Рішення № 93828609, 23.12.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2020
Номер справи
400/4541/20
Номер документу
93828609
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 грудня 2020 р. № 400/4541/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:визнання протиправним та скасування рішення від 09.06.2020 № 7/03.05-р; зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 09.06.2020 № 7/03.05-р про відмову позивачу у переведенні з пенсії за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, на пенсію відповідно до Закону України „Про державну службу”; зобов`язати відповідача зарахувати позивачу до стажу роботи на посадах державної служби період роботи в органах місцевого самоврядування з 22.08.2008 до 25.12.2015, період проходження служби в органах внутрішніх справ з 02.07.1984 до 16.12.2002, період проходження військової служби в Збройних Силах з 03.05.1975 по 19.05.1977; зобов`язати відповідача перевести позивача з пенсії за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, на пенсію відповідно до Закону України „Про державну службу”, без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 60 % від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідках виконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області від 03.06.2020 № 3518/03.01-27 та від 03.06.2020 № 3519/03.01-27, з урахуванням раніше проведених виплат.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на застосування пункту 8 розділу ХІ „Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII „Про державну службу” (далі – Закон № 889-VIII), Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (далі – Порядок № 283) та зазначає, що має достатній стаж роботи на посадах державної служби для переведення на пенсію за Законом № 889-VIII.

У відзиві на позовну заяву відповідач проти позову заперечує та просить відмовити в позові, посилаючись на статті 25, 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII „Про державну службу” (далі – Закон № 3723-XII), Порядок № 283, Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229 (далі – Порядок № 229), зазначаючи, що підстави для зарахування періодів військової служби позивача, а також його роботи на посадах в органах внутрішніх справ та органах місцевого самоврядування відсутні.

Відповідно до частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у письмовому провадженні.

Безпосередньо, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши докази, що містяться у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, суд установив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини.

З 03.05.1975 по 19.05.1977 позивач проходив військову службу в Збройних Силах, що підтверджується довідкою Первомайського об`єднаного військового комісаріату від 03.06.2020.

З 02.07.1984 по 16.12.2002 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ, що підтверджується записами у трудовій книжці позивача та витягом з наказу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області від 16.12.2002.

З 22.08.2008 до 25.12.2015 позивач проходив службу в органах місцевого самоврядування на посадах першого заступника Первомайського міського голови з питань діяльності виконавчих органів Первомайської міської ради, першого заступника Первомайського міського голови, що підтверджується записами у трудовій книжці позивача та довідкою виконавчого комітету Первомайської міської ради від 03.06.2020 № 3500/03.01-27.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області як пенсіонер та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), що визнається сторонами у заявах по суті справи та підтверджується змістом рішення відповідача від 09.06.2020 № 703-05-р.

03.06.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про переведення з пенсії за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону № 2262-ХІІ, на пенсію відповідно до Закону № 889-VIII.

09.06.2020 відповідач прийняв рішення № 7/03.05-р, яким відмовив у переведенні позивача на пенсію відповідно до Закону № 889-VIII у зв`язку з відсутністю стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.

Сторонами визнається, що відповідач не зарахував позивачу до стажу державної служби період проходження військової служби в Збройних Силах з 03.05.1975 по 19.05.1977, період проходження служби в органах внутрішніх справ з 02.07.1984 до 16.12.2002 та період служби в органах місцевого самоврядування з 22.08.2008 до 25.12.2015.

Предметом спору у цій справі є оцінка наявності у позивача стажу роботи на державній службі та стажу, що може бути прирівняний до стажу державного службовця, необхідного для призначення пенсії державного службовця; правомірності рішення відповідача щодо відмови позивачу у переведенні його на пенсію державного службовця.

Вирішуючи спір між сторонами, суд виходить з такого.

Згідно з пунктом 12 розділу ХІ „Прикінцеві та перехідні положення” Закону для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

За приписами статті 37 Закону № 3723-XII, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли

пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

У статті 25 Закону № 3723-XII, серед іншого, зазначено, що основними критеріями класифікації посад державних службовців є організаційно-правовий рівень органу, який приймає їх на роботу, обсяг і характер компетенції на конкретній посаді, роль і місце

посади в структурі державного органу. Віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України (703-2013-п) за погодженням з відповідним державним органом.

