Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2009 року <Текст > Справа № 2а-5441/09/0870
За позовом: Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя, вул. Брюлова, 4, м. Запоріжжя, 69068.
до: приватного підприємства «Оріяна-Табіті», вул. Чарівна, 155-А, кв.121, м. Запоріжжя, 69098.
про стягнення податкової заборгованості.
У складі головуючого судді Нечипуренко О.М.
секретар судового засідання Ємельянова Г.В.
У засіданні приймали участь представники:
Від позивача - Рожук Д.В. (дов. № 27 від 27.03.09р.)
Від відповідача – не прибув
Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Запоріжжя звернулась до суду з адміністративним позовом до приватного підприємства «Оріяна-Табіті» про стягнення податкового боргу у розмірі 353,61 грн., у тому числі зі сплати єдиного податку у розмірі 170 грн., заборгованість зі сплати ПДВ збору у розмірі 167 грн., заборгованість за забруднення навколишнього середовища у розмірі 16,61 грн.
30.09.2009 відкрито провадження у адміністративній справі № 2а-5441/09/0870 та призначено судове засідання на 03.11.2009. Розгляд справи, в порядку ст. 128 КАС України, відкладався на 17.11.2009.
У засіданні 17.11.2009, судом, відповідно до ст.160 КАС України, проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
У відповідності до ст.41 КАС України під час судового розгляду адміністративної справи здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексом «Камертон».
Позивач позовні вимоги підтримав, з підстав, викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити у повному обсязі та, посилаючись на п.п. 3.1.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», просить стягнути з відповідача суму узгоджених податкових зобов’язань у розмірі 353,61 грн.
Відповідач двічі належним чином повідомлений про день і час розгляду справи у судове засідання не прибув, про причини неявки суду не повідомив, відзиву та витребуваних судом документів не надав. Проти позову не заперечив. Копія ухвали про відкриття провадження у справі разом із позовною заявою та доданими до неї документами, направлені відповідачу, повернулись до суду із відміткою поштового відділення «за зазначеною адресою не значиться».
Місцезнаходження відповідача визначається відповідно до вимог ст.93 Цивільного кодексу України в редакції Закону №2452-IV від 03.03.2005 року.
Приймаючи рішення за відсутності відповідача, суд бере до уваги те, що відповідач не надав суду відомостей про зміну свого місця знаходження (перебування).
До повноважень судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Відповідно до статті 128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
За таких обставин, на підставі ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі представника відповідача. До того ж, надані позивачем матеріали свідчать про те, що неявка відповідача не перешкоджає вирішенню спору, отже справу вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд
встановив:
ПП "Оріяна-Табіті" зареєстроване розпорядженням Виконкому Запорізької міської ради від 05.03.2007р. за №1 103 102 0000 018172, є платником податків, який зареєстрований та перебуває на обліку в ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя.
Як свідчать матеріали справи, відповідач має податковий борг перед бюджетом у розмірі 353,61грн., у тому числі зі сплати єдиного податку у розмірі 170 грн., заборгованість зі сплати ПДВ збору у розмірі 167 грн., заборгованість за забруднення навколишнього середовища у розмірі 16,61 грн.
Податковий борг, з єдиного податку у сумі 826,85 грн. виник за результатами невиїзної (камеральної) перевірки своєчасності подання податкової звітності з цього податку.
За результатами перевірки складено акт №430 від 17.03.2009р., яким встановлено несвоєчасне подання розрахунку за 4 квартал 2008р., при цьому граничний термін подання 19.01.2009р., фактично подано 20.01.20009р., що є порушенням абз. 9 ст. 4 Указу Президента України від 03.04.19998р. №727 "Про спрощену систему оподаткування обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва".
На підставі встановлених порушень та ДПІ прийнято податкове повідомлення рішення №0052311502/0 від 23.03.2009р. яким визначено суму штрафних санкцій у розмірі 170 грн.
Тобто, заборгованість з єдиного податку складає 170,00 грн.
Заборгованість з податку на додану вартість виникла в результаті невиїзної (камеральної) перевірки своєчасності подання податкової звітності з ПДВ за січень 2008 року.
За результатами перевірки складено акт №727 від 05.05.2008р. яким встановлено несвоєчасне подання податкової декларації з ПДВ за січень 2008р., при цьому граничний строк подання 20.02.2008р., а фактично подано 27.02.2008р., що є порушенням п.п. "а" п.п 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181.
