Постанова № 93994545, 19.06.2020, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.06.2020
Номер справи
760/2474/20
Номер документу
93994545
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №760/2474/20

Провадження №3/760/2134/20

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 червня 2020 року м. Київ

Суддя Солом`янського районного суду м. Києва Козленко Г.О., за участю секретаря Хліменкової А.Л., представника Київської митниці Держмитслужби Глущенко Н.В., розглянувши матеріали, що надійшли від Київської митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, м. Дніпропетровськ, проживає: АДРЕСА_1 , працює: приватний підприємець, паспорт НОМЕР_1 , виданий 30.06.2016 року, орган що видав 1202, у зв`язку з порушенням митних правил, передбачених ст.471 МК України,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу №0626/12500/19 про порушення митних правил від 29.11.2019, вбачається, що 29.11.2019 о 20 год. 50 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Відліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» громадянка України ОСОБА_1 , що відлітала до Казахстану, місто Алмати, рейсом КС9520, через місто Нур-Султан, рейсом КС104, літаком авіакомпанії «Air Astana», своїми діями обрала канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявила про те, що переміщувані нею через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо вивезення з митної території України, тобто своїми діями засвідчила факти, що мають юридичне значення. «Зелений коридор» призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

Перетин пасажиром «зеленої лінії», згідно Наказу Міністерства Фінансів України № 671 від 03.08.2018 р. «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті», яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю ним обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій. Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю.

На підставі п.4 ст.336 та ст.342 Митного Кодексу України громадянці України ОСОБА_1 було задано запитання щодо наявності в неї готівки, на що вона відповіла, що має 8 000 доларів США. Після цього їй було запропоновано пред`явити всю готівку. В службовому приміщенні митниці (зоні митного контролю) громадянкою України ОСОБА_1 було видано готівку в розмірі 11 004 долари США та 1 220 євро, яка знаходилась в одному з відділень її жіночої сумочки (ручна поклажа).

Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів громадянки України ОСОБА_1 вказана валюта належить їй особисто.

З виявленої суми пасажирці було пропущено 11 004 долари США (що за курсом НБУ на 29.11.2019 становить 9 999 євро). За протоколом про порушення митних правил вилучено 1 220 євро. Частиною 2 ст.366 МК України передбачено, що канал, позначений символами зеленого кольору «зелений коридор», призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами і не підлягають письмовому декларуванню.

На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації пасажирка не надала, до моменту перетину нею «зеленої лінії» для отримання довідкової інформації в інформаційній зоні та роз`яснення митних правил і порядку використання двоканальної системи до інспектора митниці не зверталась.

Враховуючи вищевикладене, в діях громадянки України ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачені ст.471 МК України, у зв`язку з чим відносно останньої складено протокол про порушення митних № 0626/12500/19.

Представник Київської митниці Держмитслужби у судовому засіданні пояснила, що гр. ОСОБА_1 порушив митні правила, у зв`язку з чим відносно останньої складено протокол про порушення митних правил. Протокол підтримала в повному обсязі та просив гр. ОСОБА_1 визнати виннию за порушення митних правил, передбачених ст.471 МК України.

Особа, яка притягується в судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлялася належним чином, причини неявки суду невідомі.

З урахуванням вимог ст.526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Заслухавши пояснення представника Київської митниці Держмитслужби, дослідивши та оцінивши письмові докази, суддя приходить до наступного висновку.

Згідно ч.1 ст.485 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Судом встановлено, що 29.11.2019 о 20 год. 50 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Відліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» громадянка України ОСОБА_1 , що відлітала до Казахстану, місто Алмати, рейсом КС9520, через місто Нур-Султан, рейсом КС104, літаком авіакомпанії «Air Astana», своїми діями обрала канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявила про те, що переміщувані нею через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо вивезення з митної території України, тобто своїми діями засвідчила факти, що мають юридичне значення. «Зелений коридор» призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

На підставі п.4 ст.336 та ст. 342 Митного Кодексу України громадянці України ОСОБА_1 було задано запитання щодо наявності в неї готівки, на що вона відповіла, що має 8 000 доларів США. Після цього їй було запропоновано пред`явити всю готівку. В службовому приміщенні митниці (зоні митного контролю) громадянкою України ОСОБА_1 було видано готівку в розмірі 11 004 долари США та 1 220 євро, яка знаходилась в одному з відділень її жіночої сумочки (ручна поклажа).

Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів громадянки України ОСОБА_1 вказана валюта належить їй особисто.

З виявленої суми пасажирці було пропущено 11 004 долари США (що за курсом НБУ на 29.11.2019 становить 9 999 євро). За протоколом про порушення митних правил вилучено 1 220 євро.

