
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
30 грудня 2020 року 14 год. 57 хв.Справа № 280/7310/20 м.ЗапоріжжяСуддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., за участі секретаря судового засідання Серебрянникової О.А. та сторін
від позивача: адвокат Кофанова Н.В.,
від відповідача: Прокоф`єв С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом: Приватного акціонерного товариства "Український графіт"
до відповідача – Дніпровської митниці Держмитслужби
про визнання протиправними та скасування рішень
ВСТАНОВИВ:
08 вересня 2020 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства "Український графіт" (далі по тексту - позивач) до Дніпровської митниці держмитслужби (далі по тексту - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Дніпровської митниці Держмитслужби про рішення про коригування митної вартості товарів №UA110230/2020/000147/2 від 10.08.2020, №UA110230/2020/000152/2 від 25.08.2020, №UA110230/2020/000153/2 від 25.08.2020, №UA110230/2020/000157/2 від 27.08.2020;
- визнати протиправними та скасувати рішення Дніпровської митниці Держмитслужби про відмову у митному оформленні (випуску) товарів, оформлені картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA110230/2020/000279, №UA110230/2020/000293, №UA110230/2020/000294, №UA110230/2020/000299.
Позовна заява обґрунтована тим, що відповідачем протиправно витребувано у ПрАТ «Укрграфіт» додаткові документи на підтвердження митної вартості товару за відсутності на це визначених ч. 3 ст. 53 Митного кодексу України обґрунтованих підстав. При цьому, митним органом не було зазначено, які саме факти чи складові митної вартості потрібно підтвердити запитуваними документами. В наданих ПрАТ «Укрграфіт» до митного оформлення документах відсутні розбіжності, які мають вплив на правильність визначення митної вартості, ознаки підробки та наявні всі відомості, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів та відомості щодо ціни, яка підлягає сплаті за товар. Рахунки (invoice), подані ПрАТ «Укрграфіт» разом із митною декларацією, містять всі необхідні реквізити, згідно призначенню цього документа, всі дані щодо товару та його ціни, всі відомості, які підтверджують числові значення митної вартості товару, необхідні для визначення його вартості та здійснення розрахунків. Банківські платіжні документи до митного органу не могли бути подані, оскільки на момент декларування товару рахунки не було оплачено позивачем. Таким чином, ПрАТ «Укрграфіт» зазначає, що відповідно до вимог митного законодавства та роз`яснень митного органу було подано разом митними деклараціями належні та достатні документи для підтвердження митної вартості задекларованого товару, а не подання банківських платіжних документів, що стосуються оцінюваного товару, в даному випадку повністю узгоджується із приписами частини 2 статті 53 Митного кодексу України. Разом з тим, Позивач вказує, що визначені контрактом умови оплати товару та їх фактичне виконання покупцем безпосередньо ціни товару в жодному разі не стосуються, а відтак це не може бути підставою для виникнення сумнівів щодо вартості товару, вказаної в контракті, специфікації та в рахунку на оплату, та не може бути підставою для витребування додаткових документів у декларанта. Згідно умов контракту, перевезення товару до границі України (станція Соловечно-екс, Південно-Західної залізниці) здійснювалось за рахунок продавця товару (VKG OІL AS) і ці витрати включені у вартість товару. Отже, оскільки ПрАТ «Укрграфіт» не було понесено додаткових витрат, пов`язаних із доставкою товару до границі України, відсутні визначені частиною 10 статті 58 Митного кодексу України складові митної вартості, що само по собі виключає необхідність здійснення їх перевірки. Зауважує, що залишається незрозумілим якими нормами Митного кодексу України або іншого нормативно-правового акту передбачено обов`язкове надання до митного оформлення разом із митною декларацією митних декларацій країни відправлення. На підставі вищевикладеного, просить визнати протиправними та скасувати оскаржені рішення відповідача про коригування митної вартості товарів та про відмову у митному оформленні (випуску) товарів, оформлені картками відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.
20 жовтня 2020 року ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощенного позовного провадження. Судове засідання призначено на 18.11.2020 об 12 год. 30 хв.
13.11.2020 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 54605), в якому зазначив, що за результатами опрацювання документів, наданих для підтвердження заявленої митної вартості встановлено розбіжності, які мають вплив на правильність визначення митної вартості. Зокрема, відповідно до офіційних правил Міжнародної торгової палати згідно з терміном DAP товар мав пройти митне очищення в країні відправлення, але до митного оформлення митні декларації країни відправлення не надано. Інформація в наданих до митного оформлення залізничних накладних не дає зрозуміти ким здійснювалась оплата за перевезення, що унеможливлює перевірку щодо включення до ціни товару складових, визначених частиною 10 ст. 58 МКУ. Відповідно до пункту 5.1 контракту №0IL.01-06.1/54/804/23-16/2020334/34 від 14.02.2020, укладеного між позивачем та продавцем товару (VKG OІL), оплата здійснюється протягом 20 календарних днів з дати рахунка. До митного оформлення позивачем надано рахунки (інвойси), проте не надано платіжні доручення на підтвердження оплати товару. Додатково надані позивачем під час дії гарантійних зобов?язань платіжні доручення в іноземній валюті не містять реквізитів, необхідних для ідентифікації ввезеного товару. Митницею було запропоновано декларанту надати додаткові документи відповідно до ч. 3 та ч. 6 ст. 53 МК України. Декларант відмовився від надання в повному обсязі документів, які підтверджують митну вартість згідно ст. 53 МК України. У митниці наявна інформація щодо вищих рівнів митної вартості подібних товарів, митне оформлення яких вже здійснено. Митна вартість може бути визнана за умови надання документів відповідно до ч. 3 та ч. 6 ст. 53 МК України в повному обсязі. При прийнятті оскаржуваних рішень про відмову у митному оформленні (випуску) товарів, митний орган діяв згідно норм ст. 256, ч.6 ст. 54, ст. 55 МК України та наказу від 30.05.2012 №631. За результатами здійснення митних формальностей винесені рішення про коригування митної вартості товарів, відповідно до яких митна вартість імпортованого товару визначена митницею із застосуванням методу за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів згідно наявної у митного органу інформації та становить 292 євро за 1 тону (МД UA110230/2020/006554 від 20.03.2020), та картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення. Враховуючи виявлені невідповідності відомостей у документах, наданих у підтвердження заявленої декларантом митної вартості під час здійснення митного контролю та оформлення, у митниці були відсутні підстави для скасування рішень про коригування митної вартості. На підставі вищевикладеного просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 18.11.2020 задоволено заяву представника відповідача про перехід із спрощенного в загальне позовне провадження, ухвалено перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 14.12.2020.
23.11.2020 від представника позивача надана відповідь на відзив.
26.11.2020 від представника відповідача подані заперечення на відповідь на відзив.
Ухвалою суду від 14.12.2020 підготовче провадження у справі закрито, призначено судове засідання на 30.12.2020.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, надала пояснення аналогічні викладеним у позові. Просить позов задовольнити повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, із підстав викладених у відзиві. Просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Суд, оцінивши повідомлені сторонами обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Судом встановлені наступні обставини.
Згідно з офіційними відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ПрАТ «Укрграфіт» (код ЄДРПОУ 00196204) зареєстровано юридичною особою 27.09.1994 та 23.07.2004 відомості про підприємство включені до Єдиного державного реєстру (номер запису: 11031200000000007). Видами діяльності підприємства є 27.90 Виробництво іншого електричного устатковання (основний); 23.20 Виробництво вогнетривких виробів; 23.99 Виробництво неметалевих мінеральних виробів, н. в. і. у.; 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткованням; 52.10 Складське господарство; 56.29 Постачання інших готових страв; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.
Щодо підстав винесення митним органом рішення про коригування митної вартості №UA110230/2020/000147/2 від 10.08.2020, судом встановлено наступне.
На підставі та умовах укладеного між ПрАТ «Укрграфіт» (Покупець) та VKG OIL AS (Естонія, Продавець) контракту № OIL.01-06.1/54/804/23-16/2020334/34 від 14.02.2020, на підставі додатку № 3 (специфікація № 3) до контракту, продавцем-виробником товару - VKG OIL AS (Естонія) поставлено на ПрАТ «Укрграфіт» партію обумовленого додатком №3 (специфікація № 3) товару - кокс смоляний по EE 10528765 TS 8:2017 в кількості 225 700 кг, вага з вологою 3 % (суха вага) – 215 820 кг, на умовах DAP - границя України (станція Соловечно-екс. Південно-Західної залізниці) згідно Інкотермс-2010.
Згідно додатку № 3 (специфікація № 3) до контракту вартість товару складає 174 євро за 1 тону в перерахунку на 3 % масової частки вологи, з урахуванням чого загальна вартість поставленої партії товару становить 37 552,68 євро.
Для проведення митного оформлення товару ПрАТ «Укрграфіт» 07.08.2020 подано до підрозділу митного органу м/п «Запоріжжя» електронну митну декларацію форми МД-2 №UA110230/2020/017316.
Разом із митною декларацією ПрАТ «Укрграфіт» до митного органу було надано: сертифікати якості товару №№ 127, 128, 129, 130 від 27.07.2020 (0003); рахунок (invoice) №І05-35930 від 21.07.2020 (0380); залізничні накладні СО286056, СО286058, СО286061, СО286065 від 22.07.2020 (0722); контракт № OIL.01-06.1/54/804/23-16/2020334/34 від 14.02.2020 (4100); додаток № 3 (специфікація №3) від 22.06.2020 до контракту (4103).
