Рішення № 93998281, 10.12.2020, Підволочиський районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
10.12.2020
Номер справи
604/168/20
Номер документу
93998281
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 604/168/20

Провадження № 2/604/233/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2020 року сел. Підволочиськ

Підволочиський районний суд Тернопільської області

в складі :

головуючого судді Сташківа Н.Б.

за участю

секретарів судового засідання Гамана В.Т., Стадніцької З.О.

представника позивача - адвоката Майки М.Б.

представників відповідачів Маркевич Х.М. ,

Хомишин І.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду сел. Підволочиська Тернопільської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Відкритого акціонерного товариства «Тернопільобленерго», Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільелектропостач» про захист прав споживачів,-

В С Т А Н О В И В :

І. Виклад позиції позивача та заперечень відповідачів.

1). Позивач ОСОБА_2 звернулась до суду із позовом до відповідачів ВАТ «Тернопільобленерго», ТОВ «Тернопільелектропостач» про захист прав споживачів, посилаючись на те, що між позивачем та ВАТ Тернопільобленерго», укладено Договір споживача № 391546 від 01 жовтня 2019 року про надання послуг з розподілу електричної енергії. Посилається на те, що володіє 1/6 частиною житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 . 06 травня 2019 року отримала від ВАТ Тернопільобленерго»технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок. 6 травня 2019 року здійснила плату за стандартне приєднання II ступеня - 58896,00 гривень, а 8 листопада 2019 року подала ВАТ Тернопільобленерго», заяву-повідомлення з проханням надати послугу улаштування вузла обліку та укласти договір купівлі-продажу електричної енергії. 13 листопада 2019 року отримала відповідь від ВАТ Тернопільобленерго» про те, що послугу із улаштування вузла обліку для введення генеруючої установки в експлуатацію ОСР надати не може, оскільки за її адресою сумарна величина потужності встановлених у приватному домогосподарстві всіма співвласниками генеруючих установок буде перевищувати норму. 25 лютого 2020 року подала ТОВ «Тернопільелектропостач» заяву - приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником електричних послуг. Посилається на те, що п. 1.2.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії № 312 від 14 березня 2018 року, Постачальник універсальних послуг не може відмовити побутовому споживачеві, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника в укладанні такого договору. На підставі норм, які діяли на час звернень, а саме ст. 58 ЗУ «Про ринок електричної енергії», споживач має право встановлювати генеруючі установки, призначені для виробництва електричної енергії, а саме побутові споживачі у своїх приватних домогосподарствах - генеруючі установки, встановлена потужність яких не перевищує 50 кВт, призначені для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру. Пунктом 4 Розділу 2 Постанови НКРЕКП від 25 лютого 2016 року № 229, чітко обумовлена процедура дій електропостачальника на письмове повідомлення про встановлення генеруючої установки. Посилається на те, що законодавство в сфері електропостачання не містить вимоги, яка б забороняла розміщення об`єктів різних власників за однією адресою, відповідно і різних приватних домогосподарств. А норма, на яку посилаються відповідачі, стосується одного об`єкту, і жодним чином не має прив`язки до адреси. Згідно п. 4 р.1 Постанови НКРЕКП «Про внесення змін до Порядку продажу, обліку та розрахунків за електричну енергію, що вироблена з енергії сонячного випромінювання об`єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств» від 25.02.2016 року № 229, електропостачальника, на території здійснення ліцензованої діяльності якого розташоване приватне домогосподарство побутового споживача, не має права відмовити такому споживачу в купівлі за "зеленим" тарифом електричної енергії, виробленої генеруючої установкою (генеруючими установками), за умови, якщо встановлення побутовим споживачем генеруючої установки або її технічне переоснащення здійснено з дотриманням рекомендацій заводів-виробників елементів обладнання цієї установки, правил улаштування електроустановок та введено в експлуатацію відповідно до розділу II цього Порядку. Зокрема, постанова НКРЕКП «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» від 14 березня 2018 року № 312, визначає, що приватним господарством є житловий будинок або частина будинку. Відносини між побутовим споживачем електричної енергії та електропостачальником, які пов`язані з продажем та обліком електричної енергії, виробленої генеруючими установками приватних домогосподарств, та розрахунками за неї, регулюються Порядком продажу, обліку та розрахунків за Вироблену електричну енергію з альтернативних джерел енергії об`єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств (далі - Порядок), затвердженим Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики 27.02.2014 № 170 (у редакції постанови національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, 25.02.2016 № 229). Вважає, що відповідачі діють незаконно і створюють штучні перепони, які ґрунтуються на довільному тлумаченні законодавства та вибірковості, оскільки за аналогічних умов багато людей мають таке підключення. У зв`язку з чим просить зобов`язати ВАТ «Тернопільобленерго» здійснити влаштування вузла обліку генеруючої установки позивача, скласти акт про збереження пломб та встановлення індикаторів у двох примірниках, оформити акт про відповідність встановленої генеруючої установки наданій побутовим споживачем схемі, зафіксувати наявність генерації електричної енергії генеруючої установки позивача та ввести в експлуатацію генеруючу установку за адресою: АДРЕСА_1 в мережу; зобов`язати укласти додаток до договору про купівлю електроенергії у Позивача за зеленим тарифом та зобов`язати ТОВ «Тернопільелектропостач» укласти із позивачем договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг і видати позивачу копію такого договору, здійснювати купівлю в Позивача електроенергії на підставі укладеного договору згідно «зеленого тарифу», що визначений в порядку ст.9-1 ЗУ «Про альтернативні джерела енергії» станом на дата подання заяви-повідомлення, укласти додаток 2 до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, а саме Договір про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством станом на дату подання заяви - повідомлення ВАТ «Тернопільобленерго» згідно визначеного порядку п.3,3 Правил роздрібного ринку електричної енергії та порядку Постанова НКРЕКП 25.02.2016 року № 229.

