Рішення № 94021402, 06.01.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.01.2021
Номер справи
560/3859/20
Номер документу
94021402
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/3859/20

РІШЕННЯ

іменем України

06 січня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області , Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування вимоги, податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування вимоги №Ф-282-10У від 23.01.2020 року та рішення №0096555806 від 19.07.2019 року.

В обґрунтування позову покликається на те, що 21.06.2019 року представником позивача була подана заява про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб-підприємців в частині зміни відомостей про місце проживання ОСОБА_1 . Вказані зміни були внесені 05.07.2019 року. У той же час, на момент зміни місця проживання позивач вже не мав статусу фізичної особи-підприємця, відтак вважає, що обов`язок повідомляти контролюючий орган про відповідні зміни у нього взагалі був відсутній.

У подальшому, у травні 2020 року позивачеві стало відомо про те, що податковим органом були прийняті спірні рішення від 19.07.2019 р. №0096555806 та вимога про сплату боргу (недоїмки) від 23.01.2020 №Ф-282-10. Позивач вважає їх протиправними, оскільки вони були направлені за невірною податковою адресою.

Не погоджуючись з діями та рішеннями відповідача, позивач оскаржив їх у адміністративному порядку, скаргу залишено без задоволення.

Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.

У відзиві на адміністративний позов Головне управління ДПС у Хмельницькій області позов не визнає, посилається на те, що надсилання кореспонденції здійснювалось за податковою адресою позивача, внесеною у ІС "Податковий блок". Покликається на те, що у позивача є обов`язок повідомляти податковий орган про зміну адреси проживання, оскільки фактично з податкового обліку він знятий не був. Оскільки такі відомості позивачем своєчасно не були надані, податкове повідомлення-рішення та вимога про сплату боргу були направлені засобами поштового зв`язку за адресою, наявною в інформаційній системі органів державної податкової служби, а саме АДРЕСА_1 . Відповідач вважає, що оскаржені акти прийняті відповідно до вимог закону, тому просить у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з 16.02.2010 по 01.03.2019 був зареєстрований фізичною особою-підприємцем, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесені відповідні записи.

Відповідно до інформації інтегрованої картки платника податків (внесків) позивач на даний час перебуває на податковому обліку в Хмельницькому управлінні ГУ ДПС у Хмельницькій області, стан платника - 11 (припинено, але не знято з обліку)

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. №2464-VІ (надалі Закон №2464-VІ) Відповідно до ч.4 ст.25 Закону орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Судом встановлено, що обов`язок зі своєчасної сплати єдиного внеску позивачем як фізичною особою - підприємцем за відповідний період виконаний не був, у зв`язку з чим станом на 01.01.2019 р. за ФОП ОСОБА_1 рахувалась заборгованість зі сплати ЄВ в сумі 32061,46 грн., що ним не заперечується.

У 2019 році позивачеві також нараховувались суми ЄВ за відповідні періоди, що вбачається зі змісту облікової картки платника (21.01.2019 р. нараховано ЄВ в сумі 2757,18 грн. за IV квартал 2018 року, 04.04.2019 р. нараховано ЄВ в сумі 2754,18 грн. за І квартал 2019 р.) У період з 28.03.2019р. по 13.06.2019р. позивачем погашено недоїмку в сумі 37272,82 грн.

У подальшому Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області прийняте рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску №0096555806 від 19.07.2019 р. на суму 10086,12 грн., яке 23.07.2019 року направлене засобами поштового зв`язку за місцем реєстрації позивача на адресу: АДРЕСА_1 .

Пізніше, на підставі облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів та у зв`язку з наявністю заборгованості в сумі 10086,12 грн. відповідачем сформована вимога про сплату боргу (недоїмки) від 23.01.2020 №Ф-282-10, яка направлена за місцем реєстрації позивача ( АДРЕСА_1 ). Поштове відправлення повернулось неврученим за закінченням встановленого строку зберігання.

Також встановлено, що 05.07.2019 року за заявою представника позивача були внесені зміни до відомостей про адресу реєстрації місця проживання (податкову адресу) ОСОБА_1 , зокрема зазначена адреса: АДРЕСА_2 .

Суд звертає увагу на те, що позивач фактично не заперечує несвоєчасну сплату ним як суб`єктом підприємницької діяльності єдиного внеску за відповідні періоди. У той же час, наголошує на порушенні відповідачем безпосередньо порядку надсилання податкового повідомлення-рішення та вимоги, у зв`язку із чим вважає, що останні є протиправними і повинні бути скасовані.

Із такими доводами суд не погоджується, враховуючи наступне.

Як вбачається із матеріалів справи, вказані вище рішення податкового органу були надіслані відповідачем позивачу на адресу АДРЕСА_1 . Згідно з даними Єдиного Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у період з 16.02.2010 по 01.03.2019 позивач був зареєстрований як фізична особа-підприємець за вказаною адресою.

Позивач зазначає, що у липні 2019 році він змінив місце реєстрації (податкову адресу) на іншу ( АДРЕСА_2 ).