У той самий день митним органом було направлено позивачу Повідомлення, в якому зазначено про необхідність надання митниці (за наявності) додаткових документів, що підтверджують митну вартість товару та обраний метод її визначення згідно з вимогами ч. 3 ст. 53 Митного кодексу України, оскільки при проведенні перевірки документів, які надані у підтвердження заявленої митної вартості товарів, виявлено наступне:
1. Відповідно до офіційних правил Міжнародної торгової палати згідно з терміном DAP товар мав пройти митне очищення в країні відправлення. До митного оформлення митні декларації країни відправлення не надано.
2. В гр. 23 залізничних накладних “Уплата провізних платежів” зазначено: ЭВР-ВКГ Логистика ООО Договор 4V/286/18 ЛДЗ-ЗАО ТЕФ Вилтеда код 290, БЧ-Вилетда код 2003525/1020400, УЗ-ЧАО Укрграфит код 8213824, що не дає зрозуміти ким здійснювалась оплата за перевезення. Договірні відносини між зазначеними підприємствами митному органу не відомі. У залізничних накладних … в графах 37-59 як правило зазначаються відомості щодо транспортної складової, яка повинна бути включена (додана) до ціни оцінюваного товару, але зворотна сторінка накладних не надана. Зазначене унеможливлює перевірку щодо включення до ціни товару складових, визначених частиною 10 ст. 58 МКУ.
3. В гр. 44 МД поданої до митного оформлення заявлений додаток до зовнішньоекономічного договору від 22.06.23020 № 3, але до митного оформлення не наданий.
У зв`язку із наявними розбіжностями у позивача витребувані додаткові документи для підтвердження митної вартості товару, а саме: 1) банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 2) виписку з бухгалтерської документації; 3) каталоги, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 4) копію митної декларації країни відправлення; 5) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями. Також повідомлено, що згідно з ч. 6 ст. 53 Кодексу декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару.
07.08.2020 ПрАТ «Укрграфіт» для підтвердження заявленої митної вартості товару та обраного методу її визначення були надані митному органу пояснення декларанта щодо зазначених зауважень митниці та наступні додаткові документи: висновок ДП «Держзовнішінформ» № 25/65 від 15.07.2020 про вартісні характеристики товару; виписку з відомості руху ТМЦ за 30.07.2020 вих. №10/2970 від 07.08.2020; прибутковий ордер № 200220п від 30.07.2020; митна декларація країни експорту №20ЕЕ5130ЕЕ72051793; лист VKG OІL AS від 13.07.2020 щодо цінової політики виробника на 2020 рік; вступна та резолютивна частина рішення ЗОАС від 15.07.2020 по справі №280/3176/20; рішення про коригування митної вартості №UA110230/2020/000050/2 від 25.03.2020, №UA110230/2020/000051/2 від 26.03.2020, №UA110230/2020/000060/2 від 09.04.2020; картки відмови в митному оформлені №UA110230/2020/00102 від 25.03.2020, №UA110230/2020/00104 від 26.03.2020, №UA110230/2020/00118 від 09.04.2020; митна декларація №UA110230/2020/006554 від 20.03.2020; лист ДП «Держзовнішінформ» №25/194-Л від 30.01.2020; лист ПрАТ «Укрграфіт» №34/1851 від 27.05.2020; лист VKG OІL AS від 28.05.2020; додаток № 3 (специфікація № 3) від 22.06.2020; зворотний бік залізничних накладних.
Так, судом встановлено, що каталоги, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару митному органу не були надані, через їх відсутність у ПрАТ «Укрграфіт», про що митний орган своєчасно поінформовано та надано на підтвердження Лист продавця - виробника товару - лист VKG OIL AS б/н від 20.07.2020 на запит ПрАТ «Укрграфіт» із повідомленням про неможливість надати цю інформацію в зв`язку із відсутністю каталогів, прейскурантів (прайс-листів) наданий вид продукції.
Однак, відповідачем винесено рішення про коригування митної вартості товарів №UA110230/2020/000147/2 від 10.08.2020 відповідно до якого митна вартість імпортованого ПрАТ «Укрграфіт» товару визначена відповідачем із застосуванням методу за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів згідно наявної у митного органу інформації та становить 292 євро за 1 тону (МД UA110230/2020/006554 від 20 березня 2020 року), а загальна вартість партії товару, відповідно становить 63 015,44 євро.
Зазначене рішення обґрунтовано тим, що у митниці наявна інформація щодо вищих рівнів митної вартості ідентичних товарів, митне оформлення яких вже здійснено. Метод визначення митної вартості за ціною договору щодо товарів які імпортуються (вартість операції) не може бути застосований через те, що декларантом заявлено неповні відомості про митну вартість товару, у відповідності до вимог п. 2 ч. 6ст. 54 Митного кодексу України. Митна вартість товару, що імпортується, визначається із застосуванням другорядного методу визначення митної вартості за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів згідно наявної у митниці інформації, з використанням способів, які не суперечать законам України і є сумісними з відповідними принципами й положеннями Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ). Враховуючи вимоги ч.2 ст.60 МКУ використана наявна в митниці інформація щодо раніше визначених митних вартостей з розрахунку 292 EUR/т сухої ваги (МД № UA110230/2020/006554 від 20.03.2020).
В зв`язку із прийняттям рішення про коригування митної вартості товарів, митним органом було видано позивачу картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA110230/2020/00279.
З метою випущення товару у вільний обіг ПрАТ «Укрграфіт» подано до митного органу нову МД № UA110230/2020/017360 від 10.08.2020 та сплачено на 166 449,04 грн більше митних платежів (різниця між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною декларантом, та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною митницею), шляхом надання гарантій відповідно дорозділу Х МК України.
Протягом терміну, визначеного ч.8 ст.55 Кодексу, декларантом на адресу митниці направлено звернення (заява) від 21.08.2020 №16/3204 щодо скасування рішення про коригування митної вартості товарів №UA110230/2020/000147/2 від 10.08.2020 та повернення (вивільнення) фінансової гарантії. Відмова надана листом від 01.09.2020 № 7.5-08-02-2/15/13/8200.
Щодо підстав винесення митним органом рішення про коригування митної вартості №UA110230/2020/000152/2 від 25.08.2020 судом встановлено наступне.
На підставі та умовах укладеного між ПрАТ «Укрграфіт» (Покупець) та VKG OIL AS (Естонія, Продавець) контракту № OIL.01-06.1/54/804/23-16/2020334/34 від 14.02.2020, на підставі додатку № 3 (специфікація № 3) до контракту, продавцем-виробітком товару - VKG OIL AS (Естонія) поставлено на ПрАТ «Укрграфіт» партію обумовленого додатком №3 (специфікація № 3) товару - кокс смоляний по EE 10528765 TS 8:2017 в кількості 185 350 кг, вага з вологою 3 % (суха вага) – 174600 кг, на умовах DAP - границя України (станція Соловечно-екс. Південно-Західної залізниці) згідно Інкотермс-2010.
Згідно додатку № 3 (специфікація № 3) до контракту вартість товару складає 174 євро за 1 тону в перерахунку на 3 % масової частки вологи, з урахуванням чого загальна вартість поставленої партії товару становить 30 380,40 євро.
Для проведення митного оформлення поставленого за зазначеним контрактом товару, ПрАТ «Укрграфіт» 21.08.2020 подано до підрозділу митного органу м/п «Запоріжжя» електронну митну декларацію форми МД-2 № UA110230/2020/018331.
Разом із митною декларацією ПрАТ «Укрграфіт» до митного органу було надано: сертифікати якості товару №№ 149, 150, 151 від 03.08.2020 (0003); рахунок (invoice) № І05-35970 від 03.08.2020 (0380); залізничні накладні СО286956, СО286958, СО286960 від 04.08.2020 (0722); контракт № OIL.01-06.1/54/804/23-16/2020334/34 від 14.02.2020 (4100); додаток № 3 (специфікація №3) від 22.06.2020 до контракту (4103).
У той самий день митним органом було направлено позивачу Повідомлення, в якому зазначено про необхідність надання митниці (за наявності) додаткових документів, що підтверджують митну вартість товару та обраний метод її визначення згідно з вимогами ч. 3 ст. 53 Митного кодексу України, оскільки при проведенні перевірки документів, які надані у підтвердження заявленої митної вартості товарів, виявлено наступне:
1. Відповідно до офіційних правил Міжнародної торгової палати для тлумачення торговельних термінів (Інкотермс - 2010) згідно з терміном DAP товар мав пройти митне очищення в країні відправлення. Документом, який підтверджує даний факт є митна декларація країни відправлення. До митного оформлення митні декларації країни відправлення не надано. В наданих до митного оформлення залізничних накладних від 04.08.2020 №№ С0286956, С0286958, С0286960 в графі 15 містяться посилання на МД № 11207228/090820/0102898, №11207228/090820/0102897, №11207228/090820/0102896. В гр. 23 зазначених залізничних накладних «Уплата провізних платежів» зазначено: ЭВР-ВКГ Логистика ООО Договор 4V/286/18, ЛДЗ-ЗАО ТЭФ Вилтеда код 290, БЧ–Вилетда код 2003525/1020400, УЗ–ЧАО УКРГРАФИТ код 8213824, що не дає зрозуміти ким здійснювалась оплата за перевезення. Договірні відносини між зазначеними підприємствами митному органу не відомі. У залізничних накладних від 04.08.2020 №№ С0286956, С0286958, С0286960 в графах 37-59 як правило зазначаються відомості щодо транспортної складової, яка повинна бути включена (додана) до ціни оцінюваного товару, але зворотна сторінка накладних не надана. Зазначене унеможливлює перевірку щодо включення до ціни товару складових, визначених частиною десятою ст.58 МКУ.
