Рішення № 93964423, 31.12.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.12.2020
Номер справи
420/11588/20
Номер документу
93964423
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/11588/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 грудня 2020 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року основного розміру пенсії за вислугу років позивачу таких складників грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, як посадовий оклад – 3520,00 грн., оклад за військовим званням – 1270,00 грн., надбавка за вислугу років 45% – 2155,50 грн., надбавка за особливості проходження служби 30% – 2083,65 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% – 352 грн.; премія 105% – 3969,00 грн.;

- зобов`язати відповідача провести перерахунок з 01.01.2018 року позивачу пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі Довідки Адміністрації державної прикордонної служби про розмір грошового забезпечення № 11/8852 від 09.09.2020 року, з урахуванням того, що до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчисляється пенсія, повинні бути включені: посадовий оклад – 3520,00 грн., оклад за військовим званням – 1270,00 грн., надбавка за вислугу років 45% – 2155,50 грн., надбавка за особливості проходження служби 30% – 2083,65 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% – 352 грн.; премія 105% – 3969,00 грн. та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Ухвалою суду від 04.11.2020 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Згідно зі змістом адміністративного позову, позивач просить суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, з таких підстав:

- відповідно до наказу КДБ СРСР № 750-лс від 24 жовтня 1991 року капітана ОСОБА_1 звільнено з кадрів КДБ за ст. 59 пункт «А» Положення про проходження військової служби офіцерами, генералами та адміралами Радянської армії та військово-морського флоту в запас Збройних сил СРСР за віком. Загальна вислуга років позивача становить 31 рік 4 дні;

- згідно з наказом відокремленого КПП «Чорномор`я» від 30.11.191 року № позивач звільнений з 01.12.1991 р. з правом носіння військової форми одягу;

- з 01.12.1991 року позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 р., виходячи з вислуги років - 31 рік - у розмірі 83% грошового забезпечення;

- в березні 2018 року Головне УПФ в Одеській області здійснило перерахунок пенсії позивачу з 1 січня 2018 року, у зв`язку зі зміною грошового забезпечення на підставі Постанови КМУ № 704 від 30 серпня 2017 року, Постанови КМУ № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року;

- 21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова № 103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ № 103);

- з довідки про перерахунок пенсії від 17.04.2018 року по пенсійній справі № N/A5927 - Державна прикордонна служба України, вбачається, що пенсія за вислугу років позивачу перерахована з 1 січня 2018 року лише з урахуванням таких складників грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років та премії;

- хоча згідно довідки про перерахунок пенсії від 23.06.2012 року по пенсійній справі № N/A5927 - Державна прикордонна служба України, вбачається, що пенсія за вислугу років позивачу з 1 липня 2012 року з урахуванням таких складників грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, а також надбавка за умови режимних обмежень допуск ф. З. 10%, надбавки за особливо важливі завдання 50%, ноус за охорону повітряного і морського простору та важливих об`єктів 15% та премії 67%;

- позивач звернувся до Адміністрації державної прикордонної служби України про надання нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із обов`язковим зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень);

- листом № 11/С-8852 від 15.09.2020 р. Адміністрація державної прикордонної служби України повідомила позивача, що нею підготовлено надіслано до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області нову довідку про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, встановлених у відповідності до положень постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за посадою, яка є відповідною моїй останній штатній посаді;

- на звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку пенсії, мені було повідомлено, що: «Частиною четвертою статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Умови проведення перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” були передбачені пунктом 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”;

- рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду, від 05.03.2019 по справі № 826/3858/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративногосуду м. Києва від 12.12.2018 р. (05.03.2019 рішення набрало чинності), яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 р. № 1088 “Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" зазначені пункти виключені. Після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Враховуючи викладене, для проведення позивачу перерахунку пенсії правових підстав не має, тому довідка про розмір грошового забезпечення від 21.09.2020 № 11/2093 Головним управлінням повернута до Адміністрації Державної прикордонної служби для перевірки законності її видачі. У разі незгоди із зазначеним рішенням воно може бути оскаржене до Пенсійного фонду України або в судовому порядку»;

- таким чином, після набрання чинності рішенням суду Головне УПФ в Одеській області не здійснило перерахунок пенсії позивачу згідно вимог законодавства з урахуванням таких складових грошового забезпечення, як посадовий оклад 3520,00 грн. оклад за військовим званням 1270,00 грн. Надбавка за вислугу років 45% - 2155,50 грн. надбавка за особливості проходження служби 30% - 2083,65 грн.,надбавка за. службу в умовах режимних обмежень 10% - 352; Премія 105% - 3969,00 грн., зауваживши, що відсутні підстави для перерахунку.

Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:

- на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Управлінням Служби безпеки України в Одеській області Головному управлінню передана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” за нормами, чинними на 01.03.2018;

- на виконання Постанови № 103 Головним управлінням в квітні 2018 року проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням всіх складових зазначених в довідці, а саме посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років;

- довідка № 11/1842 від 09.09.2020 видана станом на 05.03.2019, а тому позовна вимога щодо проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 не підлягає задоволенню. Крім того довідка на яку посилається позивач для перерахунку пенсії № 11/8852 від 09.09.2020 до головного управління не надходила;

- Головне управління призначає/перераховує пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсiї до компетенції органів Пенсійного фонду не належить;

- до Головного управління надійшла оновлена довідка від 09.09.2020 № 11/1842 про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019;

- рішенням Окружного адміністративно суду міста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103, проте, Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розмiру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалося, таким чином положення Порядку не були дотримані;

- довідка Адміністрації Держприкордонслужби України від 09.09.2020 № 11/1842 видана з порушенням вимог цього Порядку, тому відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення;

- дана довідка, повернута до Адміністрації Держприкордонної служби України для перевірки законності її видачі;

- Пенсійний фонд України листом від 22.07.2019 № 22177/02-12 звернувся до Міністерства соціальної політики, для надання роз`яснення щодо підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 103 згідно повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення;

- Міністерство соціальної політики України листом від 21.08.2019 № 15308/0/2-19/54 підтримало позицію Пенсійного фонду України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсій. Як результат, перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління відсутні.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши пояснення, надані учасниками справи, а також докази в їх сукупності, суд встановив таке.

Відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 9 вересня 2020 року № 11/1842 (а.с.16) про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 05.03.2019, у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», зокрема:

- посадовий оклад (ПО) - 3520,00

- оклад за військовим званням (ОВЗ) капітан - 1270,00

- надбавка за вислугу років (НВР), від (ПО+ОВЗ) 45 - 2155,50

- надбавка за особливості проходження служби

(від ПО+ОВЗ+НВР) 30 - 2083,65

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень, від (ПО) 10 - 352,00

- премія (від ПО) 105 - 3696,00

Усього: - 13077,15.

У примітці цієї довідки зазначено: Довідку складено на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 щодо проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

15.09.2020 р. листом № 11/С-8852 (а.с.15) Адміністрація Держприкордонслужби повідомила позивача, що за результатами розгляду заяви позивачу надається копія довідки № 11/1842 від 09.09.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, встановлених у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за посадою, яка є відповідною останній штатній посаді позивача, яку надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо неврахування при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року основного розміру пенсії за вислугу років позивачу таких складників грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, як посадовий оклад – 3520,00 грн., оклад за військовим званням – 1270,00 грн., надбавка за вислугу років 45% – 2155,50 грн., надбавка за особливості проходження служби 30% – 2083,65 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% – 352 грн.; премія 105% – 3969,00 грн., позивач звернувся до суду із вищенаведеними позовними вимогами.

На виконання ухвали суду відповідачем надано копії матеріалів пенсійної справи позивача. (а.с.32-43)

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до абз. 1, 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Законом України: «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі – Закон № 2262-XII), Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі – Порядок № 45), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі – Порядок № 3-1).

Відповідно до ст. 51 Закону № 2262-XII при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до пункту 24 Порядку 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Відповідно до п. 1, 4 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

На підставі вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та встановлених судом обставин, суд дійшов висновку, що позиція відповідача зі спірних питань – є помилковою, такою, що не відповідає положенням законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, та/або фактичним обставинам справи, з таких підстав.

Відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 9 вересня 2020 року № 11/1842 (а.с.16) про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 05.03.2019, у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», зокрема:

- посадовий оклад (ПО) - 3520,00

- оклад за військовим званням (ОВЗ) капітан - 1270,00

- надбавка за вислугу років (НВР), від (ПО+ОВЗ) 45 - 2155,50

- надбавка за особливості проходження служби

(від ПО+ОВЗ+НВР) 30 - 2083,65

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень, від (ПО) 10 - 352,00

- премія (від ПО) 105 - 3696,00

Усього: - 13077,15.

У примітці цієї довідки зазначено: Довідку складено на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 щодо проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

15.09.2020 р. листом № 11/С-8852 (а.с.15) Адміністрація Держприкордонслужби повідомила позивача, що за результатами розгляду заяви позивачу надається копія довідки № 11/1842 від 09.09.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, встановлених у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за посадою, яка є відповідною останній штатній посаді позивача, яку надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, відповідачем визнаються фактичні обставини справи, зокрема, що до Головного управління надійшла оновлена довідка від 09.09.2020 № 11/1842 про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019 та що відповідачем не здійснено перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі цієї довідки тощо.

З урахуванням наданих сторонами документів, наявних в матеріалах справи, у суду не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Тому, згідно з ч. 1 ст. 78 КАС України, зазначені обставини, не підлягають доказуванню.

Отже, спірність позицій сторін в даному випадку полягає у виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин.

Згідно з пунктом 1 Постанови № 103 встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Проте, зміни внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 – дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та Адміністрації Державної прикордонної служби України у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 року у справі № 553/3619/16-а.

Також Верховний Суд у своїх постановах, зокрема від 20 березня 2018 року у справі № 636/662/17, від 3 липня 2018 року у справі № 709/2728/16-а, від 10 липня 2018 року у справі № 553/3053/16-а зазначав, що Головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка.

