Ухвала суду № 93854891, 28.12.2020, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
28.12.2020
Номер справи
913/698/20
Номер документу
93854891
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua

___________________________

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

28 грудня 2020 року м. Харків Справа № 913/698/20

Провадження № 14/913/698/20

Господарський суд Луганської області у складі судді Лісовицького Є.А., розглянувши матеріали позовної заяви

за позовом першого заступника керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі

позивача-1: Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області, смт. Новоайдар Луганської області

позивача-2: Північно-східного офісу Держаудитслужби, м. Харків

до відповідача-1: Відділу освіти Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області, смт. Новоайдар Луганської області

відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР ГАЗ РЕСУРС», м. Київ

про визнання недійсними додаткових угод, стягнення 438190 грн 18 коп.

в с т а н о в и в:

Перший заступник керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області звернувся з позовною заявою до Господарського суду Луганської області в інтересах держави в особі позивача-1 - Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області, позивача-2 - Північно-східного офісу Держаудитслужби до відповідача-1 - Відділу освіти Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області, відповідача-2 - Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР ГАЗ РЕСУРС», в якій просить суд:

1. Визнати недійсною додаткову угоду № 2 від 07.09.2018 до договору № 9 від 21.02.2018 постачання природного газу, укладену між відділом освіти Новоайдарської районної державної адміністрації та ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС».

2. Визнати недійсною додаткову угоду № 3 від 24.09.2018 до договору № 9 від 21.02.2018 постачання природного газу, укладену між відділом освіти Новоайдарської районної державної адміністрації та ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС».

3. Визнати недійсною додаткову угоду № 4 від 27.09.2018 до договору № 9 від 21.02.2018 постачання природного газу, укладену між відділом освіти Новоайдарської районної державної адміністрації та ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС».

4. Визнати недійсною додаткову угоду № 5 від 19.10.2018 до договору № 9 від 21.02.2018 постачання природного газу, укладену між відділом освіти Новоайдарської районної державної адміністрації та ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС».

5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР ГАЗ РЕСУРС» на користь відділу освіти Новоайдарської районної державної адміністрації безпідставно надмірно сплачені бюджетні кошти в сумі 438190 грн 18 коп.

Згідно з ч. 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Частиною 4 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Відділом освіти Новоайдарської районної державної адміністрації (далі - відділ освіти Новоайдарської РДА) проведено процедуру закупівлі природного газу у кількості 304964 м3 ДК 021:2015:09120000-6 - «Газове паливо» з очікуваною вартістю 3709739,00 гривень. Оголошення про проведення відкритих торгів 12.01.2018 розміщено замовником на веб-порталі «Prozorro - публічні закупівлі» за UA-2018-01-12-000252-C. За результатом проведення торгів переможцем аукціону визначено TОB «УКР ГАЗ РЕСУРС» з остаточною пропозицією 2817867,36 грн., тобто з ціною на природний по 9240,00 грн за 1000 м3. Як наслідок, між ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС» (далі - Постачальник) та відділом освіти Новоайдарської РДА (далі - Споживач) 21.02.2018 укладено договір постачання природного газу № 9 (далі - Договір).

Сторони дійшли згоди щодо ціни газу за 1000 м3, визначивши її у розмірі 9240,00 грн. з урахуванням ПДВ. Загальна вартість усього договору складає 2817867,36 грн. з урахуванням ПДВ (п. 3.2, 3.6 Договору).

Пунктом 1.3 договору передбачений плановий обсяг передачі природного газу у кількості 304964 м3.

У подальшому, між Споживачем та Постачальником 02.04.2018 укладено додаткову угоду № 1 щодо зменшення обсягу поставки газу до 299005 м. куб. та збільшення ціни за одиницю товару на 303 грн. Загальну суму договору визначено у 2817779,49 грн. (з ПДВ).

Вказана додаткова угода до договору закупівлі природного газу № 9 від 21.02.2018 укладена у встановленому законодавством порядку на підставі листа Постачальника № 256 від 28.03.2018 враховуючи експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати № 0-213 від 22.03.2018, яким відображено коливання ціни на природний газ.