За приписами статті 1 Закону № 889-VIII, державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави. Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Згідно з пунктом 8 розділу ХІ „Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

До 01.05.2016 був чинним Порядок № 283.

У пункті 5 постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.1994, якою затверджений Порядок № 283, установлено, що обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 283, до стажу державної служби зараховується час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.

За нормами статті 2 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII „Про загальний військовий обов`язок і військову службу” у першій його редакції, військова служба є почесним обов`язком кожного громадянина України, особливим видом державної служби, пов`язаної з виконанням громадянином України загального військового обов`язку і службою на конкурсно-контрактній основі у Збройних Силах України та інших військах, створених відповідно до законодавства України.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (2493-14), а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Стаття 14 Закону України від 07.06.2001 № 2493-III „Про службу в органах місцевого самоврядування” передбачає посади перших заступників та заступників міських голів.

Як суд установив вище, позивач обіймав посади першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів, першого заступника міського голови.

За пунктом 3 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ.

Позивач обіймав посаду у відділенні ДАІ Первомайського МВ УМВС.

У пункті 1 Положення про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 № 341 зазначено, що Державна автомобільна інспекція входить до системи органів Міністерства внутрішніх справ України.

Правова позиція щодо необхідності врахування до стажу державної служби періодів служби в органах внутрішніх справ викладена у постанові Верховного Суду від 23.07.2020 у справі № 821/1453/17.

Наведене вище у сукупності свідчить про наявність підстав для зарахування до стажу державної служби позивача періодів проходження ним військової служби в Збройних Силах, а також служби в органах внутрішніх справ та служби в органах місцевого самоврядування.

Оскільки станом на 01.05.2016 позивач не обіймав посади державної служби, йому необхідно не менш ніж 20 років стажу державної служби.

За розрахунком суду, періоди проходження військової служби в Збройних Силах з 03.05.1975 по 19.05.1977, проходження служби в органах внутрішніх справ з 02.07.1984 до 16.12.2002 та роботи в органах місцевого самоврядування з 22.08.2008 до 25.12.2015 у сукупності становлять 27 років 10 місяців 6 днів державної служби, що є достатнім для призначення позивачу пенсії за Законом № 889-VIII.

Ураховуючи зазначене, є підстави для визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 09.06.2020 № 7/03.05-р.

У спірних правовідносинах йдеться про призначення пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду пенсії, призначеної за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на інший вид пенсії за цим самим законом, тому суд вважає, що належним способом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача призначити позивачу на пенсію за Законом № 889-VIII.

Отже, в цій частині позов належить задовольнити.

Одночасно позовні вимоги в частині призначення пенсії без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 60 % від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідках виконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області від 03.06.2020 № 3518/03.01-27 та від 03.06.2020 № 3519/03.01-27 є передчасними, оскільки розмір пенсійної виплати не є предметом спору між сторонами. Як зазначено вище, спір між сторонами полягає в оцінці наявності у позивача стажу роботи на державній службі та стажу, що може бути прирівняний до стажу державного службовця, необхідного для призначення пенсії державного службовця, та правомірності рішення відповідача щодо відмови як такої позивачу у переведенні його на пенсію державного службовця.

Отже, в цій частині у позові належить відмовити.

На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Судові витрати у справі становить судовий збір у сумі 840,80 грн., сплачений за квитанцією від 06.10.2020 № 77834 за подання позовної заяви до адміністративного суду.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв`язку з цим судовий збір у сумі 840,80 грн. підлягає до стягнення за рахунок бюджетних асигувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 19, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 13844159) задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 09.06.2020 № 7/03.05-р.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 13844159) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до стажу державної служби період проходження військової служби в Збройних Силах з 03.05.1975 по 19.05.1977, період проходження служби в органах внутрішніх справ з 02.07.1984 до 16.12.2002, період служби в органах місцевого самоврядування з 22.08.2008 до 25.12.2015.

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) з 03.06.2020 пенсію за Законом України „Про державну службу” та виплатити призначену пенсію з 03.06.2020, з урахуванням раніше фактично виплачених сум пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

5. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікцаійний код за ЄДРПОУ: 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Птичкіна