Рішення № 93911574, 17.12.2020, Центральний районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
17.12.2020
Номер справи
490/3095/20
Номер документу
93911574
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

н\п 2/490/2904/2020 Справа № 490/3095/20

Центральний районний суд м. Миколаєва

_____________

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2020 року Центральний районний суд міста Миколаєва у складі:

головуючого - судді Черенкової Н.П.,

при секретарі - Баришнікової І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві цивільну справу за позовом Департамента праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з даним позовом до відповідача про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та виплачених коштів допомоги одинокій матері. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 23.11.2017 року звернулась до Управління соціальних виплат і компенсацій Інгульського району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради з заявою про призначення державної допомоги одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

На підставі вказаного звернення відповідачу призначено:

-соціальну допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.11.2017 року по 30.11.2017 року - 80,29 грн., з 01.12.2017 року по 23.03.2018 року -146,29 грн. щомісяця; з 24.03.2018 року по 30.04.2018 року - 514,29 грн. щомісяця;

- соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.11.2017 року по 30.11.2017 року - 2502,94 грн., з 01.12.2017 року по 23.03.2018 року -2675,46 грн. щомісяця; з 24.03.2018 року по 30.04.2018 року - 3113,38 грн. щомісяця.

Крім того, на підставі заяви відповідача від 08.11.2018 року їй було призначено соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.11.2018 року по 30.04.2019 року у сумі 2638,55 грн. щомісяця, та соціальну допомогу одиноким матерям з 01.11.2018 року по 30.04.2019 року у сумі 304,32 грн. щомісяця.

На виконання вимог законодавства щодо здійснення контролю за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги, управлінням було використано відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків. З інформації, яка була отримана, встановлено, що в період за який обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розмірів вищезазначених допомог, а саме з 01.05.2017 року по 31.10.2018 року ОСОБА_1 отримувала заробітну плату, працюючи у ТОВ «Бест Аутомотів Технолоджіс», яку не задекларувала. Як наслідок, позивачем здійснено перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 державної соціальної допомоги та здійснено розрахунок надміру виплачених коштів у сумі 34933,37 - переплата по допомозі малозабезпеченим сім`ям та 4661,45 грн. - переплата по допомозі одиноким матерям.

Позивачем направлялось повідомлення від 20.03.2019 року щодо повернення виплаченої надміру допомоги малозабезпеченій сім`ї та допомоги одинокій матері, але надміру виплачені кошти відповідачем не повернені.

Позивач просить стягнути з відповідача надміру отримані кошти у вигляді допомоги в сумі 39594,82 грн.

Ухвалою суду від 22.06.2020 року відкрито спрощене провадження по справі.

Представник позивача просив про розгляд справи у його відсутності, вимоги позову підтримав у повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечує.

Відповідач до судового засідання не з`явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Судом ухвалено про розгляд справи у відсутності позивача, заочний розгляд справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.

Обставини справи встановлені судом.

23.11.2017 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціальних виплат і компенсацій Інгульського району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради з заявою про призначення державної допомоги одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, подала декларацію про доходита майновий стан.

На підставі заяви відповідача було призначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) та допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Згідно з інформацією, отриманою від ДФС з державного реєстру фізичних осіб, платників податків з`ясовано, що ОСОБА_1 в період за який обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розмірів вищезазначених допомог, отримувала дохід у вигляді заробітної плати, про що не повідомила позивача. Як наслідок, відповідачу припинено виплату державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї та допомоги як одинокій матері та проведено перерахунок , за підсумком якого ОСОБА_1 має повернути кошти в сумі 39594,82 грн.

Згідно з вимогами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги передбачені Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" №1768-ІІІ від 01 червня 2000 року та Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям" № 250 від 24 лютого 2003 року (далі Порядок).

Відповідно до абзацу другого статті 1 Закону №1768-ІІІ соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Порядок призначення та виплати соціальної допомоги встановлюється Кабінетом МіністрівУкраїни.

Згідно з пунктами 2, 3 Порядку соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

За пунктом 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї).

Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону №1768-ІІІ, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно статті 22 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіхобставин, що впливають на виплату допомоги.

Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Як передбачено п.28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України суд присуджує з відповідача в дохід держави судовий збір у сумі 2102,00 грн.

На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року №250, ст.ст. 4, 5, 76- 81, 259, 263-268, 273, 274, 279, 354, 355 ЦПК України,суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Департамента праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів- задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на користь Департамента праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в сумі 34933,37 грн., які перерахувати на р/р UA258201720343170062000032971, код класифікації 2501030, код ЄДРПОУ 03194499 Держказначейська служба України, м.Київ.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на користь Департамента праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради надміру виплачену державну соціальну допомогу одинокій матері в сумі 3661,45 грн., які перерахувати на р/р UA258201720343170062000032971, код класифікації 2501030, код ЄДРПОУ 03194499 Держказначейська служба України, м.Київ.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , яка зареєстрованаза адресою: АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 2102,00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити рішення до Миколаївського апеляційного суду через Центральний районний суд м. Миколаєва шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо рішення було проголошено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Повний текст рішення виготовлено 17 грудня 2020 року.

Суддя Н.П. Черенкова