
Справа №760/15840/20
Провадження №3/760/7153/20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 липня 2020 року м. Київ
Суддя Солом`янського районного суду м. Києва Козленко Г.О., за участю секретаря Хліменкової А.Л., представника Київської митниці Держмитслужби Грабчака П.В., розглянувши матеріали, що надійшли від Київської митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Київська область, м. Миронівка, який проживає: АДРЕСА_1 , тимчасово безробітний, у зв`язку з порушенням митних правил, передбачених ст.471 МК України,-
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до протоколу 0809/10000/20 про порушення митних правил від 06.04.2020, вбачається, що 06.04.2020 о 06 год. 20 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Відліт» терміналу «F» ДП МА «Бориспіль» громадянин України ОСОБА_1 , який відлітав з України до Німеччини, м. Франкфурт, літаком авіакомпанії «SkyUP», рейсом PQ907, своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч.5 ст.366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо вивезення за межі митної території України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення.
06.04.2020 о 06 год. 30 хв. під час проведення митного контролю громадянина України ОСОБА_1 у багажному відділенні терміналу «F» ДП МА «Бориспіль» із застосуванням технічних засобів контролю за допомогою рентген-апарату, який знаходиться в тому ж багажному відділенні вищевказаного терміналу, у його багажі, а саме, у дорожній валізі з багажною биркою виписаною на прізвище ОСОБА_1 № НОМЕР_1 було виявлено:
- предмет, зовні схожий на набій (габаритні розміри: довжина 25мм, діаметр донця гільзи 7 мм), з написом на донці гільзи «SUPER X» - 1 шт.
Предмет переміщувався без ознак приховування, він знаходився в кишені куртки у дорожній валізі пасажира.
На момент проходження митного контролю громадянин України ОСОБА_1 , дозвільних документів на право переміщення через митний кордон України зброї та боєприпасів не мав та не пред`являв, на лінію митного контролю «червоний коридор» не звертався, митної декларації не заповнював та співробітникам митниці для відповідного оформлення не надавав.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, що вказує на наявність у діях громадянина ознак порушення митних правил, передбаченого ст.471 МК України.
Враховуючи вищевикладене, в діях громадянина ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачені ст.471 МК України, у зв`язку з чим відносно останнього складено протокол про порушення митних правил № 0809/10000/20.
В ході провадження СЛЕД Держмитслужби було проведено експертизу тимчасово вилученого по протоколу про порушення митних правил № 0809/10000/20 предмету. Згідно Висновку СЛЕД Держмитслужби № 1420003302-0181 наданий на дослідження патрон є боєприпасам до вогнепальної мисливської нарізної зброї, виготовлений заводським способом, придатний до стрільби та має вартість 3,00 грн.
Одночасно повідомляємо, що з вищевказаного приводу на адресу Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київської області митницею було направлено Повідомлення № 107/20 про кримінальне правопорушення. В свою чергу ГУ СБУ у м. Києві та Київській області в листі від 05.05.2020 № 3383 було повідомлено митницю про неможливість внесення відомостей зазначених у Повідомленні № 107/20 від 05.05.2020 до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Представник Київської митниці Держмитслужби у судовому засіданні пояснив, що гр. ОСОБА_1 порушив митні правила, у зв`язку з чим відносно останнього складено протокол про порушення митних правил №0809/10000/20 за ст.471 МК України. Протокол підтримав в повному обсязі та просив гр. ОСОБА_1 визнати винним за порушення митних правил, передбачених ст.471 МК України.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності - в судове засідання не з`явився, повідомлялася належним чином про день, час та місце судового засідання. При цьому, 24.07.2020 від ОСОБА_1 за допомогою електронного зв`язку до канцелярії суду надійшла заява, відповідно до якої останній просив розглядати справу без його участі.
Враховуючи вимоги ст.526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.
Згідно ч.1 ст.458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Судом встановлено, що 06.04.2020 о 06 год. 20 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Відліт» терміналу «F» ДП МА «Бориспіль» громадянин України ОСОБА_1 , який відлітав з України до Німеччини, м. Франкфурт, літаком авіакомпанії «SkyUP», рейсом PQ907, своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор».
06.04.2020 о 06 год. 30 хв. під час проведення митного контролю громадянина України ОСОБА_1 у багажному відділенні терміналу «F» ДП МА «Бориспіль» із застосуванням технічних засобів контролю за допомогою рентген-апарату, який знаходиться в тому ж багажному відділенні вищевказаного терміналу, у його багажі, а саме, у дорожній валізі з багажною биркою виписаною на прізвище ОСОБА_1 № НОМЕР_1 було виявлено:
- предмет, зовні схожий на набій (габаритні розміри: довжина 25мм, діаметр донця гільзи 7 мм), з написом на донці гільзи «SUPER X» - 1 шт.
Предмет переміщувався без ознак приховування, він знаходився в кишені куртки у дорожній валізі пасажира.
Відповідно до ч.1 ст.257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до ст.366 МК України, митний контроль товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами здійснюється за двоканальною системою.
Згідно ч.1 цієї статті, двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.
Відповідно до ч.ч.4, 5 ст.366 МК України, громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю.
Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Перетин громадянином зеленої лінії, яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю ним обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій, відповідно до п. 2 розділу V Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 03.08.2018 № 671, та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю.
Протоколом опитування в справі про порушення митних правил №0809/10000/20 від 06.04.2020 було встановлено, що ОСОБА_1 вину у вчиненні порушення митних правил визнає та зазначив, що це сталося не навмисно.
