
125/2103/20
3/125/908/2020
П О С Т А Н О В А
05.01.2021 м. Бар Вінницької області
Суддя Барського районного суду Вінницької області Салдан Ю. О., розглянувши за участі секретаря судового засідання Гарвищук К.М., прокурора Хорошуна М.Я., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, сільського голови Підлісноялтушківської сільської ради, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення і частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП), -
У С Т А Н О В И Л А :
У провадженні судді Салдан Ю.О. перебуває дві справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 1 статті 172-6 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 : № 125/2103/20 (провадження № 3/125/908/2020) і №125/2104/20 (провадження № 3/125/909/2020).
Згідно з частиною 2 статті 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
За таких умов справи про адміністративні правопорушення за № 125/2103/20 та №125/2104/20 підлягають об`єднанню в одне провадження під єдиним унікальним номером справи № 125/2103/20.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 18.12.2020 №515, складеного старшим оперуповноваженим 1-го сектору (протидії корупції) управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України капітаном поліції Шмалинюком О.П., ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді сільського голови Підлісноялтушківської сільської ради Барського району Вінницької області, будучи згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 03.04.2019, без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 18.12.2020 №516, складеного старшим оперуповноваженим 1-го сектору (протидії корупції) управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України капітаном поліції Шмалинюком О.П., ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді сільського голови Підлісноялтушківської сільської ради Барського району Вінницької області, будучи згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог пункту 2-1 розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 23.10.2020, без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Вказані проколи підписані особисто ОСОБА_1 , зауваження до змісту проколів відсутні.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Пунктом 2-1 розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції» ( який набрав чинності 17.03.2020) встановлено, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб`єкти декларування подають до 1 червня.
Суб`єкти декларування, які у період до 1 червня 2020 року не мали можливості подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачену абзацом першим частини другої статті 45 цього Закону, або повідомлення про суттєві зміни у майновому стані відповідно до статті 52 цього Закону у зв`язку із встановленням на території їх проживання карантинно-обмежувальних заходів, звільняються від відповідальності за несвоєчасне подання такої декларації чи повідомлення у зазначений період.
Серед суб`єктів, на яких поширюються дія Закону України «Про запобігання корупції», у підпункті «в» пункту 1 частини 1 статті 3 цього Закону, вказані посадові особи місцевого самоврядування.
За змістом частини 1 статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський голова є головною посадовою особою територіальної громади села.
Набуття ОСОБА_1 статусу сільського голови підтверджується копією належним чином засвідчених документів: рішення першої сесії 7-го скликання Підлісноялтушківської сільської ради Барського району Вінницької області від 06.11.2015 «Про підсумки проведення виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», присяги посадової особи органів місцевого самоврядування, підписаної ОСОБА_1 12.11.2010, виписки з рішення першої сесії 6-го скликання Підлісноялтушківської сільської ради Барського району Вінницької області від 12.11.2010 «Про підсумки проведення виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», особової картки ОСОБА_1 .
Отже, ОСОБА_1 є суб`єктом декларування та зобов`язаний щорічно подавати декларацію відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції».
У суді ОСОБА_1 свою вину у скоєнні вказаних адміністративних правопорушень повністю визнав, поважних причин несвоєчасного подання декларацій не навів. Стосовно несвоєчасного подання декларації за 2018 рік пояснив, що декларацію подав несвоєчасно, а саме 03.04.2019, у зв`язку з тим, що був заклопотаний справами громади. Будь-яких об`єктивних обставин, які б перешкоджали своєчасно подати декларацію за 2018 рік ОСОБА_1 не зазначив. Стосовно несвоєчасного, а саме 23.10.2020, подання декларації за 2019 рік, ОСОБА_1 пояснив, що йому перешкоджала пандемія коронавірусу. Водночас, яким саме чином – не пояснив, не зазначив також, чи перешкоджали йому у поданні декларації якісь конкретні встановлені на території його проживання карантинно-обмежувальні заходи. На уточнююче запитання про те, які об`єктивні обставини перешкоджали ОСОБА_1 подати декларацію за 2019 рік пояснив, що також був заклопотаний справами громади, допомогу у заповненні декларації йому надає інша особа, яка хворіла у той період, після її одужання про подання декларації забули. Повідомив суду, що був обізнаний з вимогами антикорупційного законодавства і обов`язком щорічно подавати декларацію.
