Рішення № 94002721, 05.01.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
05.01.2021
Номер справи
640/25711/19
Номер документу
94002721
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/29

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

05 січня 2021 року № 640/25711/19

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укравтозапчастина"

До Головного управління ДПС у Херсонській області Автономній Республіці Крим та м. Севастополі

Державної податкової служби України

Про визнання протиправними дій, зобов`язати вчинити дії

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Укравтозапчастина" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, Державної податкової служби України про

визнання дій Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі з нарахування збору за провадження торговельної діяльності (оптова торгівля) по Сімферопольській філії ТОВ "Укравтозапчастина" за період з 15.07.2014 року до 15.12.2014 року в загальному розмірі 2733,02 грн. протиправними;

зобов`язання Державної податкової служби України виключити відомості про наявність податкового боргу Сімферопольської філії ТОВ "Укравтозапчастина" по збору за провадження торгівельної діяльності (оптова торгівля) в розмірі 2733,02 грн., який нарахований за період з 15.07.2014 року до 15.12.2014 року з інтегрованих карток інформаційної системи "Податковий блок".

Ухвалою суду від 09.01.2020 року відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

17.02.2020 року відповідачами до суду подано відзиви на адміністративний позов.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Укравтозапчастина" зареєстроване як юридична особа дата державної реєстрації - 04.02.2000, дата запису - 12.11.2004 року, знаходиться за адресою: 02088, м. Київ, вул. Першого Травня, буд. 1-А, та перебуває на обліку в Офісі великих платників податків ДПС.

06.03.2008 року ТОВ "Укравтозапчастина" створило та зареєструвало Сімферопольську філію, яка в подальшому - 14.11.2014 року була закрита позивачем.

У червні 2019 року позивач звернувся до Генічеської державної податкової інспекції Генічеського управління ДФС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі із запитом про надання довідки про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів (обов`язкових платежів).

Листом від 21.06.2019 року № 10792/10/21-22-17-01-18 Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі повідомило позивача про те, що відповідно до інтегрованих карток системи "Податковий блок" по Сімферопольській філії рахується податковий борг за збір за провадження торгівельної діяльності (оптова торгівля) в сумі 2733,02 грн.

У липні 2019 року позивач звернувся до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі про списання податкового боргу за забір за провадження торгівельної діяльності в сумі 2733,02 грн.

18.07.2019 року та 23.07.2019 року Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі листами №11892/10/21-22-17-02-16, №12069/10/21-22-17-02-16 повідомило позивача про те, що прийняти рішення про визнання податкового боргу безнадійним та проведення процедури його списання в інтегрованих картках підприємства за місцем податкового обліку платника на території АР Крим суперечить вимогам чинного законодавства.

Міністерством фінансів України не відкриті бюджетні рахунки для перерахування коштів в рахунок погашення податкового боргу, що продовжує обліковуватись за територіальною приналежністю в АР Крим, тобто не врегульовано питання можливості добровільного погашення платниками податків зобов`язань за рахунок власних коштів.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Укравтозапчастина" - вважає неправомірними дії контролюючих органів щодо нарахування сум збору за провадження торговельної діяльності, посилаючись на порушення його прав та законних інтересів.

Відповідачі - Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі та Державна податкова служба України - проти задоволення позовних вимог заперечили, посилаючись на те, що списання податкового боргу позивача протирічить вимогам пп.12.3.12 п.12.3 ст.12 Закону України "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України".

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до часткового задоволенню з таких підстав.

Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

У відповідності з пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Отже невиконання платником податку обов`язку зі сплати узгодженого податкового зобов`язання призводить до набуття таким зобов`язанням статусу податкового боргу, процедура стягнення якого визначається законом.

Проте, за наявності певних обставин, визначених законодавством, податковий борг може бути визнаний безнадійним та списаний.

Правила списання безнадійного податкового боргу врегульовані ст. 101 Податкового кодексу України, у відповідності до пункту 101.1 якої списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

Згідно з п. 101.2 ст. 101 Податкового кодексу України під терміном "безнадійний" розуміється:

- податковий борг платника податку, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв`язку з недостатністю майна банкрута (пп. 101.2.1);

- податковий борг фізичної особи, яка: визнана у судовому порядку недієздатною, безвісно відсутньою або оголошена померлою, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; померла, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; понад 720 днів перебуває у розшуку (пп. 101.2.2);

- податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом (пп. 101.2.3);

- податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) (пп. 101.2.4);

- податковий борг платника податків, щодо якого до Державного реєстру внесено запис про його припинення на підставі рішення суду, а для банків - на підставі рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про затвердження звіту про завершення ліквідації банку або рішення Національного банку України про затвердження ліквідаційного балансу, ухвалення остаточного звіту ліквідатора і завершення ліквідаційної процедури (пп. 101.2.5).

Контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (п. 101.5 ст. 101 Податкового кодексу України).

Механізм списання безнадійного податкового боргу визначає Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 577, який розроблений відповідно до ст. 101 Податкового кодексу України.

П. 3.1 Порядку № 577 передбачено, що визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами доходів і зборів, здійснюється на підставі даних інформаційних систем органів доходів і зборів станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.

Законом України від 12.08.2014 №1636-VII "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України", положення якого набрали чинності 27.09.2014, підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнено пунктом 26 такого змісту: "На період дії Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" цей Кодекс застосовується з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України".

П. 1 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 15.04.2014 №1207-VII "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", який набрав чинності з 27.04.2014 року, установлено, що цей Закон втрачає чинність з моменту повернення тимчасово окупованої території під загальну юрисдикцію України за умови попереднього і повного відшкодування збитків, нанесених внаслідок такої тимчасової окупації, у тому числі моральних збитків примусово переміщених осіб, або з дня прийняття Верховною Радою України рішення про визнання цього Закону таким, що втратив чинність.

За змістом ч. 2 ст. 2 Закону №1207-VII датою початку тимчасової окупації є 20.02.2014 року.

Згідно з п. 1.1 ст. 1, п. 3.1 ст. 3 Закону №1636 ВЕЗ "Крим" запроваджується у межах двох адміністративно-територіальних одиниць України: Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.

На території ВЕЗ "Крим" діє особливий правовий режим економічної діяльності фізичних та юридичних осіб, у тому числі особливий порядок застосування норм регуляторного, податкового та митного законодавства України, а також особливий режим внутрішньої та зовнішньої міграції фізичних осіб.

У відповідності до положень пп. 12 п. 12.3 ст. 12 Закону №1636 під час тимчасової окупації справляння податків і зборів, єдиного соціального внеску та застосування реєстраторів розрахункових операцій відносно території ВЕЗ "Крим" діють з урахуванням того, що:

1) загальнодержавні податки і збори, визначені статтею 9 Податкового кодексу України, статтею 271 Митного кодексу України, єдиний внесок, встановлений Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, справляння якого здійснюється відповідно до Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування", не справляються з доходів, отриманих юридичними особами (їх відокремленими підрозділами) та фізичними особами на тимчасово окупованій території, операцій та/або з інших об`єктів оподаткування (в тому числі об`єктів, пов`язаних з оподаткуванням) на тимчасово окупованій території;

3) з 1 червня 2014 року вважається анульованою податкова реєстрація осіб, які станом на 31 травня 2014 року мали місцезнаходження (місце проживання) та перебували на обліку в контролюючих органах на території Автономної Республіки Крим або міста Севастополя.

12) зупиняється застосування до платників податків із місцезнаходженням на території ВЕЗ "Крим" норм статей 59, 60, 87 - 101, 124, 126 і 129 Податкового кодексу України.

Як вбачається з матеріалів справи, по ТОВ "Укравтозапчастина" обліковується податковий борг за збір за провадження торгівельної діяльності (оптова торгівля) в сумі 2733,02 грн., який виник станом на 15.07.2014 року по Сімферопольській філії.

При цьому, позивач є юридичною особою, місцезнаходження якої було зареєстроване до 20.02.2014 року і зареєстроване станом на час розгляду справи у м. Києві, і позивач після вказаної дати не здійснював перереєстрацію свого місцезнаходження з тимчасово окупованої території на іншу територію України.

Податковий борг у сумі 2 733, 02 грн. за збір за провадження торгівельної діяльності (оптова торгівля) виник станом на 15.07.2014 року по Сімферопольській філії.

Як зазначено вище, у відповідності до положень пп. 12 п. 12.3 ст. 12 Закону №1636 під час тимчасової окупації справляння податків і зборів, єдиного соціального внеску та застосування реєстраторів розрахункових операцій відносно території ВЕЗ "Крим" діють з урахуванням того, що загальнодержавні податки і збори, визначені статтею 9 Податкового кодексу України не справляються з об`єктів оподаткування (в тому числі об`єктів, пов`язаних з оподаткуванням) на тимчасово окупованій території.

Тобто, після 20.02.2014 року підстави нараховувати позивачу податкових зобов`язань по зареєстрованій у АРК Крим філії були відсутні.

Крім того, навіть у випадку наявності у позивача податкового боргу, він міг на загальних підставах скористатися передбаченою ст. 101 Податкового кодексу України процедурою визнання боргу безнадійним.