Разом з тим встановлено, що про зміну податкової адреси позивач контролюючий орган не повідомляв, як пояснює, через те, що вже не був суб`єктом підприємницької діяльності та платником податків.

Відповідно до п.45.1 ст. 45 ПК України платник податків - фізична особа зобов`язаний визначити свою податкову адресу.

Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси. Відповідно до п. 70.1 ст. 70 ПК України Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр).

Відповідно до п. 70.7 ст. 70 ПК України фізичні особи - платники податків зобов`язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Отже, вказані приписи ПК України передбачають обов`язок, як фізичних осіб підприємців так і фізичних осіб - платників податків, які перебувають на обліку контролюючого органу, подавати відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки платника податків, в тому числі, щодо місця їх проживання.

Зняття з обліку фізичної особи - підприємця у контролюючому органі здійснюється у порядку, встановленому пунктом 65.10 статті 65 та статтею 67 Податкового кодексу України, статтею 5 Закону №2464, розділом XI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, та розділом IV Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 №1162.

Відповідно до підпункту 65.10.1 пункту 65.10 статті 65 Податкового кодексу України внесення до Державного реєстру запису про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця чи незалежної професійної діяльності фізичної особи здійснюється у разі внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця - з дати державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

Державна реєстрація припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Державного реєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов`язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, не змінює строків, порядків виконання таких зобов`язань та застосування штрафних санкцій і нарахування пені за їх невиконання.

Відповідно до пункту 11.22 Порядку №1588 підставою для зняття фізичної особи - підприємця з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням, або за судовим рішенням, або у разі її смерті, або оголошення її померлою, або визнання її безвісно відсутньою, а також відомості відповідної реєстраційної картки. Дата зняття з обліку фізичної особи - підприємця відповідає даті отримання відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

Після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності. Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу річну податкову декларацію за звітний рік, у якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. Контролюючий орган призначає документальну перевірку такої фізичної особи - платника податків за наявності підстав та з урахуванням строків давності, передбачених Податковим кодексом України.

Згідно з пунктом 70.2 статті 70 Податкового кодексу України до облікової картки фізичної особи-платника податків, серед іншого, вноситься інформація про місце проживання.

Відповідно до підпункту 16.1.11 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи ( вказаний обов`язок платника податку підтверджений також і позицією Верховного Суду у постанові від 18.07.2019 у справі №0440/5993/18)

Покликання позивача на те, що він з моменту внесення запису про припинення реєстрації його як фізичної особи-підприємця знятий з податкового обліку і тому не зобов`язаний повідомляти про зміну місця реєстрації (проживання) відповідно до п. п. 16.1.11 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, суд оцінює критично.

Як вбачається з вищенаведених норм законодавства, існує порядок зняття з обліку фізичної особи-підприємця в податковому органі, що включає проведення відповідним відділом контролюючого органу документальної перевірки особи з питань достовірності, повноти та своєчасності нарахування та сплати податків і зборів, ЄСВ, виконання вимог валютного та іншого законодавства під час проведення процедури припинення підприємницької діяльності.

Відтак, процедура зняття з обліку позивача як платника податків в ГУ ДПС у Хмельницькій області не завершена, оскільки ОСОБА_1 податкові обов`язки у повному обсязі виконані не були.

Додатково суд звертає увагу на пункт 42.2 статті 42 Податкового кодексу України, який регулює порядок листування контролюючого органу з платником. Так, документи вважаються належним чином врученими платнику, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення, або особисто вручені платнику податків (його представнику). У той же час, неотримання платником відповідного відправлення може ставитись у провину податковому органу у випадку, якщо таке неотримання настало з вини податкового органу.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, оскаржені акти були направлені відповідачем на адресу АДРЕСА_1 , яка була відома відповідачу саме як податкова адреса позивача, проте конверти повернулись на адресу відправника з відміткою "за закінченням терміну зберігання".

Матеріали справи не містять доказів подання позивачем контролюючому органу відомостей про зміну його місця проживання (реєстрації), як це передбачено ст. 16 та ст. 70 ПК України.

Враховуючи те, що оскаржені рішення були надіслані за податковою адресою позивача, яка була внесена до відповідних реєстраційних баз даних відповідача, а позивачем не надано доказів повідомлення контролюючого органу про її зміну, у розумінні вимог ПК України надіслані позивачу документи вважаються належним чином врученими платникові.

Судом зі змісту письмових доказів не встановлено неправильності розрахунку штрафних санкцій та пені відповідно до оскаржених актів відповідача.

Оскільки головною умовою для нарахування санкцій є встановлений факт несплати (несвоєчасної сплати) єдиного внеску, і такі обставини у цій справі мали місце, чого не спростовано письмовими доказами, суд приходить до висновку про доведення відповідачем обґрунтованості та правомірності прийнятих ним рішень, відтак відсутність підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 06 січня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 43142957) Державна податкова служба України (Львівська площа, 8,Київ 1,04053 , код ЄДРПОУ - 43005393)

Головуючий суддя І.С. Козачок