2. Відповідно до п. 5.1 зовнішньоекономічного контракту від 14.02.2020 № OIL.01-06.1/54/804/23-16/2020334/34, покупець здійснює оплату за поставлений товар протягом 20 календарних днів від дати рахунку. Враховуючи зазначене, оплата повинна відбутися до 22.08.2020 (рахунок від 03.08.2020 № I05-35970) включно. Станом на 21.08.2020 платіжні доручення щодо стосуються оцінюваної партії товару до митного контролю не надані.
У зв`язку із наявними розбіжностями у позивача витребувані додаткові документи для підтвердження митної вартості товару, а саме: 1) банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 2) виписку з бухгалтерської документації; 3) каталоги, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 4) копію митної декларації країни відправлення; 5) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями. Також повідомлено, що згідно з ч. 6 ст. 53 Кодексу декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару.
21.08.2020 ПрАТ «Укрграфіт» для підтвердження заявленої митної вартості товару та обраного методу її визначення були надані митному органу пояснення декларанта щодо зазначених зауважень митниці та наступні додаткові документи: висновок ДП «Держзовнішінформ» № 25/65 від 15.07.2020 про вартісні характеристики товару; виписку з відомості руху ТМЦ за 12.08.2020 вих. №10/3205 від 21.08.2020; прибутковий ордер № 200237п від 12.08.2020; митна декларація країни експорту №20ЕЕ5130ЕЕ72179169; лист VKG OІL AS від 13.07.2020 щодо цінової політики виробника на 2020 рік; вступна та резолютивна частина рішення ЗОАС від 15.07.2020 по справі №280/3176/20; рішення про коригування митної вартості №UA110230/2020/000050/2 від 25.03.2020, №UA110230/2020/000051/2 від 26.03.2020, №UA110230/2020/000060/2 від 09.04.2020; картки відмови в митному оформлені №UA110230/2020/00102 від 25.03.2020, №UA110230/2020/00104 від 26.03.2020, №UA110230/2020/00118 від 09.04.2020; митна декларація UA110230/2020/006554 від 20.03.2020; лист ДП «Держзовнішінформ» №25/194-Л від 30.01.2020; лист ПрАТ «Укрграфіт» №34/1851 від 27.05.2020; лист VKG OІL AS від 28.05.2020; Додаток № 3 (специфікація № 3) від 22.06.2020, який раніше надавався до митного оформлення; зворотний бік залізничних накладних.
Так, судом встановлено, що каталоги, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару митному органу не були надані, через їх відсутність у ПрАТ «Укрграфіт», про що митний орган своєчасно поінформовано та надано на підтвердження Лист продавця - виробника товару - лист VKG OIL AS б/н від 20.07.2020 на запит ПрАТ «Укрграфіт» із повідомленням про неможливість надати цю інформацію в зв`язку із відсутністю каталогів, прейскурантів (прайс-листів) на даний вид продукції.
Однак, відповідачем винесено рішення про коригування митної вартості товарів №UA110230/2020/000152/2 від 25.08.2020 відповідно до якого митна вартість імпортованого ПрАТ «Укрграфіт» товару визначена відповідачем із застосуванням методу за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів згідно наявної у митного органу інформації та становить 292 євро за 1 тону (МД UA110230/2020/006554 від 20 березня 2020 року), а загальна вартість партії товару, відповідно становить 50 971,25 євро.
Зазначене рішення обґрунтовано тим, що у митниці наявна інформація щодо вищих рівнів митної вартості ідентичних товарів, митне оформлення яких вже здійснено. Метод визначення митної вартості за ціною договору щодо товарів які імпортуються (вартість операції) не може бути застосований через те, що декларантом заявлено неповні відомості про митну вартість товару, у відповідності до вимог п. 2 ч. 6ст. 54 Митного кодексу України. Митна вартість товару, що імпортується, визначається із застосуванням другорядного методу визначення митної вартості за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів згідно наявної у митниці інформації, з використанням способів, які не суперечать законам України і є сумісними з відповідними принципами й положеннями Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ). Враховуючи вимоги ч.2 ст.60 МКУ використана наявна в митниці інформація щодо раніше визначених митних вартостей з розрахунку 292 EUR/т сухої ваги (МД № UA110230/2020/006554 від 20.03.2020).
В зв`язку із прийняттям рішення про коригування митної вартості товарів, митним органом було видано позивачу картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA110230/2020/00293.
З метою випущення товару у вільний обіг ПрАТ «Укрграфіт» подано до митного органу нову МД №UA110230/2020/018501 від 25.08.2020 та сплачено на 132 776,39 грн. більше митних платежів (різниця між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною декларантом, та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною митницею), шляхом надання гарантій відповідно дорозділу Х МК України.
Протягом терміну, визначеного ч.8 ст.55 Кодексу, декларантом на адресу митниці направлено звернення (заява) від 09.09.2020 №16/3462 щодо скасування рішення про коригування митної вартості товарів №UA110230/2020/000152/2 від 25.08.2020 та повернення (вивільнення) фінансової гарантії. Відмова надана листом від 21.09.2020 № 7.5-08-02-2/15/13/8615.
Щодо підстав винесення митним органом рішення про коригування митної вартості №UA110230/2020/000153/2 від 25.08.2020 судом встановлено наступне.
На підставі та умовах укладеного між ПрАТ «Укрграфіт» (Покупець) та VKG OIL AS (Естонія, Продавець) контракту № OIL.01-06.1/54/804/23-16/2020334/34 від 14.02.2020, на підставі додатку № 3 (специфікація № 3) до контракту, продавцем-виробітком товару - VKG OIL AS (Естонія) поставлено на ПрАТ «Укрграфіт» партію обумовленого додатком №3 (специфікація № 3) товару - кокс смоляний по EE 10528765 TS 8:2017 в кількості 297 200 кг, вага з вологою 3 % (суха вага) – 284 640 кг, на умовах DAP - границя України (станція Соловечно-екс. Південно-Західної залізниці) згідно Інкотермс-2010.
Згідно додатку № 3 (специфікація № 3) до контракту вартість товару складає 174 євро за 1 тону в перерахунку на 3 % масової частки вологи, з урахуванням чого загальна вартість поставленої партії товару становить 49 527,36 євро.
Для проведення митного оформлення поставленого за зазначеним контрактом товару, ПрАТ «Укрграфіт» 25.08.2020 подано до підрозділу митного органу м/п «Запоріжжя» електронну митну декларацію форми МД-2 № UA110230/2020/018389.
Разом із митною декларацією ПрАТ «Укрграфіт» до митного органу було надано: сертифікати якості товару № 152, №153 від 03.08.2020, № 154, №155, №156 від 05.08.2020 (0003); рахунок (invoice) №І05-35970 від 03.08.2020, №І05-35986 від 05.08.2020 (0380); залізничні накладні СО286963, СО286965 від 04.08.2020, СО287162, СО287165, СО287166 від 06.08.2020 (0722); контракт №OIL.01-06.1/54/804/23-16/2020334/34 від 14.02.2020 (4100); додаток № 3 (специфікація №3) від 22.06.2020 до контракту (4103).
У той самий день митним органом було направлено позивачу Повідомлення, в якому зазначено про необхідність надання митниці (за наявності) додаткових документів, що підтверджують митну вартість товару та обраний метод її визначення згідно з вимогами ч. 3 ст. 53 Митного кодексу України, оскільки при проведенні перевірки документів, які надані у підтвердження заявленої митної вартості товарів, виявлено наступне:
1. Відповідно до офіційних правил Міжнародної торгової палати для тлумачення торговельних термінів (Інкотермс - 2010) згідно з терміном DAP товар мав пройти митне очищення в країні відправлення. Документом, який підтверджує даний факт є митна декларація країни відправлення. До митного оформлення митні декларації країни відправлення не надано. В наданих до митного оформлення залізничних накладних від 04.08.2020 № С0286963, №С0286965 та від 06.08.2020 С0287162, С0287165, С0287166 в графі 15 містяться посилання на МД № 11207228/140820/0102954, №11207228/140820/0102955, №11207228/140820/0102956, №11207228/140820/0102957, №11207228/140820/0102958. В гр. 23 зазначених залізничних накладних «Уплата провізних платежів» зазначено: ЭВР-ВКГ Логистика ООО Договор 4V/286/18, ЛДЗ-ЗАО ТЭФ Вилтеда код 290, БЧ–Вилетда код 2003525/1020400, УЗ–ЧАО УКРГРАФИТ код 8213824, що не дає зрозуміти ким здійснювалась оплата за перевезення. Договірні відносини між зазначеними підприємствами митному органу не відомі. У залізничних накладних від 04.08.2020 №№ С0286963, С0286965 та від 06.08.2020 С0287162, С0287165, С0287166 в графах 37- 59 як правило зазначаються відомості щодо транспортної складової, яка повинна бути включена (додана) до ціни оцінюваного товару, але зворотна сторінка накладних не надана. Зазначене унеможливлює перевірку щодо включення до ціни товару складових, визначених частиною десятою ст.58 МКУ.
2. Згідно п.п. 5.1 контракту від 14.02.2020 № OIL.01-06.1/54/804/23-16/2020334/34 передбачена оплата за товар протягом 20 календарних днів від дати рахунку. Враховуючи надані до митного оформлення інвойси від 03.08.2020 № I05-35970 та від 05.08.2020 № I05-35986 оплата за товар повинна була бути здійснена 23.08.2020 та 25.08.2020 відповідно, але банківські платіжні документи, які підтверджують оплату відсутні.
