Рішення № 93924088, 29.12.2020, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.12.2020
Номер справи
340/4233/20
Номер документу
93924088
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2020 року м. Кропивницький Справа №340/4233/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: Управління Держпраці у Кіровоградській області

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс-Агропівдень»

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

Управління Держпраці у Кіровоградській області звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс-Агропівдень» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс-Агропівдень» та зобов`язання відповідача зупинити виконання робіт зі зберігання аміачної селітри на складі у мішках по 50 кг у кількості 50 тонн до усунення зазначених в позовній заяві порушень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позаплановою перевіркою ТОВ «Сервіс-Агропівдень» виявлено порушення вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці, які можуть створювати загрозу життю та здоров`ю людей.

Відповідач своїм правом на подачу до суду відзиву на позовну заяву не скористався.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.10.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.26).

06.11.2020 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.33).

Дослідивши подані позивачем документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

09 вересня 2020 року посадовою особою Управління Держпраці у Кіровоградській області відповідно до наказу №951 від 07.09.2020 р. (а.с.13) та направлення №469 від 07.09.2020 р. (а.с.12) проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ТОВ «Сервіс-Агропівдень», за результатами якої складено акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) №319/07.5 від 09.09.2020 р., висновками якого встановлено, що у користуванні ТОВ «Сервіс-Агропівдень» перебуває потенційно небезпечний об`єкт – склад аміачної селітри за адресою: Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Мурманська, 9 б, при цьому:

- суб`єктом господарювання не організовано проведення ідентифікації потенційно небезпечного об`єкта, що є порушенням п.3 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 р. №956;

- суб`єктом господарювання не подано на розгляд до Управління Держпраці у Кіровоградській області ідентифікацію об`єкта підвищеної небезпеки по формі ОПН-1, що є порушенням п.3 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 р. №956;

- суб`єктом господарювання не подано на розгляд до Управління Держпраці у Кіровоградській області декларацію безпеки об`єкта підвищеної небезпеки разом з позитивними висновками експертизи, що є порушенням п.3 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 р. №956;

- відсутній план локалізації та ліквідації аварій, що є порушенням п.4.6 розділу IV НПАОП 0.00-1.44-09 «Правил охорони праці при переробці та зберіганні аміачної селітри насипом»;

- допущено спільне зберігання аміачної селітри з іншими хімічними продуктами, що є порушенням п.7.1.4 розділу VІІ НПАОП 0.00-1.44-09 «Правил охорони праці при переробці та зберіганні аміачної селітри насипом»;

- складські приміщення не обладнано системами вентиляції, що є порушенням п.71.18 розділу VII НПАОП 0.00-1.44-09 «Правил охорони праці при переробці та зберіганні аміачної селітри насипом»;

- відсутні пристрої блискавко захисту і захисного заземлення будівель, споруд і устаткування, що є порушенням п.9.5.7 розділу ІХ НПАОП 0.00-1.44-09 «Правил охорони праці при переробці та зберіганні аміачної селітри насипом»;

- працівникам (підсобні працівники – 4 чоловіка) не проведено спеціальне навчання і перевірка знань з питань охорони праці, що є порушенням п.4.7 розділу IV НПАОП 0.00-1.44-09 «Правил охорони праці при переробці та зберіганні аміачної селітри насипом» (а.с.14-19).

Примірник акта перевірки 09.09.2020 року вручено генеральному директору ТОВ «Сервіс-Агропівдень» Назаренку О.О. (а.с.19)

Відповідно до абз.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. №877-V (далі за текстом – Закон №877) державний нагляд (контроль) – діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з ч.5 ст.2 Закону №877 заходи контролю здійснюються органами державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації – з урахуванням особливостей, встановлених Повітряним кодексом України, нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання (Авіаційними правилами України), та міжнародними договорами у сфері цивільної авіації.

З огляду на абз.2 ч.1 ст.38 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1994 р. №2694-ХІІ (далі за текстом – Закон №2694) державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. №96 (далі за текстом – Положення №96) Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі – загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно з пп.1 п.3 Положення №96 основними завданнями Держпраці є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Пунктом 7 Положення №96 встановлено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до з п.1 Положення про Управління Держпраці у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 р. №84 (далі за текстом – Положення №84) Управління Держпраці у Кіровоградській області є територіальним органом Державної служби України з питань охорони праці, що їй підпорядковується (а.с.8).

На підставі пп.16 п.4 Положення №84 Управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування. Транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами. Проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань (а.с.10).

Частиною 5 статті 4 Закону №877 встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відповідно до ч.7 ст.7 Закону №877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Частиною 4 статті 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Згідно з абз.2 ч.2 ст.4 Закону №2694 державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Статтею 9 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» від 18.01.2001 р. №2245-ІІІ (далі за текстом – Закон №2245) визначено, що суб`єкт господарської діяльності ідентифікує об`єкти підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин.

Нормативи порогової маси небезпечних речовин встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок ідентифікації, форма та зміст оповіщення про її результати визначаються Кабінетом Міністрів України.

