Рішення № 93923770, 30.12.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.12.2020
Номер справи
280/1850/19
Номер документу
93923770
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

30 грудня 2020 року Справа № 280/1850/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В. розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, 65)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізька оптово- роздрібна фірма «Взуття» (69068, м. Запоріжжя, вул. Фонвізіна, 8)

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (далі – позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізька оптово- роздрібна фірма «Взуття» (далі – відповідач), в якому позивач просить суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації адміністративного будинку, складських приміщень та приміщень магазинів Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізька оптово-роздрібна фірма «Взуття», розташованих за адресами: м. Запоріжжя, вул. Фонвізіна, 8, м. Запоріжжя, бульвар Центральний, 3, м. Запоріжжя, проспект Ювілейний, 33, шляхом зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізька оптово-роздрібна фірма «Взуття» повністю зупинити експлуатацію адміністративного будинку, складських приміщень та приміщень магазинів за вказаними адресами, окрім робіт пов`язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення цих порушень, що повинно бути встановлено на підставі перевірки Головним управлінням ДСНС України у Запорізькій області.

Ухвалою суду від 02.05.2019 відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання на 28.05.2019.

Протокольною ухвалою суду від 28.05.2020 відкладено підготовче засідання на 25.06.2019.

У зв`язку із відрядженням судді Конишевої О.В. підготовче засідання відкладалося на 02.07.2019.

Ухвалою суду від 02.07.2019 продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів, відкладено підготовче засідання на 01.08.2019.

Ухвалою суду від 01.08.2019 за клопотанням сторін зупинено провадження у справі для надання сторонам часу для примирення до 23.09.2019.

Ухвалою суду від 23.09.2019 поновлено провадження у справі.

Ухвалою суду від 23.09.2019 за клопотанням сторін зупинено провадження у справі для надання сторонам часу для примирення до 19.11.2019.

Ухвалою суду від 19.11.2019 поновлено провадження у справі.

Ухвалою суду від 19.11.2019 за клопотанням сторін зупинено провадження у справі для надання сторонам часу для примирення до 28.01.2020.

Протокольною ухвалою суду від 28.01.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 18.02.2020.

Ухвалою суду від 18.02.2020 за клопотанням сторін зупинено провадження у справі для надання сторонам часу для примирення до 24.03.2020.

У зв`язку із знаходженням судді Конишевої О.В. на лікарняному судове засідання відкладалося на 07.04.2020.

Ухвалою суду від 07.04.2020 поновлено провадження у справі.

Ухвалою суду від 07.04.2020 відкладено розгляд справи на 06.05.2020.

Ухвалою суду від 06.05.2020 за клопотанням сторін зупинено провадження у справі для надання сторонам часу для примирення до 27.07.2020.

Ухвалою суду від 27.07.2020 поновлено провадження у справі.

Ухвалою суду від 27.07.2020 за клопотанням сторін зупинено провадження у справі для надання сторонам часу для примирення до 09.11.2020.

Ухвалою суду від 09.11.2020 поновлено провадження у справі.

Ухвалою суду від 09.11.2020 за клопотанням сторін зупинено провадження у справі для надання сторонам часу для примирення до 14.12.2020.

Ухвалою суду від 14.12.2020 поновлено провадження у справі.

Представник позивача та відповідача 14.12.2020 до канцелярії суду подали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, позовну заяву просить задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів, зміст та обсяг яких достатній для вирішення спору по суті.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Запорізьким міськрайонним управлінням Головного управління ДСНС України у Запорізькій області в період з 21 січня по 25 січня 2019 року було проведено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізька оптово-роздрібна фірма «Взуття», за результатами якої було складено акт № 19 від 25.01.2019 року.

В ході перевірки позивачем встановлено, що об`єкти відповідача - приміщення та територія TOB «Запорізька оптово-роздрібна фірма «Взуття» за адресами: м. Запоріжжя, вул. Фонвізіна, 8, м. Запоріжжя, бульвар Центральний,3, м. Запоріжжя, проспект Ювілейний, 3, експлуатуються з порушенням норм пожежної та техногенної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, а саме:

1. м. Запоріжжя, вулиця Фонвізіна, 8

Не обладнано адміністративне приміщення та приміщення гаражів системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».