У зв`язку із наявними розбіжностями у позивача витребувані додаткові документи для підтвердження митної вартості товару, а саме: 1) банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 2) виписку з бухгалтерської документації; 3) каталоги, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 4) копію митної декларації країни відправлення; 5) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями. Також повідомлено, що згідно з ч. 6 ст. 53 Кодексу декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару.
25.08.2020 ПрАТ «Укрграфіт» для підтвердження заявленої митної вартості товару та обраного методу її визначення були надані митному органу пояснення декларанта щодо зазначених зауважень митниці та наступні додаткові документи: висновок ДП «Держзовнішінформ» № 25/65 від 15.07.2020 про вартісні характеристики товару; виписку з відомості руху ТМЦ за 16.08.2020р. вих. №10/3227 від 25.08.2020; прибуткові ордери № 200239п, № 200240п від 16.08.2020; митні декларації країни експорту №20ЕЕ5130ЕЕ72179169, №20ЕЕ5130ЕЕ72215235; лист VKG OІL AS від 13.07.2020 щодо цінової політики виробника на 2020 рік; вступна та резолютивна частина рішення ЗОАС від 15.07.2020 по справі №280/3176/20; рішення про коригування митної вартості №UA110230/2020/000050/2 від 25.03.2020, №UA110230/2020/000051/2 від 26.03.2020, №UA110230/2020/000060/2 від 09.04.2020; картки відмови в митному оформлені №UA110230/2020/00102 від 25.03.2020, №UA110230/2020/00104 від 26.03.2020, №UA110230/2020/00118 від 09.04.2020; митна декларація UA110230/2020/006554 від 20.03.2020; лист ДП «Держзовнішінформ» №25/194-Л від 30.01.2020; лист ПрАТ «Укрграфіт» 3 34/1851 від 27.05.2020; лист VKG OІL AS від 28.05.2020; додаток № 3 (специфікація № 3) від 22.06.2020, який раніше надавався до митного оформлення; зворотний бік залізничних накладних.
Так, судом встановлено, що каталоги, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару митному органу не були надані, через їх відсутність у ПрАТ «Укрграфіт», про що митний орган своєчасно поінформовано та надано на підтвердження Лист продавця - виробника товару - лист VKG OIL AS б/н від 20.07.2020 на запит ПрАТ «Укрграфіт» із повідомленням про неможливість надати цю інформацію в зв`язку із відсутністю каталогів, прейскурантів (прайс-листів) на даний вид продукції.
Однак, відповідачем винесено рішення про коригування митної вартості товарів №UA110230/2020/000153/2 від 25.08.2020 відповідно до якого митна вартість імпортованого ПрАТ «Укрграфіт» товару визначена відповідачем із застосуванням методу за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів згідно наявної у митного органу інформації та становить 292 євро за 1 тону (МД UA110230/2020/006554 від 20 березня 2020 року), а загальна вартість партії товару, відповідно становить 83 114,88 євро.
Зазначене рішення обґрунтовано тим, що у митниці наявна інформація щодо вищих рівнів митної вартості ідентичних товарів, митне оформлення яких вже здійснено. Метод визначення митної вартості за ціною договору щодо товарів які імпортуються (вартість операції) не може бути застосований через те, що декларантом заявлено неповні відомості про митну вартість товару, у відповідності до вимог п. 2 ч. 6ст. 54 Митного кодексу України. Митна вартість товару, що імпортується, визначається із застосуванням другорядного методу визначення митної вартості за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів згідно наявної у митниці інформації, з використанням способів, які не суперечать законам України і є сумісними з відповідними принципами й положеннями Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ). Враховуючи вимоги ч.2 ст.60 МКУ використана наявна в митниці інформація щодо раніше визначених митних вартостей з розрахунку 292 EUR/т сухої ваги (МД № UA110230/2020/006554 від 20.03.2020).
В зв`язку із прийняттям рішення про коригування митної вартості товарів, митним органом було видано позивачу картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA110230/2020/00294.
З метою випущення товару у вільний обіг ПрАТ «Укрграфіт» подано до митного органу нову МД №UA110230/2020/018541 від 26.08.2020 та сплачено на 217 705,57 грн більше митних платежів (різниця між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною декларантом, та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною митницею), шляхом надання гарантій відповідно дорозділу Х МК України.
Протягом терміну, визначеного ч.8 ст.55 Кодексу, декларантом на адресу митниці направлено звернення (заява) від 02.09.2020 №16/3336 щодо скасування рішення про коригування митної вартості товарів №UA110230/2020/000153/2 від 25.08.2020 та повернення (вивільнення) фінансової гарантії. Відмова надана листом від 10.09.2020 № 7.5-08-02-2/15/13/8505.
Щодо підстав винесення митним органом рішення про коригування митної вартості №UA110230/2020/000157/2 від 27.08.2020 судом встановлено наступне.
На підставі та умовах укладеного між ПрАТ «Укрграфіт» (Покупець) та VKG OIL AS (Естонія, Продавець) контракту № OIL.01-06.1/54/804/23-16/2020334/34 від 14.02.2020, на підставі додатку № 3 (специфікація № 3) до контракту, продавцем-виробітком товару - VKG OIL AS (Естонія) поставлено на ПрАТ «Укрграфіт» партію обумовленого додатком №3 (специфікація № 3) товару - кокс смоляний по EE 10528765 TS 8:2017 в кількості 186 350 кг, вага з вологою 3 % (суха вага) – 180 390 кг, на умовах DAP - границя України (станція Соловечно-екс. Південно-Західної залізниці) згідно Інкотермс-2010.
Згідно жодатку № 3 (специфікація № 3) до контракту вартість товару складає 174 євро за 1 тону в перерахунку на 3 % масової частки вологи, з урахуванням чого загальна вартість поставленої партії товару становить 31 387,86 євро.
Для проведення митного оформлення поставленого за зазначеним контрактом товару, ПрАТ «Укрграфіт» 26.08.2020 подано до підрозділу митного органу м/п «Запоріжжя» електронну митну декларацію форми МД-2 № UA110230/2020/018628.
Разом із митною декларацією ПрАТ «Укрграфіт» до митного органу було надано: сертифікати якості товару № 157, №158, №159 від 10.08.2020 (0003); рахунок (invoice) №І05-35998 від 10.08.2020 (0380); залізничні накладні СО287447, СО287449, 287450 від 11.08.2020 (0722); контракт №OIL.01-06.1/54/804/23-16/2020334/34 від 14.02.2020 (4100); додаток № 3 (специфікація №3) від 22.06.2020 до контракту (4103).
У той самий день митним органом було направлено позивачу Повідомлення, в якому зазначено про необхідність надання митниці (за наявності) додаткових документів, що підтверджують митну вартість товару та обраний метод її визначення згідно з вимогами ч. 3 ст. 53 Митного кодексу України, оскільки при проведенні перевірки документів, які надані у підтвердження заявленої митної вартості товарів, виявлено наступне:
1. Згідно п.п. 5.1 контракту від 14.02.2020 № OIL.01-06.1/54/804/23-16/2020334/34 передбачена оплата за товар протягом 20 календарних днів від дати рахунку. Якщо рахунок сплачено, документами, які підтверджують митну вартість товарів, відповідно до положень частини другої ст.53 МКУ, є банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару, інші платіжні або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару. Платіжне доручення щодо оплати товару до митного оформлення не надавалось
2. В гр. 23 зазначених залізничних накладних «Уплата провізних платежів» зазначено: ЭВР-ВКГ Логистика ООО Договор 4V/286/18, ЛДЗ-ЗАО ТЭФ Вилтеда код 290, БЧ–Вилетда код 2003525/1020400, УЗ–ЧАО УКРГРАФИТ код 8213824, що не дає зрозуміти ким здійснювалась оплата за перевезення. Договірні відносини між зазначеними підприємствами митному органу не відомі. У залізничних накладних від 11.08.2020 № С0287447, №С0287449, №С0287450 в графах 37-59 як правило зазначаються відомості щодо транспортної складової, яка повинна бути включена (додана) до ціни оцінюваного товару, але зворотна сторінка накладних не надана. Зазначене унеможливлює перевірку щодо включення до ціни товару складових, визначених частиною десятою ст.58 МКУ.
У зв`язку із наявними розбіжностями у позивача витребувані додаткові документи для підтвердження митної вартості товару, а саме: 1) банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 2) виписку з бухгалтерської документації; 3) каталоги, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 4) копію митної декларації країни відправлення; 5) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями. Також повідомлено, що згідно з ч. 6 ст. 53 Кодексу декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару.
27.08.2020 ПрАТ «Укрграфіт» для підтвердження заявленої митної вартості товару та обраного методу її визначення були надані митному органу пояснення декларанта щодо зазначених зауважень митниці та наступні додаткові документи: висновок ДП «Держзовнішінформ» № 25/65 від 15.07.2020 про вартісні характеристики товару; виписку з відомості руху ТМЦ за 21.08.2020 вих. №10/3265 від 27.08.2020; прибутковий ордер № 200245п від 21.08.2020; митна декларація країни експорту №20ЕЕ5130ЕЕ72261945; лист VKG OІL AS від 13.07.2020 щодо цінової політики виробника на 2020 рік; вступна та резолютивна частина рішення ЗОАС від 15.07.2020 по справі №280/3176/20; рішення про коригування митної вартості №UA110230/2020/000050/2 від 25.03.2020, №UA110230/2020/000051/2 від 26.03.2020, №UA110230/2020/000060/2 від 09.04.2020; картки відмови в митному оформлені №UA110230/2020/00102 від 25.03.2020, №UA110230/2020/00104 від 26.03.2020, №UA110230/2020/00118 від 09.04.2020; митна декларація UA110230/2020/006554 від 20.03.2020; лист ДП «Держзовнішінформ» №25/194-Л від 30.01.2020; лист ПрАТ «Укрграфіт» 3 34/1851 від 27.05.2020; лист VKG OІL AS від 28.05.2020; додаток № 3 (специфікація № 3) від 22.06.2020, який раніше надавався до митного оформлення; зворотний бік залізничних накладних.
