
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
23 грудня 2020 р. Справа № 120/5755/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницького області (код ЄДРПОУ - 13322403, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100) про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницького області (далі - відповідач) про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 22.07.2019 у справі №120/1601/19-а, яке набрало законної сили, серед іншого, зобов`язано Вінницький обласний військовий комісаріат виготовити та направити нову довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018 року, що враховується для перерахунку пенсії із урахуванням посадового окладу ОСОБА_2 в розмірі (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 року - 1500 грн., тарифний розряд за посадою "44", тарифний коефіцієнт "4,48") згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 та додатками № 23,24 згідно наказу Міністерства оборони України №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України", для перерахунку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 .
На виконання рішення суду Вінницьким обласним військовим комісаріатом виготовлено оновлену довідку №ХЛ64588 від листопада 2019 року та направлено її до відповідача.
Листом №0200-0322-8/46225 від 02.10.2020 відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки, з огляду на відсутність відповідного порядку.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, а тому, з метою захисту своїх прав та законних інтересів, звернулась до суду із цим позовом.
Ухвалою суду від 20.10.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
13.11.2020 відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема зазначає, що територіальні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надано уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу та не наділені повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Також вказав, що на виконання Постанов КМУ № 704 та № 103 Вінницьким обласним військовим комісаріатом видано довідку про розмір грошового забезпечення за квітень 2018 року № ХЛ64588, на підставі якої відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 з урахуванням розміру посадового окладу 6630,00 грн.
Разом із тим, не погодившись з правильністю видачі такої довідки, позивач звернулась до суду. На виконання рішення суду, Вінницький обласний військовий комісаріат видав нову довідку про розмір грошового забезпечення, обрахованого виходячи з розміру посадового окладу – 7890,00 грн. Однак, перерахунок пенсії відповідно до наданої довідки проведено не було.
При цьому, представник відповідача зазначає, що Головне управління зверталося до Пенсійного фонду України та отримало відповідь, у якій зазначено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМ України №103 від 21.02.2018. Інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії не приймалось.
З огляду на викладене, вважає, що підстави для задоволення даного адміністративного позову відсутні.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що в провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №120/1601/19-а за позовом ОСОБА_1 до Вінницького обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 22.07.2019 у справі №120/1601/19-а, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 29.10.2019 адміністративний позов задоволено.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, обставини встановлені у справі 120/1601/19-а не доказуються при розгляді цієї справи.
Судом у адміністративний справі №120/1601/19-а встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію по втраті годувальника в розмірі 30 % пенсії її померлого чоловіка - ОСОБА_2 , якого згідно наказу Міністра оборони СРСР від 18.12.1987 №01229 було звільнено з військової служби у запас (за віком) з посади заступника начальника військ зв`язку військової частини №35564.
Починаючи з 01.01.2008 розрахунок пенсії позивача здійснювався виходячи із розміру посадового окладу ОСОБА_2 , який становив 1560,00 грн.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" Вінницьким ОВК виготовлено та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідку №ХЛ64588 від березня 2018 року про розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 22.07.2019 у справі №120/1601/19-а, яке залишене без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 29.10.2019, визнано протиправними дії Вінницького обласного військового комісаріату щодо зниження грошового забезпечення ОСОБА_2 , встановленого на підставі довідки Вінницького обласного військового комісаріату № 4588 із урахуванням посадового окладу в розмірі 6630 грн., необхідного для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Зобов`язано Вінницький обласний військовий комісаріат виготовити та направити нову довідку до відповідача про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018, що враховується для перерахунку пенсії із урахуванням посадового окладу ОСОБА_2 в розмірі (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 року - 1500 грн., тарифний розряд за посадою "44", тарифний коефіцієнт "4,48") згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 та додатками № 23,24 згідно наказу Міністерства оборони України №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України ", для перерахунку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 .
На виконання зазначеного судового рішення, Вінницьким обласним військовим комісаріатом виготовлено на направлено до відповідача довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу № ХЛ64588 від листопада 2019.
Разом із тим, перерахунку пенсії позивача із урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення відповідачем не здійснено, у зв`язку із чим, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 2, 3 Порядку № 45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
В свою чергу, пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 за № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Із аналізу наведених вище положень слідує, що набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні ч. 2 ст. 51 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії, призначеної на підставі цього Закону.
