Ухвала суду № 93924832, 30.12.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.12.2020
Номер справи
420/5850/18
Номер документу
93924832
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/5850/18

УХВАЛА

30 грудня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого - судді Єфіменка К.С., розглянувши в порядку письмового провадження звіт про виконання рішення суду по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна,83, м.Одеса,65107) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за результатом якого позивач просить: визнати протиправними дії щодо неврахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року окремих видів грошового забезпечення, а саме надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 % посадового окладу та премії в розмірі 10% від посадового окладу, виплати пенсії з урахуванням лише 50% суми підвищення пенсії; зобов`язання провести перерахунок та виплату грошового забезпечення для призначення пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням окремих видів грошового забезпечення, а саме надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 % посадового окладу та премії в розмірі 10% від посадового окладу, а також виплату пенсії з 01.01.2018 року донарахованих сум з урахуванням 100 % суми підвищення.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.04.2020 року позовні вимоги були задоволені частково, а саме: зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 з 05.03.2019 року перерахунок і виплату пенсії з розрахунку 100% суми підвищення пенсії (з урахуванням раніше здійснених виплат).

Вказане судове рішення набрало законної сили 07.08.2020 року

Оскільки рішення суду не було виконано, позивач звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 30.10.2020 року зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до суду письмовий звіт про виконання рішення суду від 14.04.2020 року №420/5850/18 у місячний термін з дня отримання копії ухвали..

24.12.2020 року від ГУ ПФУ в Одеській області надійшов звіт про виконання рішення суду в якому повідомлено, що Головним управлінням на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.10.2020 по справі № 420/5850/18 ОСОБА_1 15.05.2020 проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 05.03.2019 з урахуванням виплати 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 становив 6395,40 грн. В зв`язку з тим, що 04.09.2019 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 14:08.2019 № 804 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, якою установлено, що виплата перерахованих пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведено по 03.09.2019р.

Нарахована доплата пенсії за період з 05.03.2019 по 03.09.2019 в сумі 5424,39 грн підлягала виплаті згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 “Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду”, якою установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.

Розгляд звіту суб`єкта владних повноважень здійснюється з урахуванням пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України.

Розглянувши звіт суб`єкта владних повноважень та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Також суд вважає за доцільне зазначити, що фактично постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

Правова позиція суду стосовно кола питань, які врегульовано постановою Кабінету Міністрів України № 103 викладена Верховним Судом в ухвалі від 02 травня 2018 року у справі № 818/1076/18.

Так, постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року передбачено виплату перерахованих пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 01 січня 2018 року.

Пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 містить положення щодо перерахунку пенсії, призначеної згідно із Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року, з урахуванням відповідних виплат, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.

Пунктом 2 визначено, що виплати перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах:

- з 01 січня 2018 року - 50 відсотків;

- з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

- з 01 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 визначено, що виплата сум підвищення перерахованої пенсії, які мали бути перераховані та виплачені фактично зменшена (виплата 50 та 75 відсотків) та розстрочена на значний термін (протягом 2018-2020 років), що на думку суду, порушує право позивача на отримання усієї суми підвищеної пенсії, яка повинна була бути розрахована та виплачена відповідачем на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, та внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 року № 393».

При цьому, суд зауважує, що постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 прямо визначено, що вона прийнята відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, а постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 14 серпня 2019 року № 804 взагалі не містить посилань на виконання якої норми Закону України вона прийнята.

Водночас, частиною 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, суд зазначає, що частиною 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ встановлено, що Кабінет Міністрів України визначає порядок виключно «перерахунку» усіх призначених за цим Законом пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Але, частина 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ взагалі не визначає та не передбачає право Кабінету Міністрів України встановлювати порядок «виплати» перерахованих пенсій, як це зазначено в постанові Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.

Загальний порядок виплати пенсій визначений статтею 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, відповідно до частини 3 якої виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

В свою чергу, частиною 2 статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.

Відповідно до статті 92 Конституції України вбачається, що виключно законами України визначаються, зокрема: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов`язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Згідно з частиною 3 статті 113 Конституції України вбачається, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Таким чином, виходячи з аналізу викладеного вище, суд приходить до висновку, що у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Як вже зазначалось судом вище, норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (а саме: частина 3 статті 52, частина 2 статті 55, частина 4 статті 63) мають вищу юридичну силу, ніж норми постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 та постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 804, які розвивають чи деталізують окремі положення зазначеного Закону, та не повинні суперечити положенням Закону.