Так, судом встановлено, що каталоги, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару митному органу не були надані, через їх відсутність у ПрАТ «Укрграфіт», про що митний орган своєчасно поінформовано та надано на підтвердження Лист продавця - виробника товару - лист VKG OIL AS б/н від 20.07.2020 на запит ПрАТ «Укрграфіт» із повідомленням про неможливість надати цю інформацію в зв`язку із відсутністю каталогів, прейскурантів (прайс-листів) на даний вид продукції.
Однак, відповідачем винесено рішення про коригування митної вартості товарів №UA110230/2020/000157/2 від 27.08.2020 відповідно до якого митна вартість імпортованого ПрАТ «Укрграфіт» товару визначена відповідачем із застосуванням методу за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів згідно наявної у митного органу інформації та становить 292 євро за 1 тону (МД UA110230/2020/006554 від 20 березня 2020 року), а загальна вартість партії товару, відповідно становить 52 673,88 євро.
Зазначене рішення обґрунтовано тим, що у митниці наявна інформація щодо вищих рівнів митної вартості ідентичних товарів, митне оформлення яких вже здійснено. Метод визначення митної вартості за ціною договору щодо товарів які імпортуються (вартість операції) не може бути застосований через те, що декларантом заявлено неповні відомості про митну вартість товару, у відповідності до вимог п. 2 ч. 6ст. 54 Митного кодексу України. Митна вартість товару, що імпортується, визначається із застосуванням другорядного методу визначення митної вартості за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів згідно наявної у митниці інформації, з використанням способів, які не суперечать законам України і є сумісними з відповідними принципами й положеннями Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ). Враховуючи вимоги ч.2 ст.60 МКУ використана наявна в митниці інформація щодо раніше визначених митних вартостей з розрахунку 292 EUR/т сухої ваги (МД № UA110230/2020/006554 від 20.03.2020).
В зв`язку із прийняттям рішення про коригування митної вартості товарів, митним органом було видано позивачу картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA110230/2020/00299.
З метою випущення товару у вільний обіг ПрАТ «Укрграфіт» подано до митного органу нову МД №UA110230/2020/018788 від 27.08.2020 та сплачено на 137 427,65 грн більше митних платежів (різниця між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною декларантом, та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною митницею), шляхом надання гарантій відповідно дорозділу Х МК України.
Протягом терміну, визначеного ч.8 ст.55 Кодексу, декларантом на адресу митниці направлено звернення (заява) від 11.09.2020 №16/3534 щодо скасування рішення про коригування митної вартості товарів №UA110230/2020/000157/2 від 27.08.2020 та повернення (вивільнення) фінансової гарантії. Відмова надана листом від 21.09.2020 № 7.5-08-02-2/15/13/8919.
Не погоджуючись з прийнятими рішеннями Дніпровської митниці Держмитслужби позивач звернувся до суду з позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.2 ст. 2 КАС України, відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Спірні правовідносини між позивачем та відповідачем з питання митного оформлення товарів, які переміщуються через митний кордон України, регламентуються Митним кодексом України від 13.03.2012 №4495-VI (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
У відповідності до частини першої статті 246 Митного кодексу України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
За правилами статті 248 Митного кодексу України митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.
У відповідності до частини першої статті 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Статтями 49, 50 Митного кодексу України визначено, що митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. Відомості про митну вартість товарів використовуються, зокрема, для нарахування митних платежів.
Система визначення митної вартості товарів ґрунтується на загальних принципах митної оцінки, прийнятих у міжнародній практиці. Міжнародно-правовим стандартом, на який зорієнтоване українське митне законодавство, є угоди по застосуванню статті VII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року (ГААТ).
Згідно з частиною 2 статті VII ГААТ оцінка імпортованого товару для митних цілей повинна базуватися на дійсній вартості імпортованого товару, на який розраховується мито, або аналогічного товару і не повинна базуватися на вартості товару національного походження чи на довільній або фіктивній вартості.
Частинами четвертою та п`ятою статті також передбачено, що митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована в разі потреби з урахуванням положень частини десятої цієї статті. Ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, - це загальна сума всіх платежів, які були здійснені або повинні бути здійснені покупцем оцінюваних товарів продавцю або на користь продавця через третіх осіб та/або на пов`язаних із продавцем осіб для виконання зобов`язань продавця.
Частиною першою статті 51 Митного кодексу України встановлено, що митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу.
Заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом. При цьому, декларант зобов`язаний: заявляти митну вартість, визначену ним самостійно, у тому числі за результатами консультацій з митним органом; подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню; нести всі додаткові витрати, пов`язані з коригуванням митної вартості або наданням митному органу додаткової інформації (стаття 52 Митного кодексу України).
Статтею 57 Митного кодексу України передбачено, що визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.
Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції).
Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу.
Застосуванню другорядних методів передує процедура консультацій між органом доходів і зборів та декларантом з метою визначення основи вартості згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу.
У разі якщо неможливо застосувати жоден із зазначених методів, митна вартість визначається за резервним методом відповідно до вимог, встановлених статтею 64 цього Кодексу.
Згідно з частинами першою та другою статті 53 Митного кодексу України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає органу доходів і зборів документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення. Документами, які підтверджують митну вартість товарів, є:1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п`ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості;2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об`єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) ліцензія на імпорт товару, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.
З аналізу частин першої та другої статті 53 Митного кодексу України вбачається, що Митним кодексом передбачено вичерпний перелік документів, що подається декларантом митному органу для підтвердження заявленої митної вартості товарів та обраного методу її визначення.
Згідно частини п`ятої статті 53 Митного кодексу України забороняється вимагати від декларанта або уповноваженої ним особи будь-які інші документи, відмінні від тих, що зазначені в цій статті.
Дана норма кореспондується з положеннями статті 318 Митного кодексу України, якою встановлено, що митний контроль має передбачати виконання митними органами мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи.
Це також відповідає стандартним правилам, встановленим пунктами 3.16 та 6.2 Загального додатку до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур, до якої Україна приєдналась згідно із Законом України від 15.02.2011 №3018-VI «Про внесення змін до Закону України «Про приєднання України до Протоколу про внесення змін до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур», якими запроваджено стандартні правила: на підтвердження декларації на товари митна служба вимагає тільки ті документи, які є необхідними для проведення контролю за даною операцією та забезпечення виконання усіх вимог щодо застосування митного законодавства; митний контроль обмежується мінімумом, необхідним для забезпечення дотримання митного законодавства.
Відповідно до частин першої та другої статті 54 Митного кодексу України контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості. Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу.
Зокрема, частиною першою статті 58 Митного кодексу України передбачено, що метод визначення митної вартості за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, застосовується у разі, якщо: 1) немає жодних обмежень щодо прав покупця (імпортера) на використання оцінюваних товарів, за винятком тих, що: а) встановлюються законом чи запроваджуються органами державної влади в Україні; б) обмежують географічний регіон, у якому товари можуть бути перепродані (відчужені повторно); в) не впливають значною мірою на вартість товару; 2) щодо продажу оцінюваних товарів або їх ціни відсутні будь-які умови або застереження, які унеможливлюють визначення вартості цих товарів; 3) жодна частина виручки від будь-якого подальшого перепродажу, розпорядження або використання товарів покупцем не надійде прямо чи опосередковано продавцеві, якщо тільки не буде зроблено відповідне коригування з урахуванням положень частини десятої цієї статті; 4) покупець і продавець не пов`язані між собою особи або хоч і пов`язані між собою особи, однак ці відносини не вплинули на ціну товарів.
Метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов`язковою при її обчисленні. У разі якщо митна вартість не може бути визначена за основним методом, застосовуються другорядні методи Частина друга статті 58 Митного кодексу України).
Згідно з частиною четвертою статті 54 Митного кодексу України митний орган під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів зобов`язаний, зокрема, здійснювати контроль заявленої декларантом або уповноваженою ним особою митної вартості товарів шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості, наявності в поданих зазначеними особами документах усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Згідно частини третьої статті 53 Митного кодексу України у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу доходів і зборів зобов`язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов`язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов`язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
Декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару (частина шоста статті 53 Митного кодексу України).
Аналіз положень частини третьої статті 53, частин першої, другої та п`ятої статті 54, статті 58 Митного кодексу України дає підстави для висновку про те, що митний орган при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості зобов`язаний перевірити складові числового значення митної вартості, правильність розрахунку, здійсненого декларантом, упевнитись в достовірності та точності заяв, документів чи розрахунків, поданих декларантом, а також відсутності обмежень для визначення митної вартості за ціною договору, наведених у статті 58 Митного кодексу України.
Митний орган має право відійти від наведених вище законодавчих обмежень, що пов`язують з перевіркою основного переліку документів, які підтверджують митну вартість, та витребувати від декларанта додаткові документи лише якщо надані декларантом документи містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, адже такі вади не дозволяють митному органу законно здійснити визначений законом мінімум митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи для розмитнення задекларованого товару.
Отже, з огляду на законодавчо встановлену компетенцію митниці при перевірці митної вартості імпортованих товарів, зазначені розбіжності повинні бути не будь-якими, а лише тими, що стосуються числового значення заявленої митної вартості чи розрахунку митної вартості здійсненої декларантом.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного суду від 23.04.2019 у справі №810/1479/16 та від 26.02.2019 у справі № 808/454/18.
