Рішення № 93855901, 17.12.2020, Коростишівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
17.12.2020
Номер справи
280/1353/18
Номер документу
93855901
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Коростишівський районний суд Житомирської області

Справа № 280/1353/18

Провадження № 2/935/27/20

РІШЕННЯ

Іменем України

17 грудня 2020 року м.Коростишів

Коростишівський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого судді - Янчук В.В.

з секретарем - Кумечко С.М.,

за участі:

представника позивача – прокурора Слісарчука Б.Я.,

представників відповідача - Горкуши М.А., Сищука В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коростишів цивільну справу за позовом Коростишівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа - Дочірнє підприємство «Коростишівський лісгосп АПК» про визнання недійсним наказів, договору купівлі продажу, витребування земельних ділянок,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, Коростишівська місцева прокуратура, звернулись до суду в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації з позовом до відповідачів Головного управління Держгеокадастру у Житомирської області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа - Дочірнє підприємство «Коростишівський лісгосп АПК» про визнання недійсними наказів, визнання недійсним договору купівлі продажу, витребування земельних ділянок.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Коростишівською місцевою прокуратурою Житомирської області виявлено факт протиправної передачі у власність земельних ділянок загальною площею 6 га земель лісового фонду.

Наказами Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області № 6-6662/14-17-СГ, 6-6663/14-17-СГ, 6-6661/14-17-СГ від 29.11.2917 затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надано у власність гр. ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , земельні ділянки площею 2 га кожному з кадастровими номерами відповідно 1822583000:11:000:0137, 1822583000:11:000:0138, 1822583000:11:000:0139, для ведення особистого селянського господарства на території Коростишівського району, за межами населеного пункту Квітневої сільської ради. В подальшому, після оформлення прав власності на вищевказані земельні ділянки, 08.12.2017 р. ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 продали вказані земельні ділянки ОСОБА_1 . Проте накази Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області є незаконними, підлягають скасуванню, а земельні ділянки поверненню до державної власності з наступних підстав. Відповідно до інформації відділу Держземагенства у Коростишівському районі про надання дозволу на складання документації із землеустрою щодо передачі земельних ділянок вищевказаним громадян у власність площею 2 га. земельні ділянки розташовані за межами с. Квітневе на території Квітневої сільської ради Коростишівського району та відносяться до земель запасу – сільськогосподарського призначення (пасовища) з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства. Проведеним в межах кримінального провадження № 120180601900000 огляду місця подій, за участю спеціаліста ДП «Коростишівський лісгосп АПК» та представника екології, встановлено, що земельні ділянки з кадастровими номерами 1822583000:11:000:0137, 1822583000:11:000:0138, 1822583000:11:000:0139 є суміжними, складають єдиний масив лісових насаджень. На вказаних землях розташовані лісові насадження, орієнтовно віком від 30 до 40 років, які складаються з чистих насаджень сосни звичайної з окремими деревами вільхи звичайної, які штучно створено шляхом посадки дерев породи сосна звичайна. Заліснення вищевказаних земельних ділянок складає 70%. Враховуючи вищенаведене, земельні ділянки передані у власність громадян є земельними ділянками лісогосподарського призначення, покриті лісовою рослинністю. Вказані обставини підтверджуються протоколом огляду місця події, та журналом «Проект організації та розвитку лісового господарства ДП «Коростишівський лісгосп АПК» Житомирського обласного управління лісового господарства». А тому дані земельні ділянки відносяться до земель лісогосподарського, а не сільськогосподарського призначення, а тому прийняті накази з перевищенням наданих законом повноваження.

При передачі Головним управлінням Держгеокадастру в Житомирській області спірних земельних ділянок у приватну власність порушено порядок зміни цільового призначення останніх.

Оскільки вищевказані накази Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області підлягають визнанню недійсними, як такі, що прийняті в порушення вимог законодавства, тому відповідно до ст. 16 ЦК України відновлення становища, яке існувало до порушення можливе шляхом визнання недійсними рішень про державну реєстрацію права власності на спірні земельні ділянки та витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння на користь держави.

