
Справа № 361/2856/20
Провадження № 2/361/2393/20
16.11.2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
16 листопада 2020 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
судді - Сердинського В.С.
при секретарях - Смірновій І.В., Мищенко С.Л., Удовенко Д.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі м. Бровари цивільну справу за позовом заступника керівника Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки до ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами,
у с т а н о в и в:
Заступник керівника Броварської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки звернувся з позовом до ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами.
Позивач зазначав, що Броварською місцевою прокуратурою Київської області, під час вивчення підстав для вжиття заходів представницького характеру, виявлено випадки порушення перевізниками вимог законодавства у сфері безпеки дорожнього руху.
Встановлено, що 10.12.2019 р. посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складено акти №197324, №026665 та довідку від 10.12.2019 р. у зв`язку з виявленням на відповідному транспортному засобі перевищення навантаження на другу вісь сідлового тягача з бортовим напівпричепом, у зв`язку з чим допущено перевищення нормативно допустимого навантаження на другу вісь тягача на 1240 кг (нормативно допустиме навантаження на таку вісь становить 11 тон, натомість фактичне навантаження склало 12240 кг). Оригінали актів та довідки перебувають у володінні Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.
Вказаний транспортний засіб - сідловий тягач «DAF ТЕ 95 XF», державний номерний знак НОМЕР_1 та бортовий напівпричіп «Schmitz SKO 240», державний номерний знак НОМЕР_2 належать на праві приватної власності ОСОБА_1 , що підтверджується копіями свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів (сідлового тягача та бортового напівпречіпа). Під час перевірки був присутній водій ОСОБА_2 .
Зазначена перевірка здійснювалась згідно направлення на рейдову перевірку від 06.12.2019 р., наданого начальником Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Небесним С.І. та щотижневого графіку проведення рейдових перевірок (оригінали документів перебувають у володінні Управління).
Зважаючи на це, уповноваженими посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки здійснено розрахунок суми, яку зобов`язаний сплатити відповідач як плату за проїзд автомобільними дорогами у розмірі 302,94 евро (7949,15 грн.) станом на момент складення розрахунку відповідно до офіційного курсу валют, встановленому Національним банком України).
Зазначене підтверджується розрахунком плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу від 10.12.2019 р. та інформацією з веб-порталу Національного банку України www.bank.gov.ua (оригінал розрахунку перебуває у володінні зазначеного Управління). Встановлено, що розрахунок здійснено у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 р. Відомостей щодо сплати вказаної суми до Київського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки від відповідача не надходило (вказане підтверджується листами Управління від 21.04.2020 р.).
Зважаючи на це, з відповідача підлягає стягненню плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування у сумі 7949,15 грн.
Посилаючись на викладене, позивач просив суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки до Державного бюджету України плату за проїзд автомобільними дорогами у розмірі 7949,15 грн.
В судовому засіданні представник Броварської місцевої прокуратури Київської області Гармаш В.В. та представник Державної служби України з безпеки на транспорті Шабатіна І.О. позовні вимоги підтримали та просили про їх задоволення.
В судове засідання відповідач ОСОБА_1 не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки в судове засідання не повідомив.
Судом встановлено, що 10.12.2019 р. посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складено акти №197324, №026665 та довідку від 10.12.2019 р. у зв`язку з виявленням на відповідному транспортному засобі перевищення навантаження на другу вісь сідлового тягача з бортовим напівпричепом, у зв`язку з чим допущено перевищення нормативно допустимого навантаження на другу вісь тягача на 1240 кг (нормативно допустиме навантаження на таку вісь становить 11 тон, натомість фактичне навантаження склало 12240 кг). (а.с.17, 18, 19, 20).
Сідловий тягач «DAF ТЕ 95 XF», державний номерний знак НОМЕР_1 та бортовий напівпричіп «Schmitz SKO 240», державний номерний знак НОМЕР_2 належать на праві приватної власності ОСОБА_1 , що підтверджується копіями свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів (сідлового тягача та бортового напівпречіпа) (а.с.22).
Зазначена перевірка здійснювалась згідно направлення на рейдову перевірку від 06.12.2019 р., наданого начальником Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Небесним С.І. та щотижневого графіку проведення рейдових перевірок (а.с.25.26,27,28).
Уповноваженими посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки здійснено розрахунок суми, яку зобов`язаний сплатити відповідач як плату за проїзд автомобільними дорогами у розмірі 302,94 евро (7949,15 грн.) станом на момент складення розрахунку відповідно до офіційного курсу валют, встановленому Національним банком України (а.с.19).
Згідно зі статті 33 Закону України «Про автомобільні дороги», рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.
Відповідно до пункту 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 р. №198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Пунктами 2 та 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 р. №30 транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху; транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з пунктом 22.5. Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 р. №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь – 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Відповідно до пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 р. №30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Згідно з підпунктом 4 пункту 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 р. №879, габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Відповідно до пункту 3 вказаного Порядку, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Згідно з пунктом 30 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 р. №879, плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів; осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.
Відповідно до пункту 311 вказаного Порядку, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину у маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків у п`ятикратному розмірі; у разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням; перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Згідно з пунктом 21 Порядку, здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 р. №879, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування.
Статтею 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що автомобільний перевізник - це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення вантажів чи (та) пасажирів транспортними засобами.
Згідно ст. 48 цього ж Закону, документом для здійснення перевезень вантажів, зокрема для автомобільного перевізника, є документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах та інші документи, передбачені законодавством. Водій зобов`язаний пред`явити посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно- транспортні накладні або інший визначений законодавством документ на вантаж.
Таким чином, виходячи з аналізу наведених норм законодавства, у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення - дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів; у разі ж якщо рух здійснюється без відповідно дозволу або внесення плати за проїзд, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати.
Згідно ч.ч. 1, 2, 3 ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Згідно ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
У даному випадку державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування у зв`язку з перевезенням вантажу з порушенням вимог чинного законодавства завдано шкоду, яка підлягає відшкодуванню відповідачем в повному обсязі.
За таких обставин суд дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача на користь Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки плати за проїзд автомобільними дорогами у розмірі 7949,15 грн.
Крім того, відповідно ст. 141 ЦПК України, суд вважає необхідним стягнути із відповідача на користь Броварської місцевої прокуратури Київської області судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
Керуючись ст.ст. 22, 1166 ЦК України, ст.ст. 4, 76, 80, 81, 89, 141, 258-259, 263-265, 280-284, 350, 354 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845) в особі Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки до Державного бюджету України (отримувач УК у Шевченківському районі м. Києва, р/р UA398999980000031216026011 в ГУ ДКУ в м. Києві, МФО 899998, код. ЄДРПОУ 37995466) плату за проїзд автомобільними дорогами у розмірі 7949 (сім тисяч дев`ятсот сорок дев`ять) грн. 15 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Броварської місцевої прокуратури Київської області (код ЄДРПОУ 02909996, р/р UA028201720343190001000015641 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172) судовий збір в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Суддя В. С. Сердинський