Відповідно до вимог пункту 1.2 глави 1 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за №252/26697, будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5- 56:2014 "Системи протипожежного захисту". Відсутність системи протипожежного захисту (пожежної сигналізації та оповіщення про пожежу) не дасть можливості виявлення загорання, на його ранній стадії, та сповіщення працюючого персоналу і підрозділів оперативно-рятувальної служби про загорання. У такому випадку суттєво збільшується час розвитку пожежі до моменту її виявлення що несе загрозу для здоров`я і життя людей.

Не проведено технічне обслуговування системи пожежної сигналізації ("адміністративне приміщення та приміщення гаражів).

Відповідно до вимог п. 1.4 гл. 1 розділ V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС №657 від 31.07.2017: Пункт Ж.2.4. ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» Додаток Ж (обов`язковий). Підтримання експлуатаційної придатності СПЗ повинно проводитися відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту. Через відсутність на об`єкті договору на технічне обслуговування системи пожежної сигналізації з організацією, що має ліцензію на право проведення даного виду робіт, в разі виникнення пожежі, не має можливості сповіщення аварійно-рятувального підрозділу, персоналу та відвідувачів, не має можливості швидкого реагування на пожежу та іншу надзвичайну ситуацію, що несе загрозу для здоров`я та життя людей.

Тривожні сповіщення від приладу приймально-контрольної пожежної системи протипожежного захисту не виведено на пульт пожежного спостерігання з урахуванням вимог п. 5.6 та таблиці А.1 додатка А ДБН В.2.5-56:2014 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту».

Відповідно до вимог пункту 1.4 глави 1 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за N 252/26697, тривожні сповіщення від приладів приймально- контрольних пожежних систем протипожежного захисту будинків та споруд виводяться на пульти пожежного спостерігання. Несправності, які впливають на їх працездатність, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах. Система протипожежного захисту повинні бути встановлені на об`єктах, де вплив небезпечних факторів пожежі може призвести до травматизму та (або) загибелі людей. Не виведення приладу приймально- контрольної пожежної системи протипожежного захисту не дає можливості цілодобового спостереження за протипожежним станом об`єкта та в разі виникнення пожежі не гарантує невідкладного реагування на надзвичайну ситуацію, що створює загрозу для життя і здоров`я людей.

Не проведено вогнезахисне обробляння дерев`яних елементів адміністративного корпусу, організацією, яка має відповідну ліцензію на виконання таких видів робіт.

Відповідно до вимог пункту 2.5 глави 2 розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін`юсті України 05.03.2015р. за N 252/26697, у будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) повинні оброблятися засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності. Під час пожежі спостерігаються велика швидкість розповсюдження вогню, чому можуть сприяти необроблені горючі матеріали, а також виділення токсичних продуктів горіння, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.

В приміщенні адміністративного корпусу допускається встановлення на вікнах ґрат, які не розкриваються, не розсуваються та не знімаються.

Відповідно до вимог пункту 2.16 глави 2 розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за N 252/26697, встановлення на вікнах приміщень де перебувають люди, ґрат, останні повинні розкриватися, розсуватися або зніматися. Під час перебування людей в цих приміщеннях грати мають бути відчинені (зняті). Віконний отвір являє собою шлях евакуації у разі виникнення пожежі або іншої надзвичайної ситуації. При встановленні глухих ґрат унеможливлюється евакуація через віконний отвір, внаслідок чого людина може опинитися в пастці, що становить загрозу для життя і здоров`я людей.

Не забезпечено виконання замірів опору ізоляції електричних мереж та електроустановок.

Відповідно до вимог пункту 1.20 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. заІМ 252/26697, замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання мають проводитись 1 раз на 2 роки. Електрична ізоляція - це шар діелектрика або конструкція, виконана з діелектрика, котрим вкривається поверхня струмоведучих частин, або котрим струмоведучі частини відділяються одна від одної. Ізоляція запобігає протіканню струмів через неї завдяки великому опору. З метою забезпечення надійної роботи ізоляції здійснюються профілактичні заходи, а за їх відсутності є ризик ураження людини електричним струмом, що є загрозою для життя.

В складському приміщенні системи внутрішнього протипожежного водопостачання трубопроводи, які призначені для подачі води на пожежогасіння, мережі водопроводу та протипожежні стояки виконані з пластикової труби а не з металевих труб відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».

Відповідно до вимог глава 2.2 розділ V система внутрішнього протипожежного водопроводу повинна відповідати вимогам та бути справною. Не справність внутрішнього протипожежного водопроводу не дає можливості гасіння пожежі а розповсюдження вогню загрожує здоров`ю та життю людей.

Не проведено технічне обслуговування пожежних кран-комплектів та перевірку на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування відповідно до вимог підпункту 9 пункту 2.2 глави 2 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін`юсті України 05.03.2015р. за № 252/26697, пожежні кран-комплекти не рідше одного разу на рік підлягають технічному обслуговуванню і перевірці на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування. Пожежні кран-комплекти повинні постійно бути справними і доступними для використання. Не справність внутрішнього протипожежного водопроводу не дає можливості гасіння пожежі а розповсюдження вогню загрожує здоров`ю та життю людей.

В приміщенні адміністративного корпусу не забезпечено лінії живлення до кожного побутового кондиціонера, групи кондиціонерів автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів.

Відповідно до вимог пункту 2.26 глави 2 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 року № 1417, зареєстрований у Мін`юсті України 05.03.2015р. за № 252/26697, монтаж, підключення, прокладання мереж, улаштування електричного захисту на лініях, які живлять побутові кондиціонери, повинні проводитися відповідно до вимог інструкції виробника. Лінії живлення до кожного побутового кондиціонера, групи кондиціонерів необхідно забезпечувати автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів. Відсутність автономних пристроїв електричного захисту побутових кондиціонерів становить велику загрозу розповсюдження пожежі від короткого замкнення електромережі в одному із побутових кондиціонерів, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.

Не проведено перевірку працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу (ПГ) 1 раз на рік з випробуванням на тиск та витрату води з оформленням акта.

Відповідно до вимог розділу V глава 2 пункт 4, для контролю працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу власнику мережі водопостачання або іншій відповідальній особі, визначеній у відповідному договорі згідно з вимогами чинного законодавства необхідно 1 раз на рік проводити випробування на тиск та витрату води з оформленням акта. Випробування водопроводу повинно проводитися також після кожного ремонту, реконструкції або підключення нових споживачів до мережі водопроводу. Не справність зовнішнього протипожежного водопроводу не дає можливості гасіння пожежі а розповсюдження вогню загрожує здоров`ю та життю людей.

Не забезпечено територію підприємства спеціальним пожежним щитом, комплектом засобів пожежогасіння, а саме: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2 х 2 м - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт.

Відповідно до вимог пункт 3.6, 3.11 глави З розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС №657 від 31.07.2017 Наказ МВС України №25 від 15.01.2018р. «Правила експлуатації та типові норми належності вогнегасників». Територія підприємств, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку. Відсутність первинних засобів пожежогасіння унеможливлює оперативне гасіння пожежі, а її розповсюдження несе загрозу для здоров`я та життя людей;

В приміщенні охорони застосовується саморобний подовжувач, який не відповідає вимогам ПУЕ.

Відповідно до вимог пункт 1.18 глави 1 розділу IV, забороняється застосування саморобних подовжувачів, які не відповідають вимогам ПУЕ, що пред`являються до переносних (пересувних) електропроводок. За відсутності виконання цих вимог є ризик загорання ізоляції проводів та короткого замикання, що є загрозою для життя людини.

Не проведено навчання керівного складу на територіальних курсах цивільної оборони.

Відповідно до вимог Статті 20 пункту 1 підпункту 8) «Кодексу цивільного захисту України» від 2.10.2012р. № 5403-VI та пп. 7, 10, 11 додатку 1 ПКМУ від 23.10.2013р. №819 «Про затвердження Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту». Навчання з питань цивільної оборони необхідні для керування діями співробітників на випадок надзвичайної ситуації, а за відсутності цих знань та невмінні керувати діями під час надзвичайної ситуації, відвідувачі та персонал магазину не зможуть отримати оперативної допомоги щодо правильних дій для забезпечення свого здоров`я життя.

Не приведено у відповідність до встановлених вимог забезпечення працюючого персоналу засобами колективного та індивідуального захисту.