2). В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, зіславшись на обставини, що у них викладені та просить позов задовольнити у повному обсязі.

3). Представник відповідача ВАТ «Тернопільобленерго» проти задоволення позовних вимог позивача заперечив та пояснив, що 6 травня 2019 року ВАТ «Тернопільобленерго» укладено з Позивачем Договір про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу № 43-35/11/12, відповідно до умов якого ВАТ «Тернопільобленерго» забезпечило приєднання електроустановок об`єкта позивача відповідно до схеми зовнішнього електропостачання і проектної документації та здійснило підключення об`єкта позивача до електричних мереж на умовах даного Договору, а позивач ОСОБА_2 оплатила вартість послуг приєднання до електричних мереж системи розподілу. Свої зобов`язання по договору ВАТ «Тернопільобленерго» виконав. Більш того, 01.10.2019 року за заявою Позивача Підволочиським РЕМ ВАТ «Тернопільобленерго» укладено з ОСОБА_2 договір про надання послуг з розподілу електричної енергії. Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формами договорів, які передбачені Правилами роздрібного ринку електричної енергії, шляхом приєднання споживача за заявою приєднання до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу. Факт укладення договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії не заперечується самим Позивачем у позовній заяві та, відповідно, підтверджується долученою до позовної заяви копією договору. Будь-яких перепон позивачу створено не було, а тому його доводи є безпідставними. Крім того, відповідно до статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач має право на встановлення у своєму приватному домогосподарстві генеруючої установки, призначеної для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру, величина встановленої потужності якої не перевищує 30 кВт, але не більше потужності, дозволеної до споживання за договором приєднання. Як зазначає Позивач, 08.11.2019 року ОСОБА_2 письмово звернулася в Підволочиський РЕМ ВАТ «Тернопільобленерго» з заявою - повідомленням про те, що в її приватному домогосподарстві встановлено генеруючу установку та запропоновано укласти договір про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом, посилаючись на Постанову НКРЕКП від 25.02.2016 року № 229, яка, на думку Позивача, встановлює процедуру дій електропостачальника на письмове повідомлення про встановлення генеруючої установки. Разом із тим, Позивачем не враховано, що з 01 липня 2019 року відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», запроваджено нову модель ринку, який передбачає відокремлення діяльності з розподілу та постачання електроенергії. Відтак, ВАТ «Тернопільобленерго», як оператор системи розподілу з 2019 року, є відповідальним за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування, тому з рахуванням вимог щодо охорони навколишнього середовища та забезпечення енергоефективності ( п.56 ст.1 ЗУ «Про ринок електричної енергії»), не є особою, яка уповноважена на укладення договору про купівлю - продаж електричної енергії, в тому числі, і за «зеленим» тарифом. В свою чергу, Підволочиським РЕМ ВАТ «Тернопільобленерго» 13.11.2019 року дано Позивачу відповідь на заяву-повідомлення та акцентовано увагу на те, що відповідно ст. 58 ЗУ «Про ринок електричної енергії» величина потужності генеруючої установки призначеної для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання у приватному домогосподарстві не може перевищувати 30 кВт ( до 31.12.2019 - 50 кВт). Додатково, ВАТ «Тернопільобленерго» звернув увагу і на норму п.4.1.35 Кодексу систем розподілу, якою передбачено, що сумарна величина потужності встановлених у приватному домогосподарстві генеруючих установок, призначених для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та енергії вітру, не може перевищувати 30 кВт, але не більше потужності, згідно з договором про надання послуг з розподілу. В даному ж випадку у приватному домогосподарстві за адресою АДРЕСА_1 на момент подачі заяви вже була змонтована та прийнята в експлуатацію генеруюча електроустановка, яка належить ОСОБА_3 потужністю 30 кВт. Водночас, Підволочиський РЕМ звернув увагу позивача ОСОБА_4 , що у разі наявності правовстановлюючих документів на об`єкти побутового споживача, які будуть відповідати вимогам п.4.1.35 КСР, Підволочиський РЕМ ВАТ «Тернопільобленерго» зможе оформити відповідні документи в межах окремих домогосподарств. Також посилаються на те, що відповідно до Постанови НКРЕКП від 14 березня 2018 року №312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку» приватне домогосподарство є житловий будинок або його частина, тобто самостійний об`єкт нерухомого майна. В даному випадку Позивач є співвласником приватного домогосподарства. А відповідно до статті 355 Цивільного кодексу України майно, що є у власності двох і більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності ( спільне майно). Згідно зі статтею 356 ЦК України власність двох і більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю. Згідно статті 358 Цивільного кодексу України, право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Такою ж є і позиція Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) у відповіді на звернення ОСОБА_2 , викладена у листі від 19.12.2019 року №19524/20/9-19 від 19.12.2019 року, якою чітко зазначено, що для встановлення двох окремих генеруючих установок та для укладення окремих договорів про розподіл та постачання електричної енергії, співвласникам потрібно провести розподіл об`єкту на окремі домогосподарства, з присвоєнням двох різних адрес, тому жодних протиправних дій ВАТ «Тернопільобленерго» щодо Позивача не вчиняло. Поряд з цим, зазначають, що понаднормативне приєднання СЕС призводить до збільшення втрат в мережі, що суттєво впливає на якість електроенергії в частині підвищення напруги до недопустимих рівнів, несиметрії напруги та появі гармонічних складових, які негативно впливають на роботу обладнання, а саме: зменшення терміну експлуатації із-за прискорення старіння ізоляції; хибне спрацювання РЗА; додаткові втрати електроенергії через нагрів. Ці втрати електричної енергії покладаються на оператора системи розподілу та постійно зростають. Підключенням великої кількості джерел відновлювальної енергії до електричних мереж 0,4-6-10 кВ призвело до виникнення значних перетікань потужності в мережі 35-154 кВ ОСР, підстанцій інших ліцензіатів та в мережі споживачів. Все це негативно впливає на якість електроенергії та безпосередньо стосується й інших осіб, зокрема і споживачів електричної енергії. З огляду на викладене, ВАТ «Тернопільобленерго» вважає позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими, а відтак у задоволенні позовних вимог просять відмовити.