Крім того, до договору постачання природного газу № 9 від 21.02.2020 було укладено додаткові угоди № 2 від 07.09.2018, № 3 від 24.09.2018, № 4 від 27.09.2018, № 5 від 19.10.2018, які прокурор просить визнати недійсними, оскільки даними додатковими угодами було збільшено ціну за 1000 м3 природного газу з 9543 грн 00 коп. до 13726 грн 14 коп., тобто на 4183 грн 14 коп. або на 31,5%, та зменшено обсяг поставки з 299005 м3 до 256272 м3, тобто на 42733 м3. На думку прокурора, підвищенням ціни на предмет закупівлі на 31,5% є безпідставним та необґрунтованим і суперечить п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі».

Також, як зазначив прокурор, на підставі додаткових угод № 2 від 07.09.2018, № 3 від 24.09.2018, № 4 від 27.09.2018, № 5 від 19.10.2018 до Договору постачання природного газу № 9 від 21.02.2020 відділом освіти Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області надмірно та безпідставно сплачено бюджетних коштів на загальну суму 438190 грн 18 коп. З огляду на викладене, прокурор просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР ГАЗ РЕСУРС» на користь відділу освіти Новоайдарської районної державної адміністрації 438190 грн 18 коп.

В обґрунтування підстав звернення з цим позовом в інтересах держави в особі Північно-східного офісу Держаудитслужби прокурор посилається на наступне.

Згідно зі ст. 71 Закону України «Про публічні закупівлі» моніторинг закупівель проводить центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його територіальні органи.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

За змістом пунктів 1, 7, 8, 10 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право: перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей; пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Згідно Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43, Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань реалізує державний фінансовий контроль через здійснення моніторингу закупівель, перевірки державних закупівель.

Відповідно до наказу Державної аудиторської служби України № 23 від 02.06.2016 Північно-східний офіс Держаудитслужби підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органом. У складі офісу утворюються як структурні підрозділи управління в Луганській, Полтавській, Сумській областях. Управління здійснюють свої повноваження на території адміністративно-територіальної одиниці за їх місцезнаходженням відповідно.

Таким чином, Північно-східний офіс Держаудитслужби та його відокремлений підрозділ - Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області є органом уповноваженим державою на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах.

02.09.2020 Сєвєродонецькою місцевою прокуратурою було направлено запит до Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області щодо вжитих заходів спрямованих на усунення порушень вимог законодавства під час проведення вищевказаної закупівлі.

Північно-східний офіс Держаудитслужби в Луганській області відповідно до інформації від 20.11.2020 № 20-12-03-24-15/341-2020 до суду з вказаних питань не звертався.

Разом з тим, прокурор звертається до господарського суду в інтересах Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області, з огляду на наступне.

Порушення процедури державних закупівель унеможливлює раціональне та ефективне використання коштів територіальної громади і здатне спричинити істотної шкоди інтересам держави та територіальної громади.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 22 Бюджетного Кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети місцеві державні адміністрації.

Згідно ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

За приписами ст. 16 того ж Закону місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль, поміж іншим, за станом фінансової дисципліни, обліку та звітності, виконанням державних контрактів і зобов`язань перед бюджетом, належним і своєчасним відшкодуванням шкоди, заподіяної державі.

Статтею 18 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначено, що місцева державна адміністрація у сфері бюджету та фінансів складає і подає на затвердження ради проект відповідного бюджету та фінансів, по між іншим, забезпечує його виконання; звітує перед відповідною радою про його виконання; здійснює фінансування підприємств, установ та організацій освіти, науки, фізичної культури і спорту, переданих у встановленому законом порядку в управління місцевій державній адміністрації вищими органами державної та виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад, інших заходів, передбачених законодавством.

Згідно з витягом з Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань визначено, що Новоайдарська районна державна адміністрація є органом державної влади.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» для реалізації наданих повноважень місцеві державні адміністрації мають право звертатися до суду та здійснювати інші функції і повноваження у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.