На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації пасажирка не надала, до моменту перетину нею «зеленої лінії» для отримання довідкової інформації в інформаційній зоні та роз`яснення митних правил і порядку використання двоканальної системи до інспектора митниці не зверталась.

Таким чином, своїми діями громадянин України ОСОБА_1 під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Відліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушила встановлений ст.366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.

Відповідно до ч.1 ст.257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до ч.4, ч.5 ст.366 МК України, громадянин самостійно обирає "зелений коридор" або "червоний коридор" для проходження митного контролю.

Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Перетин громадянином зеленої лінії, яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю ним обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій, відповідно до п. 2 розділу V Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 03.08.2018 № 671, та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю.

Статтею 197 МК України встановлюються обмеження щодо переміщення окремих товарів через митний кордон України.

Частиною 3 ст.197 МК України зазначено, що обмеження щодо ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України валютних цінностей, а також порядок переміщення їх через митний кордон України, у тому числі особливості декларування валютних цінностей (зокрема, визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню), можуть встановлюватися Національним банком України.

З 07.02.2019 набрали чинності Закон України від 21.06.2018 № 2473- VIII «Про валюту і валютні операції», Постанова Правління Національного банку України від 02.01.2019 № 3, якою затверджено «Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей» та Постанова Правління Національного банку України від 02.01.2019 № 5, якою затверджено «Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті».

Відповідно до пункту 6 "Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей" фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.

Пасажир ОСОБА_1 митної декларації не заповнювала, з приводу декларування валютних цінностей до інспекторів митниці не зверталася, самостійно обрала форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор" чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, або підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження. Будь-які документи на переміщення валютних цінностей через митний кордон України у пасажира при перетині зони митного контролю були відсутні.

Відповідно до пояснень громадянки ОСОБА_1 , виявлена готівка належить їй особисто.

Своїми діями пасажир ОСОБА_1 порушила встановлений МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари на які законодавством України встановлені обмеження. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбачених статтею 471 МК України.

Диспозиція ст.471 МК України передбачає вчинення дій спрямованих на порушення встановленого МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковану норму переміщення через митний кордон України.

Оскільки гр. ОСОБА_1 своїми діями обрала порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження, то, таким чином, громадянка ОСОБА_1 , переміщуючи через зону спрощеного митного контролю суму, що перевищує 10000 Євро, вчинила дії, які мають ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст.471 МК України.

Закон не містить застережень щодо можливості іншого порядку переміщення предметів, щодо яких встановлено заборону чи обмеження.

Вина громадянки ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджуються фактичними даними протоколу про порушення митних правил, а саме: протоколом про порушення митних правил № 0626/12500/19, актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, службовою запискою та іншими документами в їх сукупності.

З огляду на наведене, в діях гр. ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.471 МК України.

Таким чином враховуючи, що безпосереднім предметом правопорушення митних правил є грошові кошти в сумі 1220 євро, суд вважає за необхідне застосувати до гр. ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією вказаних предметів порушення.

Керуючись ст.ст.280, 283, 284 КУпАП, ст.ст.366, 374, 458, 471, 489 МК України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Громадянку України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, м. Дніпропетровськ, проживає: АДРЕСА_1 , працює: приватний підприємець, паспорт НОМЕР_1 , виданий 30.06.2016 року, орган що видав 1202 визнати винною у порушенні митних правил, передбачених ст.471 Митного Кодексу України.

Застосувати до гр. України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, м. Дніпропетровськ, проживає: АДРЕСА_1 , працює: приватний підприємець, паспорт НОМЕР_1 , виданий 30.06.2016 року, орган що видав 1202 адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 1700 грн, який необхідно сплатити на наступні реквізити: отримувач УДКСУ у Солом`янському районі; код ЄДРПОУ: 38050812; МФО: 899998; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). р/р: UA568999980313040106005026010 та конфіскувати в дохід держави безпосередні предмети порушення митних правил згідно протоколу про порушення митних правил №0626/12500/19, а саме: грошові кошти в сумі 1220 євро.

Стягнути з гр. України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, м. Дніпропетровськ, проживає: АДРЕСА_1 , працює: приватний підприємець, паспорт НОМЕР_1 , виданий 30.06.2016 року, орган що видав 1202 судовий збір в розмірі 420 (чотириста двадцять) грн 40 коп., які підлягають сплаті на наступні реквізити: УК у Солом`янському районі/Солом`янський район, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38050812, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: UA388999980313181206000026010.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя - Г.О. Козленко