
Справа № 420/12991/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глуханчука О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
24 листопада 2020 року до суду надійшов адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови від 05 листопада 2020 року ВП № 63096988 про накладення штрафу у розмірі 5100, 00 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що 11 листопада 2020 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надійшла постанова ВП № 63096988 про накладення штрафу у розмірі 5100, 00 грн.
Позивач із зазначеною постановою про накладання штрафу не погоджується, вважає її протиправною, з огляду на що просить суд її скасувати з наступних підстав.
Так, позивач зазначив, що на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.05.2020 року ОСОБА_1 02.07.2020 року Головним управлінням проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 05.03.2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.
Рішення судів, якими зобов`язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, виконуються сторонами в межах покладених зобов`язань, а саме, виплати, призначені на виконання судового рішення продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення.
Як зазначає позивач, у зв`язку з тим, що 04.09.2019 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою установлено, що виплата перерахованих пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року, перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведено по 03.09.2019 року.
Нарахована доплата пенсії за період з 05.03.2019 по 03.09.2019 в сумі 3128,37 грн. підлягала виплаті згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 року № 20-1. Інформація про виконання рішення по справі №420/2343/20 Головним управлінням внесена до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Як зазначає позивач, бюджет Пенсійного фонду України на 2020 рік затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 22. При цьому, після прийняття постанови Шостим апеляційним адміністративним судом від 22.07.2020 року у справі №640/5248/19 бюджетні призначення Пенсійному фонду України на поточний рік не переглянуті. При цьому, згідно з пунктом 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень, або їх перевищення всупереч цьому кодексу чи Державному бюджету України, є порушенням бюджетного законодавства. Відповідно до частини першої статті 121 Бюджетного кодексу України за порушення бюджетного законодавства винні особи несуть відповідальність згідно із законом.
На підставі викладеного позивач стверджує, що покладені судом зобов`язання виконані управління ПФУ в повному обсязі, в порядку встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата нарахованої доплати пенсії буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат і рішеннями суду.
Про вказані обставини позивач повідомляв державного виконавця, відповідний лист про виконання рішення суду було надіслано Головним управлінням до відділу примусового виконання рішень 06.10.2020 року.
Проте, як вважає позивач, незважаючи на виконання судового рішення в межах покладених на нього повноважень та не враховуючи роз`яснень щодо виплати коштів після їх виділення Головному управлінню, старшим державним виконавцем винесено постанову від 05.11.2020 про накладення штрафу.
Щодо притягнення до відповідальності за невиконання рішення суду, позивач також зазначив, що невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Позивачем вказано, що присуджена рішенням суду у справі №420/2343/20 пенсія за період з 05.03.2019 по 03.09.2019 в сумі 3128,37 грн. буде виплачена після виділення Головному управлінню відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
З огляду на вищевикладене нормативне регулювання позивач зазначає, що Головним управлінням покладені судом зобов`язання виконані в повному обсязі, в порядку встановленому чинним законодавством та в межах наданих повноважень. Виплата нарахованої доплати буде здійснена після виділення Головному управлінню відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Однак, як наголошує позивач, державним виконавцем при винесенні постанови про накладення штрафу не враховано викладені обставини (факт повного виконання рішення суду Головним управлінням у межах, допустимих діючим законодавством, до відкриття виконавчого провадження), що призвело до порушення норм законодавства, що стосується притягнення боржника до відповідальності на підставі ст. 75 Закону №1404.
За вказаних обставин, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області звернулось до суду з вимогами щодо скасування протиправної, на його думку, постанови Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 05 листопада 2020 року ВП № 63096988 про накладення штрафу у розмірі 5100, 00 грн.
Ухвалою суду від 15 грудня 2020 року, після усунення недоліків, позовну заяву прийнято до розгляду; залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 05 серпня 1996 року Роздільнянським РВ УМВС України в Одеській області). Відкрито провадження у справі за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови. Розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, з урахуванням особливостей, визначених ст.ст. 268, 269, 271, 272, 287 КАС України. Судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 23 грудня 2020 року о 12 год. 30 хв.
22 грудня 2020 року від відповідача через канцелярію суду засобами електронної пошти надійшов відзив на позовну заяву, а також витребувані судом копії матеріалів виконавчого провадження №63096988.
Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує, з позовними вимогами не погоджується, вважає їх безпідставними, з огляду на наступне. Так, відповідач зазначив, що на виконанні у Відділі примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (далі - Відділ) з 24.09.2020 перебувало виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 420/2343/20, виданого 09.09.2020 року на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
24.09.2020 року державним виконавцем винесено постанову про стягнення виконавчого збору з боржника.
09.10.2020 року до відділу надійшов лист від боржника, згідно з яким повідомлено, що 02.07.2020 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 05.03.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. У зв`язку із тим, що 04.09.2019 набрала чинності постанова КМУ від 14.08.2019 № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р., що визначені станом на 1 березня 2018 р., здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року, перерахунок пенсії проведено по 03.09.2019. Нарахована доплата за період з 05.03.2019 по 03.09.2020 у сумі 3128,37 грн. підлягала виплаті згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим Постановою КМУ від 22.08.2018 № 649 та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 № 20-1.
Однак, відповідач вказує, що постанова КМУ № 804 від 14.08.2019 визнана нечинною у повному обсязі рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.01.2020 № 640/19133/19, відтак посилання на неї є безпідставним.
Крім того, відповідач вказав на безпідставність посилань позивача на Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649, оскільки рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва та постановою Шостого апеляційного адміністративного суду по справі № 640/5248/19 визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів У країни від 22 серпня 2018 року № 649 “Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду”.
На підставі викладеного, відповідач констатує, що рішення суду про зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії боржником не виконано.
21.10.2020 року до відділу надійшла заява стягувача про невиконання боржником рішення суду.
З цих підстав 05.11.2020 року державним виконавцем винесено постанову про накладення на боржника штрафу у сумі 5100,00 грн., відповідно до ст. 75 Закону України “Про виконавче провадження”, якою передбачена відповідальність за невиконання рішення, що зобов`язує боржника вчинити певні дії.
Таким чином, відповідач вважає, що позивач, який є боржником у виконавчому провадженні № 63096988, ухиляється від виконання рішення суду, та правомірно притягнутий до відповідальності.
У судове засідання, призначене на 23 грудня 2020 року, учасники справи не з`явились, про місце, дату і час судового засідання повідомлені належним чином та своєчасно.
Від позивача через канцелярію засобами електронного зв`язку 23 грудня 2020 року надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Відповідач причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Глава 11 КАС України визначає особливості позовного провадження в окремих категоріях адміністративних справ, зокрема категорії термінових адміністративних справ (ст.ст. 268-289).
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначаються статтею 287 КАС України.
Отже, справи з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби відносяться до категорії термінових адміністративних справ, які розглядаються з урахуванням положень ст.ст. 268, 269, 271, 272 КАС України.
Відповідно до ч. 4 ст. 287 КАС України, адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
У справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
З урахуванням вищенаведеного, справу розглянуто в порядку письмового провадження 28 грудня 2020 року за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи і докази на їх обґрунтування, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено наступне.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27 травня 2020 року у справі № 420/2343/20 частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії. Визнано протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Рішення суду набрало законної сили 07 серпня 2020 року.
09 вересня 2020 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 420/2343/20 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
За заявою стягувача про примусове виконання рішення суду, 24 вересня 2020 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) відкрито виконавче провадження №63096988 з примусового виконання виконавчого листа Одеського окружного адміністративного суду №420/2343/20, виданого 09 вересня 2020 року про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Боржника зобов`язано виконати рішення суду протягом 10 робочих днів з моменту винесення постанови.
Постановою від 24 вересня 2020 року з боржника стягнуто виконавчий збір у розмірі 20000, 00 грн.
Супровідним листом від 24 вересня 2020 року №10.03-8544 копія постанови про відкриття виконавчого провадження від 24 вересня 2020 року №63096988 направлена до виконання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області та до відома стягувачу.
Згідно штампу реєстрації вхідної кореспонденції, постанова надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 29.09.2020 року за вхід. №8566/14.
Листом від 06 жовтня 2020 року № 1500-0424-5/76220 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області повідомлено Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про виконання рішення.
09 жовтня 2020 року на адресу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надійшов вищевказаний лист.
