
Справа № 491/989/20
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 січня 2021 року м. Ананьїв
Суддя Ананьївського районного суду Одеської області Желясков Олег Олександрович, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Ананьївського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.1831 Кодексу України про адміністративні правопорушення громадянку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканку АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1 , відомості щодо трудової діяльності не надано, протягом року до адміністративної відповідальності за ч.ч.1, 2 ст.1831 КУпАП не притягувалася,
ВстАНОвив:
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 не сплачувала аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який не є дитиною з інвалідністю, дитиною, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або дитиною, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги), які зобов`язана сплачувати відповідно до рішення Ананьївського районного суду Одеської області №491/508/18 від 27 лютого 2019 року, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, і станом на 01 листопада 2020 року становить 30917 гривень 50 копійок.
За вказаним фактом державним виконавцем Ананьївського районного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) Лютовою А.І. відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення від 06 листопада 2020 року №10 за ч.1 ст.1831 КУпАП.
Після надходження до суду справу про притягнення громадянку ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, з урахуванням необхідності належного сповіщення особи про дату, час та місце слухання справи з дотриманням вимог ст.2772 КУпАП, було призначено до розгляду на 20 листопада 2020 року.
Про дату, час та місце слухання справи ОСОБА_1 було повідомлено шляхом направлення на її адресу, зазначену у протоколі про адміністративне правопорушення, рекомендованим листом з повідомленням про вручення, судової повістки.
20 листопада 2020 року ОСОБА_1 не з`явилася до суду. Причину неявки не повідомила. При цьому до суду не надійшли відомості про те, що ОСОБА_1 належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи.
Розгляд справи було відкладено на 02 грудня 2020 року, для чого на адресу ОСОБА_1 було направлено повістку про виклик з повідомленням про вручення.
02 грудня 2020 року ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась. Будь-яких заяв чи клопотань від неї до суду не надійшло.
Відповідно до листа керівника апарату Ананьївського районного суду Одеської області від 27 листопада 2020 року судова повістка на адресу ОСОБА_1 на 02 грудня 2020 року направлена адресату не була, оскільки Ананьївський районний суд не забезпечений поштовими марками, що унеможливлює направлення поштової кореспонденції сторонам по справі.
Розгляд справи було відкладено на 14 грудня 2020 року, для чого на адресу ОСОБА_1 було направлено судову повістку, яку вона отримала 11 грудня 2020 року, тобто зазначена повістка їй була вручена відповідно до вимог абзацу першого ст.2772 КУпАП.
14 грудня 2020 року ОСОБА_1 до суду не з`явилась. Причину неявки не повідомила, хочу про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Розгляд справи було відкладено на 22 грудня 2020 року, для чого на адресу ОСОБА_1 було направлено судову повістку про виклик.
22 грудня 2020 року ОСОБА_1 до суду не з`явилась. Причину неявки не повідомила. До суду не надійшли відомості про те, що вона належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до листа керівника апарату Ананьївського районного суду Одеської області від 21 грудня 2020 року судова повістка на адресу ОСОБА_1 на 22 грудня 2020 року направлена адресату не була, оскільки Ананьївський районний суд не забезпечений поштовими марками, що унеможливлює направлення поштової кореспонденції сторонам по справі.
Розгляд справи було відкладено на 05 січня 2021 року, для чого на адресу ОСОБА_1 було направлено судову повістку про виклик рекомендованим листом.
05 січня 2021 року ОСОБА_1 на виклик суду не з`явилась, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, про що свідчить поштове повідомлення, яке надійшло до суду, з якого вбачається, що повістку про виклик до суду на 05 січня 2021 року ОСОБА_1 отримала 26 грудня 2020 року. Будь-яких заяв, заперечень по справі від неї до суду не надійшло.
При цьому, суд бере до уваги той факт, що громадянці ОСОБА_1 достеменно відомо про складення відносно неї вище вказаного протоколу про адміністративне правопорушення від 06 листопада 2020 року за ч.1 ст.1831 КУпАП, про що свідчать її письмові пояснення, додані до протоколу про адміністративне правопорушення та підпис в протоколі про отримання його копії.
