Рішення № 93924908, 29.12.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.12.2020
Номер справи
440/6824/20
Номер документу
93924908
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/6824/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Удовіченка С.О.,

за участю:

секретаря судового засідання – Сендецькій В.О.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача – Буряка Д.М.,

представника відповідача – Білько В.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

23 листопада 2020 року ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 / позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (далі по тексту - ГУ НП в Полтавській області / відповідач) в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Полтавській області № 478 о/с від 30 жовтня 2020 року,

- поновити ОСОБА_1 на посаді старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції в Полтавській області з 30 жовтня 2020 року,

- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області перерахувати та провести виплату грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 з 31 жовтня 2020 року до моменту ухвалення рішення по справі,

- стягнути витрати на правничу допомогу.

В обгрунтування позовної заяви позивач зазначив, що останнього переміщено по посаді не у спосіб та порядок визначений Законом України "Про Національну поліцію". Стверджував, що переміщення можливе лише на рівнозначну посаду. Під час вирішення питання, щодо переміщення позивача керівництвом ГУ НП в Полтавській області не перевірялися будь-які результати виконання покладених на ОСОБА_1 обов`язків або його професійні, особисті якості, що б давало підстави для переміщення його на іншу посаду.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.

22 грудня 2020 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив ГУ НП в Полтавській області на позов. У відзиві відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, вказуючи на їх безпідставність. Стверджував, що переміщення позивача на іншу посаду необхідне для більш ефективної служби та виходячи з інтересів служби. Зазначив, що виходячи з функціональних обов`язків позивача, як старшого слідчого слідчого відділення Полтавського РВП Полтавського ВП ГУНП в Полтавській області, обсяг повноважень, покладених на старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Полтавській області є тотожним повноваженням старшого слідчого СВ Полтавського РВП Полтавського ВП (а.с. 36-41).

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 07 листопада 2015 року проходить службу в органах Національної поліції України (а.с. 44).

Згідно наказу ГУ НП в Полтавській області № 232 о/с від 02 червня 2020 року ОСОБА_1 призначено на посаду слідчого слідчого відділу Полтавського відділу поліції ГУ НП в Полтавській області (а.с. 45).

21 жовтня 2020 року т.в.о. начальника відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_2 звернувся із рапортом до заступника начальника ГУНП в Полтавській області - начальника СУ А.Родигіна в якому, зокрема, зазначив, що у провадженні старшого слідчого відділу капітана поліції ОСОБА_1 перебуває кримінальне провадження № 120201700000000440 від 27 серпня 2020 року за підозрою ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною 3 статті 206-2, частиною статті 209 КК України, досудове розслідування у якому зупинене у зв`язку з розшуком підозрюваних, а також кримінальне провадження № 12017220380000089 від 14 січня 2017 року за підозрою ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частинами 3, 4 статті 358, частиною 1 статті 162, частиною 3 статті 206-2, частиною 2 статті 209 КК України. Починаючи з 10 жовтня 2020 року та до теперішнього часу слідчий ОСОБА_1 перебуває на лікарняному, у зв`язку з чим досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12017220380000089 від 14 січня 2017 року не проводиться. З метою дотримання вимог КПК України, проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12017220380000089 від 14 січня 2017 року за частинами 3, 4 статті 358, частиною 1 статті 162, частиною 3 статті 206-2, частини 2 статті 209 КК України, 21 жовтня 2020 року доручено іншому слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ НП в Полтавській області. Враховуючи вказані обставини на даний час у провадженні ОСОБА_1 перебуває лише одне кримінальне провадження № 12020170000000440 від 27 серпня 2020 року за частиною 3 статті 206-2, частиною 2 статті 209 КК України, досудове розслідування в якому зупинене та не вимагає проведення значного обсягу роботи, окрім дій, які спрямовані на встановлення місцезнаходження підозрюваного (а.с. 11).

23 жовтня 2020 року заступником начальника Полтавського РВР ПВП ГУ НП в Полтавській області - начальником слідчого відділення О.Устименко подано на ім`я заступника начальника ГУ НП в Полтавській області А.Родигіна доповідну записку. Згідно якої станом на 23 жовтня 2020 року слідче відділення Полтавського РВП ПВП ГУНП в Полтавській області не може в повній мірі виконувати завдання з організації та проведення досудового розслідування по наявним кримінальним провадженням. Вказана ситуація склалася через наявність протягом тривалого часу вакантних посад у підрозділі та відсутністю кандидатів на їх зайняття. Зокрема не укомплектованими залишаються посади заступника начальника слідчого відділення, старшого слідчого, слідчого та помічника слідчого. При цьому, середнє навантаження на одного слідчого Полтавського РВП становить 207,1 кримінальних проваджень, що унеможливлює проведення повного та якісного досудового розслідування по ним. У зв`язку із цим ОСОБА_10 просив сприяти у вирішенні питання щодо укомплектування вакантних посад у слідчому відділенні Полтавського РВП ПВП ГУ НП в Полтавській області (а.с. 12).

28 жовтня 2020 року заступник начальника СУ ГУНП в Полтавській області С.Коновальчук звернувся, із погодженою заступником начальника ГУ НП в Полтавській області - начальником слідчого управління А.Родигіним, доповідною запискою до начальника ГУНП в Полтавській області ОСОБА_11 . У доповідній записці, крім іншого, значиться, що у поточному році слідчим управління ГУ НП проведено аналіз результатів діяльності слідчих відділень та відділень в територіальних відділах поліції ГУ НП області. За результатами аналізу визначено, що в окремих підрозділах стан службової діяльності не у повній мірі відповідає вимогам керівництва ГУ НП та НПУ і деякі працівники на неналежному рівні забезпечують виконання покладених на них обов`язків. Основною причиною такого стану службової діяльності є некомплект в слідчих підрозділах. Тривалий час вакантними залишаються 4 посади у слідчому відділенні Полтавського районного відділення поліції Полтавського відділу поліції, а саме: заступник начальника слідчого відділення, старший слідчий, слідчий, помічник слідчого, що призводить до значної завантаженості слідчих кримінальними провадженнями. У провадженні старшого слідчого відділу капітана поліції Сухини В.В. перебуває кримінальне провадження № 120201700000000440 від 27 серпня 2020 року за підозрою ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною 3 статті 206-2, частиною статті 209 КК України, досудове розслідування у якому зупинене у зв`язку з розшуком підозрюваних, а також кримінальне провадження № 12017220380000089 від 14 січня 2017 року за підозрою ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частинами 3, 4 статті 358, частиною 1 статті 162, частиною 3 статті 206-2, частиною 2 статті 209 КК України. Починаючи з 10 жовтня 2020 року та до теперішнього часу слідчий ОСОБА_1 перебуває на лікарняному, у зв`язку з чим досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12017220380000089 від 14 січня 2017 року не проводиться. З метою дотримання вимог КПК України, проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12017220380000089 від 14 січня 2017 року за частинами 3, 4 статті 358, частиною 1 статті 162, частиною 3 статті 206-2, частини 2 статті 209 КК України, 21 жовтня 2020 року доручено іншому слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ НП в Полтавській області. Відповідно до пункту 2 частини першої статті 65 Закону України "Про Національну поліцію" передбачена можливість переміщення поліцейського в органах, закладах та установах поліції на рівнозначні посади для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби. Частиною восьмою статті 65 вказаного Закону визначено, що переведення поліцейського може здійснюватись за його ініціативою, ініціативою керівника (начальника) керівників інших органів (закладів, установ) поліції, які порушили питання про переміщення. Відповідно до частини другої статті 65 Закону України "Про Національну поліцію" посада вважається вищою, якщо за цією посадою штатом (штатним розписом) передбачене вище спеціальне звання поліції. Згідно з наказом НПУ від 04 грудня 2015 року № 142 "Про затвердження Переліку посад молодшого та середнього складу поліції і відповідних їм граничних спеціальних звань" посада старшого слідчого передбачає граничне спеціальне звання "капітан поліції". Відповідно до пункту 2 частини першої та частини восьмої статті 65 Закону України "Про Національну поліцію" запропоновано призначити капітана поліції ОСОБА_1 , за ініціативою керівництва на рівнозначну посаду старшого слідчого слідчого відділення Полтавського районного відділення поліції Полтавського відділу поліції для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби, звільнивши його з посади старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління (а.с. 10).

Наказом начальника ГУ НП в Полтавській області І.Вигівського № 478 о/с від 30 жовтня 2020 року капітана поліції ОСОБА_1 , на підставі пункту 2 частини першої та частини восьмої статті 65 Закону України "Про Національну поліцію" призначено на посаду старшого слідчого слідчого відділення Полтавського районного відділення поліції Полтавського відділу поліції, встановивши відповідно до постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 посадовий оклад 2 500 грн та згідно з наказом МВС України від 06 квітня 2016 року № 260 надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 45%, звільнивши його (для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби) з посади старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління, з 30 жовтня 2020 року. Підстава: доповідна записка слідчого управління ГУ НП від 28 жовтня 2020 року (а.с. 47).

