Постанова № 93944845, 29.12.2020, Краснопільський районний суд Сумської області

Дата ухвалення
29.12.2020
Номер справи
578/1263/20
Номер документу
93944845
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Постанова

Іменем України

29 грудня 2020 року

Смт Краснопілля

Справа № 578/1263/20

Провадження № 3/578/465/20

Суддя Краснопільського районного суду Сумської області КОСАР А. І., розглянувши адміністративну справу у відритому судовому засіданні в залі суду у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , офіційно не працюючого, за частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення /надалі по тексту також - КУпАП/, права передбачені статтею 268 КУпАП, роз`яснені,

Установив:

ОСОБА_2 16 жовтня 2020 року о 12.06 год. на а/д Р-45 поблизу с. Порозок Краснопільського району Сумської області, в порушення вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху, керував мопедом марки «ALFA» без номерного знаку з явними ознаками алкогольного сп`яніння (запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей), від проходження огляду на стан сп`яніння в установленому законом порядку відмовився в присутності двох свідків.

При розгляді справи в суді ОСОБА_3 вину свою не визнав, вказав, що протокол про адміністративне правопорушення поліцейським складений з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки на день складання даного протоколу були внесені зміни до статті 130 КУпАП і відповідальність за вчинення правопорушення передбачалася за керування річковими або маломірними суднами судноводіями, а ОСОБА_3 керував мопедом, який відноситься до транспортних засобів.

Вина ОСОБА_4 у вчиненні вказаного правопорушення підтверджується сукупністю досліджених в судовому засіданні доказів, які не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості, зокрема даними, які містяться впротоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 212056 від 16.10.2020, Акті огляду на стан сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, Розписці про відсторонення від керування транспортним засобом, відеозаписі на електронному носії.

Так, з записів бодікамер поліцейських убачається, що 16.10.2020 о 12.06 год. працівники поліції зупинили транспортний засіб марки «ALFA» без номерного знаку, за кермом знаходився ОСОБА_3 , пред`явив документи. У цей час поліцейський зауважив, що від ОСОБА_4 чутно запах алкоголю, спитав у водія щодо вживання алкоголю та запропонував на місці пройти огляд на стан сп`яніння. ОСОБА_4 відмовився. Відмовився також проїхати до медичного закладу.

Згідно статті 19 Закону України «Про міжнародні договори України», статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» (ЄСПЛ) вказано, що стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов`язкова до застосування судами як джерело права.

У рішенні по справі «О`Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» («O'Halloran and Francis v. the United Kingdom») від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.

Суд встановив, що ОСОБА_3 вчинив порушення порядку користування спеціальним правом - правом керуванням транспортними засобами, оскільки керуючи транспортним засобом відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного чи іншого сп`яніння.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» №2617-VIII від 22 листопада 2018 року, який набрав чинності 01 липня 2020 року, частину 1 статті 130 КУпАП викладено у наступній редакції: «Керування річковими, морськими або маломірними суднами судноводіями в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само передача керування судном особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а також відмова осіб, які керують річковими, морськими або маломірними суднами від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції».

Разом з тим даним законом внесено зміни до Кримінального кодексу України, зокрема доповнено статтею 286-1 наступного змісту: «Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, або відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а так само вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування -караються штрафом від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років. Ті самі дії, вчинені повторно -караються штрафом у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк від двох до трьох років.»

Дані норми закону набрали чинності теж 01 липня 2020 року.

3 липня 2020 року, офіційне видання "Голос України" опублікувало Закон № 720-IX (проект № 3314), яким регулюється порядок розслідування кримінальних проступків, запроваджених з 1 липня Законом № 2617-VIII.

Законом № 720-IX передбачено також низку змін до Законом № 2617-VIII, якими, зокрема, виключено з КК статті 286-1 "Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції" та повернуто колишню редакцію статті 130 КУпАП, яка передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами у стані сп`яніння.

Доводи ОСОБА_4 про те, що він відмовився від проходження огляду на стан сп`яніння, оскільки вважав дії працівників поліції незаконними, що полягали у внесенні змін до статті 130 КУпАП і відсутністю відповідальності за керування транспортними засобами в стані алкогольного чи іншого сп`яніння, а так само відмови особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідного до встановленого порядку огляду на стан алкогольного чи іншого сп`яніння, а тому не допустив порушення Правил дорожнього руху, не знайшли свого підтвердження при розгляді справи в суді та не заслуговують на увагу, вважаються такими, що спрямовані на уникнення відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 130 КУпАП.

Відтак, на переконання суду, в матеріалах справи є достатні та належні докази, які за своїм змістом є логічними й послідовними, та такими стверджується факт відмови ОСОБА_4 від проходження огляду на стан сп`яніння в установленому законом порядку.

Доказів же, що спростовували б винність порушника в порушенні вимог Закону, суду не надано.

Тому, з огляду на викладене, вина ОСОБА_4 доведена і його дії суддя кваліфікує за частиною першою статті 130 КУпАП, оскільки він, керуючи транспортним засобом, відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного чи іншого сп`яніння.

Обставин, що пом`якшують або обтяжують відповідальність, суддя не вбачає.

При накладенні виду стягнення суд враховує Інформаційну довідку Регіонального сервісного центру МВС в Сумській області № 31/18-1173 від 03.11.2020, за змістом якої згідно з обліковими даними ЄДР МВС інформація щодо видачі посвідчення водія ОСОБА_4 відсутня.

Таким чином, ОСОБА_3 не являється водієм транспортного засобу, а відноситься до інших осіб, які керують транспортним засобом.

Враховуючи викладене, у відповідності до вимог статті 33 КУпАП вважаю за можливе піддати ОСОБА_4 адміністративному стягненню у виді штрафу у межах частини першої статті 130 КУпАП.

Крім того, відповідно до статті 40-1 КУпАП, пункту 5 частини другої статті 4 ЗУ «Про судовий збір» з ОСОБА_4 підлягає до стягнення судовий збір 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 420,40 грн.

Керуючись статтями 40-1, 252, 268, 283 – 285, 289, 291, 307-308 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

Постановив:

ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП і піддати за даною статтею адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі шістсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10200 / десять тисяч двісті / гривень.

Реквізити рахунків для зарахування надходжень за кодом класифікації доходів бюджету 21081300 «Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху»

Рахунок - UA628999980313090149000018001;

ГУК у Сумській обл /Сумська обл/ 21081300;

Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

Код отримувача (ЄДРПОУ) 37970404;

Код класифікації доходів бюджету 21081300

Призначення платежу - *;21081300; ДПР18;212056, ДАШУТІН В. Р.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 420 (чотириста двадцять) гривень 40 коп. судового збору, які зараховуються до Державного бюджету України ГУК у м.Києві /м.Київ/ 22030106, код одержувача за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок одержувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 (стягувачем є Державна судова адміністрація України, місце знаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 02000).

Роз`яснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, що у разі несплати штрафу у п`ятнадцятиденний термін з дня вручення йому постанови, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна де у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Краснопільський районний суд Сумської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя А. І. КОСАР