Відповідно до вимог розділ V, п.4.1, розділ 3 п.2 наказ МВС України від 05.11.2018 р. № 879 «Про затвердження Правил техногенної безпеки» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 листопада 2018 р. за №1346/32798. Постанова Кабінету міністрів України від 19 серпня 2002 року № 1200. При накладенні зон можливого забруднення від різних видів небезпечних хімічних речовин (далі - НХР) і зон радіоактивного забруднення, у яких може опинитися об`єкт на такому об`єкті і в аварійно-рятувальних формуваннях, які залучатимуться для виконання аварійно-рятувальних робіт у цих зонах, повинні використовуватись засоби захисту органів дихання від кожної конкретної НХР і засоби захисту органів дихання і шкіри від радіоактивних речовин або уніфіковані (багатофункціональні) засоби захисту, прилади радіаційної, хімічної розвідки та дозиметричного контролю. В разі відсутності на об`єкті (в магазині) засобів радіаційного та хімічного захисту та виникненні при цьому надзвичайної ситуації, персонал магазину не зможе бути у безпеці під час аварії та забрудненні повітря, що буде загрожувати їх життю та здоров`ю.

2. м. Запоріжжя, проспект Ювілейний, 33

Не обладнано приміщення роздягальні системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».

Відповідно до вимог пункту 1.2 глави 1 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за N 252/26697, будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту". Відсутність системи протипожежного захисту (пожежної сигналізації та оповіщення про пожежу) не дасть можливості виявлення загорання, на його ранній стадії, та сповіщення працюючого персоналу і підрозділів оперативно-рятувальної служби про загорання. У такому випадку суттєво збільшується час розвитку пожежі до моменту її виявлення що несе загрозу для здоров`я і життя людей.

Не проведено технічне обслуговування системи пожежної сигналізації адміністративне приміщення та приміщення гаражів).

Відповідно до вимог п. 1.4 гл. 1 розділ V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС №657 від 31.07.2017: Пункт Ж.2.4. ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» Додаток Ж (обов`язковий). Підтримання експлуатаційної придатності СПЗ повинно проводитися відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту. Через відсутність на об`єкті договору на технічне обслуговування системи пожежної сигналізації з організацією, що має ліцензію на право проведення даного виду робіт, в разі виникнення пожежі, не має можливості сповіщення аварійно-рятувального підрозділу, персоналу та відвідувачів, не має можливості швидкого реагування на пожежу та іншу надзвичайну ситуацію, що несе загрозу для здоров`я та життя людей.

Допускається експлуатація тимчасових електромереж в коридорах.

Відповідно до вимог пункт 1.8 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017. Улаштування та експлуатація тимчасових електромереж забороняються. Винятком можуть бути тимчасові електромережі, які живлять ілюмінаційні установки, а також електропроводки в місцях проведення будівельних, тимчасових ремонтно- монтажних та аварійних робіт. Експлуатація тимчасової дільниці електромережі становить велику небезпеку, є ризик загорання ізоляції проводів та короткого замикання, що є загрозою для життя людини.

Допускається розміщення електричного обладнання на відстані менше 1 м від горючих матеріалів.

Відповідно до вимог Розділ 4 глави 1п. 1.9 «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС№ 657 від 31.07.2017. Електричне обладнання, машини, апарати, прилади, електрощити зі ступенем захисту оболонок менше ІР 44 повинні розміщуватися на відстані не менше 1 м від горючих матеріалів, за винятком матеріалів груп Г1, Г2. Електроустаткування під час своєї роботи при перенавантаженнях електромережі може спричинити іскріння, що стане чинником для створення та розповсюдження пожежі по матеріалах, які знаходяться біля електроустаткування.

Не забезпечено проведення технічного обслуговування вогнегасників відповідно до норм, правил (настанови з технічного обслуговування вогнегасників), установлених їх виробником, та нормативних документів у сфері пожежної безпеки.

Відповідно до вимог пункту 3.17 глави 3 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за N 252/26697, керівники об`єктів, підприємств повинні забезпечити утримання засобів протипожежного захисту у працездатному стані та забезпечити їх технічне обслуговування. При невиконанні даного заходу, технічно не придатних до використання первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників), які розраховані на припинення горіння на початковому етапі розвитку пожежі може призвести до більш швидкого розвитку пожежі та призвести до більших надзвичайних подій, які несуть загрозу життю або здоров`ю населення.

Не забезпечено згідно норм приміщення магазину первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками (сертифікованими в Україні). Відповідно до вимог пункт 3.6, 3.11 глави 3 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС № 657 від 31.07.2017 Наказ МВС України №25 від 15.01.2018р. «Правила експлуатації та типові норми належності вогнегасників». Територія підприємств, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку. Відсутність первинних засобів пожежогасіння унеможливлює оперативне гасіння пожежі, а її розповсюдження несе загрозу для здоров`я та життя людей;

Не забезпечено виконання замірів опору ізоляції електричних мереж та електроустановок. Відповідно до вимог пункту 1.20 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання мають проводитись 1 раз на 2 роки.

