центральні органи виконавчої влади здійснюють контроль за додержанням законодавства про працю на підприємствах, в установах і організаціях, що перебувають у їх функціональному підпорядкуванні, крім органів доходів і зборів, які мають право з метою перевірки дотримання податкового законодавства здійснювати такий контроль на всіх підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та підпорядкування.
Частиною першою статті 265 КЗпП України визначено, що посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
Порядок № 823 визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (зокрема їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю (далі - об`єкт відвідування), з урахуванням особливостей, визначених Конвенцією Міжнародної організації праці № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, ратифікованою Законом України від 8 вересня 2004 року № 1985-IV, Конвенцією Міжнародної організації праці № 129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві, ратифікованою Законом України від 8 вересня 2004 року № 1986-IV, та Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 823 заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю здійснюються у формі інспекційних відвідувань, що проводяться інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.
Заходи контролю за додержанням законодавства про працю здійснюються інспекторами праці виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад (з питань своєчасної та у повному обсязі оплати праці, дотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці, оформлення трудових відносин) (далі - виконавчі органи рад) у формі, визначеній абзацом першим цього пункту.
Відповідно до підпунктів 3, 8 пункту 5 Порядку № 823 підставами для здійснення інспекційних відвідувань є, зокрема, рішення керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань, прийняте за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством, та джерел, зазначених у підпунктах 1, 2, 4-7 цього пункту, доручення Прем`єр-міністра України.
Отже, вказані підстави є окремими та самостійними підставами для здійснення інспекційних відвідувань, передбаченими пунктом 5 Порядку № 823.
Пунктом 11 Порядку № 823 встановлено, що вимога інспектора праці про надання об`єктом відвідування для ознайомлення документів та/або їх копій або витягів з документів, пояснень, доступу до всіх видів приміщень, організації робочого місця, внесена в межах повноважень, є обов`язковою для виконання.
Згідно із пунктом 14 Порядку № 823 у разі створення об`єктом відвідування перешкод у діяльності інспектора праці (відмова у допуску до проведення відвідування, зокрема ненадання на письмову вимогу інспектора праці інформації, необхідної для проведення інспекційного відвідування; перешкода в реалізації інших прав, передбачених пунктом 10 цього Порядку), відсутності об`єкта відвідування або уповноваженої ним особи за місцезнаходженням (адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, інших документах, що стали підставою для проведення відвідування), відсутності документів, ведення яких передбачено законодавством про працю, перевищення строків проведення інспекційного відвідування, визначених пунктом 9 цього Порядку, складається акт про неможливість проведення інспекційного відвідування із зазначенням відповідних підстав, який у разі можливості підписується об`єктом відвідування або іншою уповноваженою ним особою.
Копія акта, зазначеного у пункті 14 цього Порядку, надсилається органам, яким підпорядкований об`єкт відвідування (за наявності), для вжиття заходів з усунення перешкод і забезпечення присутності об`єкта відвідування за своїм місцезнаходженням (пункт 15 Порядку № 823).
Механізм накладення на суб`єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 КЗпП України та частинами другою - сьомою статті 53 Закону України «Про зайнятість населення», визначений Порядком № 509 (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 509 штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками, керівниками виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад та їх заступниками (далі - уповноважені посадові особи).
Штрафи можуть бути накладені на підставі, зокрема, акта про неможливість проведення інспекційного відвідування/невиїзного інспектування.
Суд вважає за необхідне зазначити, що за правовим змістом поняття «інспекційне відвідування» та «перевірка» в даному випадку є тотожними та являють собою форми державного контролю у сфері дотримання вимог законодавства про працю.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 509 справа про накладення штрафу (далі - справа) розглядається у 45-денний строк з дня, що настає за днем одержання уповноваженою посадовою особою документів, зазначених в абзацах третьому - сьомому пункту 2 цього Порядку.