Позивач не погоджуючись із наказом ГУ НП в Полтавській області № 478 о/с від 30 жовтня 2020 року, звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, суд виходить з такого.

Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, їх права і обов`язки регулюється Законом України від 02 липня 2015 року № 580-VІІІ "Про Національну поліцію" (далі - Закон) та Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 № 114 (далі - Положення № 114).

Згідно із частиною першою статті 13 Закону України "Про Національну поліцію" систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліцією; 2) територіальні органи поліції.

Частиною першою статті 17 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Згідно з частиною першою статті 59 Закону служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Положеннями частин третьої та четвертої статті 59 Закону передбачено, що рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України. Видавати накази по особовому складу можуть керівники органів, підрозділів, закладів та установ поліції відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, та номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України.

Відповідно до пункту 8 частини десятої статті 62 Закону поліцейський може бути переміщений по службі залежно від результатів виконання покладених на нього обов`язків та своїх професійних, особливих якостей.

В свою чергу порядок та умови переміщення поліцейських в органах, закладах та установах поліції врегульовано статтею 65 Закону, частиною першою якою визначено, зокрема, що переміщення поліцейських здійснюється: 1) на вищу посаду - у порядку просування по службі; 2) на рівнозначні посади: для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби; за ініціативою поліцейського; у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням реорганізації; у разі необхідності проведення кадрової заміни в місцевостях з особливими природними, географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами; за станом здоров`я - на підставі рішення медичної комісії; з меншим обсягом роботи з урахуванням професійних і особистих якостей - на підставі висновку атестації; у разі звільнення з посади на підставі рішення місцевої ради про прийняття резолюції недовіри відповідно до статті 87 цього Закону.

Разом з цим, підпунктом "а" пунктом 40 Положення № 114 обумовлено, що призначення на посади рядового і начальницького складу провадиться відповідними начальниками згідно з номенклатурою посад, що визначається Міністром внутрішніх справ відповідно до його компетенції. При цьому враховується, в тому числі, що при призначенні на посади і переміщенні по службі осіб рядового і начальницького складу має забезпечуватися використання їх за основною чи спорідненою спеціальністю або згідно з набутим досвідом, а при необхідності використання на посадах за новою для них спеціальністю призначенню має передувати відповідна перепідготовка.

Згідно з підпунктом "б" пункту 42 Положення № 114 переміщення по службі осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу провадиться: на рівнозначні посади - у разі службової необхідності, проведення планової заміни в місцевостях, що зазнали радіоактивного забруднення в результаті аварії на Чорнобильській АЕС, а також для доцільнішого використання з урахуванням їх ділових і особистих якостей, стану здоров`я, віку та підготовки за новою спеціальністю.

Умови визнання посади поліцейських нерівнозначною визначені частиною другою статті 65 Закону, а саме посада вважається вищою, якщо за цією посадою штатом (штатним розписом) передбачене вище спеціальне звання поліції.

З аналізу викладених норм слідує, що переміщення поліцейського на рівнозначну посаду в поліції з метою забезпечення більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби можливе за умови, якщо спеціальне звання за займаною ним посадою відповідає спеціальному званню посади, на яку він переміщується.

У відповідності до вимог частини другої статті 80 Закону граничні спеціальні звання молодшого, середнього складу поліції за штатними посадами встановлюються керівником поліції.

Як вбачається з листа управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 18 грудня 2020 року № 2125/115/12/02-2020, згідно з наказом Національної поліції України від 04 грудня 2015 року № 142 "Про затвердження Переліку посад молодшого та середнього складу поліції і відповідних їм граничних спеціальних звань", посада старшого слідчого передбачає граничне спеціальне звання "капітан поліції" (а.с. 50).

Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що за своєю суттю посада на яку переведено ОСОБА_1 , є рівнозначною тій з якої позивача переведено.

Окрім цього, рівнозначність посад підтверджується також схемою посадових окладів, наведеною в постанові Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Згідно довідки УФЗБО ГУНП в Полтавській області про розмір грошового забезпечення капітана поліції ОСОБА_1 старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП від 14 грудня 2020 року № 1774/115/29/01-2020 (а.с. 55), грошове забезпечення позивача складалося із:

- посадовий оклад - 2 600 грн;

- оклад за спеціальним званням - 1 800 грн;

- надбавка за стаж служби в поліції - 1 100 грн (42,3%);

- надбавка в умовах режимних обмежень - 260 грн;

- надбавка за специфічні умови проходження служби - 2 475 грн (95,19%);

- премія щомісячна - 5 872,05 грн (225,84%);

- індексація - 1 069,94 грн;

Всього - 15 176,99 грн.