Прокурор у судовому засіданні висловив позицію про те, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП, повністю підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, крім цього, особа повністю визнала свою вину в судовому засіданні. Стосовно дати виявлення порушень, про які йдеться у протоколах, прокурор не погодився з позицією особи, яка склала протокол, за якою остання такою датою вважала дату складення протоколу. Прокурор зауважив, що моментом виявлення порушення є отриманням органом, уповноваженим на складання протоколу, будь-яких фактичних даних, які свідчать про вчинення правопорушення певною особою. У цій справі моментом виявлення порушення, в розумінні статті 38 КУпАП, прокурор вважає 28.10.2020 – дату отримання Управлінням стратегічних розслідувань у Вінницькій області відповіді Підлісноялтушківської сільської ради за запит цього Управління про надання інформації та копій документів, які стосуються обрання ОСОБА_1 на посаду сільського голови та доведення до його відома вимог антикорупційного законодавства.
Крім повного визнання своєї вини, наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 172-6 КУпАП, підтверджується таким.
Щодо несвоєчасного, а саме 03.04.2019, подання без поважних причин, декларації за 2018 рік, вина ОСОБА_1 підтверджується такими дослідженим у судовому засіданні документами:
-Листом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) №47-05/54045/20 від 07.10.2020 з доданим до нього витягом з інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - Реєстр), в якому описано послідовність дій користувача, які вчинив ОСОБА_1 за період з 01.10.2016 по 06.10.2020 (дата реєстрації – 17.03.2017 о 12:41:52). Даними додатку підтверджується, що ОСОБА_1 у 2019 році вперше увійшов до реєстру 03.04.2019 о 10:15:46 і переглянув список документів; о 10:38:19 цього ж дня натиснуто кнопку «Нова декларація на основі цієї» і далі без виходу з електронного кабінету Реєстру об 11:09:49 декларацію успішно подано; об 11:10:57 цього дня натиснуто кнопку «Вийти». Отже, ОСОБА_1 розпочав заповнювати декларацію за 2018 рік лише 03.04.2019, завершивши її заповнення цього ж дня. Інформації про технічні збої в роботі Реєстру ці документи НАЗК не містять. Даними цього додатку також підтверджується, що ОСОБА_1 був обізнаний із порядком подання декларацій, оскільки подавав такі у 2017 і 2018 роках.
-Роздруківкою від 20.11.2020 щорічної декларації ОСОБА_1 за 2018 рік, яка містить веб-адресу публікації декларації на сайті НАЗК і свідчить про те, що декларація опублікована.
-Роздруківкою від 20.11.2020 скріншоту з Реєстру на сайті НАЗК, з якого видно, що дата і час публікації остатньої щорічної декларації ОСОБА_1 – 03.04.2019 11:09, що відповідає даті і часу подання декларації, вказаним у додатку вищеназваного листа НАЗК.
-Обізнаність ОСОБА_1 із вимогами антикорупційного законодавства і порядком подачі декларацій, крім визнання ним цього факту у судовому засіданні, підтверджується листом Підлісноялтушківської сільської ради № 02-12/356 від 28.10.2020 за підписом самого ОСОБА_1 .
Щодо несвоєчасного, а саме 23.10.2020, подання без поважних причин декларації за 2019 рік, вина ОСОБА_1 підтверджується такими дослідженим у судовому засіданні документами:
-Листом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) №47-05/54045/20 від 07.10.2020 з доданим до нього витягом з інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - Реєстр), в якому описано послідовність дій користувача, які вчинив ОСОБА_1 за період з 01.10.2016 по 06.10.2020 (дата реєстрації – 17.03.2017 о 12:41:52). Інформації про технічні збої в роботі Реєстру ці документи НАЗК не містять. Даними цього витягу підтверджується, що станом на момент оформлення витягу (06.10.2020) останні дії користувача в реєстрі були вчинені 03.04.2019 і, як встановлено судом, стосувалися подання декларації за 2018 рік.
-Роздруківкою від 03.11.2020 щорічної декларації ОСОБА_1 за 2019 рік, яка містить веб-адресу публікації декларації на сайті НАЗК і свідчить про те, що декларація опублікована.
-Роздруківкою від 03.11.2020 скріншоту з Реєстру на сайті НАЗК, з якого видно, що дата і час публікації останньої щорічної декларації ОСОБА_1 – 23.10.2020 12:28, попередньої декларації – 03.04.2019 11:09.
-Обізнаність ОСОБА_1 із вимогами антикорупційного законодавства і порядком подачі декларацій, крім визнання ним цього факту у судовому засіданні, підтверджується листом Підлісноялтушківської сільської ради № 02-12/356 від 28.10.2020 за підписом самого ОСОБА_1 .