4). Представник відповідача ТОВ «Тернопільелектропостач» у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог позивача заперечила та пояснила, що в результаті запровадження нової моделі ринку електричної енергії вертикально інтегровані суб`єкти господарювання, що здійснювали діяльність на закріплених територіях з постачання за регульованим тарифом електричної енергії та передачі місцевими локальними електромережами (електропостачальники) розділилися на компанії, що здійснюють надання споживачам послуг розподілу (ОСР) та компанії, що здійснюють постачання електричної енергії. Так, згідно із ст.63 ЗУ «Про ринок електричної енергії» на постачальника універсальних послуг (далі - ПУП) покладено обов`язок щодо купівлі електричної енергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру об`єктами енергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств за «зеленим» тарифом. З 01.01.2019 у Тернопільській області у якості ОСР визначено ВАТ «Тернопільобленерго» відповідно до постанови НКРЕКП від 20.11.2018 року №1468, постачальником універсальних послуг на вказаній території обрано ТОВ «Тернопільелектропостач». На сьогодні відносини між побутовим споживачем електричної енергії та енергопостачальником, що здійснює постачання електричної енергії за регульованим тарифом на території провадження ліцензійної діяльності, які пов`язані з продажем та обліком електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії об`єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, та розрахунками за неї врегульовані Порядком продажу, обліку та розрахунків за електричну енергію, що вироблена з енергії сонячного випромінювання об`єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, затвердженим постановою НКРЕКП №170 від 27.02.2014 року. Даним порядком №170, прийнятий до впровадження повномасштабного ринку із проведенням двоступеневих реформ та досі не адаптований до сучасних реалій. Відповідно до п.1.1 Порядок регулює відносини між побутовим споживачем електричної енергії та електропостачальником, що здійснює постачання електричної енергії за регульованим тарифом на території провадження ліцензійної діяльності, які пов`язані з продажем та обліком електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії об`єктами електроенергетики приватних домогосподарств, та розрахунками за неї. Проте, станом на сьогоднішній день суб`єктами відносин, що регулюються порядком є не лише побутовий споживач електричної енергії та електропостачальник, а й оператор системи розподілу - ВАТ «Тернопільобленерго». Таким чином саме Розділ III «Продаж виробленої електричної енергії» стосується Постачальника універсальної послуги та побутових споживачів. Відповідно до положень п. 1.2.1 глави 1.2 розділу І Правил роздрібного ринку, - на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих правил, Кодексу системи передачі, кодексу системи розподілу та кодексу комерційного обліку. Відповідно до п. 13.7 Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який є додатком 6 до ПРРЕЕ: у разі, якщо об`єкт споживача перебуває у власності (користуванні) кількох осіб, укладається один договір з одним із співвласників (користувачів) за умови письмової згоди всіх інших співвласників (користувачів), про що робиться відмітка в цьому договорі. Відповідно до ст.355 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Згідно зі ст. 356 ЦКУ власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного із них у праві власності є спільною частковою власністю. Відповідно до ст. 358 ЦКУ, право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю. Згідно ст.1, ст.. 2, ст. З Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»: «Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема: 1) у сфері енергетики: - діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії; - діяльності з організації купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку, забезпечення купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом, трейдерської діяльності. Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. Регулятор здійснює державне регулювання шляхом : 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у »-сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом. Керуючись пп. 14 п. З ст. 6 ЗУ «Про ринок електричної енергії» Позивач, ОСОБА_2 , зверталася до НКРЕКП щодо викладеного в позовній заяві спору. НКРЕКГІ надано лист-відповідь №19524/20/9-19 від 19.12.2019р. (отримано ТОВ «Тернопільелектропостач» 08.01.2019р.) (копія додається) в якому повідомлено про те, що пунктом 13.7 Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який є додатком 6 до ПРЕЕ у разі якщо об`єкт споживача перебуває у І власності (користуванні) кількох осіб, укладається один договір з одним із співвласників (користувачів) за умови письмової згоди всіх інших співвласників (користувачів), про що робиться відмітка в цьому договорі. Для укладення окремих договорів про розподіл та постачання електричної енергії, співвласникам необхідно провести розподіл на окремі домогосподарства, з присвоєнням двох різних адрес кожній частці будинку, у зв`язку із чим в задоволенні позовних вимог просить відмовити у повному обсязі. Крім того посилається на те, що позовна вимога щодо зобов`язання ТОВ «Тернопільелектропостач» укласти додаток 2 до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, а саме Договір про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством станом на дату подання заяви-повідомлення ВАТ «Тернопільобленерго» є протиправною та такою, що грубо суперечить чинному законодавству, посилаючись на те, що розрахунок вартості та порядок оплати послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, що надається постачальником універсальних послуг визначається розділом 13 Порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, затвердженого Постановою НКРЕКП «Про затвердження нормативно-правових актів, що регулюють діяльність гарантованого покупця та купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом та за аукціонною ціною» від 26.04.2019 № 641, а саме згідно п 13.2. Порядку, передбачено, що протягом перших семи робочих днів місяця, наступного за розрахунковим, ПУП заправляє ОСП акт приймання-передачі та відповідний розрахунок вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ПУП. ОСП, протягом трьох робочих днів з дати отримання, повертає акт приймання-передачі ІУП, підписаний зі своєї сторони. Пунктом 13.3 встановлено, що протягом двох робочих днів після отримання від ОСП акта приймання-передачі, підписаного з його сторони, ПУП надає Регулятору вартість послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел для затвердження. Протягом трьох робочих днів з дати затвердження Регулятором вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, наданої ПУП у розрахунковому місяці, ОСП здійснює 100% оплату ПУП вартості наданої послуги відповідно до акта приймання-передачі. Сторони корегують акти приймання-передачі наданих послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел після проведення розрахунків обсягів урегулювання у разі надходження оновлених даних від учасників ринку. Після підписання ОСП корегованого акта ПУП надає Регулятору кореговану вартість послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел для затвердження.» Станом на сьогоднішній день Постановами НКРЕКП затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої постачальниками універсальних послуг у: грудні 2019р. затверджено постановою від 28.01.2020р. №259; січні 2020р. затверджено постановою від 25.02.2020р. №485; лютому 2020 р. затверджено постановою від 25.03.2020р. №727; березні 2020р. затверджено постановою від 22.04.2020р. №864. Таким чином, станом на сьогоднішній день процедура затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої постачальниками універсальних послуг за грудень 2019 р. - березень 2020року вже відбулася. Отже, вимога укласти Договір про купівлю - продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством станом на дату подання заяви - повідомлення ВАТ «Тернопільобленерго» протиправна та така, виконання якої є неможливим.