Тому недотримання вказаних вимог порушує права Новоайдарської районної державної адміністрації, як головного розпорядника бюджетних коштів, органу який здійснює делеговані окремі повноваження та уповноваженого представляти інтереси адміністративно-територіальної одиниці.

Отже, відділ освіти Новоайдарської районної державної адміністрації є розпорядником бюджетних коштів, а тому безпідставно та незаконно витрачені державні кошти у розмірі 438190,18 грн. підлягають поверненню на його користь.

Виконання зобов`язань за додатковими угодами до Договору, укладеними з порушенням законодавства у сфері публічних закупівель, призвело до нераціонального та неефективного використання бюджетних коштів, що не відповідає меті Закону України «Про публічні закупівлі» та принципам, за якими мають здійснюватися публічні закупівлі, закріпленими в ст. 3 даного Закону.

Виплата коштів у зв`язку з укладенням додаткових угод зумовило втрату бюджетних коштів у розмірі 438190,18 грн., що негативно вплинуло на видаткову частину бюджету, а тому є порушенням економічних інтересів держави, що відповідно до ст. 131-1 Конституції України покладає на органи прокуратури обов`язок здійснювати представництво інтересів держави в суді шляхом пред`явлення та підтримання даного позову.

10.09.2020 Сєвєродонецькою місцевою прокуратурою було направлено запит до Новоайдарської районної державної адміністрації щодо вжитих заходів спрямованих на усунення порушень вимог законодавства під час проведення вищевказаної закупівлі.

Згідно з інформацією Новоайдарської районної державної адміністрації від 20.11.2020 № 15/2350 до суду з позовом з вказаних питань не звертався.

З огляду на те, що позивачами не вжито заходів, спрямованих на вжиття відповідних заходів щодо визнання додаткових угод недійсними та стягнення грошових коштів, суд дійшов висновку про наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави у відповідності до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.12.2020 позовну заяву передано на розгляд судді Лісовицькому Є.А.

Позов подано з додержанням вимог, викладених у ст. ст. 162-164, 172 Господарського процесуального кодексу України і додані до нього матеріали достатні для прийняття позовної заяви до розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 176 ГПК України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.

Згідно з абз. 2 п. 5 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

З огляду на викладене, Північно-східний офіс Держаудитслужби та Новоайдарська районна державна адміністрація Луганської області набувають статусу позивачів.

Згідно з ч. 1 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку наказного провадження, позовного провадження (загального або спрощеного).

Відповідно до ч. 3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін; 3) обраний позивачем спосіб захисту; 4) категорію та складність справи; 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; 6) кількість сторін та інших учасників справи; 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Приймаючи до уваги характер спірних правовідносин, складність справи, кількість сторін та інших учасників справи, суд вважає за необхідне розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження.

Керуючись ст.ст. 12, 53, 174, 176, 232 - 234, 247 Господарського процесуального кодексу України, суд

у х в а л и в:

1. Підтвердити підстави представництва першого заступника керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області інтересів держави в особі позивачів Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області та Північно-східного офісу Держаудитслужби з заявленими позовними вимогами.

2. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

3. Справу розглядати за правилами загального позовного провадження.

4. Підготовче засідання призначити на 25 січня 2021 року о 10 год. 00 хв.

5. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, проспект Науки, буд. 5, зал судових засідань № 108.

6. Явку представників сторін та прокурора визнати необов`язковою.

7. Встановити відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву – протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали. У випадку подання відповідачами відзиву подати суду докази його надіслання (надання) позивачеві з усіма додатками.

Звертаємо увагу учасників судового процесу, що всі копії документів, що додаються до матеріалів справи повинні бути належним чином засвідчені. Пунктом 5.27 Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації (ДСТУ 4163-2003) передбачено, що відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів «Згідно з оригіналом», назви, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії; засвідчуватись повинна кожна сторінка документу з відтиском печатки підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи.

Учасники справи мають можливість отримувати процесуальні документи в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді.

Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:

1. Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщену на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua.

2. Подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.

Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в заявці.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://lg.arbitr.gov.ua/sud5014/.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею 28.12.2020 та не підлягає оскарженню.

Суддя Є.А. Лісовицький