Рішення № 93918735, 24.12.2020, Пересипський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Суворовський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
24.12.2020
Номер справи
523/3268/20
Номер документу
93918735
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 523/3268/20

Провадження №2/523/2405/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" грудня 2020 р. Суворовський районний суд міста Одеси в складі

головуючого судді - Сувертак І.В.

при секретарі - Кругліков О. О.

розглянув в відкритому судовому засіданні в залі суду № 5 в місті Одесі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом

Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (65074, м. Одеса, вул. Косовська, 2 Д) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення надміру виплачених грошових коштів,-

Установив

Позивач звернувся з позовом до суду про стягнення з відповідача суми виплаченої допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 3385 грн. 62 коп.

Вимоги позову представник позивача обґрунтував тим, що на обліку в управлінні соціального захисту населення в Суворовському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради перебувала ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , як отримувач допомоги на дітей одиноким матерям, з 01.01.2016 року по 31.07.2018 року.

31.01.2016 року ОСОБА_1 звернулась із заявою про допомогу сім`ям з дітьми, відповідно до Порядку призначення і виплат державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751.

Даним Порядком передбачено, що допомога на дітей одиноким матерям, надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Допомогу було призначено та виплачено за періоди:

-з 01.01.2016 року по 30.06.2016;

-з 01.08.2016 року по 31.01.2017;

-з 01.02.2017 року по 31.07.2017;

-з 01.08.2017 року по 31.01.2018;

-з 01.02.2018 року по 31.07.2018;

у сумі 32636,96грн.

Водночас, пунктом 49 Порядку передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язанні повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).

Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги, робити запити до органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів), використовуються відомості Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, що отримані в порядку щоквартального електронного інформаційного обміну між Мінсоцполітики і Державною фіскальної службою з урахуванням вимог, передбачених для інформацій з обмеженим доступом. Порядок обміну такою інформацією затверджується Мінсоцполітики і Державною фіскальною службою.

Згідно з даними з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, отриманими за 2018 рік від державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси в порядку електронного інформаційного обміну встановлено, що Відповідач була зайнятою особою з лютого 2018 року.

Підтвердженням цього факту є інформаційна довідка за формою ОК-5 Суворовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 20.08.2018 року.

Разом з тим, при кожному звернені за призначення допомоги, в декларації про доходи та майновий стан Відповідач не декларувала заробітну плату.

Приховування даних про працевлаштування вплинуло на встановленні права на призначення заявниці соціальної допомоги та визначення її розміру.

На підставі зазначеної інформаційної довідки за формою ОК-5 управлінням проведені перерахунки соціальної допомоги за відповідні періоди.

В результаті зазначених перерахунків сума надміру виплачених коштів за період з 01.02.2018 року по 31.07.2018 року становить 3385.62 грн.

Відповідач щодо необхідності повернення зазначених коштів у місячний термін повідомлено рекомендованим листом управління від 04.03.2019 poкy.

Кошти надміру виплаченої допомоги на рахунок департаменту від Відповідача не надходили.

Таким чином, позивач просив стягнути з відповідача надміру виплачені грошові кошти у розмірі 3385 грн. 62 коп. та сплачений судовий збір у розмірі 2102 грн. 00 коп.

Ухвалою Суворовського районного суду м.Одеси від 19 березня 2020 року було відкрито спрощене провадження по справі з викликом сторін по справі та надано відповідачу строк для подання клопотання про розгляд справи в загальному порядку. Окрім того відповідачу було надано строк для подання відзиву на позовну заяву. (а.с. 74,75).

Відповідачу направлялись повістки за відомою адресою встановленого місця проживання, котрі не отримано. Поштові відправлення повернулись на адресу суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання, адресат відсутній». (а.с. 85-87,89-91). Причин неявки суду не сповістив, з заявою про відкладення розгляду справи до суду не звертався.

Позивач надав на адресу суду клопотання про розгляд справи у його відсутності. (а.с. 96).

Відповідач, у встановлений судом строк, на адресу суду клопотань про розгляд справи з повідомленням сторін у загальному порядку та відзиву на позовну заяву не надав.

