Рішення № 93788019, 21.12.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.12.2020
Номер справи
640/17501/20
Номер документу
93788019
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 грудня 2020 року м. Київ № 640/17501/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Смолія І.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ТОВ «Біоенерджітранс» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови від 22.07.2020 №1459,

О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося ТОВ «Біоенерджітранс» (далі також - позивач) із позовною заявою до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі також - відповідач, НКРЕКП), в якому просить визнати протиправним та скасувати постанову від 22.07.2020 №1459 «Про накладення штрафу на ТОВ «Біоенерджітранс» за порушення ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу».

Позовні вимоги обґрунтовано відсутністю порушення позивачем вимог законодавства у сфері постачання електричної енергії, встановлення відповідачем якого стало підставою для прийняття оскаржуваного рішення. Крім того, позивач акцентує увагу на порушенні порядку прийняття оскаржуваного рішення в частині забезпечення участі позивача у цьому процесі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.08.2020 (суддя Іщук І.О.) позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для виправлення її недоліків. 07.08.2020 на виконання вимог ухвали суду позивачем виправлено недоліки шляхом подання відповідної заяви (а.с.41).

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.08.2020 (суддя Іщук І.О.) відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без повідомлення учасників справи та запропоновано відповідачу надати відзив протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідачем на адресу суду подано відзив на заявлений адміністративний позов, в якому, заперечуючи проти заявлених позовних вимог, наголошує на обґрунтованості прийнятого ним рішення, з огляду на відповідність вимогам чинного законодавства як самого рішення так і дотримання визначеного законом порядку його прийняття.

31.08.2020 позивачем подана до суду заява про вжиття заходів забезпечення позову.

У зв`язку з перебуванням судді Іщук І.О. у відпустці справу №640/17501/20 передано на повторний автоматизований розподіл для розгляду заяви позивача.

Розпорядженням Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.09.2020 №220 та витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.09.2020, адміністративну справу №640/17501/20 передано до розгляду судді Смолію І.В., ухвалою якого від 07.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду одноособово за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.09.2020 заяву позивача про вжиття заходів забезпечення позову від 31.08.2020 повернуто останньому на підставі ч.7 ст.154 КАС України.

05.10.2020 року позивач повторно звернувся із заявою про вжиття заходів забезпечення позову.

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.10.2020 відмовлено у задоволенні заяви про вжиття заходів забезпечення позову.

Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив.

Як вбачається з матеріалів справи з метою звернень ДП «Оператор ринку» від 07.02.2020 №01/17-393 та від 11.02.2020 №01/17-455 НКРЕКП направлено на адреси учасників ринку, в тому числі позивачу, запити щодо надання в термін до 02.03.2020 та 03.03.2020 відповідно інформації щодо обсягів та вартості електричної енергії, яка придбавалась/вироблялась постачальником відповідно до укладених двосторонніх договорів та/або імпортувалась, для виробників - наявною генерованою потужністю (робочою) та/або обсягами імпорту, у вигляді копій договорів, актів тощо в розрізі годин, та була подана в заявках на продаж РДН.

Зокрема, листом від 18.02.2020 №1837/14/7-20 НКРЕКП направлено вище зазначений запит до позивача. У свою чергу, позивачем не надало запитувану інформацію та пояснення.

На підставі постанови НКРЕКП від 01.04.2020 року №747 проведено позапланову невиїзну перевірку дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу ТОВ «Біоенерджітранс».

За результатами перевірки комісією з проведення позапланової невиїзної перевірки було складено акт позапланової невиїзної перевірки від 23.06.2020 № 233.

Так, зазначеним актом встановлено недотримання позивачем вимог підпункту 7 пункту 2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу, затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 №1469, щодо обов`язку ліцензіата надавати до НКРЕКП документи (їх копії), інформацію (дані, відомості, звітність), необхідних для виконання НКРЕКП своїх повноважень та функцій в обсягах та у строки (не менше 10 робочих днів для надання копій документів, пояснень тощо), встановлені НКРЕКП.