На основі ідентифікаційних даних Кабінет Міністрів України затверджує класифікацію об`єктів підвищеної небезпеки і порядок їх обліку.

Відповідно до ст.10 Закону №2245 суб`єкт господарської діяльності готує і подає до місцевих органів виконавчої влади декларацію безпеки об`єкта підвищеної небезпеки.

Суб`єкт господарської діяльності несе відповідальність за достовірність даних, наведених у декларації безпеки.

Порядок розроблення декларації безпеки, її зміст, методика визначення ризиків та їх прийнятні рівні встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Подання декларації безпеки або іншої звітної документації не звільняє суб`єктів господарської діяльності від державного нагляду і контролю за їх діяльністю.

Вимоги частини першої цієї статті поширюються на підприємства, установи, організації, які планують експлуатувати хоча б один об`єкт підвищеної небезпеки.

При цьому пунктом 3 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 р. №956 визначено, що суб`єкт господарювання, у власності або користуванні якого є хоча б один потенційно небезпечний об`єкт чи який має намір розпочати будівництво такого об`єкта, організовує проведення його ідентифікації.

З огляду на ч.1 ст.13 Закону №2694 роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Згідно з п.4.6, 4.7 р.IV Правил охорони праці при переробці та зберіганні аміачної селітри насипом, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2009 р. №142 (далі за текстом – Правила охорони праці) план локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій (ПЛАС) повинен розроблятися відповідно до вимог Положення щодо розробки планів локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій, затвердженого наказом Комітету по нагляду за охороною праці України від 17.06.99 №112, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.06.99 за №424/3717 (далі – НПАОП 0.00-4.33-99). План переглядається раз на 5 років.

Не дозволяється виконувати роботи працівникам, які не ознайомлені з планом ліквідації аварій і не знають його в частині, що стосується місця їхньої роботи.

Навчання і перевірка знань з питань охорони праці працівників підприємств повинні здійснюватися відповідно до вимог Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 №15, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за №231/10511 (далі – НПАОП 0.00-4.12-05), а з питань пожежної безпеки – відповідно до вимог Переліку посад, при призначенні на які особи зобов`язані проходити навчання і перевірку знань з питань пожежної безпеки, та порядку їхньої організації, затвердженого наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 29.09.2003 №368, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 11.12.2003 за №1147/8468 (НАПБ Б.06.001-2003), і Типового положення про інструктажі, спеціальне навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки на підприємствах, в установах та організаціях України, затвердженого наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 29.09.2003 №368, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 11.12.2003 за №1148/8469 (далі – НАПБ Б.02.005-03).

Відповідно до пп.7.1.4, 7.1.18 п.7.1 р.VII Правил охорони праці, не допускається зберігання на складі аміачної селітри змащувальних і обтиральних матеріалів.

Складські приміщення для зберігання аміачної селітри насипом за вибухопожежонебезпекою повинні відповідати вимогам чинного законодавства.

З огляду на пп.9.5.7 п.9.5 р. ІХ Правил охорони праці, за ступенем надійності електрозабезпечення виробництво комплексних мінеральних добрив повинно належати до користувачів III категорії. Усі електротехнічні вироби повинні відповідати вимогам «Машины, приборы и другие технические изделия. Исполнения для различных климатических районов. Категории, условия эксплуатации, хранения и транспортирования в части воздействия климатических факторов внешней среды» (ГОСТ 15150-69), вимогам Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.07.2006 №258, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1143/13017, і Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 09.01.98 №4, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 10.02.98 за №93/2533 (НПАОП 40.1-1.21-98).

На підставі викладеного та зважаючи на зміст акта №319/07.5 від 09.09.2020 р. судом встановлено, що відповідачем допущено порушення вимог законодавства з охорони праці, які створюють загрозу життю працівників, при цьому, доказів усунення такого порушення відповідачем суду не надано.

Таким чином, беручи до уваги не усунення відповідачем порушень вимог законодавства з охорони праці, суд дійшов висновку, що виконання Товариством з обмеженою відповідальністю» «Сервіс-Агропівдень» робіт зі зберігання аміачної селітри на складі у мішках по 50 кг у кількості 50 тон підлягають зупиненню до усунення порушень вимог законодавства з охорони праці, а тому позовні вимоги Управління Держпраці у Кіровоградській області підлягають задоволенню у повному обсязі.

У позовній заяві позивач просить звернути судове рішення до негайного виконання.

Статтею 371 Кодексу адміністративного судочинства України визначено категорії спорів рішення по яких виконуються негайно, а також, які можуть бути звернуті до негайного виконання.

Однак, рішення щодо застосування заходів реагування не можуть бути звернуті до негайного виконання відповідно до змісту статті 371 КАС України.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

У даній справі позивачем не понесено витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, а тому відсутні витрати, які б підлягали стягненню з відповідача в порядку розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2. Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс-Агропівдень» (код ЄДРПОУ 38340218, м. Кропивницький, вул. Мурманська, 9-Б) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення робіт зі зберігання аміачної селітри на складі у мішках по 50 кг у кількості 50 тон.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Дата складання повного рішення суду – 29 грудня 2020 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт