ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2009 року <Текст >Справа № 2а-3638/09/0870
за позовною заявою Прокурора Пологівського району (70600, м. Пологи, вул. Горького, 28) в інтересах держави, в особі органу державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Запорізької області (69063, м. Запоріжжя, вул. Героїв Сталінграду, 2)
до: Приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)
про стягнення заборгованості по штрафним санкціям в розмірі 510 грн., -
У складі головуючого судді Нечипуренко О.М.
при секретарі судового засідання Ємельяновій Г.В.
У засіданні приймали участь представники:
від прокуратури Шульга О.А. (посвідчення № 80 від 10.07.2007 р.)
від позивача - Кіченко В.В.(довіреність № 41/1-8-311472 від 28.10.2008р.)
від відповідача ОСОБА_1 (водійське посвідчення серії НОМЕР_1 від 18.02.1983р.)
18.06.09р. до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Прокурора Пологівського району Запорізької області, в особі органу, уповноваженого представляти інтереси держави Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Запорізької області до Приватного підприємця ОСОБА_1 (надалі ПП ОСОБА_1 або відповідач) про стягнення з останнього 510,00 грн. штрафних санкцій за вчинення правопорушення у сфері автомобільного транспорту
Ухвалою суду від 19.06.09р. позовну заяву залишено без руху на підставі ст. 106 КАС України. до 24.07.09р. Позивач, у терміни встановлені судом виправив недоліки позовної заяви.
27.07.09р. відкрито провадження у адміністративній справі № 2а-3638/09/0870 та призначено її до розгляду на 01.09.09р. У звязку із неявкою у судове засідання 01.09.09р. представника позивача та відповідача, розгляд справи відкладався до 16.09.09р.
У засіданні 16.09.09р. представник прокуратури та представник позивача підтримали позовні вимоги і просять задовольнити їх у повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог посилається на Закон України «Про автомобільний транспорт», Положення Кабінету Міністрів «Про Головну інспекцію на автомобільному транспорті» та зазначають, що до відповідача застосовані фінансові санкції за порушення у сфері автомобільного транспорту, які не сплачені останнім у встановлений законодавством термін.
На підставі викладеного, представник прокуратури та представник позивача просять позов задовольнити та стягнути з відповідача 510,00 грн. заборгованості по сплаті фінансових санкцій.
Відповідач у судовому засіданні проти позову не заперечив та визнав наявність у нього заборгованості у розмірі 510,00 грн. Крім того, у звязку із скрутним фінансовим становищем, позивач заявив клопотання про розстрочення виконання рішення суду.
На підставі ст. 160 КАС України в судовому засіданні 16.09.09р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Судом оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Відповідно до ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства, в ході судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
11.03.09р. уповноваженою особою Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Запорізькій області складено акт № 116149 про виявлене під час перевірки автомобільного засобу ПП ОСОБА_1порушення законодавства про автомобільний транспорт, а саме: використання транспортного засобу у якості таксі без наявності ліцензійної картки та таксометру.
За результатами проведеної перевірки позивачем 31.03.09р. винесено постанову № 061299 про застосування до відповідача фінансових санкцій у розмірі 510,00 грн.
Оскільки, штрафні санкції відповідачем в добровільному порядку у встановлений законодавством термін сплачений не були, Прокурор Пологівського району Запорізької області, в особі органу, уповноваженого представляти інтереси держави Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Запорізької області звернувся до суду з позовом про стягнення з ПП ОСОБА_1 510,00 грн. штрафних санкцій за вчинення правопорушення у сфері автомобільного транспорту
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Частина 4 ст. 17 КАС України передбачає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями субєктів владних повноважень у випадках встановлених законом.
Згідно п. 1 Положення про Головну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1190 від 08.09.04р., головна державна інспекція на автомобільному транспорті (Головавтотрансінспекція) є урядовим органом державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, що діє у складі Мінтрансзв'язку і йому підпорядковується.