Житомирська обласна державна адміністрація на захист порушених прав держави до суду не зверталась, тому у прокурора виникло право на звернення до суду у зв`язку з бездіяльністю вказаного органу.

Таким чином, позивач просить:

Визнати недійним накази Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області № 6-6662/14-17-СГ, 6-6663/14-17-СГ, 6-6661/14-17-СГ від 29.11.2917 про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання у власність гр. ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , земельних ділянок площею 2 га кожному з кадастровими номерами відповідно 1822583000:11:000:0137, 1822583000:11:000:0138, 1822583000:11:000:0139, для ведення особистого селянського господарства на території Коростишівського району, за межами населеного пункту Квітневої сільської ради.

Визнати недійсними рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень приватного нотаріуса Дембіцької С.Л., Житомирського районного нотаріального округу від 08.12.2017 за індексними номерами: 386602915, 38601794, 28592617, яким зареєстровано право власності на земельні ділянки площею 2 га. кожна з кадастровими номерами 1822583000:11:000:0137, 1822583000:11:000:0138, 1822583000:11:000:0139 на території Коростишівського району, за межами населеного пункту Квітневої сільської ради.

Витребувати на користь держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації з незаконного володіння ОСОБА_5 три земельні ділянки площею 6 га, з кадастровими номерами 1822583000:11:000:0137, 1822583000:11:000:0138, 1822583000:11:000:0139, які розташовані на території Коростишівського району, за межами населеного пункту Квітневої сільської ради.

Стягнути на користь прокуратури Житомирської обласної судові витрати.

Ухвалою Коростишівського районного суду Житомирської області від 28 вересня 2018 року відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою Коростишівського районного суду Житомирської області від 03 квітня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

Ухвалою Коростишівського районного суду Житомирської області від 10.03.2020 року зупинено провадження у справі до перегляду судового рішення у подібних правовідносинах у касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду у справі № 912/2385/18.

Ухвалою Коростишівського районного суду Житомирської області від 12.08.2020 поновлено провадження у справі та призначено судове засідання.

В судових засіданнях представник позивача – прокурор Прищепа І.В., а в подальшому прокурор Слісарчук Б.Я. позовні вимоги підтримали в повному обсязі з мотивів та доводів, що викладені в позовній заяві та просили їх задовольнити.

Житомирська обласна державна адміністрація, в судове засідання свого представника не направили, до суду направили письмові пояснення, відповідно до яких позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять їх задовольнити, а розгляд справи проводити за відсутності їх представника.

В судове засідання третя особа на стороні позивача – Дочірнє підприємство «Коростишівський лісгосп АПК» свого представника не направили, в матеріалах справи міститься заява, відповідно до якої просили здійснювати розгляд справи за відсутності їх представника, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.

