Рішення № 93848731, 24.12.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.12.2020
Номер справи
640/21484/18
Номер документу
93848731
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 грудня 2020 року м. Київ № 640/21484/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами адміністративну справу

за позовомПублічного акціонерного товариства «Київметробуд» до проГоловного управління ДФС у місті Києві визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 26.09.2018,

О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:

Публічне акціонерне товариство «Київметробуд» (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Головного управління ДФС у місті Києві (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 26.09.2018 №0653521206 про застосування до позивача штрафів за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків за період 2017 - 2018 роки в сумі 218 822,98грн.

Ухвалою суду від 19.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю прийняття оскаржуваного рішення, оскільки позивачем своєчасно зареєстровані податкові накладні №4 від 15.12.2017 та №5 від 08.12.2017.

17 січня 2019 року відповідачем через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти задоволення позовних вимог заперечує повністю з підстав правомірності його прийняття.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив.

Головним управлінням ДФС у м. Києві на підставі п.п. 20.1.4 статті 20, п. 75.1 статті 75 ПК України, в порядку статті 76 ПК України проведено камеральну перевірку ПАТ «Київметробуд» за результатами якої 04.09.2018р. складено акт №15135/26-15-12-06-16/1387432 камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ПАТ «Київметробуд» за 2017 - 2018 роки (далі по тексту - Акт перевірки).

Перевіркою встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ПАТ «Київметробуд» за 2017 - 2018 роки, а саме: податкова накладна №5 від 07.12.2017 зареєстрована - 27.03.2018 з затримкою на 86 днів; податкова накладна №4 від 07.12.2017 зареєстрована - 27.03.2018 з затримкою на 86 днів; податкова накладна №7 від 31.01.2018 зареєстрована - 08.05.2018 з затримкою на 82 дні; податкова накладна №51//9 від 27.02.2018 зареєстрована - 26.03.2018 з затримкою на 11 днів; податкова накладна №7//4 від 23.03.2018 зареєстрована - 19.04.2018 з затримкою на 4 дні; податкова накладна №5//4 від 23.03.2018 зареєстрована - 19.04.2018 з затримкою на 4 дні; податкова накладна №6//4 від 23.03.2018 зареєстрована - 19.04.2018 з затримкою на 4 дні; податкова накладна №1//4 від 12.03.2018 зареєстрована - 08.05.2018 з затримкою на 8 днів; податкова накладна №1 від 11.04.2018 зареєстрована - 08.05.2018 з затримкою на 8 днів; податкова накладна №18//5 від 27.04.2018 зареєстрована - 16.05.2018 з затримкою на 1 день.

На підставі встановленого порушення, відповідачем 26.09.2018р. прийнято податкове повідомлення - рішення №0653521206, яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування до податкових накладних на 15 і більше календарних днів на суму ПДВ 843796,35грн. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 84 379,64грн. та за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування до податкових накладних від 61 до 365 календарних днів на суму ПДВ 336108,34грн. застосовано штраф у розмірі 40% у сумі 134 443,34грн., загальна суму штрафу становить 218 822,98грн.

В порядку адміністративного оскарження податкове повідомлення - рішення від 26.09.2018 залишено без змін.

Вважаючи вказане податкове повідомлення - рішення протиправним, позивач звернувся з позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами п. 201.7 ст. 201 Податкового кодексу України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

У відповідності з п. 201.8 ст. 201 Податкового кодексу України, право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.

Згідно приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до абз. 11 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних.

Згідно з пунктом 8 вказаного Порядку для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв`язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.

Пунктом 9 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних визначено, що причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: 1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної; 2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; 4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3статті 200-1 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); 5) порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України.

Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня платникові податку засобами телекомунікаційного зв`язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Вирішуючи даний спір, судом встановлено, що ПАТ «Київметробуд» 28.12.2017 направлені на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні №4 від 15.12.2017 та №5 від 08.12.2017.

Згідно Квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.12.2017 о 17:09:34 податкову накладну №4 від 15.12.2017 прийнято.

Згідно Квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.12.2017 о 17:09:37 податкову накладну №5 від 08.12.2017 прийнято.

Відповідно до квитанцій №1 податкові накладні №4 від 15.12.2017 та №5 від 08.12.2017 прийняті.

В подальшому, ПАТ «Київметробуд» 21.03.2018 подано на реєстрацію розрахунок коригування до податкових накладних №4 від 15.12.2017 та №5 від 08.12.2017, зареєстрованих в ЄРПН 29.12.2017, а податкові накладні №4 від 15.12.2017 та №5 від 08.12.2017 з виправленою датою складання зареєстровані 27.03.2018.

Як зазначено в постанові Верховного Суду від 26.06.2018 у справі №805/4998/16-а «… Тобто з аналізу наведених положень Податкового кодексу вбачається, що виправлення раніше допущеної помилки у податкових накладних здійснюється шляхом складання розрахунку коригування до цих податкових накладних в рамках строку, встановленого для реєстрації розрахунків коригування до цих накладних.».

«…З огляду на те, що вперше податкові накладні були подані позивачем вчасно, а подання розрахунку коригування та нових податкових накладних обумовлено лише помилкою в даті їх виписки, що не вплинуло на їх кількісний та вартісний показник, Верховний Суд погоджується з висновками попередніх інстанцій, що платником дотримані норми щодо виправлення помилки в первинно поданих накладних, шляхом подання розрахунку коригування до них та нових накладних з виправленою датою, а тому підстав для застосування штрафу за порушення строків їх реєстрації не вбачається.».

Судом під час розгляду даної справи встановлено, що податкові накладні №4 від 15.12.2017 та №5 від 08.12.2017 подані позивачем вперше на реєстрацію вчасно, - 28.12.2017, а подання розрахунку коригування обумовлено лише помилкою в даті їх виписки, що не вплинуло на їх кількісний та вартісний показник.

Таким чином, відповідачем протиправно прийнято податкове повідомлення - рішення від 26.09.2018 №0653521206 в частині накладення на позивача штрафу за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних №4 від 15.12.2017 та №5 від 08.12.2017.

У той же час, позивачем не надано будь-яких доказів своєчасної реєстрації податкових накладних №7 від 31.01.2018, №51//9 від 27.02.2018, №7//4 від 23.03.2018, №5//4 від 23.03.2018, №6//4 від 23.03.2018, №1//4 від 12.04.2018, №1 від 11.04.2018, №18//5 від 27.04.2018, №1 від 01.06.2018, а тому суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Київметробуд».

Згідно розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних, який наявний в матеріалах справи, сума штрафних санкції по податковій накладній №5 від 07.12.2017 складає 6666,67грн., а по податкові накладній №4 від 07.12.2017 - 126666,67грн.

Таким чином, податкове повідомлення - рішення від 26.09.2018 №0653521206 є протиправним та підлягає скасування на суму 133 333,34грн.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням норм ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1641,17грн. з бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м. Києві.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Київметробуд» (м. Київ, 01601, вул. Прорізна, 8, код ЄДРПОУ 01387432) задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 26.09.2018 №0653521206 на суму застосованого штрафу у розмірі 133 333,34грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Присудити на користь Публічного акціонерного товариства «Київметробуд» (м. Київ, 01601, вул. Прорізна, 8, код ЄДРПОУ 01387432) здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1641,17грн. з бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м. Києві (м. Київ, 04116, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 39439980).

Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.В. Амельохін