
Справа №760/8862/20
Провадження №3/760/4325/20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 липня 2020 року м. Київ
Суддя Солом`янського районного суду м. Києва Козленко Г.О., за участю секретаря Хліменкової А.Л., представника Київської митниці Держмитслужби Грабчака П.В., розглянувши матеріали, що надійшли від Київської митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Київська область, яка проживає: АДРЕСА_1 , бортпровідник в авіакомпанії «МАУ», паспорт НОМЕР_1 , виданий 07.06.2012 року, орган що видав 3222, у зв`язку з порушенням митних правил, передбачених ст.471 МК України,-
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до протоколу 0557/10000/20 про порушення митних правил від 04.03.2020, вбачається, що 04.03.2020 о 09 год. 00 хвилин під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» громадянка України ОСОБА_1 , яка прилетіла до України з ОАЄ, м. Дубай, рейсом PS 374, літаком а/к «МАУ» та обрала канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч.5 ст.366 МК України заявила про те, що переміщувані нею через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення.
Під час проведення вибіркового митного контролю багажу громадян на каналі «зелений коридор» залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль», після перетину громадянкою України ОСОБА_1 «зеленої лінії», яка позначає закінчення зони спрощеного митного контролю «зелений коридор», на запитання інспектора, щодо наявності подарунків та покупок, самостійно заявила, що має при собі покупки, а саме:
1.2 нових мобільних телефони «Iphone 11 128 Gb Purple Model A2111» ТМ «Apple» загальною вартістю 4000 дирхам ОАЕ згідно з чеком (26779,2 грн станом на 04.03.2020 р.)
2.6 нових навушників «Airpods with Charging Case » ТМ «Apple» загальною вартістю 954 долари США згідно з вартістю з офіційного сайту ТМ «Apple» (23791,42 грн станом на 04.03.2020 р. )
3.10 нових навушників «Airpods Pro » ТМ «Apple» загальною вартістю 6200 дирхам ОАЕ згідно з чеком (41507,76 грн станом на 04.03.2020 р. )
Крім того у пасажирки було 2 особистих б/у телефона «Iphone 7» та «Iphone 11», які були пропущені, як особисті речі.
Загальна вартість придбаних покупок, згідно чеків становить 10200 дирхам ОАЕ та 954 доларів США (92078,38 грн станом на 04.03.2020).
Даний товар переміщувався у дорожній валізі (ручна поклажа) пасажирки.
На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації пасажирка не надала, до моменту перетину нею «зеленої лінії» до інспекторів митниці з приводу декларування переміщуваних товарів не зверталась.
З частини фактурної вартості, що перевищує 1000 євро було сплачено митні платежі у сумі 20 605 - 69 грн за уніфікованою митною квитанцією № 075829 МД-1 серія РА від 04.03.2020.
Таким чином, своїми діями громадянка України ОСОБА_1 під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушила встановлений ст.366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
Враховуючи вищевикладене, в діях громадянки України ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачені ст.471 МК України, у зв`язку з чим відносно останньої складено протокол про порушення митних № 0557/10000/20.
Представник Київської митниці Держмитслужби у судовому засіданні пояснив, що гр. ОСОБА_2 порушила митні правила, у зв`язку з чим відносно останньої складено протокол про порушення митних правил №0557/10000/20 за ст.471 МК України. Протокол підтримав в повному обсязі та просив гр. ОСОБА_2 визнати винною за порушення митних правил, передбачених ст.471 МК України.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності - в судове засідання не з`явилася, повідомлялася належним чином про день, час та місце судового засідання. Причини неявки суду не відомі.
Враховуючи вимоги ст.526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.
Згідно ч.1 ст.458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Судом встановлено, що 04.03.2020 о 09 год. 00 хвилин під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» громадянка України ОСОБА_1 , яка прилетіла до України з ОАЄ, м. Дубай, рейсом PS 374, літаком а/к «МАУ» та обрала канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор».
Під час проведення вибіркового митного контролю багажу громадян на каналі «зелений коридор» залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль», після перетину громадянкою України ОСОБА_1 «зеленої лінії», яка позначає закінчення зони спрощеного митного контролю «зелений коридор», на запитання інспектора, щодо наявності подарунків та покупок, самостійно заявила, що має при собі покупки, а саме:
- 2 нових мобільних телефони «Iphone 11 128 Gb Purple Model A2111» ТМ «Apple» загальною вартістю 4000 дирхам ОАЕ згідно з чеком (26779,2 грн станом на 04.03.2020 р.)
- 6 нових навушників «Airpods with Charging Case » ТМ «Apple» загальною вартістю 954 долари США згідно з вартістю з офіційного сайту ТМ «Apple» (23791,42 грн станом на 04.03.2020 р. )
- 10 нових навушників «Airpods Pro » ТМ «Apple» загальною вартістю 6200 дирхам ОАЕ згідно з чеком (41507,76 грн станом на 04.03.2020 р. )
Крім того у пасажирки було 2 особистих б/у телефона «Iphone 7» та «Iphone 11», які були пропущені, як особисті речі.
Загальна вартість придбаних покупок, згідно чеків становить 10200 дирхам ОАЕ та 954 доларів США (92078,38 грн станом на 04.03.2020 р.).
Даний товар переміщувався у дорожній валізі (ручна поклажа) пасажирки.
Відповідно до положень ст.486 МК України та ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є зокрема: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з приписами ст.489 МК України та ст.289 КУпАП, при розгляді справи підлягають з`ясуванню: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують її відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.366 МК України, митний контроль товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами здійснюється за двоканальною системою.