В судовому засіданні представник відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Пілецька Х.А., а в подальшому ОСОБА_6 позовні вимоги не визнали, в їх задоволенні просили відмовити. З письмового відзиву та пояснень в судовому засіданні слідує, що ч.4 ст.122 ЗК України передбачено, що Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування. Опрацювавши подані заяви громадян ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та картографічні матеріали по Квітневій сільській раді щодо подальшого викопіювання в якому зазначене орієнтоване місце розташуванням земельних ділянок, було визначено, що дані земельні ділянки розташовані за межами населеного пункту Квітневої сільської ради, форма власності – державна, категорія земель – землі сільськогосподарського призначення. Відповідно до картографічних матеріалів та довідок з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, на земельних ділянках розташовані окремі дерева і група дерев, чагарники, які згідно ст. 55 ЗК України та ст. 4 Лісового кодексу України, не належить до Лісового фонду України. Відповідно до ст.116, 118, 121 122 ЗК України надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою гр. ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , була розроблена документація відповідно до ст.22, 26, 28 «Про землеустрій» та затверджена в установленому законодавством порядку відповідно до ст. 116, 118, 121,122,186, 186-1 ЗК України. А тому відповідно до ст.1 ЗУ «Про державний земельний кадастр» проведено державну реєстрацію земельних ділянок. Твердження позивача, що на даних земельних знаходяться лісові насадження, орієнтовним віком від 30 до 40 років, які штучно створено є хибними. ДП «Коростишівський лісгосп АПК» має Державний акт на право постійного користування земельної ділянки серія ЯЯ № 075521 на території Квітневої сільської ради Коростишівського району Житомирської області з цільовим призначенням земельних ділянок для ведення лісового господарства та дані земельні ділянки внесені до Державного земельного кадастру, мають кадастрові номера, оспорюванні земельні ділянки не входять в межі наданої земельної ділянки у постійне користування ДП «Коростишівський Лісгосп АПК» згідно державного акту. На час відведення громадянам земельних ділянок площею 6 га. відповідно на території Квітневої сільської ради право постійного користування оспорюваною землею ДП «Коростишівський лісгосп АПК» не було посвідчено державним актом або іншим документом, що підтверджує це право на раніше надані землі. У зв`язку з тим, що вказані земельні ділянки не були надані в постійне користування ДП «Коростишівський лісгосп АПК» для потреб лісового господарства, підстав для віднесення їх до категорії земель лісового фонду немає. Таким чином ГУ Держгеокадастру у Житомирській області при надані наказів діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В судові засідання відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомленні належним чином, шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, відзив відносно позовних вимог не подавали, інших заяв та клопотань до суду не надходило, а тому суд здійснює розгляд справи за їх відсутності.

В судових засіданнях представник відповідача ОСОБА_1 - ОСОБА_7 позовні вимоги не визнав, в їх задоволенні просив відмовити. Відповідно до відзиву та пояснень в судовому засіданні слідує, що позивач не надав документів, щодо надання у користування спірних земельних ділянок ДП «Коростишівский лісгосп АПК». На підставі документації із землеустрою було проведено державну реєстрацію спірних земельних ділянок. Державна реєстрація земельної ділянки - це внесення до Державного земельного кадастру передбачених Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера (ст.1 ЗУ «Про державний земельний кадастр). У разі якщо б зазначені земельні ділянки належали на праві користування ДП «Коростишівський лісгосп АПК», як то стверджує позивач, то при державній реєстрації у Державному земельному кадастрі було б накладення оспорюванних земельних ділянок на землі ДП «Коростишівського лісгоспу АПК», що є не припустимим і мало б наслідком відмови у проведені реєстрації. Однак жодним документом не підтверджується факт належності спірних земельних ділянок до категорії земель лісогосподарського призначення. Протокол огляду місця подій та журнал « Проект організації та розвитку лісового господарства ДП «Коростишівський лісгосп АПК «Житомирського обласного управління лісового господарства», на які посилається позивач, не є рішенням у розумінні статті 20 Земельного кодексу України.

Суд, вислухавши сторони, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення справи по суті, дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що відповідачі по справі, а саме ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 звернулись до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області з заявами про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, про що отримали накази Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 18.12.2014 за № 6-2703/14-14-сг, 6-2704/14-14-сг,6-2705/14-14-сг. 29 листопада 2017 року Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області наказами № 6-6662/14-17-СГ, 6-6663/14-17-СГ, 6-6661/14-17-СГ затверджено документацію із землеустрою гр. ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 по 2 га кожному для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташовані на території Коростишівського району, за межами населених пунктів Квітневої сільської ради (Т.1 а.с.11-17).

В матеріалах справи міститься копія проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 загальною площею 6, 000 га (по 2, 0000 га кожному) для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Квітневої сільської ради, Коростишівського району, Житомирської області (Т.1 а.с.43-106).

