Рішення № 93876965, 23.12.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2020
Номер справи
701/1306/19
Номер документу
93876965
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2020 року справа № 701/1306/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши у порядку загального позовного провадження у письмовому провадженні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Іванківської сільської ради Маньківського району Черкаської області про зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

30.10.2019 з Маньківського районного суду Черкаської області у Черкаський окружний адміністративний суд за підсудністю надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Іванківської сільської ради Маньківського району Черкаської області (далі - відповідач), в якій з урахуванням уточнення позовних вимог просить зобов`язати відповідача у місячний термін затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий номер 712318250:02:001:0010), площею 9,1682га для рибогосподарських потреб (землі водного фонду), що надана ФОП ОСОБА_1 , яка розташована за адресою: Черкаська обл., Маньківський р-н в адмінмежах Іванківської сільської ради.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач без наявності законних підстав за заявою позивача від 11.02.2019 не затвердив розроблену на замовлення позивача та погоджену у встановленому законом порядку технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Натомість, відповідач протиправно ігнорує заяви позивача про затвердження такої документації з метою сплати позивачем орендної плати за вказану земельну ділянку у значно більшому розмірі, ніж має бути. Тому просила задовольнити позов.

Ухвалою суду від 18.11.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження.

13.12.2019 відповідач подав суду відзив на позов, в якому просив у його задоволенні відмовити. Вказував, що нормативна грошова оцінка земель сільської ради затверджена позивачем у 2012 році і станом на час вирішення справи підстав для її перегляду немає. Також питання затвердження нормативної грошової оцінки землі є дискреційними повноваженнями відповідача і суд не може підміняти орган місцевого самоврядування у зазначених питаннях.

19.12.2019 позивач подала відповідь на відзив з аналогічними позовній заяві доводами.

17.03.2020 суду надійшли заперечення на відповідь на відзив відповідно до яких розробці технічної документації із нормативної грошової оцінки земельної ділянки має передувати рішення про проведення такої оцінки. Водночас, таке рішення відсутнє.

Ухвалою суду від 17.01.2020 здійснено перехід із спрощеного провадження до загального, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 18.03.2020 закрито підготовче провадження у справі та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

06.08.2020 суд ухвалою продовжив на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, строк розгляду справи.

На підставі заяві від 28.09.2020 до участі у справу вступив виконувач обов`язків заступник керівника Черкаської обласної прокуратури.

Ухвалою від 22.10.2020 суд вирішив здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.

04.01.2010 між ОСОБА_1 та Івньківською сільською радою укладено договір оренди водоймища, що розташоване на земельній ділянці площею 9,1682 га із земель державної власності в адміністративних межах Іванбківської сільської ради, терміном 20 (двадцять) років.

Пунктом 1.2. Договору встановлено, що передача земельної ділянки з водоймищем в оренду здійснюється за актом приймання-передачі, який є невід`ємною частиною цього договору.

Згідно з п.2.1. Договору розмір орендної плати складає 288 (двісті вісімдесят) гривень за 1 гектар водоймища в рік, з виплатою помісячно рівними частинами.

Згідно з п.2.3 Договору орендна плата може бути переглянута і відповідно збільшена у випадку підвищення цін, тарифів, інфляції, збільшення розмірів ставок земельного податку та в інших випадках передбачених законодавчими актами України.

Відповідно до п.2.4. Договору орендна плата сплачується орендарем щомісячно рівними частинами до 30 числа місяця, наступного за звітним. Орендар бере на себе обов`язок уточнення розмірів орендної плати та банківських реквізитів отримувача.

У пункті 5.2. Договору його сторони передбачили, що на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених даним договором, у разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке суттєво перешкоджає передбаченому договором використання об`єкта оренди, а також на підставах, визначених Земельним та Водним кодексами України та іншими законодавчими актами України.

04.04.2011 Договір оренди від 04.01.2010 був зареєстрований у відділі Держкомзему у Маньківському районі за №712310004000169.