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.

5). 19.03.2020 року, 03.04.2020 року, 06.04.2020 року, 11.11.2020 року, 10.12.2020 року від ОСОБА_2 поступила заява про розгляд справи у без її участі, заявлені позовні вимоги підтримує у повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечує.

6). 30.03.2020 року, 21.05.2020 року від представників відповідачів ТОВ «Тернопільелектропостач» та ВАТ «Тернопільобленерго» поступили клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку із запровадженням карантину з приводу поширення захворюваності на Ковід-19 та продовження строку для подання відзиву на позов.

7). 06.04.2020 року та 04.04.2020 року від ВАТ «Тернопільобленерго» та ТОВ «Тернопільелектропостач» поступили заяви про те, що останні не можуть надати відповіді на поставлені запитання в порядку ст. 93 ЦПК України, оскільки у роботі їх служби і зв`язку із карантинними обмеженнями внесено корективи у структурних підрозділів з метою зменшення контактування, що унеможливлює зібрання усієї необхідної інформації.

8). 05.08.2020 року через канцелярію суду від ТОВ «Тернопільелектропостач» поступив відзив, відповідно до якого відповідач зазначає, що відповідно до п. 13.7 Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який є додатком 6 до Правил роздрібного ринку електричної енергії, якщо об`єкт споживача перебуває у власності (користуванні) кількох осіб, укладається один договір з одним із співвласників (користувачів) за умови письмової згоди всіх інших співвласників (користувачів). Співвласники можуть домовитись про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю. Враховуючи, що позивачем не надано документів, що підтверджують присвоєння частці ОСОБА_2 домогосподарства іншої адреси, відмінної від АДРЕСА_1 , оскільки за даною адресою з ОСОБА_3 уже укладено договір про купівлю-продаж електричної енергії за зеленим тарифом, тому у задоволені позовних вимог просять відмовити.

9) 07.08.2020 року через канцелярію суду від ВАТ «Тернопільобленерго» поступив відзив на позовну заяву, згідно якої у задоволенні позовних вимог просять відмовити, оскільки свої зобов`язання за договором, укладеним із позивачем виконані в повному обсязі, зокрема забезпечено приєднання електроустановок до схеми зовнішнього електропостачання та проектної документації, здійснено підключення об`єкта до електричних мереж. Фактом виконання завдань є факт подання напруги в узгоджену точку приєднання, що підтверджується витягом з оперативного журналу. З урахуванням вимог п. 56 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії». Відповідач не є особою, яка уповноважена на укладення договору про купівлю-продаж електричної енергії, в тому числі, за «зеленим» тарифом. Крім того, з урахуванням кількості співвласників будинку за адресою позивача, сумарна величина потужності генеруючих установок перевищуватиме 30 кВт, як це визначено п. 4.1.35 Кодексу систем розподілу. НКРЕКП у відповідях на звернення ОСОБА_2 роз`яснено, що для встановлення окремих генеруючих установок та для укладення окремих договорів про розподіл та постачання електричної енергії, співвласникам потрібно провести розподіл об`єкту на окремі домогосподарства з присвоєнням різних адрес.

10). 10.12.2020 року від ВАТ «Тернопільобленерго» та ТОВ «Тернопільелектропостач» поступили заяви, у яких надані відповіді на поставлені позивачем ОСОБА_2 питання в порядку ст. 93 ЦПК України, а також заява про розгляд справи у відсутності відповідачів.

ІІІ. Процесуальні дії у справі.

11). Ухвалою Підволочиського районного суду Тернопільської області від 02 березня 2020 року відкрито провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до Відкритого акціонерного товариства «Тернопільобленерго», Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільелектропостач» про захист прав споживачів, призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження. Призначено підготовче судове засідання на 06 квітня 2020 року 11.00 год та встановлено п`ятнадцятиденний строк відповідачам для надіслання до суду відзиву на позовну заяву і усіх доказів, що підтверджують заперечення проти позову. Звільнено позивача від сплати судового збору за подачу позову.

IV. Фактичні обставини, встановлені судом.

12). Згідно договору дарування житлового будинку серії ННО 180268 від 27 березня 2019 року посвідченого приватним нотаріусом Підволочиського районного нотаріального округу, а також витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності позивачу ОСОБА_2 належить на праві власності 1/6 частка житлового будинку з надвірними будівлями по АДРЕСА_1 .