Згідно пояснювальної записки вбачається, що при проведені геодезичних вишукуваних та візуального обстеження в натурі земельних ділянок, що відводяться, земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного призначення, лісогосподарського призначення та водного фонду не виявлено. За основним цільовим призначенням, відповідно до ст.19 Земельного кодексу України, земельні ділянки віднесені до категорії: землі сільськогосподарського призначення. Згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель (КВЦПЗ), код та цільове призначення земельних ділянок до відведення: 16.00 – землі запасу; після відведення: 01.03 – для ведення особистого селянського господарства. Відповідно до Класифікації видів земельних угідь (КВЗУ), код та назва угідь земельних ділянок до відведення: 002.02- пасовища, 004.00 чагарникова рослинність природного походження; після відведення: 002.02 – пасовища (Т.1 а.с.45).

Для виготовлення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок здійснено геодезичне обмеження даних ділянок в натурі (на місцевості), що підтверджується матеріалами в справі та п.3 топографо-геодезичні роботи (Т.1 а.с.46).

Відповідно до проектної документації землеустрою дані земельні ділянки межують із землями державної власності, землями, що перебувають у користуванні Служби автомобільних доріг у Житомирській області (Т.1 а.с.61).

Згідно висновку про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 19.09.2017 № 6478/82-17, експертом державної експертизи було погоджено даний проект із землеустрою ( Т.1 а.с.88). Відповідно Земельного кодексу України, Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють відносини у сфері державної експертизи, експерти які погоджують та надають вищевказаний висновок несуть відповідальність відповідно чинного законодавства.

Державну реєстрацію вищевказаних земельних ділянок проведено 30.10.2017 (Т.1 а.с.106-117).

08.12.2017 проведено державну реєстрацію права в державному реєстрі прав на земельні ділянки з кадастровими номерами 1822583000:11:000:0137, 1822583000:11:000:0138, 1822583000:11:000:0139, державна реєстрація прав проведена приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Сєтак В.Я. (Т.1 а.с.11-13).

Як вбачається з протоколу огляду місця події від 26.01.2018 року, слідчим Коростишівського ВП ГУНП в Житомирській області Яворенком А.В. в присутності понятих: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , за участі: головного лісничого ДП «Коростишівський лісгосп» Костюка Л.О., прокурора Коростишівської місцевої прокуратури Миколайчука П.В. проведено огляд місця подій - земельних ділянок, які знаходиться на території Квітневецької сільської ради Коростишівської об`єднаної територіальної громади, з прив`язкою до GPS координат 50.34.7701.29.8334, 50.348502.29.297046, 50.34.87.75.297111, 50.349474, 29.295308, 50.350473, 29.295137, 5035 0939, 29.29.4600, 50.35 2951.29.29.1532, виявлено групи дерев віком від 15 до 40 років. Даний огляд місця події проведений із застосовуванням засобів фіксації, а саме фотозйомки на цифровий фотоапарат «Canon». У вказаному протоколі огляду не зазначено апарат яким було здійснено GPS (тип приймача, його серійний номер та з використанням мережі, не вказано який доступ до серверу мережі було здійснено, прив`язка до пунктів ДГМ) прив`язка координатів, також не вказано координати якої земельної ділянки встановлено та не зазначено якої частини земельної ділянки було зроблено прив`язку до території.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що огляд місця події здійснено за участю представника екології, однак в протоколі останній не зазначений та відсутній його підпис. Даний огляд проводився без спеціаліста який має на то ліцензію та дозвіл користуватися GPS відповідно до ЗУ «Про землеустрій (Т.1 а.с.41).

Відповідно до проекту землеустрою відповідачів та акту прийомки-передачі межових знаків, які буди передані на зберігання вбачається, що кожен межовий знак розташований за певними координатами (Т.1 а.с.63-66,69,70,73-74,) також в даному проекті є каталог координат поворотних точок меж земельних ділянок (Т.1 а.с.82-87), які не збігаються з координатами, що були прив`язані GPS при огляді місця подій (Т.1 а.с.41). Також позивачем не надано схематичне розташування та встановлення координат прив`язків до якої саме земельної ділянки, чи якої частини було здійснено прив`язку координат, які вказані в протоколі огляду місця подій.