У свою чергу, позивачем подано заперечення до акту про проведення позапланової невиїзної перевірки від 14.07.2020 №01/14 (а.с.16).

Постановою відповідача № 1459 від 22.07.2020 «Про накладення штрафу на ТОВ «Біоенерджітранс» за порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу» на позивача, за порушення ним пп.7 п.2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу, затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 №1469, щодо обов`язку ліцензіата надавати до НКРЕКП документи (їх копії), інформацію (дані, відомості, звітність), необхідних для виконання НКРЕКП своїх повноважень та функцій в обсягах та у строки (не менше 10 робочих днів для надання копій документів, пояснень тощо), встановлені НКРЕКП, на позивача накладено штраф у розмірі 85 000, 00 грн.

Позивач, не погоджуючись із прийнятим рішенням відповідача, звернувся до суду з даним позовом з метою захисту свого порушеного права, з приводу чого суд зазначає наступне.

В акті перевірки позивача, так само як і у відзиві на позовну заяву, відповідачем, в якості порушення позивачем вимог законодавства у сфері постачання електричної енергії, було акцентовано увагу на тому, що ТОВ «Біоенерджітранс» порушено пп.7 п.2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу, затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 №1469.

Відповідно до пп.7 п.2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу, затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 №1469, при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог: надавати до НКРЕКП документи (їх копії), інформацію (дані, відомості, звітність), необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень та функцій, в обсягах та у строки (не менше десяти робочих днів для надання копій документів, пояснень тощо), встановлені НКРЕКП.

При наданні інформації до НКРЕКП ліцензіат повинен чітко вказувати, яка конкретна частина інформації вважається конфіденційною інформацією.

Так, листом від 18.02.2020 №1837/14/7-20 НКРЕКП направлено позивачу запит про надання в термін до 02.03.2020 та 03.03.2020 відповідно інформації з копіями підтверджуючих документів стосовно:

1) обсягів та вартості електричної енергії, яка придбавалась/вироблялась постачальником відповідно до укладених двосторонніх договорів та/або імпортувалась, для виробників - наявною генерованою потужністю (робочою) та/або обсягами імпорту, у вигляді копій договорів, актів тощо за грудень 2019 - січень 2020, та окремо за 30 січня та 04 лютого 2020 року в розрізі годин, та була подана в заявках на продаж РДН;

2) обсягу та вартості електричної енергії, яка запропонована на продаж на РДН в грудні 2019 року - січні 2020 року та окремо за 30 січня та 04 лютого 2020 року в розрізі годин.

Позивачем зазначено, що зазначені вище листи останнім отримано не було, акт перевірки містить лише посилання про направлення ряду листів, в тому числі на адресу позивача, але аж ніяк фактів їх отримання останнім. Також зазначає, що ТОВ «Біоенерджітранс» не отримувало від НКРЕКП будь-яких звернень, листів, тому не мало можливості у відповідності до вимог чинного законодавства вчасно та у повному обсязі надати необхідну відповідь.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 №1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.

Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Статтею 2 Закону 1540 встановлено, що регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема: 1) у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії; діяльності з організації купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку, забезпечення купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом, трейдерської діяльності.

Згідно ст.3 Закону 1540 регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державне регулювання шляхом:

1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом;

2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг;

3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом;

4) державного контролю та застосування заходів впливу;

5) використання інших засобів, передбачених законом.

Основними завданнями Регулятора є:

1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг;

2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів;

3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав;

4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами;

5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури;

6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг;

7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища;

8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг;

9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг;

10) інші завдання, передбачені законом.

Статтею 19 Закону 1540 передбачено, що регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.

Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.

За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.

У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.

Позапланова невиїзна перевірка проводиться виключно у приміщенні Регулятора або його територіального органу.