Митні органи мають право здійснювати контроль правильності обчислення декларантом митної вартості, але ці повноваження здійснюються у спосіб, визначений законом, зокрема, витребовування додаткових документів на підтвердження задекларованої митної вартості може мати місце тільки у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей. Такі сумніви можуть бути зумовлені неповнотою поданих документів для підтвердження заявленої митної вартості товарів, невідповідністю характеристик товарів, зазначених у поданих документах, митному огляду цих товарів, порівнянням рівня заявленої митної вартості товарів з рівнем митної вартості ідентичних або подібних товарів, митне оформлення яких уже здійснено, і таке інше.
Наявність у митного органу обґрунтованого сумніву в правильності визначення митної вартості є обов`язковою, оскільки з цією обставиною закон пов`язує можливість витребування додаткових документів у декларанта та надає митному органу право вчиняти наступні дії, спрямовані на визначення дійсної митної вартості товарів.
Разом з тим, витребовувати необхідно ті документи, які дають можливість пересвідчитись у правильності чи помилковості задекларованої митної вартості, а не всі, які передбачені статтею 53 МК України. Ненадання повного переліку витребуваних документів може бути підставою для визначення митної вартості не за першим методом лише тоді, коли подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності не спростовують сумнів у достовірності наданої інформації.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 27.06.2019 в адміністративній справі №803/667/17.
Таким чином, витребування додаткових документів можливе лише у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, яка була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. При цьому, сумніви митниці є обґрунтованими, якщо надані декларантом документи містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Відтак, наведені приписи зобов`язують митницю зазначити конкретні обставини, які викликали відповідні сумніви, причини неможливості їх перевірки на підставі наданих декларантом документів, а також обґрунтувати необхідність перевірки спірних відомостей та зазначити документи, надання яких може усунути сумніви у їх достовірності.
Встановивши відсутність достатніх відомостей, що підтверджують задекларовану митну вартість товарів, митниця повинна вказати, які саме складові митної вартості товарів є непідтвердженими, чому з поданих документів неможливо встановити дані складові, та які документи необхідні для підтвердження того чи іншого показника.
Судом встановлено, що декларантом позивача для підтвердження обґрунтованості заявленої у деклараціях митної вартості товару були подані документи, передбачені частиною другою статті 53 Митного кодексу України.
Проте, при перевірці правильності визначення митної вартості товару, згідно вимог статті 53 Митного кодексу України митний орган дійшов висновку, що надані позивачем документи містять розбіжності та не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, які підтверджують митну вартість товарів.
На думку суду, всупереч вищевказаним вимогам Закону, витребувавши додаткові документи, митниця не зазначила, які саме обставини ці документи повинні підтвердити або у своїй сукупності можуть спростувати/чи впливають на митну вартість товару, що свідчить про протиправність рішення щодо застосування іншого, ніж основний метод, визначення митної вартості товарів.
Суд не приймає посилання відповідача про наявність розбіжностей в поданих до митного оформлення документах, а саме: згідно п.п. 5.1 контракту від 14.02.2020 № OIL.01-06.1/54/804/23-16/2020334/34 передбачена оплата за товар протягом 20 календарних днів від дати рахунку, але банківські платіжні документи, які підтверджують оплату відсутні, з огляду на наступне.
Так, відповідно до пункту 5.1 контракту № OIL.01-06.1/54/804/23-16/2020334/34 від 14 лютого 2020 року, укладеного між ПрАТ «Укрграфіт» та продавцем товару - VKG OIL AS, оплата за товар здійснюється протягом 20 календарних днів з дати рахунка.
Згідно з частиною 2 статті 53 Митного кодексу України документами, які підтверджують митну вартість товарів, є зокрема: 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не с об`єктом купівлі- продажу); 4) якщо рахунок сплачено - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару.
При цьому, приписами Митного кодексу України не встановлено обов`язок декларанта в будь-якому разі подати митниці банківські платіжні документи щодо оплати оцінюваного товару, навіть якщо на час митного оформлення товару настав строк оплати згідно умов контракту.
Пунктом 4 частини 2 статті 53 Митного кодексу України визначено, що банківські платіжні документи мають бути подані декларантом митниці виключно у разі, якщо рахунок сплачено.
Разом із митними деклараціями ПрАТ «Укрграфіт» було подано до митного органу рахунки (інвойси), контракт та додаток (специфікацію) до контракту, якими визначено вартість товару.
Рахунки (інвойси), подані ПрАТ «Укрграфіт» разом із митною декларацією, містять всі необхідні реквізити згідно призначенню цього документу, всі дані щодо товару та його ціни, всі відомості, які підтверджують числові значення митної вартості товару, необхідні для визначення його вартості та здійснення розрахунків.
На момент подачі позивачем митних декларацій № UA110230/2020/017316 (дата подачі 07.08.2020), № UA110230/2020/018331 (дата подачі 21.08.2020), № UA110230/2020/018389 (дата подачі 25.08.2020), № UA110230/2020/018628 (дата подачі 26.08.2020) та документів до митного оформлення вартість поставлених партій товару ПрАТ «Укрграфіт» не було оплачено. Визначений пунктом 5.1 контракту строк оплати товару за рахунками (invoice) №І05-35930 від 21.07.2020, №І05-35970 від 03.08.2020, №І05-35970 від 03.08.2020, №І05-35986 від 05.08.2020 та №І05-35998 від 10.08.2020 ще не сплинув.
Отже, банківські платіжні документи до митного органу не могли бути подані, оскільки на момент декларування позивачем товару рахунки не було оплачено позивачем.
Крім того, суд звертає увагу на те, що у процедурах контролю за митною вартістю товару предметом доказування є ціна товару та інші складові митної вартості товару. У свою чергу умови плати безпосередньо ціни товару не стосуються. У зв`язку з цим, відомості про умови оплати товару не повинні братися митним органом до уваги при контролі за митною вартістю, а відтак суперечності між цими відомостями не можуть бути підставою для твердження про наявність розбіжностей у даних про митну вартість товару.
Суперечності у відомостях щодо умов оплати товару у документах, доданих до вантажної митної декларації на підтвердження митної вартості товарів, не можуть бути підставою для витребування органом доходів і зборів додаткових документів у декларанта.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 11 квітня 2018 року у справі №804/4680/16.
Слід зауважити, що митний орган, встановивши вищевказані розбіжності, жодним чином не обґрунтовує, яким чином зазначені розбіжності, позбавляють митний орган можливості перевірити заявлену митну вартість імпортованого товару, оскільки такі розбіжності стосується виключно порядку виконання умов контракту.
Крім того, судом враховано, що протягом терміну, визначеного частиною 8 статті 55 Митного кодексу України, позивачем подавались заяви про повернення (вивільнення) фінансової гарантії, до яких для підтвердження митної вартості товару ПрАТ «Укрграфіт» долучені платіжні доручення в іноземній валюті, суми яких повністю відповідають контрактній вартості поставлених партій товару: № 64 від 11.08.2020 на суму 37 552,68 євро, № 75 від 27.08.2020 на суму 30 380,40 євро, № 76 від 28.08.2020 на суму 49 527,36 євро, № 79 від 31.08.2020 на суму 31 387,86 євро.
В платіжних дорученнях в графах 70, 72 (призначення платежу) вказано номер та дату контракту, а також номери та дати митних декларацій, за якими товар було оформлено самим відповідачем та випущено у вільний обіг під гарантійні зобов`язання.
В свою чергу, графа 44 митних декларацій містить повний перелік документів, що подані до митного оформлення разом із митними деклараціями та перевірені відповідачем, в тому числі - реквізити додатку до контракту та рахунків постачальника на оплату товару, що абсолютно ідентифікує проведену оплату з поставленим товаром.
Оплачені платіжними дорученнями суми повністю відповідають вартості товару, яка зазначена в рахунках та в митних деклараціях.
Згідно пункту 2.2 «Положення про порядок виконання банками документів на переказ, примусове списання і арешт коштів в іноземних валютах та банківських металів», затвердженого постановою Правління Національного банку України № 216 від 28.07.2008, платник заповнює реквізит «Призначення платежу» в іноземній валюті або банківських металах таким чином, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування бенефіціару коштів в іноземній валюті або банківських металів.
Згідно пункту 6 «Положення про здійснення операцій із валютними цінностями», затвердженого Постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 2, уповноважені установи самостійно, на підставі своїх внутрішніх документів, приймають рішення про необхідність подання клієнтом документів, пов`язаних зі здійсненням валютної операції. Уповноважена установа зобов`язана запобігти проведенню валютної операції (відмовити в проведенні валютної операції), яка не відповідає вимогам валютного законодавства.
Враховуючи зазначене, при перерахування позивачем іноземної валюти на користь продавця товару платіжними дорученнями № 64 від 11.08.2020, № 75 від 27.08.2020, № 76 від 28.08.2020, № 79 від 31.08.2020 уповноважений банк здійснив всі необхідні дії, передбачені валютним законодавством щодо перевірки підстав перерахування коштів, перевірки наданих позивачем документів, дотримання вимог валютного законодавства, в тому числі, правильності заповнення реквізитів платіжного доручення та дійшов висновку, що здійснювані валютні операції відповідають валютному законодавству, а реквізит платіжного доручення «Призначення платежу» надає повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких перераховані кошти.
Зазначеним спростовується твердження відповідача, що позивачем не було надано підтвердження оплати товару, а надані платіжні доручення не містять реквізитів, необхідних для ідентифікації товару.
Разом із цим, відповідач не надав доказів на те, що платіжними дорученнями № 64 від 11.08.2020, № 75 від 27.08.2020, № 76 від 28.08.2020, № 79 від 31.08.2020 позивачем здійснено платежі за інший товар та на підставі інших документів, ніж вказані в митних деклараціях, що зазначені в графі «Призначення платежу» платіжних доручень.