Враховуючи вимоги ст. 223 ЦПК України та ст.6 Конвенції Про захист прав людини та основних свобод, ратифікованої Законом України 17.07.1997 року, з метою недопущення затягування розгляду справи, суд вважає за необхідне розгляд справи провести за відсутності відповідача.

З`ясував обставини справи, дослідив та проаналізував матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі, виходячи з наступного.

Згідно з ч. 3 ст. 2 ЦПК України основними засадами (принципами) цивільного судочинства є: 1) верховенство права; 2) повага до честі і гідності, рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом; 3) гласність і відкритість судового процесу та його повне фіксування технічними засобами; 4) змагальність сторін; 5) диспозитивність; 6) пропорційність; 7) обов`язковість судового рішення; 8) забезпечення права на апеляційний перегляд справи; 9) забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, встановлених законом; 10) розумність строків розгляду справи судом; 11) неприпустимість зловживання процесуальними правами; 12) відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення. Частиною 3 статті 13 ЦПК України визначено, що учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності. Частина 2 статті 43 ЦПК встановлює, що учасники справи зобов`язані: 1) виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; 2) сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; 3) з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою; 4) подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; 5) надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; 6) виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; 7) виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Відповідно до положень ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Згідно зі ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Судом встановлено, що на обліку в управлінні соціального захисту населення в Суворовському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради перебувала ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , як отримувач допомоги на дітей одиноким матерям, з 01.01.2016 року по 31.07.2018 року.

31.01.2016 року ОСОБА_1 звернулась із заявою про допомогу сім`ям з дітьми, відповідно до Порядку призначення і виплат державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751. (а.с. 6-8).

Даним Порядком передбачено, що допомога на дітей одиноким матерям, надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Допомогу було призначено та виплачено за періоди:

-з 01.01.2016 року по 30.06.2016;

-з 01.08.2016 року по 31.01.2017;

-з 01.02.2017 року по 31.07.2017;

-з 01.08.2017 року по 31.01.2018;

-з 01.02.2018 року по 31.07.2018;

у сумі 32636,96грн.

Водночас, пунктом 49 Порядку передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язанні повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).

Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги, робити запити до органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів), використовуються відомості Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, що отримані в порядку щоквартального електронного інформаційного обміну між Мінсоцполітики і Державною фіскальної службою з урахуванням вимог, передбачених для інформацій з обмеженим доступом. Порядок обміну такою інформацією затверджується Мінсоцполітики і Державною фіскальною службою.

Згідно з даними з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, отриманими за 2018 рік від державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси в порядку електронного інформаційного обміну встановлено, що Відповідач була зайнятою особою з лютого 2018 року.

Підтвердженням цього факту є інформаційна довідка за формою ОК-5 Суворовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 20.08.2018 року. (а.с. 58,59).

Разом з тим, при кожному звернені за призначення допомоги, в декларації про доходи та майновий стан Відповідач не декларувала заробітну плату.

Приховування даних про працевлаштування вплинуло на встановленні права на призначення заявниці соціальної допомоги та визначення її розміру.

На підставі зазначеної інформаційної довідки за формою ОК-5 управлінням проведені перерахунки соціальної допомоги за відповідні періоди.

В результаті зазначених перерахунків сума надміру виплачених коштів за період з 01.02.2018 року по 31.07.2018 року становить 3385.62 грн.

Відповідачу щодо необхідності повернення зазначених коштів у місячний термін повідомлено рекомендованим листом управління від 04.03.2019 poкy № 14-39/14-02/115. (а.с. 60,61).

Виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Враховуючи зазначене, суд вважає позовні вимоги підставними та такими, що підлягають до задоволення в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 4-7,11-13,17-18,109,131,137,211,223,259, 263-265, 268, 352,354 ЦПК України, суд, -

Вирішив:

Позов Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (65074, м. Одеса, вул. Косовська, 2 Д) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення надміру виплачених грошових коштів – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (ЄДРПОУ 36290160) надміру виплачену суму допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 3385,62 (Три тисячі триста вісімдесят п`ять гривні) 62 копійки.

Стягнути з Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (ЄДРПОУ 36290160), судовий збір у розмірі 2102 грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Суворовський районний суд м. Одеси.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 28 грудня 2020 року.

Суддя