Про дату одержання документів, зазначених в абзацах третьому - сьомому пункту 2 цього Порядку, уповноважена посадова особа письмово повідомляє суб`єкту господарювання та роботодавцю не пізніше ніж через п`ять днів після їх отримання рекомендованим листом чи телеграмою, телефаксом, телефонограмою або шляхом вручення повідомлення їх представникам, про що на копії повідомлення, яка залишається в уповноваженої посадової особи, що надіслала таке повідомлення, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника.
Положеннями пункту 4 Порядку № 509 визначено, що під час розгляду справи досліджуються матеріали і вирішується питання щодо наявності підстав для накладення штрафу.
За результатами розгляду справи уповноважена посадова особа на підставі документів, зазначених в абзацах третьому - сьомому пункту 2 цього Порядку, складає постанову про накладення штрафу.
Постанова про накладення штрафу складається у двох примірниках за формою, встановленою Мінекономіки, один з яких залишається в уповноваженої посадової особи, що розглядала справу, другий - надсилається протягом трьох днів з дня складення суб`єктові господарювання або роботодавцю, стосовно якого прийнято постанову, або вручається його представникові, про що на примірнику робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого суб`єкта господарювання або роботодавця чи їх представника. У разі надсилання примірника постанови засобами поштового зв`язку в матеріалах справи робиться відповідна позначка.
У разі відсутності підстав для складення постанови про накладення штрафу уповноважена посадова особа письмово повідомляє про це суб`єкту господарювання чи роботодавцю у строки, визначені абзацом першим пункту 3 цього Порядку.
За наслідками судового розгляду суд зробив висновок, що у відповідача були відсутні підстави для складення постанови про накладення штрафу з огляду на таке.
Вимогу про надання документів №ОМС-ДН17458/2088/НД від 12.02.2020 року про обов`язок подання документів у строк до 17 год. 00 хв. 17.02.2020 року отримано позивачем 26.02.2020 року, що підтверджено самим відповідачем у рішенні від 16.03.2020 року № ОМС-ДН17458/2088/НП/СПТД. Тобто, вимогу про надання/поновлення документів від 12.02.2020 року №ОМС-ДН17458/2088/НД отримано позивачем вже після закінчення строку, встановленого для надання необхідних для проведення інспекційного відвідування документів.
З огляду на принцип правової визначеності, який гарантує забезпечення легкості з`ясування змісту права і можливість скористатися цим правом у разі необхідності, ненадання на письмову вимогу інспектора праці інформації, необхідної для проведення інспекційного відвідування, відбулось з об`єктивних причин, обумовлених несвоєчасним отриманням вимоги про надання/поновлення документів, що, в свою чергу, свідчить про відсутність у межах спірних правовідносин обставин створення об`єктом відвідування перешкод у діяльності інспектора праці та виключає притягнення позивача до відповідальності у вигляді штрафу, передбаченої абзацом восьмим частини другої статті 265 КЗпП України.
Також, суд зазначає про несвоєчасне отримання позивачем повідомлення про розгляд справи про накладення штрафу від 16.03.2020 року №8/3-48, яке отримане позивачем 27.03.2020 року, в той час як розгляд справи відбувся 23.03.2020 року.
Отримання позивачем повідомлення про розгляд справи про накладення штрафу 23.03.2020 року підтверджується роздруківкою трекінгу поштового відправлення із сайту ДП «Укрпошта».
Таким чином, за відсутності належного та своєчасного повідомлення про розгляд справи та надання документів для проведення інспекційного відвідування, позивача не може бути притягнуто до відповідальності, оскільки відсутня вина позивача у ненаданні витребуваних вимогою документів.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, відповідач як суб`єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 77 КАС України покладено обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, не довів суду правомірність оскарженого рішення, тому суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 840,00 грн., що документально підтверджується квитанцією від 18.08.2020 року.
Отже, оскільки позовну заяву задоволено, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 840,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 139, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до інспекції з питань праці та зайнятості населення Дніпропетровської міської ради (просп. Д.Яворницького, 75, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 41169207) про визнання протиправною та скасування постанови - задоволити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ОМС-ДН17458/2088/НП/СПТД/ФС від 23.03.2020 року.
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань інспекції з питань праці та зайнятості населення Дніпропетровської міської ради сплачені позивачем судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 840 грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Ніколайчук