Водночас, з огляду на те, що позивач отримує пенсію по втраті годувальника в розмірі 30 % пенсії її померлого чоловіка – ОСОБА_2 та з урахуванням пунктів 1, 2 Постанови № 103, позивач набула право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018 року.
В даному ж випадку, рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 22.07.2019 у справі №120/1601/19-а, яке залишене без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 29.10.2019, визнано протиправними дії Вінницького обласного військового комісаріату щодо зниження грошового забезпечення ОСОБА_2 , встановленого на підставі довідки Вінницького обласного військового комісаріату № 4588 із урахуванням посадового окладу в розмірі 6630 грн., необхідного для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Зобов`язано Вінницький обласний військовий комісаріат виготовити та направити нову довідку до відповідача про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018, що враховується для перерахунку пенсії із урахуванням посадового окладу ОСОБА_2 в розмірі (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 року - 1500 грн., тарифний розряд за посадою "44", тарифний коефіцієнт "4,48") згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 та додатками № 23,24 згідно наказу Міністерства оборони України №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України", для перерахунку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1 .
На виконання зазначеного судового рішення, Вінницьким обласним військовим комісаріатом виготовлено та направлено до відповідача довідку про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачеві, відповідно до Постанови № 103 № ХЛ64588 від листопада 2019.
Разом із тим, отримавши відповідну довідку, відповідачем не здійснено перерахунку пенсії позивача із урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення.
Натомість, суд звертає увагу на те, що право позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2018 є беззаперечним, а передумовою для його проведення є оформлення довідки Вінницьким обласним військовим комісаріатом, яка в даному випадку видана ним на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 22.07.2019 у справі №120/1601/19-а.
При цьому, посилання відповідача на те, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за новою довідкою Вінницького ОВК, з огляду на те, що п. 1, 2 Постанови №103 втратили чинність з 05.03.2019, суд оцінює критично адже факт визнання нечинними вказаних норм не позбавляє права позивача на перерахунок її пенсії з 01.01.2018 у зв`язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Крім того, суд наголошує, що в оновленій довідці за № ХЛ64588 від листопада 2019 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 не було змінено складових грошового забезпечення, а лише був уточнений розмір грошового забезпечення за посадою "заступник начальника військ зв`язку військової частини №35564" з розрахунку посадового окладу 7890,00 грн.
Тому доводи відповідача, з посиланням на те, що п. 1, 2 Постанови № 103 втратили чинність з 05.03.2019, а інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії не приймалось, є неправильними ще й з тих підстав, що наведені відповідачем обставини стосуються перерахунку пенсій на підставі оновлених довідок, в яких визначено грошового забезпечення з урахуванням його додаткових видів, що в даному випадку не мало місце щодо позивача.
За таких обставин, дії відповідача щодо відмови в перерахунку грошового забезпечення позивачу, встановленого станом на 01.01.2018 на підставі довідки Вінницького обласного військового комісаріату № ХЛ64588 від листопада 2019 із урахуванням посадового окладу в розмірі 7890,00 грн. є протиправними, а тому позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії із урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Згідно п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст. 1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
В даному ж випадку, враховуючи те, що відповідачем протиправно не здійснено перерахунку пенсії позивача, а тому належним для відновлення її порушених прав та інтересів буде зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.01.2018 з урахуванням розміру грошового забезпечення визначеного відповідно до довідки Вінницького обласного військового комісаріату № ХЛ64588 від листопада 2019 з посадового окладу ОСОБА_2 в розмірі 7890,00 грн. (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 року - 1500 грн., тарифний розряд за посадою "44", тарифний коефіцієнт "4,48") згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 та додатками № 23,24 згідно наказу Міністерства оборони України №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України".
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд зазначає, що згідно ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № ХЛ64588 від листопада 2019 з урахуванням посадового окладу 7890,00 грн.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного відповідно до довідки Вінницького обласного військового комісаріату № ХЛ64588 від листопада 2019 з посадового окладу ОСОБА_2 в розмірі 7890,00 грн (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 року - 1500 грн., тарифний розряд за посадою "44", тарифний коефіцієнт "4,48") згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 та додатками №23, 24 згідно наказу Міністерства оборони України №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України".
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області сплачений при зверненні до суду судовий збір в сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ); Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницького області (код ЄДРПОУ - 13322403, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100)
Повний текст рішення складено: 23.12.2020
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна