
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 січня 2021 року Чернігів Справа № 620/4793/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лобана Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до роти патрульної служби поліції особливого призначення "Чернігів", Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- визнати бездіяльність роти патрульної служби поліції особливого призначення “Чернігів”, щодо не надання відповідь на звернення ОСОБА_1 від 26 березня 2020 року та скаргу від 17 квітня 2020 року, протиправною;
- зобов`язати роту патрульної служби поліції особливого призначення “Чернігів” надати відповідь на звернення ОСОБА_1 від 26 березня 2020 року та скаргу від 17 квітня 2020 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що відповідачем протиправно не вжито достатніх заходів для надання відповіді на його звернення від 26 березня 2020 року та скаргу від 17 квітня 2020 року.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.10.2020 у справі відкрито провадження та призначено слухання справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.08.2019 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.12.2020 залучено до участі у даній справі другого відповідача - Головне управління Національної поліції в Чернігівській області (пр. Перемоги, 74 , м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ - 40108651).
У встановлений судом строк представником відповідача подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки у оскаржуваних правовідносинах діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив на позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
26 березня 2020 року позивач звернувся на спеціальну лінію телефонного зв`язку «102» із заявою щодо дій поліцейського ОСОБА_2 - службове посвідчення серії ЧГП № 002601, спеціальний жетон 0054159.
Вказане звернення було зареєстроване в Єдиному обліку за № 13572 від 26 березня 2020 року, що підтверджується рапортом помічника чергового Чернігівського ВП ГУНП в Чернігівській області Дими І.Г.
Звернення позивача було направлене до Роти патрульної служби поліції особливого призначення «Чернігів».
17 квітня 2020 року позивач додатково звернувся до командира РПСПОП «Чернігів» зі скаргою для більш детального з`ясування всіх обставин події, яка відбулась 26 березня 2020 року.
23 квітня 2020 року позивачу був направлений лист № 287/124/3401/2020 від 22 квітня 2020 року, яким повідомлено про те, що за фактами викладеними у зверненнях позивача, наказом ГУНП в Чернігівській області № 679 від 21 квітня 2020 року призначене службове розслідування, про результати якого буде повідомлено додатково.
Позивач вважаючи, що суб`єктом владних повноважень протиправно не вжито достатніх заходів реагування по суті його звернень від 26 березня 2020 року та 17 квітня 2020 року, чим порушено право позивача, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Питання звернення громадян до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів з заявами, скаргами, пропозиціями врегульовані Конституцією України, Законом України № 393/96-ВР від 02.10.1996 «Про звернення громадян» (надалі - Закон № 393), Порядком розгляду звернень та організації проведення особистого прийому громадян в органах і підрозділах НП України затвердженого наказом МВС України від 15.11.2017 № 930.
Відповідно до ст. 40 Конституції України держава гарантує, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Порядок реалізації цього права на звернення визначений Законом України «Про звернення громадян».
Відповідно до ст. 1 Закону № 393 громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до змісту статті 3 Закону № 393 громадяни України можуть звертатись до органів державної влади, місцевого самоврядування. їх посадових осіб із заявами, скаргами, клопотаннями (пропозиціями) з питань щодо реалізації або захисту своїх законних прав та інтересів.
Згідно п. 7 Розділу І Порядку розгляду звернень та організації проведення особистого прийому громадян в органах і підрозділах НП України затвердженого наказом МВС України від 15.11.2017 № 930 (далі – Порядок № 930) громадяни України мають право звернутися до органів (підрозділів) поліції, їх керівників із зауваженнями, скаргами та пропозиціями з питань, пов`язаних з діяльністю Національної поліції України, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери її управління, із заявами або клопотаннями про реалізацію своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів, а також зі скаргами про їх порушення.
У відповідності до п. 13 Розділу І Порядку № 930 усі звернення громадян, що надходять до органів (підрозділів) поліції, підлягають обов`язковій класифікації за встановленими статтею 3 Закону України "Про звернення громадян" видами, а саме: пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) та скарги.
Пунктом 1 Розділу ІІ Порядку № 930 передбачено, що звернення громадян, що надійшли до органів (підрозділів) поліції з використанням засобів поштового зв`язку, мережі Інтернет, електронного зв`язку (електронні звернення), через контактні центри державної установи "Урядовий контактний центр" та телефонну "гарячу лінію" Національної поліції України, приймаються, попередньо розглядаються та централізовано реєструються службою діловодства органу (підрозділу) поліції в день їх надходження, а ті, що надійшли в неробочий день і час, - наступного після нього робочого дня в журналі реєстрації звернень громадян (додаток 1) або на реєстраційно-контрольних картках (далі - РКК) (додаток 2), придатних для обробки персональними комп`ютерами.
Органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (стаття 15 Закону № 393).
Частиною 1 ст. 20 Закону України № 393 визначено, що звернення громадян розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання.
Як вбачається з матеріалів справи, звернення ОСОБА_1 від 26 березня 2020 року та скарга від 17 квітня 2020 року були розглянуті уповноваженими особами ГУНП у Чернігівській області.
Так, за результатами розгляду звернень позивача, наказом начальника ГУНП в Чернігівській області № 679 від 21.04.2020 було призначено службове розслідування та утворено дисциплінарну комісію з метою повної, усебічної та об`єктивної перевірки відомостей з приводу можливих неправомірних дій поліцейського взводу № 3 РПСПОП «Чернігів» ГУНП в Чернігівській області старшого сержанта поліції ОСОБА_2 та поліцейського взводу № 3 РПСПОП «Чернігів» ГУНП в Чернігівській області сержанта поліції ОСОБА_3 26.03.2020 на території автовокзалу м. Чернігова, розташованого за адресою: м. Чернігів, проспект Перемоги, 3 (а.с. 49).
22.04.2020 ОСОБА_1 була надіслана відповідь за вих. № 287/124/34/01/2020 про те, що за фактом викладеними у його зверненнях, наказом ГУНП в Чернігівській області № 679 від 21.04.2020 призначене службове розслідування, про результати якого ОСОБА_1 буде повідомлено додатково (а.с. 50).
20.05.2020 ОСОБА_1 була надіслана відповідь за вих. №374/124/34/04/20, у якій зазначено, що звернення ОСОБА_1 зареєстровані в ЄО Чернігівського ВП ГУНП в Чернігівській області за № 13750 та № 13572 від 26.03.2020 та скарга від 17.04.2020 про можливі неправомірні дії поліцейських РПСПОП «Чернігів» ГУНП в Чернігівській області уважно розглянуті. За фактами викладеними у зверненнях, наказом ГУНП в Чернігівській області № 679 від 21.04.2020 призначене службове розслідування. Відомості, які стали підставою для проведення службового розслідування, не знайшли свого підтвердження, (а.с. 51).
За змістом статті 18 Закону № 393 громадянин, який звернувся із заявою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових осіб, має право, серед іншого, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги, знайомитися з матеріалами перевірки, тобто отримувати відповідну інформацію щодо розгляду свого звернення.
Статтею 15 Закон № 393 передбачено, що при розгляді заяв (клопотань) громадян органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства.
За приписами ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зокрема, Законом України «Про Національну поліцію» визначено, що посадові особи органів поліції та поліцейські зобов`язані, серед іншого: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України іншими нормативними актами; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.
Враховуючи вищевикладеного суд дійшов висновку, що діях відповідачів відсутні ознаки бездіяльності, оскільки звернення та скарга ОСОБА_1 ГУНП в Чернігівській області належним чином прийняті, зареєстровані та скеровані на розгляд уповноважених підрозділів, якими, у свою чергу такі звернення розглянуті у відповідності до наказу 15.11.2017 № 930 «Про затвердження Порядку розгляду звернень та організації проведення особистого прийому громадян в органах та підрозділах Національної поліції України» та Закону України «Про звернення громадян», про що останнього повідомлено у передбачений законом спосіб та строки.
Враховуючи зазначене, у суду відсутні підстави для задоволення вимог позивача.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до ст. 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) до роти патрульної служби поліції особливого призначення "Чернігів" (вул. Привокзальна, 5, м. Чернігів, 14017), Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (пр. Перемоги, 74 , м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ - 40108651) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, – відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 05 січня 2021 року.
Суддя Д.В. Лобан