Не доукомплектовано кран-комплекти пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, важелем для полегшення відкривання вентиля. Відповідно до вимог пункту 2.2 глави 2 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованих у Мін`юсті України 05.03.2015 за №252/26697, кожен пожежний кран-комплект має бути укомплектований пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, кнопкою дистанційного запуску пожежних насосів (за наявності таких насосів), а також важелем для полегшення відкривання вентиля. Елементи з`єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола мають бути однотипними. Пожежні крани (пожежні кран-комплекти) є складовою частиною системи внутрішнього водяного пожежогасіння. Використовуються для локалізації і ліквідації пожеж, в неукомплектованому стані не можуть використовуватись, що є загрозою для життя людини внаслідок значного поширення полум`я.

Пожежний кран-комплект не розміщено у вбудованих або навісних шафках, які мають отвори для провітрювання, і пристосовані для опломбування, та візуального огляду без їх розкриття. Відповідно до вимог абзацу 3 пункт 2.2 глави 2 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованих у Мін`юсті України 05.03.2015 за №252/26697, пожежні кран-комплекти повинні розміщуватись у вбудованих або навісних шафках, які мають отвори для провітрювання і пристосовані для опломбування та візуального огляду їх без розкривання. При виготовленні шаф рекомендується передбачати в них місце для зберігання двох вогнегасників.

Не проведено технічне обслуговування та перевірку на працездатність пожежних кран-комплектів шляхом пуску води з реєстрацією у журналі технічного обслуговування. Відповідно до вимог абзацу 9 пункт 2.2 глави 2 розділу V Правила пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованих у Мін`юсті України 05.03.2015 за №252/26697, пожежні кран комплекти не рідше одного разу на рік підлягають технічному обслуговуванню і перевірці на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування. Пожежні крани ( пожежні кран-комплекти) є складовою частиною системи внутрішнього водяного пожежогасіння. Використовуються для локалізації і ліквідації пожеж, в непрацездатному не можуть використовуватись, що є загрозою для життя людини внаслідок значного поширення полум`я.

Допускається захаращення шляхів евакуації (коридорів) різними матеріалами. Відповідно до вимог Розділ III глава 2 п.2.37. Не допускається захаращувати шляхи евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами. Захаращування шляхів евакуації ускладнює звільнення людьми приміщень і будівель під час пожежі і збільшує час на це, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.

Допускається встановлення на вікнах ґрат, які не розкриваються, не розсуваються та не знімаються. Відповідно до вимог пункту 2.16 глави 2 розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за N 252/26697, встановлення на вікнах приміщень де перебувають люди, ґрат, останні повинні розкриватися, розсуватися або зніматися. Під час перебування людей в цих приміщеннях грати мають бути відчинені (зняті). Віконний отвір являє собою шлях евакуації у разі виникнення пожежі або іншої надзвичайної ситуації. При встановленні глухих ґрат унеможливлюється евакуація через віконний отвір, внаслідок чого людина може опинитися в пастці, що становить загрозу для життя і здоров`я людей.

Не проведено ідентифікацію об`єкту та не узгоджено її з державним інспектором цивільного захисту. Відповідно до вимог пункту 10 «Методики ідентифікації потенційно небезпечних об`єктів», затвердженої наказом МНС України від 23.02.2006 р. № 98, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 березня 2006 р. за № 286/12160, відповідальні особи об`єктів господарської діяльності, які проводять ідентифікацію, узгоджують результати ідентифікації з місцевими органами державного нагляду у сфері цивільного захисту. Відсутність ідентифікації не дає можливості визначення необхідності заходів пожежної та техногенної безпеки , що при надзвичайної ситуації несе загрозу для здоров`я і життя людей.