Відповідно до «Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів», затвердженої наказом МВС України від 21.08.98 № 622 для переміщення через митний кордон України предметів зброї та боєприпасів необхідне оформлення та подання митним органам України відповідних дозвільних документів.
Встановлено, що на момент проходження митного контролю громадянин України ОСОБА_1 , дозвільних документів на право переміщення через митний кордон України зброї та боєприпасів не мав та не пред`являв, на лінію митного контролю «червоний коридор» не звертався, митної декларації не заповнював та співробітникам митниці для відповідного оформлення не надавав.
Згідно пояснень гр. ОСОБА_1 повідомив, що правопорушення вчинив не навмисно, дозволу на зброю та набої до неї він не має. Патрон знаходився в кишені його куртки, яка знаходилась в багажі. Вину визнав.
Таким чином, своїми діями громадянин ОСОБА_1 , під час проходження митного контролю на митному посту «Аеропорт Бориспіль» Київської митниці Держмитслужби, порушив встановлений ст.366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари, на які законодавством України встановлено заборону.
Відповідно до ч.1 ст.196 МК України, не можуть бути пропущені через митний кордон України:
1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;
2) товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів;
3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.
Так, відповідно до ст.197 МК України, у випадках, передбачених законом, на коремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та/або їх випуск залежно від вимог відповідного закону здійснюється митними органами на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій, уповноважених на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, з використанням механізму «єдиного вікна» відповідних дозвільних документів та/або відомостей про включення (виключення) товару до (з) відповідного реєстру у формі електронних документів, засвідчених електронним цифровим підписом, які підтверджують дотримання встановлених обмежень щодо переміщення таких товарів через митний кордон України, якщо використання таких дозвільних документів та/або відомостей для здійснення митних формальностей передбачено законами України. У випадках, передбачених цим Кодексом, для здійснення митних формальностей можуть використовуватися паперові примірники таких документів, надані декларантом або уповноваженою ним особою.
Згідно ст.495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Стаття 471 МК України передбачає відповідальність особи за вчинення дій щодо порушення встановленого порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Оскільки гр. ОСОБА_1 своїми діями обрав порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження, то, таким чином, громадянин ОСОБА_1 , переміщуючи через зону спрощеного митного контролю патрон, вчинив дії, які мають ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст.471 МК України.
Закон не містить застережень щодо можливості іншого порядку переміщення предметів, щодо яких встановлено заборону чи обмеження.
На підставі зазначеного, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що вина гр. ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.471 МК України, повністю підтверджується дослідженими у судовому засідання доказами, зокрема, даними протоколу про порушення митних правил №0809/10000/20 та іншими документами в їх сукупності.
Згідно зі ст.ст.245, 251, 252, 280 КУпАП при розгляді адміністративної справи органом (посадовою особою) повинно бути вжито всіх необхідних заходів для повного, всебічного і об`єктивного дослідження доказів та з`ясовано: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оцінюючи в сукупності надані докази, суд знаходить їх належними та допустимими, у зв`язку з чим приходить до висновку, що факт вчинення порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України повністю підтверджений в ході розгляду справи.
З огляду на наведене, в діях гр. ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке, передбачена ст. 471 МК України.
Частиною 1 ст.487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до санкції ст.471 МК України, вчинення правопорушення передбаченого диспозицією цієї статті, тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
За протоколом про порушення митних правил № 0809/10000/20 предмет правопорушення, а саме: предмет, зовні схожий на набій (габаритні розміри: довжина 25мм, діаметр донця гільзи 7 мм), з написом на донці гільзи «SUPER X», вилучений та передан до Київської митниці Держмитслужби.
Відповідно до вимог ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
З огляду на викладене, гр. ОСОБА_1 слід визнати винним у порушенні митних правил за статтею 471 Митного Кодексу України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 грн. з конфіскацією безпосереднього предмету порушення митних правил
Також стягненню з ОСОБА_1 на користь держави підлягає судовий збір у розмірі 420 гривні 40 копійок.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.8, 33, 265, 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст.3, 196, 197, 366, 370, 374, 466, 471, 485-487, 495, 527 Митного кодексу України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Київська область, м. Миронівка, який проживає: АДРЕСА_1 , тимчасово безробітний визнати винним у порушенні митних правил, передбачених ст.471 Митного Кодексу України.
Застосувати до гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Київська область, м. Миронівка, який проживає: АДРЕСА_1 , тимчасово безробітний, адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 1700 грн, який необхідно сплатити на наступні реквізити: Отримувач: Управління Державної казначейської служби України у Солом`янському районі; Код ЄДРПОУ отримувача: 38050812; МФО: 899998, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), р/р № UA568999980313040106005026010, призначення платежу: номер справи про ПМП №, П.І.Б. (порушника).
Безпосередні предмети порушення митних правил, а саме: предмет, зовні схожий на набій (габаритні розміри: довжина 25мм, діаметр донця гільзи 7 мм), з написом на донці гільзи «SUPER X» - 1 шт., який вилучено відповідно до протоколу про порушення митних правил №0809/10000/20 від 06.04.2020, - конфіскувати в дохід держави.
Стягнути з гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Київська область, м. Миронівка, який проживає: АДРЕСА_1 , тимчасово безробітний, на користь держави судовий збір у розмірі 420,40 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя - Г.О. Козленко