13). 01.10.2019 року між позивачем та відповідачем ВАТ «Тернопільобленерго» укладено договір № 391546 про надання послуг з розподілу електричної енергії. Предметом договору те, що оператор системи надає споживачу послуги з розподілу електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженої постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, який є додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи. Відомості про засіб (засоби) вимірювання обсягу електричної енергії, що використовуються на об`єкті (об`єктах) споживача, зазначаються разом із енергетичними ідентифікаційними кодами (ЕІС кодами) в додатку 3 до цього Договору. Також даним договором передбачено сам порядок обліку електричної енергії, взаємовідносини з третьою стороною, ціна договору, оплата послуг з розподілу електричної енергії, зобов`язання, права та відповідальність сторін.

14) 06.05.2019 року ВАТ «Тернопільобленерго» видали ОСОБА_2 технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок у АДРЕСА_1 . Величина максимального розрахункового (прогнозованого) навантаження 30,0 кВт, а також між сторонами укладено Акт № 172 приймання виконання будівельних робіт.

15) Згідно рахунку - фактури № ТЕ-0004715 від 06.05.2019 року позивач ОСОБА_2 оплатила плату за приєднання в розмірі 58896.00 грн згідно договору № 43-35/ІІ/12 від 06.05.2019 року.

16) 08.11.2019 року ОСОБА_2 звернулась із заявою - повідомленням на ім`я ЗАТ «Тернопільобленерго» Підволочиський РЕМ, згідно якої вказує, що є побутовим споживачем електричної енергії відповідно до укладеного договору. У зв`язку з чим просить надати послугу улаштування вузла обліку та укласти договір про купівлю-продаж енергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання, а також перераховувати кошти на відповідний рахунок.

17) Згідно відповіді ВАТ «Тернопільобленерго» Підволочиський район електромереж зсилаючись на п. 4.1.35 Кодексу Системи Розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 310 повідомило, що у разі наявності правовстановлюючих документів на об`єкти побутових споживачів, які будуть відповідати вимогам КСР матимуть змогу прийняти заяву-повідомлення про встановлення генеруючих установок в межах окремих домогосподарств та оформити відповідні документи. Крім того повідомили, що Підволочиський РЕМ готовий надати послугу із улаштування вузла обліку для використання електричної енергії, але виключно для забезпечення власних побутових потреб.

18) 25 лютого 2020 року ОСОБА_2 звернулась до начальника ТОВ «Тернопільелектропостач», із заявою, згідно якої вказує, що є побутовим споживачем електричної енергії відповідно до укладеного між нею та ВАТ «Тернопільобленерго» договору користування електричною енергією від 01.10.2019 року № 391546, повідомляє, що в приватному домогосподарстві здійснено монтаж генеруючої установки, яка виробляє електричну енергію з енергії сонячного випромінювання. У зв`язку з чим просить надати послугу з улаштування вузла обліку та укласти договір про купівлю-продаж електричної енергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання.

19) 08.01.2020 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, надала відповідь на запит позивача ОСОБА_2 , у яких, посилаючись на норми ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії», п. 1.2.1 розділу І Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. №312 та п. 13.7 Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який є додатком 6 до Правил роздрібного ринку електричної енергії, зазначили, що для можливості встановлення двох окремих генеруючих установок та для укладання окремих договорів про розподіл та постачання електричної енергії, співвласникам необхідно провести розподіл об`єкту на окремі домогосподарства, з присвоєнням різних адрес кожній частці будинку.

20) Із наданих відповідачами відповідей на питання позивача в порядку ст. 93 ЦПК України вбачається, що між Відповідачем та споживачем ОСОБА_2 сумарна величина генеруючих установок яких перевищує 30 кВт, укладено договори про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом з іншими споживачами, але укладені до отримання роз`яснень НКРЕКП.

21) Таким чином судом встановлено, що позивачу ОСОБА_2 відмовлено у укладені договору купівлю-продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом, оскільки одним із співвласників будинковолодіння де проживає позивач, уже укладено договір купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом. Вказане будинковолодіння являється їх спільною сумісною власністю.

22). Разом із тим, 01.10.2019 року між ВАТ «Тернопільобленерго» та ОСОБА_3 укладено договір № 391547 споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, предметом якого є надання послуги з розподілу електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи на будинковолодіння по АДРЕСА_1 .

23) 01.10.2019 року ОСОБА_3 звернувся із заявою - повідомленням на ім`я ЗАТ «Тернопільобленерго» Підволочиський РЕМ, згідно якої вказує, що є побутовим споживачем електричної енергії відповідно до укладеного договору. У зв`язку з чим просить надати послугу улаштування вузла обліку та укласти договір про купівлю-продаж енергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання, а також перераховувати кошти на відповідний рахунок.

24). 06.05.2019 року ОСОБА_3 видано технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок, величина максимального розрахункового навантаження з урахуванням існуючої дозволеної потужності 30 кВт.

25). 20 жовтня 2019 року між ТОВ «Тернопільелектропостач» та ОСОБА_3 укладено договір № 48 Г.У. від про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом приватним домогосподарством по АДРЕСА_1 .

26). 20.10.2019 року між ВАТ «Тернопільобленерго» Підволочиський РЕМ та ОСОБА_3 укладено Акт № 391547 обстеження електроустановок схеми живлення об`єкта споживача, а 01.10.2019 року укладено Акт встановлення (заміни) технічної перевірки/ збереження пломб вузла обліку (засобу обліку), встановленого на об`єкті Споживача за адресою АДРЕСА_1 .

27) Таким чином судом встановлено, що із ОСОБА_3 укладено договір купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом приватного домогосподарства по АДРЕСА_1 .

V. Нормативно-правове обґрунтування

28) Відповідно до вимог ст.ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа має право звернутись на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання у спосіб що визначений законом.

29) Відповідно до вимог ст. 15 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до ЦПК, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у випадках передбачених ЦПК.

30) З аналізу вказаних норм Закону, вбачається, що правом на звернення до суду за захистом наділена особа, в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, уповноважених захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси. Суд повинен установити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог бо відмову у їх задоволенні.

31) Згідно ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визнається право людини на доступ до правосуддя, а за ст.13 Конвенції на ефективний спосіб захисту прав, тобто особа має право пред`явити у суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення. Пряма чи опосередкована заборона законом на захист певного цивільного права чи інтересу не може бути виправданою.

32) Європейський суд з прав людини, ухвалюючи рішення у справі «Буланов та Купчик проти України» від 09 грудня 2010 року, вказав, що п.1 ст. 6 Конвенції гарантує кожному право звернутись до суду з будь-якою вимогою щодо цивільних прав та обов`язків. У такий спосіб здійснюється «право на суд», яке включає не тільки право ініціювати провадження, але й право отримати «вирішення» спору судом (П. 25 рішення у справі «Кутій проти Хорватії» № 48778\99).

33) Також Європейський суд з прав людини у своїй практиці, зокрема рішення Артіко проти Італії від 13 травня 1980 року, Михайленко проти України від 30 травня 2013 року зазначає, що Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод призначена для гарантування не теоретичних або примарних прав, а прав практичних та ефективних.

34) Вирішуючи спір по суті, суд повинен встановити наявність у особи, яка звернулась з позовом, суб`єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист якого подано позов, тобто встановити, чи є особа, за позовом якої (або в інтересах якої) порушено провадження у справі належним позивачем. Відсутність прав на позов в матеріальному розумінні тягне за собою прийняття рішення про відмову у задоволенні позову, незалежно від інших встановлених судом обставин, оскільки лише наявність права обумовлює виникнення у інших осіб відповідного обов`язку перед особою, якій таке право належить, і яка може вимагати виникнення виконання такого обов`язку (вчинити певні дії або утриматись від їх вчинення) від зобов`язаних осіб. Тобто встановивши лише наявність у особи яка звернулась із позовом, суб`єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з`ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорювання і, відповідно приймає рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу у захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.

35) Така позиція висловлена у постанові Верховного Суду України у справі № 278/2513/17-ц від 07 травня 2020 року.

36) Згідно зі ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

37) Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі під час укладення, зміни, виконання та припинення договорів щодо отримання (придбання, замовлення тощо) продукції, а також при використанні продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на належну якість продукції та обслуговування.

38) Згідно зі ст. 9-1 Закону України «Про альтернативні джерела енергії» "зелений" тариф встановлюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на електричну енергію, вироблену на об`єктах електроенергетики, у тому числі на введених в експлуатацію чергах будівництва електричних станцій (пускових комплексах), генеруючих установках приватних домогосподарств, споживачів, у тому числі енергетичних кооперативів, з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями).

39) Стаття 60 Закону України «Про ринок електричної енергії» регламентує захист прав споживачів, з метою забезпечення якого учасники ринку не застосовують недобросовісні методи конкуренції до споживача. Положення та умови договорів зі споживачами мають бути прозорими та доступними для розуміння. Постачання електричної енергії здійснюється на недискримінаційних засадах.

40) Відповідно до ст. 58 цього Закону споживач має право встановлювати такі генеруючі установки, призначені для виробництва електричної енергії: побутові споживачі у своїх приватних домогосподарствах - генеруючі установки, встановлена потужність яких не перевищує 50 кВт, призначені для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру; інші споживачі, у тому числі енергетичні кооперативи, - генеруючі установки, встановлена потужність яких не перевищує 150 кВт, призначені для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру, з біомаси, біогазу, з гідроенергії, геотермальної енергії. Встановлена потужність генеруючих установок таких споживачів не може перевищувати потужність, дозволену до споживання за договором про приєднання. Виробництво споживачами електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру здійснюється без відповідної ліцензії. Приватні домогосподарства здійснюють продаж виробленої електричної енергії за "зеленим" тарифом постачальнику універсальних послуг. Інші споживачі, у тому числі енергетичні кооперативи, здійснюють продаж виробленої електричної енергії за "зеленим" тарифом гарантованому покупцю. Порядок продажу та обліку електричної енергії, виробленої споживачами, а також розрахунків за неї затверджується Регулятором. Приєднання генеруючих установок споживачів, у тому числі приватних домогосподарств, не повинно призводити до погіршення нормативних параметрів якості електричної енергії в мережі та безпеки постачання. Вимоги щодо умов та порядку будівництва, приєднання і експлуатації таких установок визначаються Кодексом системи розподілу та відповідним технічним регламентом.

41) Відповідно до п. 4.1.35 Кодексу систем розподілу, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. № 310, в редакції, яка діяла до 07.12.2019р., сумарна величина потужності встановлених у приватному домогосподарстві генеруючих установок, призначених для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та енергії вітру, не може перевищувати 30 кВт, але не більше потужності, згідно з договором про надання послуг з розподілу.

42) Згідно з п. 4.2.4 Кодексу систем розподілу, в тій же редакції, строк надання послуги зі стандартного приєднання для електроустановок Замовника другого ступеня потужності цей строк становить 30 календарних днів від дати оплати Замовником оператору системи розподілу вартості приєднання відповідно до договору про приєднання.

43) Згідно зі п. 56 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності.

44) Відповідно до п. 4.8.5. Кодексу систем розподілу фактом виконання зобов`язання оператора систем розподілу з приєднання об`єкта Замовника (будівництва електричних мереж зовнішнього електропостачання об`єкта Замовника від місця забезпечення потужності в точку приєднання) є факт подачі напруги в узгоджену точку приєднання. Факт надання послуги з приєднання підтверджується актом щодо надання послуги з приєднання. Акт щодо надання послуги з приєднання оформлюється сторонами після подання робочої напруги та проведення випробувань електрообладнання Замовника або обладнання зовнішнього електрозабезпечення Замовника.