Відомості про дати та час судових засідань знаходяться у вільному доступі та з ними можливо ознайомитись на офіційному сайті Судової влади за адресою в мережі Інтернет https://court.gov.ua/fair/ та сайті Ананьївського районного суду Одеської області за адресою в мережі Інтернет https://an.od.court.gov.ua/sud1501/gromadyanam/csz/.
Суд приймає до уваги положення ч.2 ст.38 КУпАП, якою визначено, що якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій і четвертій цієї статті.
Суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який у рішенні «Пономарьов проти України» від 03 квітня 2008 року наголосив, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження».
Також, суд бере до уваги, що пунктом «с» частини 3 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, особі гарантовано право захищати себе особисто чи використовувати юридичну допомогу захисника, вибраного на власний розсуд, або - за браком достатніх коштів для оплати юридичної допомоги захисника - одержувати таку допомогу безоплатно, коли цього вимагають інтереси правосуддя.
Водночас, статтею 17 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, визначено, що жодне з положень цієї Конвенції не може тлумачитись як таке, що надає будь-якій державі, групі чи особі право займатися будь-якою діяльністю або вчиняти будь-яку дію, спрямовану на скасування будь-яких прав і свобод, визнаних цією Конвенцією, або на їх обмеження в більшому обсязі, ніж це передбачено в Конвенції.
Стаття 17 була включена до Конвенції, оскільки неможливо виключати, що особа або група осіб намагатимуться покладатися на права, закріплені в Конвенції, для отримання права на здійснення діяльності, спрямованої на знищення тих самих прав (Перінчек проти Швейцарії [ВП], § 113; Зданока проти Латвії [ВП], § 99 стосовно підготовчої роботи щодо Конвенції). Зокрема, не є малоймовірним, що тоталітарні рухи, організовані у формі політичних партій, можуть покінчити з демократією після процвітання при демократичному режимі, що є прикладами цього в сучасній європейській історії (Партія добробуту та інші проти Туреччини [ВП], § 99).
В забороні «зловживання правами» стаття 17 спрямована на забезпечення демократій засобами боротьби з діями та діяльністю, які знищують або неналежним чином обмежують основні права і свободи незалежно від того, чи ці дії або діяльність здійснюються "державою", "групою" або "особою" (Birsan проти Румунії (ріш.), § 68)
З диспозиції частини 1 статті 268 КУпАП вбачається, що справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
При цьому, суд бере до уваги, що строки накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення для суду обмежені ст.38 КУпАП та в даному випадку стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Закінчення зазначених строків, у відповідності до п.7 ч.1 ст.247 КУпАП, є безумовною підставою для закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Кодексом України про адміністративні правопорушення не передбачено можливості переривання або зупинення перебігу строків, визначених для накладення адміністративного стягнення статтею 38 КУпАП, для справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 1831 КУпАП.
Враховуючи викладене, той факт, що громадянка ОСОБА_1 не вжила заходів для явки до суду, не подала письмових заперечень проти протоколу, суд вважає, що наведена поведінка учасника процесу є такою, що направлена на затягування розгляду справи з метою спливу строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого статтею 38 КУпАП.
Враховуючи викладене, принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП). Тим більше, що стаття 268 КУпАП не містить імперативної заборони розглядати справи про адміністративні правопорушення за статтею 1831 КУпАП без обов`язкової присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.1831 КУпАП повністю підтверджується зібраними у справі доказами.
Так, частиною 1 статті 1831 КУпАП передбачено відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім`ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання.
При цьому, з протоколу про адміністративне правопорушення від 06 листопада 2020 року №10 вбачається, що ОСОБА_1 не сплачувала аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який не є дитиною з інвалідністю, дитиною, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або дитиною, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги), які зобов`язана сплачувати відповідно до рішення Ананьївського районного суду Одеської області №491/508/18 від 27 лютого 2019 року, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, і станом на 01 листопада 2020 року становить 30917 гривень 50 копійок.
Відомості про обов`язок ОСОБА_1 сплачувати аліменти на утримання дитини підтверджуються копією виконавчого листа Ананьївського районного суду Одеської області №491/508/18, виданого 27 лютого 2019 року.