Таким чином, з 05.03.2019 – з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Крім того, при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин судом також враховані висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду № 160/8324/19 від 24 червня 2020 року також на виконання вимог ч. 5 ст. 242 КАС України.

З вищенаведеного змісту відзиву на позовну заяву по цій справі вбачається, що відповідачем не здійснено перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі оновленої довідки від 09.09.2020 № 11/1842 про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, оскільки Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалося, тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління відсутні.

Проте, така позиція не відповідає резолютивній частині та правовим висновкам Верховного Суду, викладеним у рішенні за результатами розгляду зразкової справи № 160/8324/19, яке 24 червня 2020 року залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду.

Отже, позиція відповідача щодо спірних правовідносин – є помилковою, такою, що не відповідає вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Щодо позовних вимог в частині: визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року основного розміру пенсії за вислугу років позивачу таких складників грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, як посадовий оклад – 3520,00 грн., оклад за військовим званням – 1270,00 грн., надбавка за вислугу років 45% – 2155,50 грн., надбавка за особливості проходження служби 30% – 2083,65 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% – 352 грн.; премія 105% – 3969,00 грн.; зобов`язати відповідача провести перерахунок з 01.01.2018 року позивачу пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі Довідки Адміністрації державної прикордонної служби про розмір грошового забезпечення № 11/8852 від 09.09.2020 року, з урахуванням того, що до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчисляється пенсія, повинні бути включені: посадовий оклад – 3520,00 грн., оклад за військовим званням – 1270,00 грн., надбавка за вислугу років 45% – 2155,50 грн., надбавка за особливості проходження служби 30% – 2083,65 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% – 352 грн.; премія 105% – 3969,00 грн. та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум, – слід зазначити таке.

З наведеного змісту відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач заперечує проти самого права позивача, як такого, на перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 9 вересня 2020 року № 11/1842, без дослідження її змісту (надання оцінки, зазначення про врахування чи не врахування певних показників тощо).

Частиною 1 статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України, позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Також, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

З наведеного вбачається, що захисту в адміністративному судочинстві підлягають лише та виключно вже порушені права, свободи та інтереси позивача, відповідно захист прав, свобод та інтересів на майбутнє, про який фактично заявлено у зазначеній вимозі позивача, не припустимий, тому вимоги позивача про зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача в частині конкретизації видів та розмірів відповідних видів грошового забезпечення, – є передчасними та не підлягають задоволенню.

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.

При цьому, суд не бере до уваги посилання представника відповідача на лист Міністерства соціальної політики України, з тих підстав, що листи міністерств та інших центральних органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами у розумінні статті 117 Конституції України, носять лише та виключно рекомендаційний характер, а відтак вони не є джерелом права відповідно до статті 7 КАС України.

Щодо решти доводів сторін також слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).

Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно

суд дійшов висновків, що:

- позиція відповідача щодо суті спірних правовідносин є помилковою, такою, що не відповідає вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини;

- бездіяльність щодо проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу згідно із довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України від 9 вересня 2020 року № 11/1842 допущена відповідачем: не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для вчинення дії; недобросовісно; нерозсудливо; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких вона спрямована, тому вона є протиправною;

- при цьому, з урахуванням: встановлених судом обставин щодо фактичної бездіяльності відповідача щодо проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу згідно із довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України від 9 вересня 2020 року № 11/1842 (тобто, пасивна поведінка відповідача у спірних правовідносинах – допущення бездіяльності); заперечення відповідача проти наявності правових підстав, як таких, для проведення перерахунку пенсії позивачу, без конкретизації (спірності) видів та розмірів (%) відповідних щомісячних додаткових видів грошового забезпечення тощо, згідно з положеннями ч. 2 ст. 9, ч. 5 ст. 242, ч. 3 ст. 291 КАС України, заявлені позовні вимоги позивача, в тому числі похідна вимога позивача зобов`язального характеру, підлягають задоволенню частково, у спосіб, з урахуванням встановлених судом обставин та змісту вищенаведеного врахованого судом рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19, яке 24 червня 2020 року залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду.

З вищенаведеного вбачається, що часткове задоволення позовних вимог полягає у фактичному задоволенні позовних вимог в інший, ніж заявлено позивачем, спосіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем у позові заявлено одну основну та одну похідну від неї вимогу немайнового характеру.

Позивачем до позовної заяви додано квитанцію № 22 від 29.10.2020 року про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову в сумі 840,80 грн. (а.с.6)

Відповідно, стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає судовий збір в сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Відповідно до ч. 1 ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 139, 241-246, 250, 255, 262, 291, 295, Прикінцевими та Перехідними положеннями КАС України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно із довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України від 9 вересня 2020 р. № 11/1842 з 01.04.2019 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії згідно із довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України від 9 вересня 2020 р. № 11/1842 з 01.04.2019 року, з урахуванням вже виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Г. Цховребова

.