Зокрема, оскільки позивач не здійснював перереєстрацію свого місцезнаходження з тимчасово окупованої території на іншу територію України, положення пп. 12 п. 12.3 ст. 12 Закону №1636 щодо зупинення застосування норм статей 59, 60, 87 - 101, 124, 126 і 129 Податкового кодексу України, на нього не розповсюджується, і податкова заборгованість позивача може бути списана як безнадійна в порядку ст. 101 Податкового кодексу України.

Як зазначено вище, згідно з п. 101.2 ст. 101 Податкового кодексу України під терміном "безнадійний" розуміється, в тому числі, податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом (пп. 101.2.3).

Згідно з п. 102.4 ст. 102 Податкового кодексу України у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Податковий борг у сумі 2 733, 02 грн. обліковується за позивачем з 15.07.2014 р. по 15.12.2014 р.30.04.2014 р.; заява про списання безнадійного податкового боргу подана позивачем 09.07.2019 р., відповідь листом Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі надана 23.07.2019 року, після спливу 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З врахуванням викладеного у суду є підстави для висновку про допущення відповідачем - Головним управлінням Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі - протиправної бездіяльності щодо визнання податкового боргу позивача зі сплати за землю за територіальною приналежністю в Генічеській ОДПІ у розмірі суми 2 733 грн. безнадійним.

Крім того, слід зазначити, що держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов`язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу.

При цьому, невизначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може впливати на порушення прав осіб, які наділені такими правами.

Ст. 19-1 Податкового кодексу України визначені функції контролюючих органів.

Так, контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій ст. 19-3 цього Кодексу, зокрема забезпечують ведення обліку податків, зборів, платежів (пп. 19-1.1.10); здійснюють відстрочення, розстрочення та реструктуризацію грошових зобов`язань та/або податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, а також списання безнадійного податкового боргу (пп. 19-1.1.10).

При цьому, згідно із ст. 19-2 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, в частині забезпечення формування та реалізації податкової та митної політики виконує такі функції: здійснює координацію діяльності контролюючих органів; затверджує нормативно-правові акти з питань, що належать до компетенції контролюючих органів; прогнозує, аналізує надходження податків, зборів, платежів, визначених Податковим та Митним кодексами України, Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", джерела податкових надходжень, вивчає вплив макроекономічних показників, законодавства, угод про вступ до міжнародних організацій, інших міжнародних договорів України на надходження податків, зборів, платежів, надає пропозиції щодо збільшення їх обсягу та зменшення втрат бюджету; узагальнює практику застосування законодавства з питань оподаткування, законодавства з питань сплати єдиного внеску, розробляє проекти нормативно-правових актів; видає узагальнюючі податкові консультації відповідно до цього Кодексу; виконує інші функції, передбачені законом.

Таким чином, списання податкового боргу не належить до повноважень Державної податкової служби України та віднесено до компетенції контролюючих органів нижчого рівня.

Отже, з урахуванням вищевикладеного, у позивача наявне право на списання податкового боргу, що вказує на наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо несписання податкового боргу позивача зі сплати за землю за територіальною приналежністю в Генічеській ОДПІ у розмірі суми 2 733, 02 грн. та зобов`язання Головне управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі списати дану заборгованість.

В той же час, в частині позовних вимог до ДПС України суд відмовляє, оскільки вказаний відповідач є неналежним.

Щодо вимог позивача зобов`язати Державну податкову службу України подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідності до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, зазначене є правом суду, а не обов`язком, водночас, позивачем не наведено обставин, які б викликали у суду сумнів у тому, що відповідач може ухилятись від виконання судового рішення, у зв`язку з чим у суду відсутні підстави для застосування приписів ст.382 КАС України щодо встановлення судового контролю шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-262, 293, 295, 382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо не списання податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Укравтозапчастина" за провадження торговельної діяльності (оптова торгівля) по Сімферопольській філії у розмірі суми 2 733,02 грн.

3. Зобов`язати Головне управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (73026, м. Херсон, просп. Ушакова, 75, код 43143201) списати заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю "Укравтозапчастина" (02088, м. Київ, вул. Першого Травня, буд. 1-А, код 30722204) за провадження торговельної діяльності (оптова торгівля) по Сімферопольській філії у розмірі суми 2 733,02 грн.

4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

5. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (73026, м. Херсон, просп. Ушакова, 75, код 43143201) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укравтозапчастина" (02088, м. Київ, вул. Першого Травня, буд. 1-А, код 30722204) 1 921,00 грн. сплаченого судового збору.

6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

7. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 05.01.2021 р.