Крім того, відповідно до п. 1 Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та звязку України № 888 від 14.12.05р., територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в областях, Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі є територіальними структурними підрозділами Головавтотрансінспекції без права юридичної особи, утворюються відповідно до Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.0904р. № 1190, мають печатку зі своїм найменуванням і зображенням малого Державного Герба України. Згідно п. 4 вказаного Положення основними завданнями територіальних управлінь у відповідному регіоні є:
- здійснення відповідно до законодавства державного нагляду за дотриманням правил безпечного функціонування автомобільного транспорту загального користування;
- здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування;
- забезпечення дотримання вимог законодавства у сфері ліцензування в автомобільному транспорті загального користування.
Тобто, субєктом, який представляє інтереси держави в суспільних відносинах в сфері здійснення контролю за додержанням вимог законодавства України на автомобільному транспорті, є Головна державна автомобільна інспекція та її територіальні органи.
Враховуючи, що протиправними діями ПП ОСОБА_1, які полягають як в безпосередньому порушенні вимог чинного законодавства України при здійсненні перевезень, так і в ухилення від сплати нарахованих штрафних санкцій, які мали бути зараховані до державного бюджету, економічним інтересам держави завдано шкоди, що відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» є підставою для звернення Прокурора Пологівського району Запорізької області до суду з позовом в інтересах держави в особі органу, уповноваженого представляти її інтересах в даному виді правовідносин - Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспортів в Запорізькій області.
Суспільні відносини з приводу здійснення автомобільних перевезень регулюються Конституцією України, Законом України «Про автомобільний транспорт» та Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.06р.
Стаття 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначає перелік документів, на підставі яких виконуються перевезення. Вимоги вказаної статті передбачають наявність таких документів: для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі: для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України; для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійна картка, інші документи, передбачені законодавством України.
Як свідчать матеріали справи, під час здійснення відповідачем перевезень на автомобільному транспорті, який використовувався у якості таксі, в порушення приписів ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» у відповідача була відсутня оформлена у встановленому порядку ліцензійна картка та таксометр.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензійної картки - штраф у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З доказів, що наданні позивачем вбачається, що на виконання зазначеної норми Закону України «Про автомобільний транспорт», начальником Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області 31.03.09р. винесено постанову № 061299 про застосування фінансових санкцій до відповідача в сумі 510,00 грн.
Відповідно до п. 2 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Оскільки у встановлений законом строк ПП ОСОБА_1 штрафні санкції не сплатив, чим порушив економічні інтереси держави, щодо надходження до державного бюджету коштів штрафних санкції за порушення в сфері автомобільного транспорту, то органи прокуратури зобовязані, відповідно до ч.2 ст.121 Конституції України, представляти інтереси держави в суді.
На підставі викладеного, враховуючи положення ч. 1 ст. 11 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості), суд дійшов висновку, що заявлені вимоги про стягнення з ПП ОСОБА_1 510,00 грн. фінансових санкцій є обґрунтованими та підтвердженими документальними доказами.
З огляду на викладене, відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, враховуючі, що відповідач не заперечив проти позову, суд вважає позовні вимоги Прокурора Пологівського району Запорізької області, в особі органу, уповноваженого представляти інтереси держави Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Запорізької області до ПП ОСОБА_1 про стягнення з останнього 510,00 грн. штрафних санкцій за вчинення правопорушення у сфері автомобільного транспорту доведеними та документально підтвердженими.
Оскільки на час розгляду справи в суді відповідачем не надано доказів сплати заборгованості, позов є таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Приймаючи до уваги, що відповідач проти позову не заперечив та заявив суду клопотання про розстрочення виконання рішення суду, суд, відповідно до ст. 263 КАС України, клопотання відповідача задовольняє.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167, 263 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ :
1. Позов прокурора Пологівського району в інтересах держави, в особі органу державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Запорізької області до Приватного підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій в розмірі 510 грн., задовольнити.
2. Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) штрафні санкції у розмірі 510 (пятсот десять) грн. на користь Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Запорізької області (рахунок № 31114106700236, код платежу 21081100, одержувач державний бюджет Пологівського району ЄДРПОУ 34676988 ГУДКУ у Запорізькій області МФО 813015).
3. Розстрочити виконання постанови строком на шість місяців, строком до 16.02.2010 року, зі сплатою рівними частинами по 85 (вісімдесят пять) грн. кожного місяця, що складає загальну суму 510 грн. Видати виконавчий лист.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 30.09.09р.
Суддя О.М. Нечипуренко