Не приведено у відповідність до встановлених вимог забезпечення працюючого персоналу засобами індивідуального захисту органів дихання. Відповідно до вимог розділ V, п.4.1 наказ МВС України від 05.11.2018 р. № 879 «Про затвердження Правил техногенної безпеки» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 листопада 2018 р. за №1346/32798. Постанова Кабінету міністрів України від 19 серпня 2002 року № 1200. При накладенні зон можливого забруднення від різних видів небезпечних хімічних речовин (далі - НХР) і зон радіоактивного забруднення, у яких може опинитися об`єкт на такому об`єкті і в аварійно-рятувальних формуваннях, які залучатимуться для виконання аварійно-рятувальних робіт у цих зонах, повинні використовуватись засоби захисту органів дихання від кожної конкретної НХР і засоби захисту органів дихання і шкіри від радіоактивних речовин або уніфіковані (багатофункціональні) засоби захисту, прилади радіаційної, хімічної розвідки та дозиметричного контролю. В разі відсутності на об`єкті (в магазині) засобів радіаційного та хімічного захисту та виникненні при цьому надзвичайної ситуації, персонал магазину не зможе бути у безпеці під час аварії та забрудненні повітря, що буде загрожувати їх життю та здоров`ю.

3. м. Запоріжжя, бульвар Центральний, 3

Не обладнано приміщення магазину системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту». Відповідно до вимог пункту 1.2 глави 1 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за N 252/26697, будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту". Відсутність системи протипожежного захисту (пожежної сигналізації та оповіщення про пожежу) не дасть можливості виявлення загорання, на його ранній стадії, та сповіщення працюючого персоналу і підрозділів оперативно-рятувальної служби про загорання. У такому випадку суттєво збільшується час розвитку пожежі до моменту її виявлення що несе загрозу для здоров`я і життя людей.

Не забезпечено лінії живлення до кожного побутового кондиціонера, групи кондиціонерів автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів. Відповідно до вимог пункту 2.26 глави 2 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від

30.12.2014 року № 1417, зареєстрований у Мін`юсті України 05.03.2015р. за № 252/26697, монтаж, підключення, прокладання мереж, улаштування електричного захисту на лініях, які живлять побутові кондиціонери, повинні проводитися відповідно до вимог інструкції виробника. Лінії живлення до кожного побутового кондиціонера, групи кондиціонерів необхідно забезпечувати автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів. Відсутність автономних пристроїв електричного захисту побутових кондиціонерів становить велику загрозу розповсюдження пожежі від короткого замкнення електромережі в одному із побутових кондиціонерів, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.

Допускається замикання евакуаційних дверей на навісні замки на шляхах евакуації. Відповідно до вимог розділу III глави 2 п. 2.37. Не допускається забивати, заварювати, замикати на замки, болтові з`єднання та інші запори, що важко відчиняються зсередини, двері на шляхах евакуації та евакуаційних виходах. При замиканні евакуаційних дверей на навісні замки на шляхах евакуація людей може привести до травмування та загибель людей.

Не доукомплектовано кран-комплекти пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, важелем для полегшення відкривання вентиля. Відповідно до вимог пункту 2.2 глави 2 розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованих у Мін`юсті України 05.03.2015 за №252/26697, кожен пожежний кран-комплект має бути укомплектований пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, кнопкою дистанційного запуску пожежних насосів (за наявності таких насосів), а також важелем для полегшення відкривання вентиля. Елементи з`єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола мають бути однотипними. Пожежні крани (пожежні кран-комплекти) є складовою частиною системи внутрішнього водяного пожежогасіння та використовуються для локалізації і ліквідації пожеж, в неукомплектованому стані не можуть використовуватись, що є загрозою для життя людини внаслідок значного поширення полум`я.

Не проведено технічне обслуговування та перевірку на працездатність пожежних кран-комплектів шляхом пуску води з реєстрацією у журналі технічного обслуговування. Відповідно до вимог абзацу 9 пункт 2.2 глави 2 розділу V Правила пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованих у Мін`юсті України 05.03.2015 за №252/26697, пожежні кран комплекти не рідше одного разу на рік підлягають технічному обслуговуванню і перевірці на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування. Пожежні крани ( пожежні кран-комплекти) є складовою частиною системи внутрішнього водяного пожежогасіння та використовуються для локалізації і ліквідації пожеж, в непрацездатному не можуть використовуватись, що є загрозою для життя людини внаслідок значного поширення полум`я.