Наявна в матеріалах справи копія попередження про спеціальні обмеження, встановлені Законом України «Про державну службу» та «Про боротьбу з корупцією» щодо прийняття на державну службу та проходження державної служби, підписаного ОСОБА_1 , є такою, що не стосується предмету доказування у цій справі, оскільки не містить жодної інформації щодо попередження про обов`язок щорічно подавати декларацію і стосується роз`яснення обмежень, пов`язаних з проходження державної служби, а не служби в органах місцевого самоврядування.
Стосовно моменту виявлення правопорушень суд погоджується з позицією прокурора про те, що момент виявлення порушення і момент складення протоколу про таке порушення не можна ототожнювати, і днем виявлення порушення, в розумінні статті 38 КУпАП, слід вважати день, коли суб`єкт, уповноважений на складання протоколу, отримав будь-які фактичні дані про вчинення правопорушення певною особою. Інше тлумачення цієї норми, на думку суду, надало б суб`єкту, уповноваженому на складання протоколу, незбалансовану перевагу на власний розсуд визначати момент, з якого починається строк накладення адміністративного стягнення.
У цій справі щодо декларації за 2018 рік таким моментом, всупереч позиції прокурора, суд вважає 13.10.2020 - дату отримання відділом документального забезпечення ГУНП у Вінницькій області листа НАЗК №47-05/54045/20 від 07.10.2020 (що підтверджується відбитком штампу з вхідним номером 4875/125/11-2020). Саме в цей день органу поліції, який уповноважений на складання протоколу, стало відомо про несвоєчасне подання ОСОБА_1 декларації за 2018 рік, яке виявлено Управлінням проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя НАЗК. Враховуючи, що станом на день вчинення цього порушення, а саме 03.04.2019 року, були чинними норми КУпАП, які встановлювали 3-місячний строк накладення стягнення, а не 6-місячний, як помилково зазначив прокурор, саме з 13.10.2020 почався перебіг 3-місячного строку накладення стягнення, який обраховується з дня виявлення порушення. Станом на момент розгляду справи такий строк не закінчився.
Стосовно дня виявлення порушення щодо несвоєчасного подання декларації за 2019 рік прокурор у судовому засіданні висловив позицію, що таким, як і стосовно першого порушення, слід вважати 28.10.2020 – дату отримання Управлінням стратегічних розслідувань у Вінницькій області відповіді Підлісноялтушківської сільської ради за запит цього Управління. Суд погоджується з такою позицією прокурора, оскільки з матеріалів справи неможливо достовірно встановити іншу дату, коли органу стало відомо про це правопорушення. Станом на момент вчинення порушення (а саме 23.10.2020) була чинною редакція статті 38 КУПАП, яка встановлювала 6-місячний строк накладення стягнення з моменту виявлення, який на момент розгляду справи у суді не закінчився.
Визначаючи характер вчинених порушень, зокрема, щодо несвоєчасного подання декларації за 2018 рік із простроченням у два дні, суд вважає, що таке порушення не можна вважати малозначним, оскільки не зазнавши жодних санкцій за таке порушення, декларацію за 2019 рік ОСОБА_1 подав уже із значно більшим строком порушення, а саме, з простроченням у 3 місяці 23 дні, і вже після початку збору доказів уповноваженою особою щодо першого порушення.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, який є головною посадовою особою територіальної громади села, визнання ним своєї вини, майновий стан, позицію прокурора щодо призначення стягнення у виді штрафу у розмірі 75 прожитквих мінімумів доходів громадян, вважаю, що ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП за несвоєчасне подання без поважних причин декларації за 2018 рік, а також визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП за несвоєчасне подання без поважних причин декларації за 2019 рік, та призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 75 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1275 грн в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення, яким суд вважає несвоєчасне подання без поважних причин декларації за 2019 рік.
Керуючись статтею 40-1, частиною 1 статті 172-6 КУпАП, статями 245, 280, 283-285 КУпАП, пунктом 5 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», суддя -
П О С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік.
Накласти на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в розмірі 75 (семидесяти п`яти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1275 (тисячу двісті сімдесят п`ять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні на користь держави, який підлягає сплаті за такими реквізитами рахунку для зарахування до державного бюджету надходжень за кодом класифікації доходів бюджету 22030101 «Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)»: отримувач коштів ГУК у Вінницькій області/м.Бар/22030101; код отримувача ЄДРПОУ 37979858; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA748999980313101 206000002784; код класифікації доходів бюджету 22030101.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду, через Барський районний суд Вінницької області, протягом 10-ти днів з дня її винесення.
Суддя Ю. О. Салдан