Відповідно до інформаційної довідки з автоматизованої системи виконавчого провадження №46644 від 06 листопада 2020 року в Ананьївському районному відділі державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) 05 березня 2019 року відкрито виконавче провадження №58547617 по примусовому виконанню виконавчого листа Ананьївського районного суду Одеської області №491/508/18, виданого 27 лютого 2019 року про стягнення з ОСОБА_1 аліментів на утримання дитини.
Відповідно до розрахунку заборгованості по аліментам заборгованість зі сплати аліментів у ОСОБА_1 станом на 01 листопада 2020 року становить 30917 гривень 50 копійок.
Суд бере до уваги, що Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено статтею 1831 відповідно до пункту 5 частини 1 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 7 грудня 2017 року.
Частиною 1 розділу II «Прикінцеві положення» зазначеного Закону визначено, що цей Закон набирає чинності через місяць з дня його опублікування, крім підпункту 3 пункту 4, пунктів 5-7 розділу I цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та підпунктів 1 і 2 пункту 4 розділу I цього Закону, які набирають чинності через три місяці з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII.
Зазначений закон було опубліковано у офіційному виданні-газеті «Голос України» від 6 січня 2018 року №4.
Таким чином, Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено статтею 1831 07 лютого 2018 року.
При цьому, частиною 1 статті 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Частиною 2 статті 58 Конституції України передбачено, що ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
При цьому, частиною 1 статті 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Аналогічні за змістом норми містяться у ч.ч.1, 2 ст.8 КУпАП, якими передбачено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом`якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
При цьому, з урахуванням наведеного вище розрахунку сума аліментів, яку ОСОБА_1 мала сплатити, складає 30917 гривень 50 копійок, тобто, сукупний розмір заборгованості по аліментам перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.
Суд вважає, що дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковано за ч.1 ст.1831 КУпАП, оскільки з протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що раніше до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ч.ч.1, 2 ст.1831 КУпАП, вона не притягувалася, при цьому син громадянки ОСОБА_1 – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не є дитиною з інвалідністю, дитиною, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або дитиною, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги).
Статтею 33 КУпАП передбачено, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованому в автоматичному режимі.
Крім того, з урахуванням положень абзацу першого ст.58 Конституції України, суд вважає за необхідне при визначенні розміру судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, застосувати розмір судового збору відповідно до прожиткового мінімуму, встановленого у 2020 році з 01 січня 2020 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», оскільки матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 надійшли до суду 09 листопада 2020 року.
Відповідно до ст.401 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення підлягає сплаті судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому, частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» установлено у 2020 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2020 року у розмірі 2102 гривень.
З наведеного вбачається, що у 2020 році у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, має бути стягнено судовий збір у розмірі 420 гривень 40 копійок (2102 гривні * 0,2 = 420,40 гривень).
Обставин, які відповідно до положень ст.34 КУпАП пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 – не встановлено.
Обставин, які б обтяжували вину ОСОБА_1 , відповідно до положень ст.35 КУпАП, при розгляді справи не встановлено.
Враховуючи вищевикладене, особу громадянки ОСОБА_1 та обставини скоєного нею правопорушення, обставини, що пом`якшують та обтяжують її відповідальність, ступінь вини та майновий стан, є всі підстави для притягнення її до адміністративної відповідальності та можливість накладення на неї стягнення в межах санкції ч.1 ст.1831 КУпАП у вигляді суспільно корисних робіт.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 35, 401, 1831, 221, 283, 284 КУпАП, ст.58 Конституції України,
Постановив:
Визнати громадянку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканку АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1 , винною у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.1831 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді суспільно корисних робіт на строк 120 (сто двадцять) годин.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 420 гривень 40 копійок.
Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106, Призначення платежу *;101;____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір стягнутий з ______ (ПІБ чи назва установи, організації з якої стягується судовий збір) на користь держави, за рішенням №_/_/__(номер рішення про стягнення судового збору).
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: Желясков О.О.
Постанова вступила в законну силу „_”___ 20___року та може бути пред`явлена до виконання протягом 3-х місяців „_____”____ 20___року.