Допускається підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи в приміщенні магазину. Відповідно до вимог пункту 1.18 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін`юсті України 05.03.2015р. за N 252/26697, забороняється підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи, обгортання електроламп і світильників папером, тканиною та іншими горючими матеріалами, експлуатація їх зі знятими ковпаками (розсіювачами). При порушенні експлуатації світильників та їх не відповідність, тобто зменшення ступеня захисту світильника, призводить до аварійної експлуатації освітлювальної та силової електромережі та зниження її технічних характеристик, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур), що створює загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Допущено підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи в приміщенні магазину. Відповідно до вимог пункту 1.18 розділу IV. Забороняється застосування саморобних подовжувачів, які не відповідають вимогам ПУЕ, що пред`являються до переносних (пересувних) електропроводок. При порушенні експлуатації світильників та їх не відповідність, тобто зменшення ступеня захисту світильника, призводить до аварійної експлуатації освітлювальної та силової електромережі та зниження її технічних характеристик, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур), що створює загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Не забезпечено приміщення відповідними знаками безпеки відповідно до ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, ГОТ) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности». Відповідно до вимог пункту 8 розділу II «Правил пожежної безпеки в Україні» затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, із змінами, внесеними згідно з Наказом МВС№ 657 від 31.07.2017, територія об`єкта, а також приміщення повинні бути забезпечені відповідними знаками безпеки відповідно до ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности». При відсутності знаків безпеки люди, які знаходяться всередині будівлі не зможуть зорієнтуватися під час пожежі або будь-якої надзвичайної ситуації, що призведе до сповільнення евакуації або використання первинних засобів пожежогасіння.

Приміщення електрощитової не відокремлено від інших приміщень протипожежними перешкодами відповідно до вимог ДБН В.1.1-7-2002 "Пожежна безпека об`єктів будівництва". Відповідно до вимог пункту 1.24 глави 1 розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, приміщення електрощитової повинні обладнуватися протипожежними перешкодами відповідно до вимог ДБН В.1.1-7-2002 «Пожежна безпека об`єктів будівництва». В разі виникнення пожежі в приміщенні електрощитової, відсутність відповідних протипожежних перешкод, а саме протипожежних дверей зі встановленою межею горючості значно збільшить швидкість розповсюдження продуктів горіння (диму), що несе загрозу для життя і здоров`я людей.

Допущено улаштування горючих матеріалів на шляхах евакуації біля евакуаційного виходу. Відповідно до вимог Розділ III глави 2 п. 2.23«Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрований у Мін`юсті України 05 березня 2015 р. за № 252/26697, забороняється зменшувати кількість та розміри евакуаційних виходів з будівель і приміщень, класи вогнестійкості несучих та огороджувальних конструкцій, застосовувати будівельні матеріали з вищими показниками пожежної небезпеки, змінювати інженерні та планувальні рішення й умови освітлення згідно з нормованою вимогою. У разі невиконання цих вимог є загроза для життя і здоров`я людей.

Допускається відкривання дверей не в напрямку виходу із приміщення. Відповідно до вимог пункт 2.27 глава 2 розділу III Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, зареєстровані у Мін`юсті України 05.03.2015р. за N252/26697. Відкривання дверей не в напрямку виходу із будівлі ускладнює звільнення людьми приміщень і будівель і збільшує час на це, або може бути перешкодою при евакуації, що несе загрозу для здоров`я і життя людей.

У зв`язку з виявленими порушеннями відповідачем вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, Управління ДСНС України у Запорізькій області на підставі Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» звернулось з даним позовом про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення експлуатації адміністративного будинку, складських приміщень та приміщень магазинів Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізька оптово-роздрібна фірма «Взуття», розташованих за адресами: м. Запоріжжя, вул. Фонвізіна, 8, м. Запоріжжя, бульвар Центральний, 3, м. Запоріжжя, проспект Ювілейний, 33, окрім робіт, пов`язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення цих порушень, що повинно бути встановлено на підставі перевірки Головного управління ДСНС України у Запорізькій області.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною першою статті 47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Як встановлено статтею 1 Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом; спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа (частина четверта статті 4 Закону № 877).

Як встановлено статтею 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності відповідно до Указу Президента України від 16.01.2013 №20/2013 «Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» (далі - Указ №20/2013) є Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України).

Основними завданнями ДСНС України є, серед іншого, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб (пункт 3 Указу № 20/2013).

ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення) - пункт 6 Указу № 20/2013.

Частиною сьомою статті 7 Закону № 877 визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Згідно із частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Таким чином, Управління ДСНС України у Запорізькій області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, а тому воно наділене повноваженнями здійснювати державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки і звертатись до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Згідно із частиною другою статті 51 та частиною третьою статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення техногенної безпеки суб`єкта господарювання покладається на його керівника, забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.