45) Відповідно до пункту 1.2.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року №312, в редакції, яка діяла з 28.12.2018р. до 27.07.2019р. (далі - Правила), на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

46) У п. 1.1.2 Правил визначено, що об`єкт побутового споживача - житловий будинок (частина будинку), квартира або будівля, які розміщені за однією адресою та належать одній фізичній особі або декільком фізичним особам на правах власності або користування; побутовий споживач - фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність, на підставі відповідного договору з учасником ринку, у тому числі за договором постачання електричної енергії споживачу; приватне домогосподарство - об`єкт побутового споживача, на якому електрична енергія використовується для задоволення побутових потреб відповідно до укладеного договору.

47) Згідно з пунктом 1.2.8 Правил постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розробляється постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку. Постачальник універсальної послуги не може відмовити побутовому та малому непобутовому споживачу, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника універсальної послуги, в укладенні такого договору.

48) Відповідно до п. 2.1.2 Правил оператор системи зобов`язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем.

49) Згідно з п. 2.1.15 Правил договір електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання, розробляється оператором системи на основі додатка 4 до цих Правил, оприлюднюється на офіційному веб-сайті оператора системи та укладається шляхом надання електропостачальником заяви-приєднання. Датою початку дії зазначеного договору є наступний робочий день від дня отримання оператором системи заяви-приєднання електропостачальника щодо укладення такого договору.

50) Відповідно до п. 3.1.7 Правил договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку. Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.

51) Особливості постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги передбачені п. 3.3 Правил. Так, відповідно до п. 3.3.5 разом із заявою-приєднанням новий споживач постачальника універсальних послуг додатково надає такі документи: 1) для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: витяг з ЄДР, роздрукований з Інтернету, або копію довідки, або копію виписки з ЄДР; 2) для фізичних осіб: копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера або реєстраційного номера картки платника податків або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади і мають відмітку у паспорті); 3) копію документа, яким визначено право власності чи користування (оренда, позичка, управління тощо) на об`єкт (приміщення), або копію документа, що підтверджує право власності чи користування на земельну ділянку (у разі відсутності на відповідній земельній ділянці об`єкта); 4) копію декларації (повідомлення) про початок виконання будівельних робіт або дозволу на виконання будівельних робіт (для укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) та постачання електричної енергії на будівельні майданчики, якщо наявність такого дозволу є обов`язковою або зазначені документи вимагаються законодавством у сфері містобудування) та/або у визначених законодавством випадках - копію декларації про готовність об`єкта до експлуатації або сертифіката (для новозбудованих та реконструйованих електроустановок). За необхідності, постачальник універсальної послуги має право запросити та отримати від оператора системи додаткові документи стосовно нового споживача.

52) Права, обов`язки та відповідальність електропостачальника передбачені п. 5.2 Правил. Так, відповідно до п.п. 5.2.2 (1), 5.2.2 (5), 5.2.2 (7) постачальник електричної енергії зобов`язаний: укладати договори, обов`язкові для здійснення діяльності з постачання електричної енергії, та виконувати умови таких договорів; забезпечити прозорість положень та умов договорів зі споживачами, які мають викладатись чітко і ясно та бути доступними для розуміння споживачем, не містити процедурних перешкод, що звужують права споживача, у тому числі на зміну електропостачальника; безоплатно видавати бланки договорів, бланки квитанцій або платіжні документи.

53) Згідно з п. 13.7 Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який є додатком 6 до Правил роздрібного ринку електричної енергії, у разі якщо об`єкт Споживача перебуває у власності (користуванні) кількох осіб, укладається один договір з одним із співвласників (користувачів) за умови письмової згоди всіх інших співвласників (користувачів), про що робиться відмітка в цьому Договорі.

54) Відповідно до п. 3 розділу І Порядку продажу, обліку та розрахунків за вироблену електричну енергію з альтернативних джерел енергії об`єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, затвердженого Постановою НКРЕ від 27.02.2014р. № 170 (у редакції Постанови НКРЕКП від 25.02.2016 № 229), який втратив чинність 27.06.2020р., однак діяв на момент виникнення спірних правовідносин, (далі - Порядок), побутовий споживач має право: 1) встановлювати у своєму приватному домогосподарстві генеруючу установку (генеруючі установки), загальна величина встановленої потужності якої (яких) не перевищує 30 кВт, але не більше потужності, дозволеної до споживання за договором про користування електричною енергією; 2) продавати електропостачальнику електричну енергію, вироблену з альтернативних джерел енергії за "зеленим" тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії його приватним домогосподарством.

55) Згідно з п. 4 розділу І Порядку електропостачальник, на території здійснення ліцензованої діяльності якого розташоване приватне домогосподарство побутового споживача, не має права відмовити такому споживачу в купівлі за "зеленим" тарифом електричної енергії, виробленої генеруючою установкою (генеруючими установками), за умови, якщо встановлення побутовим споживачем генеруючої установки або її технічне переоснащення здійснено з дотриманням рекомендацій заводів-виробників елементів обладнання цієї установки, правил улаштування електроустановок та введено в експлуатацію відповідно до розділу ІІ цього Порядку. Електропостачальники щокварталу розміщують на офіційному сайті компанії інформацію про величину "зеленого" тарифу для приватних домогосподарств.