Таким чином, положення постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року та постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 804 відносно саме виплати сум перерахованих пенсій до спірних правовідносин, на думку суду, не могли бути застосовані, оскільки відповідно до змісту частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ Кабінет Міністрів України не наділений такими повноваженнями.

При цьому, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яка набрала законної сили на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, у зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, відповідно до якого обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано, суд приходить до висновку, що виплата позивачу пенсії у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії підлягає саме з 05 березня 2019 року.

У зв`язку з чим, суд зазначає, що на момент ухвалення рішення у цій справі дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом по 01 березня 2018 року, є протиправними.

Таким чином, враховуючи обставини справи, суд зазначає, що починаючи саме з 05 березня 2019 року. Обчислення пенсії повинно відбуватися з урахуванням 100 % суми підвищення до пенсії.

Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України.

Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, які набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами, та їх об`єднаннями на всій території України.

Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність встановлену законом.

Порядок правового регулювання накладення штрафу за невиконання судового рішення визначений законодавчими положеннями статті 382 КАС України.

Так, згідно з ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч.2 ст.382 КАС України).

Отже, з вказаних законодавчих положень вбачається, що судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту, накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду.

Поряд з тим, суд зауважує, що такі заходи судового контролю підлягають до застосування у разі неподання звіту суб`єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо в поданому звіті причини не виконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.

Судом встановлено, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.04.2020 до цього часу відповідачем не було виконано у повному обсязі з огляду на наступне.

Частиною 2 резолютивної частини рішення від 14.04.2020р. по справі №420/5850/18 вирішено Ззобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 з 05.03.2019 року перерахунок і виплату пенсії з розрахунку 100% суми підвищення пенсії (з урахуванням раніше здійснених виплат).

Згідно поданих розрахунків ГУ ПФУ в Одеській області перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведено з 05.03.2019р. по 03.09.2019р. проведено з урахуванням лише 75 відсотків суми підвищення пенсії, що також вказано у звіті про виконання судового рішення.

Таким чином відповідачем, всупереч рішення суду, було застосовано 75 відсотків суми підвищення пенсії замість 100 відсотків суми підвищення пенсії у період з з 05.03.2019р. по 03.09.2019р.

Суду не надано жодної поважної причини не виконання рішення суду по справі у повному обсязі або наявності законних підстав для його виконання саме у такому розмірі.

Враховуючи викладене, суд вбачає наявність підстав, передбачених ст.382 КАС України, для накладення штрафу на керівника відповідача за не виконання у повному обсязі рішення Одеського окружного адміністративного суду по даній справі.

Відповідно до ч.2 ст.382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно із ч.3 ст.382 КАС України половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.

Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2020 становить 2102,00 грн. (Закон України Про Державний бюджет України на 2020 рік від 14.11.2019 року № 294-ІХ).

На підставі вищевикладеного, з урахуванням всіх обставин, суд вважає за необхідне накласти штраф на суб`єкта владних повноважень - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у нижчому розмірі ніж передбачено ст.382 КАС України, а саме у розмірі 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 2 х 2102,00 грн. = 4204,00 грн., з яких 2102,00 грн. стягнути на користь ОСОБА_1 , 2102,00 грн. - на користь Державного бюджету України.

Також, суд роз`яснює відповідачу, що у відповідності до ч.7 ст.382 КАС України, сплата штрафу не звільняє від обов`язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання. Повторне невиконання цього обов`язку тягне за собою застосування наслідків, установлених частинами першою і другою цієї статті, але розмір нового штрафу при цьому збільшується на суму штрафу, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою.

Керуючись ст.ст.243,248,382 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити в прийнятті звіту ГУ ПФУ в Одеській області про виконання рішення суду від 14.04.2020 року по справі №420/5850/18.

Накласти на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області штраф в розмірі 4204,00 грн.

Половину розміру суми штрафу, що становить 2102,00 грн. стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користьштрафу, що становить 2102,00 грн., стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь Державного бюджету України на наступні рахунки: отримувач коштів: УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA118999980313090106000026007, код класифікації доходів бюджету: 21081100 ("Сплата штрафу (як засобу процесуального примусу) за рішеннями про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу)".

Стягувач: Державний бюджет України.

Стягувач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ).

Боржник: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (м.Одеса 65107, вул..Канатна 83 код ЄДРПОУ - 20987385).

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області протягом 60 днів з дня отримання цієї ухвали надати до Одеського окружного адміністративного суду звіт щодо виконання рішення суду по справі №1540/4759/18 від 05.12.2018 року.

Відповідно до ст. 256 КАС України, ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та може бути в частині накладання штрафу оскаржена згідно ст. ст. 294, 295 КАС України до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя К.С.Єфіменко