Згідно ч.1 цієї статті, двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.
Відповідно до п.4, п.5 ст.366 МК України, громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю.
Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Своїми діями пасажирка - порушила встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
В письмових поясненнях від 04.03.2020 ОСОБА_2 зазначила, що прилетіла з ОАЕ в якості бортпровідника. Проходила митний контроль по зеленому коридору, митну декларацію не заповнювала. Після проходження її багажу через рентгенапарат у останньої було виявлено два нових мобільні телефони айфон 11 на 128 Гб, 6 навушників Air Pods та 10 навушників Air Pods Pro. Все це знаходилось в ручній поклажі, не приховувалось. Зазначені речі для подарунків рідним та для себе. З ОСОБА_2 було два особистих мобільних телефона айфон 7 та айфон 11. З митними правилами України була не знайома, про те, що треба декларувати товар вартістю 1000 Євро не знала, раніше ніколи подарунки більше 1000 Євро не ввозила, митні платежі не платила.Порушувати митні правила України не хотіла.
Водночас, вирішуючи питання про накладення на гр. ОСОБА_2 адміністративного стягнення, суддя виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.466 МК України, адміністративні стягнення за порушення митних правил не може бути застосовано інакше, як на підставі та в порядку, що встановлені цим Кодексом та іншими законами України.
Частиною 1 ст.487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до санкції ст.471 МК України, вчинення порушення митних правил передбаченого диспозицією даної норми, тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Так, відповідно до ч.1 ст.1 МК України, законодавство України з питань державної митної справи складається з Конституції України, цього Кодексу, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у статті 7 цього Кодексу, з міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Європейського суду з прав людини, як джерело права.
В той же час, згідно з ч.2 ст.19 Закону України «Про міжнародні договори України» від 29.06.2004, якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.
Відповідно до положень ч.1 ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм правом. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Так, Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях наголошує, що держава при конфіскації майна зобов`язана додержуватися, зокрема третього критерію правомірності позбавлення майна (балансу інтересів), визначеного ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (рішення від 09.06.2005 у справі «Бакланов проти Російської Федерації»; від 24.03.2005 у справі «Фрізен проти Російської Федерації»; від 15.05.2008 у справі «Надточій проти України»; від 06.11.2008 у справі «Ізмайлов проти Російської Федерації»; від 23.09.1982 у справі «Спорронг і Льоннрот проти Швеції»). Зазначений критерій передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між поставленою метою та засобами, які використовуються для її досягнення. ЄСПЛ вважає, що будь-яке втручання у право власності обов`язково повинне відповідати принципу пропорційності. «Справедливий баланс» має бути дотриманий між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами захисту основних прав людини. Необхідний баланс не буде дотриманий, якщо особа, про яку йдеться, несе «індивідуальний і надмірний тягар». Цей критерій більшою мірою оціночний і стосується обставин кожної конкретної справи, а тому повинен бути встановлений щодо кожного конкретного суб`єкта у кожній справі на підставі безпосередньо з`ясованих обставин і фактів.
Виходячи з наведених положень закону та з урахуванням обставин справи суддя вважає, що в якості основного стягнення до гр. ОСОБА_2 підлягає застосуванню штраф в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст.33 КУпАП при накладенні стягнення за адміністративне правопорушення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Закон не містить застережень щодо можливості іншого порядку переміщення предметів, щодо яких встановлено заборону чи обмеження.
Разом з тим, нові речі до ввезення в Україну не заборонені та не обмежені, тому конфіскації не підлягають.
Товари не вилучались. З частини вартості, що перевищує еквівалент 1000 євро на одну особу громадянка ОСОБА_2 сплатила митні платежі за квитанцією 075829 МД-1 серія РА від 04.03.2020 у сумі 20605,69 грн.
За таких обставин, вбачається за необхідне застосувати до ОСОБА_2 адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Також стягненню з ОСОБА_2 на користь держави підлягає судовий збір у розмірі 420 гривні 40 копійок.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.8, 33, 265, 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст.3, 196, 197, 366, 370, 374, 466, 471, 485-487, 495, 527 Митного кодексу України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Громадянку України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Київська область, яка проживає: АДРЕСА_1 , бортпровідник в авіакомпанії «МАУ», паспорт НОМЕР_1 , виданий 07.06.2012 року, орган що видав 3222 визнати винною у порушенні митних правил, передбачених ст.471 Митного Кодексу України.
Застосувати до гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Київська область, яка проживає: АДРЕСА_1 , бортпровідник в авіакомпанії «МАУ», паспорт НОМЕР_1 , виданий 07.06.2012 року, орган що видав 3222, адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 1700 грн, який необхідно сплатити на наступні реквізити: Отримувач: Управління Державної казначейської служби України у Солом`янському районі; Код ЄДРПОУ отримувача: 38050812; МФО: 899998, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), р/р № UA568999980313040106005026010, призначення платежу: номер справи про ПМП №, П.І.Б. (порушника).
Стягнути з гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Київська область, яка проживає: АДРЕСА_1 , бортпровідник в авіакомпанії «МАУ», паспорт НОМЕР_1 , виданий 07.06.2012 року, орган що видав 3222, судовий збір в розмірі 420 (чотириста двадцять) грн 40 коп., які підлягають сплаті на наступні реквізити: УК у Солом`янському районі/Солом`янський район, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38050812, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: UA388999980313181206000026010, код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя - Г.О. Козленко