56) Відповідно до п. п. 1 - 4 розділу ІІ Порядку встановлення елементів електричного обладнання генеруючої установки (генеруючих установок) приватного домогосподарства здійснюється побутовим споживачем відповідно до рекомендацій заводів-виробників цього обладнання, визначених у технічній документації (паспортах електричного обладнання), та з дотриманням правил улаштування електроустановок. Після встановлення або технічного переоснащення генеруючої установки побутовий споживач письмово повідомляє електропостачальника про це заявою-повідомленням за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку. Генеруюча установка у приватному домогосподарстві вважається введеною в експлуатацію з дати подання (відправлення) заяви-повідомлення. Разом із заявою-повідомленням побутовий споживач надає електропостачальнику в двох примірниках один із варіантів, наведених у додатку 2 до цього Порядку, однолінійної схеми підключення генеруючої установки (генеруючих установок) приватного домогосподарства. У наданій електропостачальнику схемі підключення генеруючої установки (генеруючих установок) побутовий споживач обов`язково зазначає фактично встановлені елементи устаткування, їх номінальну потужність та місце встановлення. Електропостачальник, отримавши заяву-повідомлення, протягом 3 робочих днів перевіряє відповідність потужності встановленої у приватному домогосподарстві генеруючої установки (генеруючих установок) потужності, яка дозволена до споживання. Якщо загальна встановлена потужність генеруючої установки (генеруючих установок) перевищує 30 кВт, визначених законодавством, електропостачальник письмово протягом 3 робочих днів від дня отримання заяви-повідомлення повідомляє побутового споживача про відмову в купівлі за "зеленим" тарифом електричної енергії та повертає йому заяву-повідомлення. Якщо встановлена потужність генеруючої установки (генеруючих установок) перевищує дозволену до споживання потужність за договором про користування електричною енергією, електропостачальник протягом 3 робочих днів письмово повідомляє побутового споживача про відмову в купівлі за "зеленим" тарифом електричної енергії та надає рекомендації про необхідність збільшення дозволеної до споживання потужності за договором про користування електричною енергією. Після усунення зауважень побутовий споживач повторно звертається до електропостачальника із заявою-повідомленням відповідно до пунктів 2 та 3 цього розділу.

VI. Висновки та оцінка суду

57) Так, судом установлено, що позивач ОСОБА_2 являється власницею 1/6 частки домоволодіння по АДРЕСА_1 . 01.10.2019 року між позивачем та відповідачем ВАТ «Тернопільобленерго» укладено договір про надання послуг з розподілу електричної енергії. 16.05.2019 року позивачу видані технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок за адресою місця проживання позивача. Разом із тим, судом встановлено, що за такою ж адресою 20.10.2019 року укладено із ОСОБА_3 договір купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом приватного домогосподарства, видано технічні умови, встановлено пломби вузлів обліку. Позивачу ОСОБА_2 запропоновано, що для укладення договору купівлі-продажу електроенергії за «зеленим» тарифом необхідно надати інформацію щодо виділення її частки домоволодіння від інших співвласників.

58 ) Разом із тим, суд враховує, що відповідно до вимог ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії», п. 4.1.35 Кодексу систем розподілу, п. 3 розділу І Порядку продажу, обліку та розрахунків за вироблену електричну енергію з альтернативних джерел енергії об`єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, затвердженого Постановою НКРЕ від 27.02.2014р. № 170 (у редакції Постанови НКРЕКП від 25.02.2016 № 229), з урахуванням визначень, наданих у п. 1.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №312, генеруючу установку (генеруючі установки) може бути підключено до об`єкта побутового споживача, тобто житлового будинку (частини будинку), квартири або будівлі, які розміщені за однією адресою та належать одній фізичній особі або декільком фізичним особам на правах власності або користування, при чому загальна величина встановленої потужності генеруючої установки (генеруючих установок) не повинна перевищувати 30 кВт.

59) Однак позивач є власником 1/6 частки будинку і відомостей про те, що ця його частка будинку є окремим об`єктом побутового споживача, матеріали справи не містять.

60) Для об`єктів споживача, які перебувають у власності кількох осіб, пунктом 13.7 Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який є додатком, вищевказаних Правил, передбачено укладення одного договору з одним із співвласників за умови письмової згоди всіх інших співвласників.

61) Згідно вимог ст. 12, 81 ЦК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

62) В судовому засіданні позивачем ОСОБА_2 не надано, а судом не здобуто належних та допустимих доказів того, що 1/6 частка домоволодіння по АДРЕСА_1 є виділеною, їй присвоєно інший номер, і не являється спільною власністю із іншими співвласниками будинковолодіння.

63) За вказаних обставин суд вважає, що відсутні підстави зобов`язувати відповідачів вводити в експлуатацію генеруючу установку позивача, зобов`язувати Відповідача ТОВ «Тернопільелектропостач» укладати з ним договори про постачання електричної енергії, про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим тарифом» та здійснювати її купівлю.

64) При цьому суд не бере до уваги доводів позивача, оскільки вони спростовані дослідженими та проаналізованими у судовому засіданні матеріалами справи.

65) Таким чином заявлені позовні вимоги позивача ОСОБА_2 до відповідачів ВАТ «Тернопільобленерго», ТОВ «Тернопільелектропостач» є безпідставними, жодним чином не підтверджені належними та допустимими доказами та до задоволення не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 5, 10, 12, 263 - 265, 268, 273, 354, 355, п.п. 15.5 п. 15 Розділу XIII «Перехідні положення» ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В :

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Відкритого акціонерного товариства «Тернопільобленерго», Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільелектропостач» про захист прав споживачів- відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду або через Підволочиський районний суд Тернопільської області.

Відомості про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідачі:

Відкрите акціонерне товариство «Тернопільобленерго»,ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 00130725, місцезнаходження: вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль;

Товариство з обмеженою відповідальністю «Тернопільелектропостач»,ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 42145798, місцезнаходження: просп. Злуки, 2В, м. Тернопіль.

Повне рішення суду складено 17 грудня 2020 року.

Суддя - підпис

Згідно з оригіналом

Суддя Підволочиського районного суду

Тернопільської області Сташків Н.Б.