
Справа № 352/2033/19
Провадження № 2/352/187/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2020 року м. Івано-Франківськ
Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
у складі: головуючого- судді Струтинського Р.Р.
з участю секретаря Бардюк-Кавецької Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради про спонукання до укладення договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська,-
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про спонукання до укладення договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська. На обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідно до містобудівних умов та обмеження для проектування об`єкта будівництва від 02.09.2016 року за №138-51.2.1-01 та повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 03.10.2018р. за №ІФ061182950283 ОСОБА_1 є замовником будівництва індивідуального житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення в садовому товаристві «За мир» сад № НОМЕР_1 , ділянка НОМЕР_2 у м. Івано-Франківську. Враховуючи дані обставини, на виконання вимог ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник будівництва 11.07.2019р. звернувся із заявою про укладення договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Івано-Франківська. Однак, отримавши проект такого договору, його не підписав. Позивач вважає, що відповідач зобов`язаний укласти даний договір. Просить постановити рішення, яким визнати укладеним договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Івано-Франківська в редакції фінансового управління.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, однак подав суду заяву про слухання справи без його участі, просив позов задоволити, щодо винесення заочного рішення суду не заперечив.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлявся належним чином за адресою місця проживання, зареєстрованою у встановленому законом порядку, не подав відзиву. За наявності сукупності умов, передбачених ч.1 ст.280 ЦПК України, суд постановив провести заочний розгляд справи.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився.
Дослідивши письмові докази у справі, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Встановлено що 02.09.2016 року Департаментом містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради затверджено містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва (а.с.7-8).
Відповідно до листа Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 22.10.2018р. за №35/32.2-04/1412 відповідачу зареєстровано повідомлення про початок виконання будівельних робіт за №ІФ061191631592 (а.с.9).
11 липня 2019р. відповідачем подано заяву про укладення договору (а.с.6).
Захист цивільних прав та інтересів, що встановлений договором або законом передбачений ст. 16 ЦК України. А саме, п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України передбачає спосіб захисту цивільних прав та інтересів як визнання права.
Згідно зі ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Крім того, згідно з статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погодженні ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст.ст. 627, 630 ЦК України сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Договором може бути встановлено, що його окремі умови визначаються відповідно до типових умов договорів певного виду, оприлюднених у встановленому порядку.
Згідно зі ст. 4 Закону України «Про архітектурну діяльність» під будівництвом слід розуміти нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт та знесення обєкта містобудування
За змістом ст. 1 Закону № 3038-VІ «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) замовником є фізична або юридична особа, що має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала у встановленому законодавством порядку відповідну заяву.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобовязаний взяти участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Частиною 1 статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
На виконання цих вимог закону, рішенням Івано-Франківськ міської ради від 18 жовтня 2013 року №1231-38 затверджено положення про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста. В п. 3.1 Положення вказано, що замовник зобов`язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста. В свою чергу замовниками є особи, які одержують дозвільні документи на проектування та будівництво, здійснюють замовлення проектно-кошторисної, землевпорядної документації, мають намір щодо забудови (а.с.20-24).
Відповідно до листа Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.07.2011року №23-11/6294/0/6-11 «Про пайову участь забудовників у створенні і розвитку інфраструктури населенних пунктів» такий порядок, прийнятий та оприлюднений органом місцевого самоврядування, відповідно до норм частини першої ст.144 Конституції України, є нормативно-правовим актом, обов`язковим до виконання на відповідній території.
Відповідно до Положення «Про пайову участь замовників будівництва у створені та розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міста» при будівництві садибного (індивідуального) житлового будинку, застосовується 2 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва до полощі, що перевищує 300 кв.м. загальної площі будинку.
Відповідно до Положення «Про пайову участь замовників будівництва у створені та розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міста» пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до бюджету м.Івано-Франківська коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Івано-Франківська у розмірах: 7 відсотків вартості будівництва (реконструкції) обєкта містобудування для нежитлових будівель та споруд та 4 відсотків вартості будівництва (реконструкції) обєкта містобудування для житлових будинків.
Замовники будівництва залучаються до пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста виключно на підставі укладених з виконавчим комітетом та фінансовим управлінням договорів про пайову участь ( п.1.2 Положення).
Для укладання такого договору замовник зобов`язаний повідомляти виконавчий комітет про будь-які вчинені ним дії щодо забудови земельної ділянки, відповідно до діючого законодавства та звернутися про укладання Договору про пайову участь (п.1.3 Положення).
Договір про пайову участь укладається на підставі звернення замовника будівництва на імя першого заступника міського голови (п.4.4 Положення).
Згідно з ч. 9 ст. 40 Закону № 3038-VІ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об`єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін. Невід`ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об`єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Відповідно до ч. 5 ст. 40 цього Закону (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об`єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.
У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об`єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.
Позивач визначив у проекті договору розмір пайового внеску на основі встановлених нормативів для одиниці створеної потужності - опосередкованої вартості спорудження 1 кв.м об`єкта будівництва в Івано-Франківській області - 8 879,17 грн без ПДВ, виходячи із площі об`єкта будівництва, що відповідає вимогам закону.
Отже, розмір пайового внеску визначений договором відповідно до вимог законодавства.
Відповідно до частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що позивачем доведено належними і допустимими доказами тих обставин, на які він посилався як на підставу своїх вимог до відповідача, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
В судовому засіданні документально підтверджені витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 1921,00 грн. (а.с.1). Належного підтвердження про судові витрати на суму 1300 грн. не надано.
Відповідно до змісту ч.2 ст. 141 ЦПК України судові витрати, пов`язані з розглядом справи у разі задоволення позову покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, відповідно до ст. ст. 11, 81, 526, 527, 530 Цивільного Кодексу України, ст. 4 Закону України «Про архітектурну діяльність», ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», керуючись ст. ст. 12, 13, 141, 247, 259, 263, 265, 273, Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
у х в а л и в :
Позов Фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа: Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради про спонукання до укладення договору про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська- задоволити частково.
Визнати укладеним договір про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Івано-Франківська між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради, фінансовим управлінням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та ОСОБА_1 у редакції, запропонованій фінансовим управлінням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради 1921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн. судових витрат.
В решті вимог позову відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуте Тисменицьким районним судом за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, м. Івано-Франківськ, вул. Дністровська,28, код ЄДРПОУ 02314062.
Відповідач: ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Третя особа: виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського,21, код ЄДРПОУ 04054346.
Повне судове рішення складено 30.12.2020 р.
Суддя Р.Р.Струтинський