
Справа №-613/1420/20 Провадження №-3/613/595/20
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 грудня 2020 року м. Богодухів
Суддя Богодухівського районного суду Харківської області Уварова Ю.В., розглянувши матеріали, що надійшли від Головного управління ДПС у Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який працює директором ТОВ «Богодухівський молзавод»,
за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 855 від 14 грудня 2020 року, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «Богодухівський молзавод», вчинив правопорушення у веденні податкового обліку, а саме: включення в декларацію «перекручених» даних, які призвели до заниження податку на прибуток, що підлягає сплаті, на загальну суму 498 486 грн., в тому числі за три квартали 2020 року, чим порушив п. 44.1, п. 44.2, п.п. 134.1.1 ст. 134 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 2 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до п. 6 Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 02 липня 2016 року № 566, у Протоколі під час його складання обов`язково зазначається стаття КУпАП, згідно з якою передбачено адміністративну відповідальність. При викладенні обставин правопорушення у Протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається Протокол, та які положення законодавства порушено. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до Протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові, а також місце проживання.
Так, склад адміністративного правопорушення — це сукупність встановлених законом об`єктивних і суб`єктивних ознак, які характеризують діяння як адміністративне правопорушення. До складу адміністративного правопорушення належать ознаки, які характеризують об`єкт, об`єктивну і суб`єктивну сторони та суб`єкта правопорушення.
Об`єктивну сторону адміністративного правопорушення характеризують ознаки, які визначають акт зовнішньої поведінки правопорушника. До них належать діяння (дія чи бездіяльність), їх шкідливі наслідки, причинний зв`язок між діяннями і наслідками, місце, час, обстановка, спосіб, знаряддя та засоби вчинення проступку.
Основною і обов`язковою ознакою об`єктивної сторони є протиправне діяння, відсутність якого виключає склад будь-якого адміністративного правопорушення.
Так, відповідальність за частиною 1 статті 163-1 КУпАП настає за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організації встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
З диспозиції цієї норми вбачається, що вона носить бланкетний характер та передбачає відповідальність за порушення конкретних вимог податкового законодавства.
Отже, формулювання суті правопорушення повинно бути чітким і конкретним, із зазначенням місця, часу, способу вчинення, його мотивів і форми вини.
З формулювання обставин правопорушення, викладених у протоколі вбачається, що ОСОБА_1 інкриміновано порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку, яке виразилось у включенні в Декларацію «перекручених даних», які призвели до заниження податку на прибуток, що підлягає сплаті, на загальну суму 498 486 грн., в тому числі за три квартали 2020 року.
При цьому в протоколі не зазначено які конкретно відомості ОСОБА_1 вніс у декларацію, та у яку саме Декларацію /не зазначено її вид, назву, дату складення, тощо/, а зазначено лише наслідки, що настали внаслідок правопорушення, а саме – заниження податку на прибуток та які пункти нормативного акту порушені.
Тобто, в протоколі фактично не в повному обсязі викладено об`єктивну сторону правопорушення, оскільки зазначення в протоколі про порушення особою певних пунктів нормативного акту та загальне формулювання «внесення перекручених даних» не є викладенням суті правопорушення в розумінні наведених вище положень закону.
Невикладення в повному обсязі суті правопорушення суперечить вимогам КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, може мати наслідком порушення права особи захищатись від інкримінованого правопорушення.
Крім того, в протоколі зазначено дату і час вчинення правопорушення, які співпадають з датою складення протоколу про адміністративне правопорушення. Однак, виходячи з суті порушення та наслідків, що настали, як про це зазначено у протоколі, вбачається, що внесення ОСОБА_1 певних даних не могло відбутись у день проведення перевірки та складення акту і протоколу. Отже ці відомості також підлягають уточненню, оскільки реальна дата вчинення порушення має значення при перевірці строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно з п. 24 ч. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 23.12.2005 року визнано правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному органу для належного оформлення.
За таких обставин справа про адміністративне правопорушення має бути повернута до Головного управління ДПС у Харківській області, для усунення зазначених недоліків.
На підставі приведеного вище, керуючись ст.ст. 256, 278, 280 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП повернути до Головного управління ДПС у Харківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
СУДДЯ