Підставою для проведення позапланової невиїзної перевірки суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, є:

1) неподання, несвоєчасне подання, подання недостовірної інформації або необхідність перевірки достовірності такої інформації;

2) неподання, несвоєчасне подання, подання недостовірних даних у звітності або необхідність перевірки достовірності таких даних в установлений Регулятором строк або в інших документах;

3) неподання копій документів, засвідчених в установленому законодавством порядку, пояснень та іншої інформації на законну вимогу Регулятора;

4) обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сфері енергетики чи комунальних послуг, її законних прав та надання документів (копій документів), що підтверджують таке порушення;

5) обґрунтоване звернення суб`єкта господарювання або споживача про порушення суб`єктом природної монополії законодавства з питань доступу до електричних/теплових/газових мереж, мереж централізованого водопостачання та/або водовідведення, порушення ліцензійних умов та надання документів (копій документів), що підтверджують таке порушення ліцензійних умов;

6) виявлення під час аналізу звітності або моніторингу нецільового використання коштів, передбачених встановленою структурою тарифів та/або схваленою інвестиційною програмою.

Позапланова невиїзна перевірка суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, може проводитися без попередження заздалегідь.

Згода суб`єкта, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, його повідомлення про проведення позапланової невиїзної перевірки, його присутність під час проведення такої перевірки є необов`язковими.

Про результати позапланової невиїзної перевірки (про факти виявлення порушень законодавства та їх перелік або про відсутність порушень) суб`єкт господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, повідомляється рекомендованим листом протягом п`яти робочих днів після підписання акта про результати позапланової невиїзної перевірки.

Рішення Регулятора про застосування санкцій за порушення ліцензійних умов, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг може бути прийнято протягом 30 днів з дня виявлення порушення Регулятором.

Так, за наслідками перевірки Регулятором встановлено порушення позивачем підпункту 7 п.2.2 розділу 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, затверджені Постановою НКРЕКП №1469 від 27.12.2017.

Відповідно до п.п.7 п.2.2 При провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог надавати до НКРЕКП документи (їх копії), інформацію (дані, відомості, звітність), необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень та функцій, в обсягах та у строки (не менше десяти робочих днів для надання копій документів, пояснень тощо), встановлені НКРЕКП.

Тобто, єдиною підставою для винесення постанови від 22.07.2020 №1459 «Про накладення штрафу на ТОВ «Біоенерджітранс» за порушення ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу», на думку відповідача, є відсутність зворотнього зв`язку з боку відповідача на запити НКРЕКП про витребування документів (їх копії), інформацію (дані, відомості, звітність), необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень та функцій, в обсягах та у строки (не менше десяти робочих днів для надання копій документів, пояснень тощо), встановлені НКРЕКП.

Постановою НКРЕКП від 22.07.2020 №1459 застосовано до Ліцензіата санкцію у вигляді штрафу у розмірі 85 000,00 грн. за порушення вище зазначених норм.

Суд звертає увагу на те, що матеріали справи не містять підтвердження того, що товариством отримані запити НКРЕКП (від 18.02.2020 №1901/14/7-20 та від 18.02.2020 №1837/14/7-20), будь-яких звернень, листів тощо, акт перевірки №223 та відзив відповідача, містить посилання лише в частині направлення ряду листів на адресу товариства, але доказів отримання їх останнім матеріали справи не містять.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі 2 197,00 грн. сплачений згідно з квитанцією №86 від 27.07.2020.

Керуючись статтями 2, 6, 72-77, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ТОВ «Біоенерджітранс» задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 22.07.2020 №1459 «Про накладення штрафу на ТОВ «Біоенерджітранс» за порушення ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу».

Стягнути з Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 39369133) на користь ТОВ «Біоенерджітранс» (код ЄДРПОУ 38286732) судовий збір в сумі 2 197 (дві тисячі сто дев`яносто сім) грн. 00 коп.

Позивач: ТОВ «Біоенерджітранс» (07201, Київська обл., смт.Іванків, вул. І.Проскури, 86, код ЄДРПОУ 38286732);

Відповідач: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19, код ЄДРПОУ 39369133).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішенням суду може бути оскаржено за правилами встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя І.В. Смолій