З копії плану лісонасаджень ДП «Коростишівський лісгосп «АПК» Старосілецьке лісництво частина 2 Житомирська область, по місцю розташування земельних ділянок які надані гр. ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ОСОБА_4 ( Т.1 а.с.78-81,85-87) вбачається, що вони не накладаються, не є суміжними землекористувачами та не відносяться до земель ДП «Коростишівський лісгосп АПК» (Т.1 а.с.32, 33).

Статтею 20 ЗК України передбачено, що, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

ДП «Коростишівський лісгосп «АПК» відповідно до розпорядження Коростишівської районної державної адміністрації від 11.10.2004 р. № 444 набуло право постійного користування земельною ділянкою площею 1198,0 га, для ведення лісового господарства на території Квітневецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області , відповідно до державного акта на право постійного користування земельною ділянкою ЯЯ № 075521, що виданий відповідно до вимог ст.20, 125, 126 Земельного кодексу України (далі –ЗК України), ( Т.1 а.с. 36-39).

Земельні ділянки з кадастровим номером1822583000:10:000:0006 та 1822583000:10:000:0005 ДП «Коростишівського лісгосп «АПК»не є суміжними із спірними земельними ділянками, що належать відповідачу і вказана обставина підтверджується копією державного акту серії ЯЯ № 075521 та картографічними матеріалами ( а.с. 175,176, 182).

Протокол огляду місця події та журнал «Проект організації та розвитку лісового господарства ДП «Коростишівський лісгосп АПК» Житомирського обласного управління лісового господарства» на які посилається позивач, не є рішенням у розумінні статті 20 Земельного кодексу України.

Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерального дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічних лісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентуються галузевими нормативними документами. Зокрема, за змістом пункту 1.1 Інструкції про порядок створення і розмноження лісових карт, затвердженої Державним комітетом СРСР по лісовому господарству 11 грудня 1986 року, планшети лісовпорядкувальні належать до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування.

Отже, системний аналіз наведених норм законодавства дозволяє дійти висновку про те, що при вирішенні питання щодо перебування земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно враховувати положення пункту 5 Прикінцевих положень ЛК.

Відповідно Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками затверджений наказом 18.05.2010 N 376, однією із складових проектної документації із землеустрою є Акт прийомки – передачі межових знаків на зберігання, який передбачає погодження меж суміжних землекористувачів,

Межі земельних ділянок, що належать ОСОБА_1 з суміжними землекористувачами погоджені (Т.1 а.с.61-74).

Вищевказана проектна документація розроблена відповідно до ст. 22, 26, 28, ЗУ «Про землеустрій» та затверджена в установленому законодавством порядку відповідно до ст. ст.116, 118, 121, 122, 186, 186-1 Земельного кодексу України.

З довідок № 123/05/2/14, 119/05/2-14,120/05/2-14 про надання дозволу на складання документів із землеустрою щодо передачі земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 слідує, що місце розташування земельних ділянок на території Квітневої сільської ради, категорія земель за рахунок, яких дається земельні ділянки та форми власності: землі сільськогосподарського призначення, державна (т.1 а.с.25,30,31).