Суд зазначає, що частиною 2 статті 53 МК України встановлено вичерпаний перелік документів, що мають бути подані декларантом разом із митною декларацією на підтвердження заявленої митної вартості товарів і обраного методу її визначення, який не містить такого документу як митна декларація країни відправлення.
З огляду на зазначене, не надання митному органу експортної декларації країни відправлення не є розбіжністю, враховуючи відсутність у декларанта законодавчо встановленої вимоги подавати цей документ при митному оформленні імпортованого товару разом із митною декларацією.
Щодо посилань відповідача стосовно не надання позивачем до митного органу документів, що підтверджують транспортну складову митної вартості товару, визначену частиною 10 статті 58 МК України, суд зазначає наступне.
Пунктом 4.1 контракту №OIL.01-06.1/54/804/23-16/2020334/34 від 14.02.2020, укладеного між ПрАТ «Укрграфіт» та продавцем товару - VKG OIL AS (Естонія) та додатком № 3 від 22.06.2020 (специфікація № 3) до контракту встановлено, що ціна за товар визначена на умовах поставки DAP - границя України (станція Соловечно-екс, Південно-Західної залізниці), згідно Інкотермс 2010.
Базис поставки DAP в редакції Інкотермс 2010 передбачає покладення на продавця товару витрат, пов`язаних із доставкою товару до визначеного місця.
В свою чергу, згідно п. 5 ч. 10 ст. 58 МК України при визначенні митної вартості товарів до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються витрати на транспортування оцінюваних товарів до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті.
Згідно з п. 3 ч. 11 ст. 58 МК України, при визначенні митної вартості товарів до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, не допускається включення ніяких інших витрат, крім тих, що передбачені у цій статті.
Таким чином, визначена пунктом 5 частини 10 статті 58 МК України транспортна складова митної вартості (витрати на транспортування товару) додається до ціни товару виключно у разі, якщо ці витрати пов`язані із транспортуванням оцінюваних товарів до місця ввезення на митну територію України (до кордону України), та якщо ці витрати не включалися до ціни товару, що була фактично сплачена або підлягає сплаті.
В той же час, згідно умов контракту №OIL.01-06.1/54/804/23-16/2020334/34 від 14.02.2020, перевезення поставленого за контрактом товару до границі України (станція Соловечно-екс, Південно-Західної залізниці) здійснювалось за рахунок продавця товару (VKG OIL AS) і ці витрати включені у вартість товару.
Як прямо вказано в графі 23 залізничних накладних ПрАТ «Укрграфіт» здійснюється оплата за перевезення виключно по території України на користь Укрзалізниці (УЗ).
Враховуючи зазначене, в даному випадку питання уплати провізних платежів до місця ввезення товару на митну території України на користь залізниць інших країн, з`ясування осіб, якими вона здійснювалась та наявних між ними договірних відносин, жодним чином не стосується митної вартості товару і не може бути предметом дослідження при здійсненні митного контролю та перевірки правильності визначення декларантом митної вартості товару.
Згідно з п. 6 ч. 2 ст. 53 МК України, обов`язок подавати документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів, виникає у декларанта виключно у разі, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару.
Враховуючи зазначене, оскільки ПрАТ «Укрграфіт» не було понесено додаткових витрат, пов`язаних з імпортованим товаром, в тому числі, пов`язаних із доставкою товару до границі України, в даному випадку відсутні визначені частиною 10 статті 58 МК України складові митної вартості, що само по собі виключає необхідність здійснення їх перевірки.
Щодо посилання митного органу на не надання до митного оформлення разом із МД № UA110230/2020/017316 (дата подачі 07.08.2020) додатку № 3 від 22.06.2020 до контракту, суд зазначає, що згідно розділу ІІ «Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №631: 2.1. Для здійснення митного оформлення товарів Декларант подає до ПМО МД, заповнену згідно з обраним митним режимом, її електронну копію (у разі подання МД на паперовому носії), рахунок або інший документ, який визначає вартість товару, та у випадках, встановлених Кодексом, ДМВ. 2.2. У разі здійснення митного оформлення товарів за ЕМД інформація про необхідність подання сканованих копій документів, зазначених в графі 44 ЕМД, надсилається Декларанту електронним повідомленням, засвідченим ЕЦП посадової особи митного органу.
Таким чином, не надання сканованої копії документа, зазначеного в графі 44 ЕМД, не є порушенням законодавства та не може бути визначено митним органом як розбіжність та підстава для витребування у декларанта додаткових документів згідно переліку частини 3 статті 53 МК України.
Окрім того, згідно пункту 2 розділу І «Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 651, у графі 44 митної декларації зазначаються відомості про необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення документи. При внесенні до графи відомостей про документ, який надавався митному органу в попередніх випадках митного оформлення товарів із застосуванням МД, перед кодом такого документа проставляється символ "m".
В даному випадку позивачем здійснювалось митне оформлення товарів за електронною митною декларацією (ЕМД). В графі 44 поданої позивачем ЕМД № UA110230/2020/017316 крім інших документів зазначені контракт №OIL.01-06.1/54/804/23-16/2020334/34 від 14.02.2020 (4100) та додаток № 3 (специфікація №3) від 22.06.2020 до контракту (4103).
При внесенні до графи відомостей про контракт №OIL.01-06.1/54/804/23-16/2020334/34 від 14.02.2020 (4100) та додаток № 3 (специфікація №3) від 22.06.2020 до контракту, перед кодами цих документів проставлено символ "m", як документів, які надавалися митному органу в попередніх випадках митного оформлення товарів із застосуванням МД (дані документи у митниці наявні).
Крім того, в кожному спірному випадку митного оформлення декларантом позивача додатково на запит митниці надавався додаток № 3 (специфікація №3) від 22.06.2020 до контракту.
З наведеного вбачається, що позивачем надано усі необхідні документи, що стосуються числового значення митної вартості товару або методу її визначення, документи містили всі відомості, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів.
Додатково на запит митного органу позивачем подавались всі витребувані митницею документи (експортні митні декларації країни відправлення, виписки з бухгалтерської документації, висновки про вартісні характеристики товару), які узгоджуються між собою та підтверджують заявлену декларантом митну вартість товару.
Із визначеного переліку додаткових документів на запит митного органу позивачем не було надано лише каталоги, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару і це пояснюється тим, що таких документів не існує, в підтвердження чого відповідачу надавались листи постачальника VKG OIL AS, який є виробником товару і зазначає, що ця інформація не може бути надана з огляду на відсутність у виробника каталогів, прейскурантів (прайс-листів) на даний вид продукції.
Також, в листі постачальника-виробника товару VKG OIL AS на ДП «Держзовніщінформ» вказується, що даний товар є ексклюзивним продуктом і поставляється за договірними цінами, при формуванні яких враховується ситуація на ринку.
Суд відхиляє посилання відповідача на неподання декларантом додаткових документів, оскільки в даному випадку їх відсутність не впливає на правильність визначення декларантом митної вартості товарів за основним методом, що підтверджується наданими до митного оформлення документами. Неподання декларантом запитуваних митним органом документів, за відсутності обґрунтування неможливості визначення митної вартості товарів за першим методом, не є достатнім для висновку щодо наявності підстав для застосування митним органом іншого методу визначення митної вартості.
Аналогічний правовий висновок зроблено Верховним судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 13.08.2020 по справі №815/5816/17.
Приписами статті 60 Митного кодексу України встановлено, що у разі якщо митна вартість оцінюваних товарів не може бути визначена згідно з положеннями статей 58 і 59 цього Кодексу, за митну вартість береться прийнята органом доходів і зборів вартість операції з подібними (аналогічними) товарами, які продано на експорт в Україну і час експорту яких збігається з часом експорту оцінюваних товарів або є максимально наближеним до нього.
Під подібними (аналогічними) розуміються товари, які хоч і не однакові за всіма ознаками, але мають схожі характеристики і складаються зі схожих компонентів, завдяки чому виконують однакові функції порівняно з товарами, що оцінюються, та вважаються комерційно взаємозамінними.
Для визначення, чи є товари подібними (аналогічними), враховуються якість товарів, наявність торгової марки та репутація цих товарів на ринку.
Ціна договору щодо подібних (аналогічних) товарів береться за основу для визначення митної вартості товарів, якщо ці товари ввезено приблизно в тій же кількості і на тих же комерційних рівнях, що й оцінювані товари.
У разі якщо такого продажу не виявлено, використовується вартість операції з подібними (аналогічними) товарами, які продавалися в Україну в іншій кількості та/або на інших комерційних рівнях. При цьому їх ціна коригується з урахуванням зазначених розбіжностей незалежно від того, чи веде це до збільшення або зменшення вартості. Інформація, що використовується при здійсненні коригування, повинна бути документально підтверджена.
У разі якщо кошти та витрати, зазначені в пунктах 5-7 частини десятої статті 58 цього Кодексу, включаються у вартість операції, здійснюється коригування для врахування значної різниці у таких коштах і витратах між оцінюваними товарами та відповідними подібними (аналогічними) товарами, що зумовлено різницею у відстанях і способах транспортування.
У разі якщо для цілей застосування цього методу виявляється більш як одна вартість договору щодо подібних (аналогічних) товарів, для визначення митної вартості оцінюваних товарів використовується найменша така вартість.
Відповідно до частини 1 статті 33 Митного кодексу України інформаційні ресурси митних органів складаються із відомостей, що містяться у документах, які надаються під час проведення митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів, та інших документах. Їх використання для здійснення митного контролю обумовлене Митного кодексу України.