Згідно довідки УФЗБО ГУНП в Полтавській області про розмір грошового забезпечення капітана поліції ОСОБА_1 старшого слідчого слідчого відділення Полтавського РВП Полтавського ВП від 14 грудня 2020 року № 1775/115/29/01-2020 (а.с. 56), грошове забезпечення позивача складає:

- посадовий оклад - 2 493,55 грн;

- оклад за спеціальним званням - 1 800 грн;

- надбавка за стаж служби в поліції - 1 073,38 грн (43,04%);

- надбавка за специфічні умови проходження служби - 2 415,12 грн (96,85%);

- премія щомісячна - 5 736,07 (230,03%);

- індексація - 1 069,94 грн.

Всього - 14 588,06 грн.

З вищевикладеного випливає, що різниця грошового забезпечення ОСОБА_1 за новою посадою становить 588,93 грн, а саме: різниця в посадовому окладі становить мінус 106,45 грн (2 600 грн - 2 493,55 грн); різниця в окладі за спеціальним званням становить 0 грн (1 800 грн); надбавка за стаж служби мінус 26,62 грн (1 100 грн -1 073,38 грн); надбавка до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень мінус 260 грн (260 грн - 0 грн); надбавка за специфічні умови проходження служби мінус 59,88 грн (2 475 грн - 2 415,12 грн); премія щомісячна мінус 135,98 грн (5 872,05 грн - 5 736,07 грн); індексація становить 0 (1 069,94 грн).

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що переміщення позивача на підставі оскаржуваного наказу № 478 о/с від 30 жовтня 2020 року на посаду старшого слідчого слідчого відділення Полтавського районного відділення поліції Полтавського відділу поліції відбулося в межах рівнозначних посад, для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби, зі збереженням посадового окладу та окладу за спеціальним званням.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 28 листопада 2018 року по справі № 820/6677/16 та від 16 квітня 2020 року по справі № 825/896/18.

Крім того, суд враховую, що таке переміщення відбулося в адміністративних межах м. Полтава.

Варто також зазначити, що видачі наказу № 478 о/с від 30 жовтня 2020 року передувало складення т.в.о начальника відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ НП в Полтавській області О. Шульгою - рапорту; заступником начальника Полтавського РВР ПВП ГУ НП в Полтавській області - начальником слідчого відділення О.Устименком - доповідної записки та заступником начальника СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_12 - доповідної записки.

Аналізуючи вищевказані документи суд приходить до висновку, що останні складені з метою забезпечення більш ефективної служби та виходячи з інтересів служби поліції.

Судом враховано, що згідно доповідної записки заступника начальника Полтавського РВР ПВП ГУ НП в Полтавській області - начальника слідчого відділення О.Устименка середнє навантаження на одного слідчого Полтавського РВП становить 207,1 кримінальних проваджень, у свою чергу відповідно до рапорту т.в.о начальника відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУ НП в Полтавській області О. Шульги - у провадженні ОСОБА_1 перебувало одне кримінальне провадження, досудове розслідування в якому зупинене та не вимагало проведення значного обсягу роботи.

При розгляді даної справи, суд, крім іншого зазначає, що згідно із статтею 3 Закону України "Про Національну поліцію" завданням поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

На переконання суду, забезпечення виконання вищевказаних завдань може здійснювати шляхом оптимізації роботи самих поліцейських, зокрема переміщенням поліцейських на рівнозначні посади.

При цьому саме на керівника поліції покладено обов`язки із забезпечення виконання покладених на поліцію завдань (пункт 1 частини першої статті 22 Закону України "Про Національну поліцію").

Розглядаючи дану справу судом не встановлено створення з боку керівництва ГУ НП в Полтавській області штучних умов та підстав для переміщення ОСОБА_1 на посаду старшого слідчого слідчого відділення Полтавського районного відділення поліції Полтавського відділу поліції.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем доведено відсутність правових підстав для визнання протиправним та скасування оскаржуваного наказу, у зв`язку з чим відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Враховуючи вищевикладене позов задоволенню не підлягає.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,-

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (код ЄДРПОУ 40108630, вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36014) про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03 жовтня 2017 року.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 30 грудня 2020 року.

Суддя С.О. Удовіченко