Як визначено пунктами 33, 43 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України, пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов`язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю; техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об`єктах, а також у суб`єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення.

Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, є обов`язковими для виконання суб`єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 Розділ І Правил пожежної безпеки в Україні).

Настання реальної загрози життю та здоров`ю людей від пожежі пов`язане з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.

В ході судового розгляду справи, судом встановлено, а також не заперечувалося позивачем, часткове усунення відповідачем порушень, зафіксованих Актом № 540 від 07.04.2020 року.

Між тим, неусуненими залишились наступні порушення:

1. м Запоріжжя Вул. Фонвізіна, 8:

- не виконано оброблення дерев`яних елементів горищних покриттів (крокви, лати) засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності в адміністративному корпусі;

- в складському приміщенні (ФОП ОСОБА_1 ) системи внутрішнього протипожежного водопостачання трубопроводи, які призначені для подачі води на пожежогасіння, мережі водопроводу га протипожежні стояки виконані з пластикової труби, а не з металевих труб відповідно до ДБН В.2.5-56:20І4 «Системи протипожежного захисту»;

- не проведено технічне обслуговування пожежних кран-комплектів та перевірку на працездатність шляхом пуску води у складському приміщенні (ФОП ОСОБА_2 ) з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування;

- не забезпечено працівників засобами радіаційного та хімічного захисту;

2. м. Запоріжжя, бул. Центральний, 3:

- не обладнано приміщення магазину системою протипожежного захисту і (системою пожежної сигналізації та системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей) відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту».

3. м. Запоріжжя пр. Ювілейний, 33

- не забезпечено працівників засобами радіаційного та хімічного захисту від об`єктів (під які потрапляє у зону можливих надзвичайних ситуацій).

Відповідач у заяві про усунення порушень від 18.02.2020 зазначав, що таке порушення як «не проведено вогнезахисне обробляння дерев`яних елементів адміністративного корпусу, організацією, яка має відповідну ліцензію на виконання таких видів робіт», ним усунуто шляхом виконання робіт покриття, а також на підтвердження цього вказує на договір № 268/05/2014 від 22.05.2014 року та акт виконаних робіт № 2457 від 22.042014 року.

Проте, суд вважає за необхідне зазначити, що акт на який посилається відповідач стосується не вогнезахисної обробки, а вогнегасників. Що стосується договору, то стороною виконавцем у договорі вказане інше підприємство, а саме ТОВ «Ваша безпека 2008». Виконання цього договору та робіт ніяким документом не підтверджується.

Щодо застосування заходів реагування за адерсою: АДРЕСА_1 , суд вважає, що порушення яке залишилося для усунення відповідачем не становить прямої загрози життю та здоров`ю людей та враховуючи те, що інші правопорушення були усунуті відповідачем, суд відмовляє в задоволення позовних вимог в цій частині.

Враховуючи той, факт що зазначені порушення дійсно становить загрозу життю та здоров`ю людей та не були усунуті відповідачем на перевіреному позивачем об`єкті, тому суд дійшов висновку, що позивач обґрунтував наявність підстав для застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації адміністративного будинку, складських приміщень та приміщень магазинів Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізька оптово-роздрібна фірма «Взуття», розташованих за адресами: м. Запоріжжя, вул. Фонвізіна, 8, м. Запоріжжя, бульвар Центральний, 3 окрім робіт, пов`язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення цих порушень.

Однак, встановлення повного усунення порушень на підставі перевірки Головним управлінням ДСНС України у Запорізькій області не передбачено нормативними актами.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за принципом пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров`я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.

Відповідно до положень статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки, відповідно до приписів ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, 65, код ЄДРПОУ 38625593) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізька оптово- роздрібна фірма «Взуття» (69068, м. Запоріжжя, вул. Фонвізіна, 8, код ЄДРПОУ 01554516)- задовольнити частково.

Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації адміністративного будинку, складських приміщень та приміщень магазинів Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізька оптово-роздрібна фірма «Взуття», розташованих за адресами:

м. Запоріжжя, вул. Фонвізіна, 8;

м. Запоріжжя, бульвар Центральний, 3, окрім робіт пов`язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення цих порушень, зазначених в акті перевірки від № 19 від 25.01.2019 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 30.12.2020.

Суддя О.В. Конишева