Як вбачається з оскаржуваних рішень про коригування митної вартості в самому рішення зазначено лише номер та дату митної декларації, яка стала джерелом інформації для коригування митної вартості. Приймаючи оскаржувані рішення про коригування митної вартості митницею у графі 33 спірних рішень, крім номера та дати митної декларації, яка була взята за основу для визначення митної вартості оцінюваного товару, не надано пояснень щодо зроблених коригувань на обсягів партії подібних товарів, умов поставки, комерційних умов тощо та не зазначена докладна інформація та джерела, які використовувалися митним органом при визначенні митної вартості оцінюваного товару із застосуванням другорядного методу.
Такий підхід для формування оскаржуваних рішень про коригування митної вартості прямо суперечать цитованим вище положенням законодавства, що є самостійною підставою для їх скасування. Вказана позиція підтверджується уставленою судовою практикою Верховного суду у складі Касаційного адміністративного суду викладеної в постанові від 21.12.2018 у справі №815/1670/17.
Суд вважає за необхідне окремо зазначити, що кокс смоляний покращеної структури по EE 10528765 TS 35:2011, митне оформлення якого здійснено за зазначеною в оскаржених рішеннях МД №UA110230/2020/006554 від 20.03.2020, не є подібним та комерційно взаємозамінним товару - кокс смоляний по EE 10528765 TS 8:2017.
Ці товари є різними за своїми характеристиками та показниками якості та, відповідно, ціною, використовуються у виробництві ПрАТ «Укрграфіт» як основна сировина при виготовленні різних конкретних марок електродів різного цільового призначення і не можуть бути взаємозамінними, що підтверджується наданими позивачем доказами: сертифікатами якості на товар; висновком Центральної науково-дослідної лабораторії ПрАТ «Укрграфіт» від 02.06.2020; технічними умовами виробника; лист виробника товару - VKG OIL AS, наданому на запит ПрАТ «Укрграфіт» від 27.05.2020 № 34/1851, в якому виробником підтверджується, що ці товари суттєво відрізняються за показниками якості, що не дозволяє віднести кокс смоляний покращеної структури до коксу смоляного.
Так, суд зауважує, що в підтвердження того, що контрактна вартість товару, є економічно обґрунтованою та відповідала цінам і умовам світового ринку, ПрАТ «Укрграфіт» було надано митниці, зокрема: висновок ДП «Держзовнішінформ» № 25/65 від 15.07.2020 про вартісні характеристики товару, лист ДП «Держзовнішінформ» №25/194-Л від 30.01.2020; лист продавця-виробника товару VKG OIL AS на ДП «Держзовнішінформ» стосовно цінової політики виробника; лист продавця-виробника товару VKGІLвід 13.07.2020 щодо цінової політики виробника на 2020 рік.
При цьому, продавцем-виробником товару VKG OIL AS в листі на ДП «Держзовнішінформ» та в листі на ПрАТ «Укрграфіт» від 13.07.2020 підтверджено, що відпускна ціна на товар на умовах поставки DAP ст. Соловечно-екс, кордон України (Інкотермс 2010) згідно Інкотермс-2010 з оплатою по факту поставки на другий та третій квартали 2020 року встановлена на рівні 174 євро/мт.
Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України «Про ціни і ціноутворення», реалізація державної цінової політики, проведення економічного аналізу рівня та динаміки цін, розроблення та внесення пропозицій щодо формування та реалізації державної цінової політики здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну цінову політику.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 459 забезпечення, формування та реалізація державної цінової політики покладено на Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (на даний час - Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (Мінекономіки).
Окрім того, суд зазначає, що згідно Наказу Мінекономрозвитку № 608 від 02.05.2018 «Деякі питання діяльності Державного підприємства «Держзовнішінформ», Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення моніторингу цін на вугільну продукцію» від 18.01.2012 № 78, ДП «Держзовнішінформ» є державним підприємством, спеціалізованою експертною організацією, уповноваженою державою здійснювати цінову експертизу, надавати інформацію щодо відповідності контрактних (зовнішньоторговельних) цін кон`юктурі світового ринку.
З наведеного вбачається, що позивачем надано усі необхідні документи, що стосуються числового значення митної вартості товару або методу її визначення, документи містили всі відомості, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів.
Оцінюючи оскаржувані рішення у сукупності з іншими обставинами справи, суд приходить до переконання, що загальні посилання на норми Митного кодексу України, зроблені без конкретизації підстав щодо причин незастосування того чи іншого методу визначення митної вартості, не можуть вважатися достатніми доводами обґрунтованості прийнятих суб`єктом владних повноважень рішень.
При цьому, суд зазначає, що формально нижчий рівень митної вартості імпортованого позивачем товару від рівня митної вартості іншого митного оформлення подібних товарів, не може розцінюватися як заниження позивачем митної вартості, не є перешкодою для застосування першого методу визначення митної вартості товару і не може бути достатньою підставою для відмови у здійсненні митного оформлення товару за першим методом визначення його митної вартості.
За змістом пункту 5 Методичних рекомендацій щодо роботи посадових осіб органів доходів і зборів з аналізу, виявлення та оцінки ризиків при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, затверджених наказом Державної фіскальної служби України від 11 вересня 2015 року №689, під час робіт з аналізу, виявлення та оцінки ризиків можуть використовуватися такі джерела інформації: спеціалізовані програмно-інформаційні комплекси Єдиної автоматизованої інформаційної системи ДФС; спеціалізовані видання, які містять інформацію про ціни, сформовані на світовому ринку; інформація, отримана від ДФС, про ціни на товари та/або сировину, матеріали, комплектуючі, які входять до складу товарів; інформація, отримана від митних органів іноземних держав за результатами перевірки автентичності документів, які подавалися під час митного контролю та митного оформлення товару; інформація, отримана за результатами здійснення митного контролю, в тому числі, за результатами проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства з питань державної митної справи; інформація, отримана від державних органів, установ та організацій на запити територіальних органів та/або ДФС; цінова інформація, отримана в рамках домовленостей, укладених між ДФС та асоціаціями, спілками та іншими об`єднаннями імпортерів та виробників; висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, що мають відповідні повноваження згідно із законодавством; інформація отримана з мережі Інтернет.
Суд погоджується, що наявність у митного органу інформації про ціну подібних чи аналогічних товарів може призвести до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості товарів та ініціювання повної її перевірки, але така інформація аж ніяк не є підставою для прийняття рішення про коригування митної вартості товару.
Вищевказані сумніви митного органу судом відхиляються, оскільки такі доводи спростовуються наявними в матеріалах справи первинними та іншими документами, які були надані відповідачу під час проведення митних процедур.
Натомість, відповідач не підтвердив належними доказами та аргументованими доводами наявність у поданих позивачем документах розбіжностей, ознак підробки або відсутність всіх відомостей, що підтверджують числові значення саме складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена за ці товари.
У відповідності до частини шостої статті 54 Митного кодексу України митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі: 1) невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості; 2) неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари; 3) невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 цього Кодексу; 4) надходження до органу доходів і зборів документально підтвердженої офіційної інформації органів доходів і зборів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості.
У разі якщо під час проведення митного контролю орган доходів і зборів не може аргументовано довести, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, заявлена декларантом або уповноваженою ним особою митна вартість вважається визнаною автоматично.
Суд зауважує, що відмовляючи в митному оформленні товару за першим методом, митний орган послався на неподання позивачем усіх документів та на подання документів які мають розбіжності, що не відповідає обставинам справи, оскільки позивачем відповідно до вищенаведених приписів Митного кодексу України надавались відповідні документи, що підтверджують митну вартість, а також письмові пояснення з приводу об`єктивної неможливості надання інших документів та відсутності цих документів. Також додатково декларант повідомив митний орган про те, що надані всі наявні на момент декларування документи, інші документи надаватися не будуть.
Відповідачем під час судового розгляду справи не доведено суду, що документи подані позивачем для визначення митної вартості товару містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, рішення про коригування митної вартості товарів №UA110230/2020/000147/2 від 10.08.2020, №UA110230/2020/000152/2 від 25.08.2020, №UA110230/2020/000153/2 від 25.08.2020, №UA110230/2020/000157/2 від 27.08.2020 та відповідні картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA110230/2020/00279, №UA110230/2020/00293, №UA110230/2020/00294, №UA110230/2020/00299 є такими, що підлягають визнанню протиправними та скасуванню.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 17 923,38 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Приватного акціонерного товариства "Український графіт" (69600, м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 20, код ЄДРПОУ 00196204) до Дніпровської митниці Держмитслужби (49038, м. Дніпро, вул. Княгині Ольги, 22, ЄДРПОУ 43350935) про визнання протиправними та скасування рішень - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів №UA110230/2020/000147/2 від 10.08.2020, №UA110230/2020/000152/2 від 25.08.2020, №UA110230/2020/000153/2 від 25.08.2020, №UA110230/2020/000157/2 від 27.08.2020, які прийняті Дніпровською митницею Державної митної служби України.
Визнати протиправними та скасувати картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA110230/2020/00279, №UA110230/2020/00293, №UA110230/2020/00294, №UA110230/2020/00299.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дніпровської митниці Держмитслужби (49038, м. Дніпро, вул. Княгині Ольги, буд. 22 код ЄДРПОУ 43350935) на користь Приватного акціонерного товариства «Український графіт» (69600, м. Запоріжжя, вул. Північне шосе. 20, код ЄДРПОУ 00196204) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 17923 (сімнадцять тисяч дев`ятсот двадцять три) гривні 38 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписане суддею 31.12.2020.
Суддя Р.В. Сацький