Відповідно до довідок з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддя станом на 01.01.2016 року від 23.08.2017 за № 32-6-0.25-751/164-17, 32-6-0.25-750/164-17, 32-6-0.25-751/164-17, земельні ділянки надані відповідачам, які розташовані на території Квітневої сільської ради/за межами населених пунктів Квітневої сільської ради, форма власності – державна, за категорією земель –землі сільськогосподарського призначення, з цільовим призначенням земель-землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або у користування громадянам або юридичним особам), землі запасу , в тому числі : по угіддях та номерах граф 12- пасовища, 28 – чагарники. З приміткою: на земельній ділянці розташовані окремі дерева і групи дерев, чагарники, які згідно ст. 55 ЗК України та ст. 4 Лісового кодексу України не належать до Лісового фонду України (Т.1 а.с. 51-53)

На час відведення спірних земельних ділянок відповідачам - загальною площею 6 га, що розташовані на території Квітневої сільської ради, вказані земельні ділянки не перебували у користуванні чи у власності ДП «Коростишівським лісгосп АПК», а тому , відповідно до ст. 149 ЗК України не потребують вилученню.

Частиною 2 ст. 19 ЗК України передбачено, що земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або у користування громадян або юридичних осіб можуть перебувати у запасі.

Відповідно до договорів купівлі –продажу від 08.12.2017 р. що посвідчені приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Сєтак В.Я., гр. ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 передали у власність ( продали) земельні ділянки з кадастровими номерами 1822583000:11:000:0137. 1822583000:11:000:0138, 1822583000:11:000:0139 ОСОБА_1 (Т.2, а.с.19-35 ).

З листа «Коростишівського лісгоспу АПК» від 16.02.2018 № 48, що адресований ОСОБА_1 слідує, що земельні ділянки з кадастровими номерами: 1822583000:11:000:0137. 1822583000:11:000:0138, 1822583000:11:000:0139 в постійному користуванні ДП «Коростишівський лісгосп АПК» не перебувають (Т.2 а.с.128 том 2), також останнім підтверджено видачу вищезазначеного листа від 16.02.2018 № 48 (Т.2 а.с.127 ).

З акту обстеження земельної ділянки № 447-ДК/474/АО/10/01/-18 від 04.07.2018, що складений Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Житомирській області Метельським В.В. за участі сертифікованого землевпорядника ОСОБА_10 , вбачається, що здійснено державний контроль за дотриманням вимог земельного законодавства під час використання земельних ділянок з кадастровими номерами 1822583000:11:000:0137, 1822583000:11:000:0138, 1822583000:11:000:0139 та порядку їх відведення, встановлено, що на момент обстеження земельні ділянки не використовуються, вкриті частково зеленими насадженнями, окремими деревам та групами дерев, чагарниками та трав`янистою рослинністю. Земельні ділянки на місцевості закріплені межовими знаками в кількості 16 шт., відповідають кадастровим планам визначених в Державному земельному кадастрі (Т.2, а.с.50).

Відповідно до наданого картографічного матеріалу в матеріалах справи вбачається, що місце розташування земельної ділянки має позначення яке класифікується як угіддя пасовища, також на даному картографічному матеріалі є земельні ділянки які мають позначки, як ліс, що відповідає державному акту ДП «Коростишівський лісгосп АПК» (Т.1 а.с. 172-180). Таким чином, під земельними угіддями слід розуміти ділянки землі, що систематично використовуються або придатні до використання для конкретних господарських цілей і які відрізняються за природно-історичними ознаками.

Згідно пункту 3 частини першої статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

У пункті 3 частини першої статті 131-1 Конституції України міститься відсилання до окремого закону, яким мають бути визначені виключні випадки та порядок представництва прокурором інтересів держави в суді. Таким є Закон України від 14 жовтня 2014 № 1697-VII «Про прокуратуру».

Пунктом 2 частини першої статті 2 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час звернення до суду із вказаним позовом) визначено, що на прокуратуру покладаються такі функції, зокрема, представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених цим Законом.

Згідно з частинами третьою, четвертою статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надано у власність або користування громадянам чи юридичним особам, можуть перебувати у запасі (ст. 19 ЗК України).

Так, відповідно до ч.1 ст.20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

ст.84 ЗК України передбачено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Набуття права на землю із земель державної та комунальної власності громадянами та юридичними особами, відповідно до ст.116 ЗК України відбувається за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим (ст.118 ЗК України).

Згідно із положеннями ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності.

Порядок та повноваження надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування регулюється ст. 122,123 Земельного кодексу України.

Відповідно ст. 202 ЗК України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому Законом. ведення якого здійснюється відповідно до закону (ст. 204 ЗК України)

Згідно ст. 203 ЗК України ведення Державного земельного кадастру відбувається за обліком кількості земель - відображення у відомостях і документах даних, які характеризують кожну земельну ділянку, а також землі за площею та складом земельних угідь, розподіл земель за власниками, землекористувачами. Обліком якості земель - відображення у відомостях і документах даних, які характеризують земельні угіддя за природними і набутими властивостями, що впливають на їх продуктивність та економічну цінність, а також за ступенем техногенного забруднення ґрунтів.

Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера (ст 1. ЗУ Про Державний земельний кадастр).

Згідно ст.22 ЗУ «Про землеустрій» землеустрій здійснюється на підставі: а) рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою; б) укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою; в) судових рішень. Рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про надання дозволу на розробку документації із землеустрою приймається виключно у строки та лише у випадках, передбачених цим Законом та Земельним кодексом України. Зазначене рішення надається безоплатно та має необмежений строк дії.

Відповідно до ст.26 ЗУ «Про землеустрій» замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі. Розробниками документації із землеустрою є: юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою; фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою. Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором. Подання документації із землеустрою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, для внесення відомостей до Державного земельного кадастру від імені замовника документації здійснюється її розробником, якщо інше не встановлено договором.

Згідно ст. 28 ЗУ «Про землеустрій» розробники документації із землеустрою мають право: а) виконувати роботи із складання документації із землеустрою; б) погоджувати із замовником наукові, технічні, економічні та інші вимоги до документації із землеустрою, строк виконання робіт, їх вартість та порядок оплати; в) вимагати індексації вартості виконаних робіт із землеустрою в порядку, встановленому законом; г) авторства на створену ними документацію із землеустрою; ґ) здійснювати авторський нагляд за реалізацією заходів, передбачених документацією із землеустрою; д) вимагати зупинення робіт, що виконуються з порушенням документації із землеустрою і призводять до нецільового використання земель та їх псування; е) вносити пропозиції щодо оновлення застарілої або розробки нової документації із землеустрою. Розробники документації із землеустрою зобов`язані: а) дотримуватися законодавства України, що регулює земельні відносини, а також державних стандартів, норм і правил при здійсненні землеустрою; б) інформувати зацікавлених осіб про здійснення землеустрою; в) виконувати всі умови договору; г) виконувати роботи із складання документації із землеустрою у строк, передбачений договором. Максимальний строк складання документації із землеустрою не повинен перевищувати шести місяців з моменту укладення договору. Розробники документації із землеустрою несуть відповідно до закону відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією. У разі невиконання або неналежного виконання умов договору при здійсненні землеустрою, розробники документації із землеустрою несуть відповідальність, передбачену договором і законом.

Лісова ділянка - ділянка лісового фонду України з визначеними межами, виділена відповідно до цього Кодексу для ведення лісового господарства та використання лісових ресурсів без вилучення її у землекористувача або власника землі (ст.1 Лісовий кодекс України).

Завдання державного лісового кадастру на території України ведеться з метою ефективної організації охорони і захисту лісів, раціонального використання лісового фонду України, відтворення лісів, здійснення систематичного контролю за якісними і кількісними змінами лісів. Державний лісовий кадастр включає геопросторові дані, метадані та сервіси, оприлюднення, інша діяльність з якими та доступ до яких здійснюються у мережі Інтернет згідно із Законом України "Про національну інфраструктуру геопросторових даних". Державний лісовий кадастр ведеться на основі державного земельного кадастру. (ст.49 ЛК України)

Згідно ст.55 ЗК України до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, зайняті: зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів; окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках; полезахисними лісовими смугами на землях сільськогосподарського призначення.