У 2012 році Іваньківська сільська рада, як розпорядник землі, звернулася до Державного підприємства “Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” з заявою щодо проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Іваньківської сільської ради (село Іваньки, село Тимошівка), Маньківського району Черкаської області та виготовлення відповідної технічної документації .

Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів сіл Іваньки, Тимошівка пройшла державну експертизу в Головному управлінні Держземагенства у Черкаській області, та складено позитивний Висновок державної експертизи землевпорядної документації від 26 вересня 2012 року № 465.

Технічна документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів сіл Іваньки, Тимошівка була затверджена рішенням Іваньківської сільської ради від 18 жовтня 2012 року № 21-14/VІ.

Рішенням Господарського суду Черкаської області від 28.07.2016 у справі №925/687/16 задоволено позов керівника Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Іваньківської сільської ради до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про внесення змін до договору. Внесено до укладеного між Іваньківською сільською радою та Фізичною особою – підприємцем ОСОБА_2 . Договору оренди водоймища від 04.01.2010, зареєстрованого 04.04.2011 у відділі Держкомзему у Маньківському районі за №712310004000169, такі зміни: пункт 2.1. договору викладено в такій редакції: «Річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки, що становить 52624,94 грн.». Доповнено підпункт 2.7. Договору таким абзацом: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30.06.2016 №10-28-0.8-1504/15-16 становить 1754164,88 грн.».

Також рішенням Господарського суду Черкаської області від 28.07.2016 у справі №925/687/16 були встановлені наступні обставини: 15 лютого 2016 року Іваньківська сільська рада і Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 уклали додаткову угоду №1 до договору від 04.01.2010, якою за згодою сторін внесли до цього договору такі зміни і доповнення. В пункті 2.1. договору цифри та слова « 288 (двісті вісімдесят)» замінили відповідно на цифри та слова « 4,5 відсотка від середньої нормативної грошової оцінки ріллі по Черкаській області в сумі 1791,50 грн. (одна тисяча сімсот дев`яносто одна грн. 50 коп.) за 1 га в рік». Доповнили договір пунктом 2.7. такого змісту: «Орендна плата підлягає збільшенню у разі індексації та зміни нормативної грошової оцінки землі» та пунктом 3.5. такого змісту: «Сторони зобов`язані вносити зміни в даний договір відповідно до прийнятих рішень державних, обласних, місцевих органів влади».

У 2017 році на замовлення позивача ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» виготовив технічну документацію з нормативної грошової оцінки вказаної земельної ділянки, яка станом на 16.03.2017 становить 174403,86 грн.

10.04.2017 ГУ Держгеокадастру у Черкаській області затверджено позитивний висновок №430-17 державної експертизи вищевказаної технічної документації.

У висновку зазначено, що технічна документація відповідає вимогам земельного законодавства та діючих нормативно-методичних документів з нормативної грошової оцінки землі.

На заяву позивача від 11.02.2019 про затвердження вказаної технічної документації, відповідач листом від 24.04.2019 №5749 повідомив, що на сесії сільської ради 23.04.2019 заяву розглянуто. Оскільки заява такого змісту вже розглядалась, рішення не прийнято.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд врахував таке.

Відповідно до ст.1 Закону України від 06.10.1998 №161-XIV «Про оренду землі» (далі – Закон №161-XIV) (у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) оренда землі – це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Частинами 1-2 ст.21 Закону №161-XIV визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до норм ст. 288, 289 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Статтею 5 Закону України від 11 грудня 2003 року №1378-IV «Про оцінку земель» (далі – Закон №1378-IV ) встановлено, що залежно від мети та методів проведення, оцінка земель поділяється на такі види: бонітування ґрунтів, економічна оцінка земель та грошова оцінка земельних ділянок.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Нормами ст.18 Закону №1378-IV встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Відповідно до ч.1 ст.20 Закону №1378-IV за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація.

Згідно з ч.1 ст.23 Закону №1378-IV технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.

Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року №280/97-ВР (далі – Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Пунктом 34 ч.1 ст.26 Закону №280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до частин 1, 2 статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Як зазначалось вище, частиною ч.1 ст.23 Закону №1378-IV встановлено місячний строк розгляду технічної документації з нормативної грошової оцінки та прийняття відповідного рішення.

Згідно з висновком Верховного Суду у постанові від 19.05.2020 у справі №221/285/17, який обов`язковий для врахування судами нижчих інстанцій відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, органи, уповноважені розглядати питання, зокрема, затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки. При цьому, за результатами розгляду питання затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки уповноважений орган приймає одне з відповідних рішень.

Крім того, Верховний Суд у справі №509/4156/15-а зазначив, що чинним законодавством України не передбачено право суб`єкта владних повноважень змінювати встановлений законом режим (періодичність) проведення сесій рад не менше одного разу на місяць у випадку надходження на розгляд до ради документів з питань відведення земельних ділянок. Строк розгляду клопотання є строком виконання органом місцевого самоврядування своїх повноважень (компетенції). Цей строк разом з іншими елементами (складовими) утворюють структуру повноважень суб`єкта владних повноважень. Недотримання строку виконання обов`язку є свідченням порушення реалізації повноважень.

Суд врахував, що у спірних обставинах відповідач допустив бездіяльність, оскільки не прийняв у встановлений законом строк рішення за наслідками розгляду заяви позивача від 11.02.2019 про затвердження технічної документації. Отже, має місце протиправна бездіяльність.

Виконуючи завдання адміністративного суду, передбачене у ст.2 КАС України, суд дійшов висновку вийти за межі позовних вимог для належного судового захисту порушених прав позивача та визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття передбаченого законом рішення у встановлений строк за наслідками розгляду заяви позивача від 11.02.2019 про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності суб`єкта владних повноважень є визнання її протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.

На підставі абз.2 ч.4 ст.245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним жодного з тих рішень у визначений законом строк, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача відповідно до вимог законодавства прийняти рішення за наслідками розгляду заяви позивача від 11.02.2019 з доданими документами, в якому мають бути чітко зазначені визначені законом підстави щодо вказаного у ньому результату його вирішення.

Позовна вимога зобов`язати відповідача затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки задоволенню не підлягає, оскільки стосується втручанням у його дискреційні повноваження щодо розпорядження землею та прийняття конкретного виду рішення, що не відповідає завданню адміністративного суду.

З цього приводу суд врахував висновки Верховного Суду у постанові від 19.05.2020 у справі №221/285/17 відповідно до яких в силу положень статей 18, 20, 30 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутати місцевих рад на сесіях місцевої ради діють на основі колективного і вільного обговорення та вирішення питань, віднесених до їх повноважень. Отже, районна рада це колегіальний орган, рішення у якому приймаються її депутатами, і питання щодо затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки відноситься саме до компетенції, у даному випадку, районної ради.

З огляду на вказане суд дійшов висновку задовольнити позов частково.

Відповідно до ч.ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Тому суд дійшов висновку стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача сплачений судовий збір пропорційно задоволеній частині позовних вимог у розмірі 384,20 грн.

Керуючись ст.ст.6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Іванківської сільської ради щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.02.2019 про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий номер 712318250:02:001:0010), площею 9,1682 га, для рибогосподарських потреб.

Зобов`язати Іванківську сільську раду (20132, Черкаська обл., Маньківський р-н, с.Іваньки, вул. Ігоря Щербини, буд.35, код ЄДРПОУ 25659941) розглянути повторно заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 11.02.2019 про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий номер 712318250:02:001:0010), площею 9,1682 га, для рибогосподарських потреб, з усіма доданими до неї документами та за наслідками їх розгляду прийняти відповідне рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Іванківської сільської ради (20132, Черкаська обл., Маньківський р-н, с.Іваньки, вул. Ігоря Щербини, буд.35, код ЄДРПОУ 25659941) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні 20 коп.).

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя О.А. Рідзель