На підставі встановлених порушень та ДШ прийнято податкове повідомлення рішення №0032801502/0 від 14.05.2008р. яким визначено суму штрафних санкцій у розмірі 170 грн.
Заборгованість з податку на додану вартість, за рахунок переплати у розмірі 3,00грн., складає 167,00 грн.
Податкова заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища виникла в результаті подання до податкового органу податкових розрахунків, в яких самостійно нараховано збору за півріччя 2008р. - 5,39 грн., за 9 місяців 2008р. - 6,46 грн., за 2008 рік - 5,92 грн. всього на 17,77 грн.
Заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, за рахунок переплати у розмірі 1,16 грн., складає 16,61 грн.
Таким чином, на теперішній час суму податкових зобов'язань відповідача не сплачено і загальна заборгованість перед бюджетом складає 353,61 грн.
З метою погашення податкового боргу відповідачу направлено першу податкову вимогу № 1/374 від 11.06.2008 року та другу податкову вимогу № 2/444 від 29.07.2008 року, які залишились без виконання.
У зв’язку з несплатою відповідачем суми податкового боргу в розмірі 353,61 грн. позивач вимушений звернутися із позовом до суду.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, оцінивши надані представником позивача докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до п.3, 8 ст. 10 Закону України від 04.12.1990р. № 509-ХІІ “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів. Проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків, інших платежів.
Контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов’язкових платежів) здійснюють органи, перелік яких визначено у ст. 2 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181 “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Відповідно до цього Закону контролюючим органом є:
Податкові органи – щодо справляння податків і зборів (обов’язкових платежів), які направляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Крім цього, п.п.10.1.1 п.10.1 ст.10 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що податковий орган здійснює погашення податкового боргу, по-перше, шляхом стягнення коштів, а за їх недостатності – шляхом продажу інших активів платника.
Податкове зобов’язання та податковий борг згідно п.п.1.2., 1.3 ст.1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” є зобов’язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, або у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Відповідно до п.п.4.1.1 п.4.1. ст.4 цього Закону платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання.
Згідно п.п.1.11 ст.1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Пункт 5.1 вищеназваного Закону зазначає, що податкове зобов’язання, самостійне визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов’язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Згідно п.п.5.2.1. п.5.2. ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов’язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2. та 4.3. статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2. цього пункту.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов’язання або прийняв інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Згідно п.5.4 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Як вказано у пункті 1.7 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Відповідно до пункту 5 статті 48 Закону України “Про власність”, положення щодо захисту права власності поширюються також на особу, яка хоч і не є власником, але володіє майном на праві повного господарського відання.
Стаття 41 Конституції України встановлює застереження, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об’єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.
Згідно п.п.3.1.1. п.3.1.ст.3 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов’язань забезпечення боргу. У разі, якщо такого платника податків визнано банкрутом, черговість задоволення претензій кредиторів визначається законодавством про банкрутство.
За результатом розгляду спору, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ДПІ у Шевченківському районі міста Запоріжжя про примусове стягнення з приватного підприємства «Оріяна-Табіті» податкової заборгованості у розмірі 353,61 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 94, 98, пункту 3 Розділу VII “Прикінцеві та перехідні положення” КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя до приватного підприємства «Оріяна-Табіті» про стягнення податкової заборгованості, задовольнити.
2. Стягнути з приватного підприємства «Оріяна-Табіті» (69098, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, 155-А, кв.121, код ЄДРПОУ 34975253) податковий борг у розмірі 353 (триста п’ятдесят три) грн. 61 коп., у тому числі:
- зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 16 (шістнадцять) грн. 61 коп. на користь Державного бюджету Шевченківського району м. Запоріжжя (р/р № 33115329700009, код платежу 50080200, код отримувача 34676911 в ГУДКУ України у Запорізькій області МФО 813015;
- зі сплати податку на додану вартість у розмірі 167 (сто шістдесят сім) грн. на користь Державного бюджету Шевченківського району м. Запоріжжя (р/р 31116029700009, код платежу 14010100, код отримувача 34676911, ГУДКУ у Запорізькій області МФО 813015);
- з єдиного податку у розмірі 170 (сто сімдесят) грн. на користь місцевого бюджету Шевченківського району м. Запоріжжя (р/р 34216379700009, код платежу 16050100, код отримувача 34676911, ГУДКУ у Запорізькій області МФО 813015). Видати виконавчий лист.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 25.12.2009р.
Суддя О.М. Нечипуренко