Також, ст.5 ЛК України передбачено, що до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства. Віднесення земельних ділянок до складу земель лісогосподарського призначення здійснюється відповідно до земельного законодавства.

Зокрема, ст.57 ЗК України передбачається, що земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.

За ст. 48 ЛК України в матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об`єкта лісовпорядкування.

Згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень ЛК України до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

Постановою КМУ від 14 січня 2015 р. № 15 Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, відповідно до покладених на нього одних із завдань розробляє:нормативно-технічні документи, державні стандарти, норми і правила у сфері земельних відносин в установленому законодавством порядку;стандарти і технічні регламенти у сфері Державного земельного кадастру відповідно до закону, а також порядки створення та актуалізації картографічних матеріалів, кадастрових класифікаторів, довідників та баз даних;нормативно-технічні документи з питань геодезії, картографії, геоінформаційних систем; здійснює державний геодезичний нагляд за топографо-геодезичною і картографічною діяльністю.

Отже, застосування норм земельного та лісового законодавства при визначенні правового режиму земель лісогосподарського призначення має базуватися на пріоритетності норм земельного законодавства перед нормами лісового законодавства.

Оскільки земельна ділянка й права на неї на землях лісогосподарського призначення є об`єктом земельних правовідносин, то суб`єктний склад і зміст таких правовідносин мають визначатися згідно з нормами земельного законодавства в поєднанні з нормами лісового законодавства в частині використання та охорони лісового фонду.

Таким чином, відповідно до наведених вище норм, позивачем не доведено, на час відведення спірних земельних ділянок відповідачам, останні перебували у постійному користуванні ДП «Коростишівський лісгосп АПК», вчинення дій відповідачів призвело до зменшення площі чи вилучення земельних ділянок лісового фонду ДП «Коростишівський лісгосп АПК», а також, що вказані земельні ділянки відносяться до земель лісогосподарського призначення.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

За змістом ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до ст. ст. 77, 79, 80 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з вимогами ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Отже, розглядаючи даний спір, повно та всебічно дослідивши і оцінивши обставини справи, належність, допустимість, достовірність кожного наданого сторонами доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що в порушення вимог ст. ст. 12, 81 ЦПК України, позивачем, не доведено належними та допустимими доказами фактів на які він посилається в обґрунтування своїх позовних вимог, а відтак, і підстав для задоволення позовних вимог суд не вбачає, що є наслідком відмови в їх задоволенні.

Керуючись ст. 12,13,18,141,258-259,263-265,268 ЦПК України, ст. 19, 20, 55, 84, 122, 123 Земельного кодексу України, суд, -

У Х В А Л И В:

В задоволенні позову Коростишівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Житомирської обласної державної адміністрації до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа Дочірнє підприємство «Коростишівський лісгосп АПК» про визнання недійсним наказів, договору купівлі продажу, витребування земельних ділянок - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України , до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи до Житомирського апеляційного суду через Коростишівський районний суд Житомирської області.

Повне рішення суду виготовлено: 28 грудня 2020 р.

Сторони у справі:

Позивач – Коростишівська місцева прокуратура, місцезнаходження: вул. Шевченка, 5, м. Коростишів, Житомирської області, 12501, код ЄДРПОУ – 02909950.

В інтересах держави в особі: Житомирської обласної державної адміністрації, місцезнаходження: майдан С.П.Корольова,1, м. Житомир, 10014, код ЄДРПОУ – 00022489.

Третя особа на стороні позивача – Дочірнє підприємство «Коростишівський лісгосп АПК», місцезнаходження: вул. Густава Олізара,2, м. Коростишів, Житомирської області, 12504, код ЄДРПОУ – 32062890.

Відповідачі: Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області, місцезнаходження: вул. Довженка,45, м. Житомир, 10002, код ЄДРПОУ – 39765513.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1 .

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_2 .

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_3 .

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_4 .

Суддя Янчук В.В.