Згідно змісту цього листа: Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.05.2020 по справі № 420/2343/20, яке набрало законної сили 30.06.2020, ОСОБА_1 02.07.2020 проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 05.03.2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 (копія перерахунку пенсії додається). Рішення судів, якими зобов`язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, виконуються сторонами в межах покладених зобов`язань. А саме, виплати, призначені на виконання судового рішення, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення. У зв`язку з тим, що 04.09.2019 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою установлено, що виплата перерахованих пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, перерахунок пенсії проведено по 03.09.2019 року. Нарахована доплата пенсії за період з 05.03.2019 по 03.09.2020 в сумі 3128, 37 грн. підлягала виплаті згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 року № 20-1. Інформація про виконання рішення по справі № 420/2343/20 Головним управлінням внесена до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Таким чином, покладені судом зобов`язання виконані в повному обсязі, в порядку встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
На підставі викладеного, Головне управління просило закінчити виконавче провадження по виконавчому листу № 420/2343/20, виданому 09.09.2020 року Одеським окружним адміністративним судом, відповідно до пункту 9 частини 1 статті 39 Закону України “Про виконавче провадження”.
При цьому, у листі зазначено, що Головним управлінням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.05.2020 року по справі № 420/2343/20 виконано 02.07.2020 року, тобто до відкриття виконавчого провадження ВП № 63096988.
Разом з листом направлений Розрахунок на доплату пенсії ОСОБА_1 (пенсійна справа №ЮО109117).
27 жовтня 2020 року стягувач – ОСОБА_1 звернувся до Відділу примусового виконання рішень із заявою про вжиття заходів примусового характеру до боржника – ГУ ПФУ в Одеській області у зв`язку з невиплатою доплати пенсії та невиконанням рішення суду.
05 листопада 2020 року постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ВП № 63096988 за невиконання рішення суду на боржника – Головне управління Пенсійного фонду України накладено штраф у розмірі 5100 грн.
Не погоджуючись із вказаною постановою про накладення штрафу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч. 2 та ч. 4 ст. 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Питання примусового виконання судових рішень регулюються Законом України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 р. №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII).
Статтею 1 Закону України “Про виконавче провадження” від 02.06.2016 № 1404-VIII визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України “Про виконавче провадження”).
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України “Про виконавче провадження”, примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Примусове виконання рішень, за якими стягувачами є держава, державні органи, здійснюється органами державної виконавчої служби.
Статтею 18 Закону України “Про виконавче провадження”, встановлені обов`язки і права виконавців. Виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов`язаний, зокрема, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до ч. 6 ст. 26 Закону України “Про виконавче провадження”, за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Порядок виконання рішень, за якими боржник зобов`язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення регламентований статтею 63 Закону України “Про виконавче провадження”.
За рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження (ч. 1).
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (ч. 2).
Як вбачається з матеріалів справи, звернувшись до суду, позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 травня 2020 року у справі № 420/2343/20 ним виконано з урахуванням Порядку № 649 та постанови КМУ № 804.
Водночас, відповідач вказує, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 травня 2020 року у справі № 420/2343/20 позивачем не виконано.
Як встановлено судом з матеріалів справи, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 травня 2020 року у справі № 420/2343/20, 02 липня 2020 року ОСОБА_1 було проведено розрахунок пенсії (пенсійна справа №ЮО109117) щодо її доплати з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, за період з березня 2019 року по вересень 2019 року (копія перерахунку пенсії наявна в матеріалах виконавчого провадження).
Доплата пенсії у розмірі 3128, 37 грн. підлягає виплаті згідно з Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22708.2018 р. №649, та Порядком ведення обліку рішення суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженим Правлінням Пенсійного фонду України від 26.09.2018 р. №20-1.
Інформація про виконання рішення по справі № 420/2343/20 Головним управлінням внесена до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Отже, на виконання рішення суду у справі № 420/2343/20 щодо проведення доплати пенсії з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, нарахування доплати здійснено позивачем за період з березня 2019 року по вересень 2019 року.
Натомість, виплата доплати за вказаний період не відбулась.
Надаючи оцінку наведеним обставинам справи, суд зазначає, що на момент виконання (02.07.2020 року, дата розрахунку на доплату) позивачем рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 травня 2020 року у справі № 420/2343/20 в частині виплати стягувачу донарахованих коштів, механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, визначався Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 (далі – Порядок № 649).
Відповідно до пункту 2 Порядку №649 боржник – це орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення; стягувач - фізична особа, на користь якої винесено рішення.
Згідно п.5 Порядку №649 для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Згідно з п.6 Порядку №649 перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія).
Пунктом 8 Порядку №649 комісія приймає одне з таких рішень:
- про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку;
- про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку.
У разі відсутності підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку, у п`ятиденний строк комісія повідомляє боржнику про прийняте рішення, зазначивши при цьому причини відмови.
У разі потреби комісія може прийняти рішення про повернення матеріалів боржнику на доопрацювання.
Постановою правління Пенсійного фонду України 26 вересня 2018 року № 20-1 затверджений Порядок ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, який відповідно до пункту 3 Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649 (далі - Порядок № 649), визначає процедуру функціонування реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), та внесення інформації до нього.
Як визначено пунктами 3, 6, 7 цього Порядку № 20-1, у реєстрі обліковуються рішення, що набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”: на виконання яких стягувачу нараховано пенсію, що фінансується за рахунок коштів державного бюджету та залишається невиплаченою; про стягнення коштів.
Наказом керівника органу Пенсійного фонду України визначаються відповідальні особи, які здійснюють облік рішень у реєстрі (далі - відповідальна особа), у кількості не менше двох осіб з числа працівників, які відповідно до розподілу службових повноважень мають право доступу до автоматизованих засобів та баз даних обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справ).
Доступ до відомостей реєстру надається працівникам Пенсійного фонду України та його територіальних органів, якщо це передбачено їх посадовими інструкціями або потрібно для виконання дорученої їм роботи, а також членам комісії з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що утворюється відповідно до пункту 7 Порядку № 649.
Внесення інформації до реєстру здійснюється відповідальною особою боржника. Якщо на дату внесення інформації стягувач перебуває на обліку в іншому територіальному органі Пенсійного фонду України, який не є боржником, інформацію до реєстру вносить відповідальна особа цього органу з урахуванням матеріалів пенсійної справи стягувача та наявного у ній рішення суду.
Як вбачається з матеріалів виконавчого провадження, наданих відповідачем, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області до відповідача разом з листом від 06 жовтня 2020 року про виконання рішення суду надавався розрахунок на доплату пенсії від 02 липня 2020 року та повідомлялось, що інформація по рішенню Одеського окружного адміністративного суду від 27 травня 2020 року по справі № 420/2343/20 внесена до Реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, що свідчить про вчинення позивачем дій, зазначених у пункті 5 Порядку №649 або п.7 Постанови №20-1.
Щодо посилання відповідача у відзиві на позовну заяву про скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 року "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду".
З даного приводу слід зазначити наступне.
Дійсно постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 року у справі № 640/5248/19 апеляційні скарги Кабінету Міністрів України та Пенсійного фонду України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019 року змінено, зокрема п. 2 резолютивної частини рішення викладено у наступній редакції: "Визнати протиправними та нечинними п. п. 1 та 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду".
Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, до 22.07.2020 року Порядок № 649 був чинний, і боржник зобов`язаний був ним керуватись.
Тобто, на момент часткового виконання рішення позивачем, тобто 02.07.2020 року (дата розрахунку на доплату пенсію), Порядок №649 був чинним. Відтак, позивач діяв, згідно приписів вказаного порядку.
Відтак, суд приймає доводи позивача щодо правомірності його дій під час виконання рішення з урахуванням положень Порядку № 649.
Що стосується виконання Головним управління ПФУ в Одеській області рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 травня 2020 року по справі №420/2343/20, згідно наданого розрахунку на доплату, за період з березня 2019 року по вересень 2019 року.
Позивач зазначає, що у зв`язку з тим, що 04.09.2019 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою установлено, що виплата перерахованих пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, - перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведено по 03.09.2019 року.
Тобто, Головне управління ПФУ в Одеській області визначило період доплати пенсії з березня 2019 року по вересень 2019 року.
Надаючи оцінку наведеним обставинам справи в межах розгляду даного спору, суд зазначає наступне.
Спірною постановою про накладення штрафу від 05 листопада 2020 року ВП № 63096988 відповідачем на боржника – Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області накладено штраф у розмірі 5100 грн. за невиконання рішення суду у справі №420/2343/20.
Згідно резолютивної частини рішення суду у справі №420/2343/20, суд зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Тобто, у рішенні суду не визначено кінцевого періоду перерахунку та виплати пенсії з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Натомість, починаючи з жовтня 2019 року рішення суду від 27 травня 2020 року у справі № 420/2343/20 щодо перерахунку та виплати пенсії з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, фактично не виконується.
Крім того, суд акцентує увагу на тому, що спірні правовідносини між боржником у виконавчому провадженні № 63096988 (Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області) та стягувачем ( ОСОБА_1 ) вже вирішені судом (адміністративна справа №420/2343/20) та перейшли до стадії примусового виконання судового рішення.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Пунктом 2 Постанови № 103 було передбачено, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
При цьому, п. 2 Постанови КМУ № 103 втратив чинність 05.03.2019 року з прийняттям рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. по справі №826/3858/18 (залишеним у силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року).
Після втрати чинності постановою КМУ №103, тобто з 05.03.2019 р., ГУ ПФУ в Одеській області не має правових підстав для продовження виплати підвищення пенсії у обмеженому розмірі (75%).
Вказані обставини встановлені рішенням Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/2343/20, прийнятим на користь ОСОБА_1 .
Крім того, у рішенні від 27 травня 2020 року у справі №420/2343/20 судом надано оцінку й доводам Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо посилання на постанову КМУ від 14.08.2019 року № 804 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, згідно з якою встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Суд зазначив, що надані відповідачем належним чином посвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , не містять жодних посилань на норми постанови КМУ від 14.08.2019 року № 804 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, навпаки, з огляду на матеріали пенсійної справи всі перерахунки, що вчинялися відповідачем у 2019 році, містять посилання на норми Постанови КМУ № 103 в частині поетапності виплати підвищення пенсії позивача.
При цьому, суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 січня 2020 року у справі № 640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2020 року, визнано неправомірними дії Кабінету Міністрів України при прийнятті постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Визнано протиправною та нечинною повністю постанову Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Отже, з 31 березня 2020 року постанова Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №804 втратила чинність.
Відтак, посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області під час здійснення розрахунку донарахування пенсії 02 липня 2020 року на обмеження, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №804, яка втратила чинність, є безпідставними.
Отже, під час примусового виконання рішення суду у справі №420/2343/20 (виконавче провадження №63096988) органами державної виконавчої служби встановлено невиконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області рішення суду, з огляду на що притягнуто боржника до відповідальності за невиконання рішення, передбаченої ст. 75 Закону України “Про виконавче провадження”.
Статтею 75 Закону України “Про виконавче провадження” визначена відповідальність за невиконання рішення, що зобов`язує боржника вчинити певні дії.
Зокрема, згідно з ч. 1 цієї статті, у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення (ч. 2 ст. 75 Закону).
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач, встановивши невиконання без поважних причин Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області рішення суду в адміністративній справі №420/2343/20, обґрунтовано застосував до боржника штраф у розмірі 5100, 00 грн. та встановив новий строк виконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд приймає доводи позивача стосовно того, що невиконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області в частині виплати суми боргу за період з березня 2019 року по вересень 2019 року через відсутність відповідного фінансового забезпечення та встановленою Порядком № 649 (чинного станом на 02 липня 2020 року) процедурою не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Водночас, з урахуванням встановлених обставин справи та норм чинного законодавства, суд вважає, що застосування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області граничного періоду (вересень 2019 року) під час здійснення перерахунку пенсії на підставі рішення суду у справі № 420/2343/20, з посиланням на нечинну постанову КМУ № 804, є невиконанням рішення без поважних причин.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на зазначене, оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідачем доведено правомірність прийняття оскаржуваної позивачем постанови, оскільки невиконання рішення без поважних причин є підставою для накладення на боржника штрафу, відтак підстави для задоволення позову відсутні.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв`язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову, розподіл судових витрат зі сплати судового збору на користь позивача не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74, 76-77, 90, 139, 194, 205, 229, 243-246, 250, 255, 268, 269, 271, 272, 287, 297 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови – відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених статтею 287 КАС України, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Позивач – Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385).
Відповідач - Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Розумовська, 37, м. Одеса, 65091, код ЄДРПОУ 43315529).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 05 серпня 1996 року Роздільнянським РВ УМВС України в Одеській області).
Суддя О.В. Глуханчук
.